قبل از کاشت بذر پسته باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ + فیلم آموزشی

قبل از کاشت بذر پسته باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

بذر پسته مرغوب را به راحتی مي توان در اکثر خاک ها با ترکیب و جنس مختلف کاشت، طوری که در زمين هاي  شور  تحمل آن بشتر از ساير درختان می باشد، اما در اراضي کم عمق، سخت و سنگي نتيجه خوبي حاصل نمی شود. بهترين خاک برای کاشت پسته، خاک هایی با ترکیب شني و رسي با زهکشي خوب و تهويه شده است که هر چه عمق  بيشتر  باشد رشد آن بهتر و توليد آن بیشتر می شود. همچنین نیاز به آب درختان پسته خیلی کم  بوده با این وجود به این معنی نیست که گیاه به طور کلی نیاز به آب نخواهد داشت. برای آگاهی کامل از طریقه کاشت پسته با ما همراه ما باشید.

مناسب ترین زمان کاشت پسته بستگی به  محیط، رقم گیاه و شیوه تکثیر آن دارد. و کلا کاشت پسته به چند دسته کلی زیر تقسیم می شود:

 • در روز های آفتابي و گرم فصل تابستان و يا يخبندان و روز های سرد زمستان كه باد شديد است از كاشتن نهال  اجتناب شود.
 • در منطقه های دارای آب و هوای نیمه گرم و متعدل و در نواحی با آب و هوای نيمه سردسير، بهترين موقع كاشت نهال پسته، فصل پایيز پس از  به خواب رفتن نهال می باشد.
 • در مناطقی با آب و هوای سردسير بهترین موقع کاشت نهال پسته، بعد از سپری شدن يخبندان می باشد.

در آخر زمان كاشت نهال پسته در فصل پایيز باید باید طوری تنظيم و برنامه ريزي شود كه ريشه نهال با محيط جديد قبل از فرا رسيدن يخبندان عادت پيدا کند، بنابراین باید انتها زمان كاشت ۲ تا ۳ هفته قبل از بيداری  نهال درخت پسته باشد.

بهترین مکان برای کاشت پسته کجاست؟

مناطق مناسب پرورش پسته  اقلیم های هستند که زمستان های سرد داشته باشند. اما نه زمستانی که آب و هوا به شدت سرد است. همچنین آن مکان باید تابستانی گرم و معتدل و مقداری هم باران داشته باشد.مناطق بیابانی نیمه خشک مناطق عالی جهت کاشت پسته هستند. پسته ترجیح میدهد دمای هوا بیش از ۳۷ درجه سانتیگراد باشد. همچنین پسته با مناطق مرتفع سازگارنیست. چون مناطق مرتفع اغلب درجه حرارت خیلی پایینی دارند و پسته در حرارت کمتر از ۹ درجه زیر صفر دوام نمیاورد. مناطق مرطوب هم برای کاشت و پرورش پسته مناسب نیستند.

نهال پسته  بکارم یا بذر پسته 

شما توانایی این را دارید هم دانه ی پسته کشت کنید و هم نهال پسته. کشت دانه پسته ممکن است مدت طولانی  طول بکشد تا به نتیجه برسد. به همین دلیل  اگر شما هم مثل من کمی کم صبر هستید ، توصیه میکنم از نهال های پسته استفاده کنید.

بهترین آب و هوا برای کاشت پسته

خاک به عنوان ضمینه رشد و نمو درختان پسته و آب به عنوان محلول کلیه مواد غذایی و مهمترین ماده ترکیبی نسوج گیاهی، از مهم ترین معیار های  رشد درختان می باشند، با توجه به تنوع آب و خاک، فهم دقیق از وضعیت آب و خاک منجر به تصمیم گیری درست در انتخاب محل احداث باغ پسته می گردد.
درختان پسته دربستر کشت غنی، شنی لومی و با عمق زیاد و با EC مناسب آب و خاک پایین تر نتیجه خوب می دهند. احداث باغات پسته در آب و خاک مرغوب، کم هزینه تر، اقتصادی و برگشت سرمایه سریع تر می باشد.

میزانتحمل پسته در شرایط شوری  آب و خاک دلیل مناسبی در کاشت بذر در خاکهای فقیر و شور نمی باشد طوریکه با فقر خاک و بالارفتن مقدار شوری خاک، عملکرد در واحد سطح کاهش  چشمگیری یافته و کم کم باغ های غیراقتصادی می شوند.
علاوه بر شوری زیاد  آب و خاک، وجود لایه سخت و محکم، شوری و قلیایی خاک، وجود یک لایه  شنی در زیر لایه رسی، بالابودن سطح سفره های کاذب آب یا به عبارتی دیگر بالا بودن سطح ایستابی خاک از مهمترین عوامل کاهش دهنده کاشت پسته می باشد که قبل از احداث باغ پسته مهم  است توسط متخصصین آب و خاک بررسی شود و در صورتیکه عوامل محدود کننده قابل رفع و شرایط ، قابل اصلاح باشد نسبت به اصلاح و سپس برای احداث باغ اقدام و در غیر این صورت بهتر است از احداث باغ صرف نظر گردد.

آگاهی از عوامل مضر و فقیر کننده خاک و حذف آنها از  مزرعه، از نکات قابل توجه فنی می باشد. به همین دلیل این عوامل در قالب جدول زیر ارائه می گردد.

مراحل کاشت دانه پسته

آماده کردن بذر پسته برای کاشت:

در آخر اسفند و اول بهار بذر‌های پسته را حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت (ترجیحاً ۲۴ ساعت) در آب خیس خیسانده، پس از شست‌و‌شوی مجدد با استفاده از سموم قارچ‌کش نظیر کاربو‌کسین تیرام، بنومیل به نسبت ۵/۵۲ تا ۳ در هزار و هیپوکلرید سدیم (مایع سفیدکننده)۵/۰ به مدت ۵ الی۱۰ دقیقه ضدعفونی می‌شود. پس آن باید بذرهای پسته را در کیسه‌های پارچه‌ای مخصوص که به طور خیلی منظم به‌مدت ۴ تا ۵ روز در رطوبت نگه داشته‌شوند قرار داد (دمای مناسب برای جوانه‌ زدن بذره ۳۰-۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد) بعد از جوانه زدن بذرها پسته باید آنها را با قارچ‌کش (PCNB) یا بنومیل 4 در هزار ضدعفونی کرده و در زمین مناسب کاشت.

توانایی جوانه زدن در بین بذور گونه‌های مختلف پسته دارای تفاوت هایی است. جوانه‌زنی بذر پسته بستگی به میزان سختی پوستپسته (آندوکارپ) دارد. خراش‌دادن با سولفوریک اسید به مدت ۵/۱ ساعت و بعد غوطه‌ور کردن بذر در آب به مدت ۲۴ ساعت،  به سرعت و  جوانه زنی پسته را افزایش می‌دهد. استفاده از بذرهای بدون پوست استخوانی برای جوانه زنی به دلیل سبز شدن یکنواخت می‌تواند مورد توجه واقع شود.

روش های کاشت بذر پسته:

 در زمین‌ های با آب و خاک شیرین بذر جوانه زده مورد نظر برای کاشت را پس از گاورو شدن زمین (رسیدن به حد ظرفیت مزرعه ) در محل  زمین اصلی می‌‌کارند.چنانچه خاک مزرعه سنگین باشد به منظور از سله بستن روی بذور داخل هر گودال را به توسط ماسه می‌پوشانند. این کار به رشد گیاه کمک فراوان می‌کند، چون نه تنها اکسیژن کافی در دسترس ریشه‌های نهال قرار می‌دهد چون موجودات هوازی مفید خاک را نیز به فعالیت وا می‌دارد.  میزان عمق کاشت بذر بستگی به اندازه بذر دارد (عمق کاشت حدود 2 تا 5 برابر  قطر بذر است) در ایران بذر پسته را به دو صورت کشت می کنند.

روش اول:

کشت بذر در گلدان های پلاستیکی در گلخانه درآخر شهریور ماه یا در اول اسفند می باشد. نهال ها پس از یک سال رشد در گلخانه به زمین اصلی انتقال داده می شوند.

در روش دوم:

بذر را بصورت مستقیم در زمین در اواسط تا اواخر فروردین کاشت می کنند. برخی باغدارن فکر می کنندکه کشت مستقیم بذر در زمین اصلی اگر چه از نظر زمانی نسبت به دانه های گلدانی با تاخیر رشد همراه است اما بعد از چند سال سبب ایجاد گیاهان قویتری نسبت به نهال های گلدانی می گردد.

کاشت بذر پسته در خزانه:

 زمین خزانه پسته مانند خزانه دیگر درختان باید آماده گردد. فاصله کاشت بذرها روی بستر کشت بین ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر و بین خطوط ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر است. پس از کاشت بذر ، روی آن را با استفاده از ماسه بادی همراه باکود دامی پوشانده و آبیاری می‌نمایند. میزان بذر پسته مصرفی پسته در هکتار  ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم می‌باشد و حدود ۲۵۰ هزار نهال پسته در یک هکتار می‌توان تولید نمود.

 نهال‌ های تولیدی در فصل پاییز و زمستان آماده انتقال به زمین کشاورزی هستند (نهال یکساله). هرچه سن نهال پسته در خزانه بالاتر رود به علت گسترش سیستم ریشه و پیچیده شدن ریشه نهال‌ها پسته و عدم دقت درهنگام  جابه جایی نهال به زمین کشاورزی و قطع ریشه‌ها، یکباره انجام می‌شود.

درخزانه راه رو هایی درفاصله های ۵/۱ تا ۲ متر شاخته می شود که این عمل بهحرکت کارگران برای حذف علف‌های هرز و انجام عملیات آبیاری و  پیوند زدن نهال‌ها کمک می‌کند. اگر کف خزانه بوسیله سیمان و یا موزائیک فرش شود از رشد رو به پایین ریشه‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین جا به‌ جایی نهال‌ها آسان‌تر و تلفات آنها نیز کمتر خواهد بود.

کاشت بذر پسته درکیسه‌های پلاستیکی:

برای این کار از کیسه‌های پلاستیکی با ارتفاع ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر استفاده می‌شود.  هر چه ارتفاع کیسه‌ها پلاستیکی بیشتر باشد(۳۰ سانتی متر و یا بیشتر) برای رشد نهال بهتر است.چون که محیط رشد در گلدان محدود است و گیاهانی مانند گیاهانی که در مزرعه و باغ کاشت می‌شوند نمی‌ توانند ریشه‌های خود را بیشترکرده و بصورت طبیعی از مواد غذایی خاک استفاده کنند. برای تهیه کردن احتیاجات گیاه، خاک درون کیسه‌ها ی پلاستیکی را مخلوطی از یک تا دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک زراعی (لومی) و یک قسمت کود دامی یا خاک برگ پوسیده انتخاب می‌شود.

انتقال نهال پسته به زمین کشاورزی:

زمینی که قرار است نهال در آن کاشت شود، باید چاله ای به عمق۶۰ و به قطر ۴۰ سانتیمتر حفر کرد و آن را با خاک  همراه با کود دامی پر نمود. نهال‌های پسته را باید طور در گودال کاشت که طوقه (حدفاصل بین ریشه و ساقه) آن هم سطح زمین قرار گیرد.

اگر طوقه گیاه درخاک فرو رود، امکان دارد پوسیده شود و یا مورد حمله قارچ‌های پوسیدگی طوقه (گموز) واقع شود. اگر هم طوقه بالاتر از خاک قرار گیرد، آن قسمت‌های از ریشه که در معرض هوا قرار گرفته‌اند از بین می‌رود. بعد از قرار دادن نهال درگودال، خاک اطراف نهال را فشار داده تا گیاه در آن مستقر شود. نهال‌های بذری را باید بلافاصله پس از انتقال آبیاری کرد.

بسیاری از کشاورزان به آبیاری مناسب نهال پسته، پس از کاشت  اهمیت چندانی نمیدهند. آبیاری نهال پسته بلافاصله پس از کاشت باید شروع شود و با دوره های حداکثر ۷ روزه در سال اول ادامه می یابد. در سال دوم دوره ی آبیاری به مرور به ۱۴ روز یک بار تبدیل شده و در صورتی که آب کافی در اختیار باشد تا زمان پیوند نهال، نهال ها با همین دور آبیاری میشوند.

میزان آب دادن به نهال ها در هر دور آبیاری در سالهای اول و دوم به علت عدم توسعه کامل ریشه بیشتر از نیاز آبی گیاه بوده که عمده آن صرف آب شویی املاح و نفوذ عمقی میشود. از سال سوم به بعد با گسترش ریشه مقدار آب آبیاری به میزان ۴۰۰۰ مترمکعب در هکتار در سال به روش غرقابی سنتی، مقدار قابل قبولی است. با وجود این که پسته استقامت زیادی به بی آبی دارد،پس نباید از آب دادن آن مخصوصا در سنین ابتدایی غفلت شود.

آموزش تصویری ریشه دار کردن مغز پسته

 

برای دریافت مشاوره و بذر درجه یک رفسنجان با ما تماس بگیرید

۰۹۱۳۱۹۲۳۷۰۰ مهندس حاج حسنی

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

منبع:

پسته ایران (محمد حسن ابریشمی)

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

 

 

درباره‌ی مهندس مهدی امیری

مهندس مهدی امیری

حتما ببینید

با مصرف بهترین آجیل های مغذی سلامتی را به بدن خود هدیه دهید!

با مصرف بهترین آجیل های مغذی سلامتی را به بدن خود هدیه دهید!

خواص و فواید بهترین آجیل و خشکبار بر سلامتی بدن شما آجیل ها دسته ای …

9 نظر

 1. Avatar
  نصراله خونمیرزایی

  سلام.دریکی از روستاهای باغملک خوزستان که منطقه کم آبی هست قصددارم پسته بکارم حدود دوهکتارزمین .باشرحی که دادید جغرافیای مناسبی داردحتی درختان بنه وکلخونگ وجوددارد.یکی ازمشکلات وجودگوسفندوبزروستاییان است.الان مقدارکمی پسته خام ازتربت خریدکردم وقصددارم آزمایشی درگلدان بکارم.الان ساکن درپردیس شرق تهران هستم.ولی طرح اصلی درباغ ملک است.ازراهنمایی شماسپاس گزارم.تلفنم09163142420که واتساپ هم دارد.اسمم میرزایی است.ایاحتمابایداطراف زمین محصورشودیا چاره دیگری برای گوسفندان میشه کرد.بفرماییدقیمت نهال چندساله که زودتربازده دهد چگونه است.ببخشیدنامرتب وپس وپیش نوشته ام

  • محسن جمشیدی
   محسن جمشیدی

   سلام

   اقلیم شما به نظر مناسب پسته نیست لطفا قبل از اقدام از جهاد کشاورزی منطقه خودتون استعلام کنید اگر اقلیم مناسب پسته بود ما میتونیم کار مشاوره رو براتون انجام بدیم

 2. Avatar
  آرسام پارسای

  سلام . ایا میشود الان پسته را در گلدان کشت کرد واردیبهشت به زمین انتقال داد

 3. Avatar

  سلام خسته نباشید. بعد از جوانه زدن بذر پسته باید اونو به همراه پوسته ی سختش در گلدان بکاریم یا اینکه هنگام کاشت پوسته رو جدا کنیم؟ و سوال دوم این که جوانه رو به چه شکل بکاریم یعنی بذر پایین باشه و جوانه رو به بالا یا بالعکس. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • محسن جمشیدی

   با سلام
   با پوسته سخت قابل کاشتن است بذر به شکل افقی در عمق 1 سانتی متری خاک کاشته شود

 4. Avatar

  سلام
  منطقا استهبان فارس برای کاشت پسته مناسب هست؟

 5. Avatar

  سلام وقت بخیر بهترین زمان کاشت پسته در گلدان کی هست ومیشه الان بکارم وسال دیگه یا زمستان منتقل کنم به زمین؟

  • مهندس پریسا سالاری
   مهندس پریسا سالاری

   سلام
   در محیط گلخانه اگر شرایط مساعد باشد، هر زمان می توان اقدام به کاشت کرد. در غیر این صورت فروردین و اوایل اردیبهشت بهترین زمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *