چگونه محصول پسته خود را چند برابر کنیم؟

چه راه هایی برای افزایش محصول پسته وجود دارد؟

درختان پسته ممکن است هرسال باردهی اقتصادی نداشته باشند. بنابراین اکثر باغداران پسته نگران محصول خود هستند و می خواهند محصولی بیشتر و با کیفیت داشته باشند. اما برای افزایش محصول پسته چه باید کرد؟ همه چیز برمی گردد به تجربه کشاورز و استفاده از شیوه های درست کشاورزی.

شیوه درست کشاورزی پسته بیشترین تاثیر در باردهی و افزایش محصول دارد ابتدا روش هایی که باید به درستی انجام شود:

 1. آماده سازی زمین یا بستر کاشت.
 2. کاشت نهال و پیوند آن.
 3. کوددهی و یا تغذیه درختان.
 4. آبیاری.
 5. هرس.
 6. عملیات شخم.
 7. سم پاشی و یا محلول پاشی.
 8. برداشت محصول.

موفق شدن در عملیات کشاورزی پسته کاری دشوار است، اما با بکارگیری شیوه های درست و استفاده کردن از روش های جدید به جای روش های قدیم می تواند راه موفق شدن را آسان نماید.

کشاورزی پسته همانند کار یک معمار است، همانگونه که یک معمار قبل از بنا کردن یک ساختمان از قبل شروع به کشیدن نقشه، طراحی و برنامه ریزی می کند و همه مسائل را در نظر می گیرد، یک کشاورز هم باید همین طور عمل کند. از قبل تمامی مسائل را درنظر بگیرد نقشه ای کلی از باغ خود داشته باشد، جهت ردیف های درختان  و فاصله آن ها را به خوبی رعایت و از شیوه های جدید کشاورزی استفاده کند.

چه راه هایی برای افزایش محصول پسته وجود دارد؟

چه عواملی باعث می شود تا کشاورزی پسته با مشکل مواجه شود؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم قدم اول برای موفق شدن در امر کشاورزی و افزایش محصول پسته طراحی و برنامه ریزی است. اگر کشاورز با طراحی، برنامه ریزی و بر اساس اصول، کار خود را ادامه دهد نه تنها با مشکل مواجه نمی شود بلکه باعث پیشرفت و افزایش محصول باغ خود می شود.

نکته بسیار مهم در احداث باغ پسته انتخاب زمین است. باغ پسته باید نهایتا از یک طرف راه داشته باشد آن هم راه ماشین رو، در غیر این صورت با مشکلات بزرگی مواجه می شود این مشکلات عبارتند از:

 • هنگام برداشت محصول، ماشین های حمل (تراکتور، تریلی و غیره) نمی توانند به باغ نزدیک شوند، که باید محصول توسط نیروی انسانی در یک مسیر طولانی تا جای ماشین حمل شود.
 • عملیات شخم و یا خاکورزی این زمین ها بشدت دشوار می باشد زیرا ادوات باغی راهی برای ورود و رفت آمد ندارند.
 • عملیات کوددهی و محلول پاشی این نوع زمین ها دشوار است که از نیروی انسانی بیشتری استفاده می شود.

بنابراین هرکدام از عملیات مکانیزه کشاورزی در زمین های که دسترسی ندارند بسیار دشوار می باشد!

نکته خیلی مهم در ارتباط با نحوه کاشت نهال های پسته جهت باد می باشد، زیرا با وزش باد گرده افشانی صورت می گیرد. در این مورد بهترین روش، کاشت یک ردیف از درختان نر در حاشیه باغ در جهت عمود بر باد می باشد، تا گرده افشانی به خوبی صورت گیرد.

می توانید به ازای هر 10 تا 15 درخت ماده یک درخت نر کاشت، تا گرده افشانی به خوبی صورت گیرد. عملیات گرده افشانی یک امر بسیار مهم در کشاورزی پسته است. زیرا اگر این عملیات به خوبی صورت نگیرد ممکن است باعث پوکی محصول، کاهش محصول و یا عدم باردهی شود.

چه عواملی باعث می شود تا کشاورزی پسته با مشکل مواجه شود؟

تغذیه و آبیاری مهمترین عامل تاثیر گذار در کشاورزی پسته!

از مهمترین عوامل در کشاورزی پسته مخصوصا در سنین رشد درختان تغذیه و آبیاری می باشد. بنابراین نکته ای که در این مرحله حائز اهیمت است روش های آبیاری و تغذیه می باشد. روش های مختلفی برای تغذیه درختان پسته وجود دارد که کشاورز باید به این نکته مهم توجه کرده و از شیوه درست تغذیه استفاده کند تا بهترین کشاورزی و محصول را داشته باشد.

کوددهی یا تغذیه روش های مختلفی دارد، هر کشاورز باید با انواع کودها و روش های مصرف آن آشنا باشد تا عملیات تغذیه درختان به خوبی صورت گیرد. انواع کودها و روش های مصرف آن به شرح زیر است:

انواع کود روش مصرف
کودهای مایع محلول پاشی – آبیاری
کودهای حیوانی چالکود
کودهای شیمیایی سرپاش – چالکود

نکته بسیار مهم در کشاورزی پسته روش مصرف انواع کود می باشد، بعضی از افراد کود حیوانی را روی سطح خاک ریخته سپس آن را به وسیله دستگاه های شخم مخلوط می کنند. این شیوه کوددهی تاثیری بر درختان ندارد، بهترین روش مصرف کودهای حیوانی به صورت چالکود می باشد.

شیوه مصرف کودهای حیوانی به صورت چالکود برای درختان پسته

مصرف کود حیوانی برای درختان پسته به صورت چالکود اینگونه می باشد:

 1. ابتدا کانالی به عمق 40 تا 50 سانتیمتر (نزدیک ریشه درختان) در طول ردیف حفر کنید.
 2. کود را داخل چاله ریخته و آن را باخاک چاله مخلوط کنید.
 3. سپس کانال را پر کنید.

هشدار: مصرف کود حیوانی برای درختان پسته به صورت چالکود می باشد در غیر این صورت تغذیه شما هیچ تاثیری نداشته و ضرر مالی به شما وارد شده است.

بیشتر کشاورزان پسته کودهای شیمیایی را به صورت سرپاش استفاده می کنند که این نوع کوددهی تاثیر خوبی دارد اما بهترین روش مصرف کودهای شیمیایی به صورت چالکود به همراه کودهای حیوانی است. همانطور که می دانید انواع کودهای مایع به صورت محلول پاشی و یا کودآبیاری مصرف می شوند بنابراین نکته مهم در هنگام مصرف کودهای مایع زمان و مقدار مصرف و روش مصرف می باشد.

بهترین شیوه آبیاری درختان پسته

همانطور که می دانید مهمترین عامل در کشاورزی و افزایش محصول پسته آبیاری می باشد. روش های مختلفی برای آبیاری درختان پسته وجود دارد از جمله آبیاری غرقابی، آبیاری جوی و پشته و آبیاری قطره ای. آبیاری غرقابی از قدیم مرسوم بوده و هنوز هم استفاده می شود، اما باید گفت به علت کمبود آب های زیرزمینی دوره های آبیاری غرقابی طولانی شده مثلا دوره آبیاری از 30 روز به 50 تا 60 روز رسیده است.

با این که درخت پسته تا حدودی به کم آبی مقاوم است اما نباید دوره های آبیاری آن طولانی شود، بنابراین سیستم آبیاری غرقابی به دلیل مصرف بی رویه آب های زیر زمینی و کمبود آب دیگر جوابگوی درختان پسته نمی باشد و بهتر است از سیستم های جدید آبیاری استفاده کرد مانند سیستم آبیاری تحت فشار (آبیاری قطره ای).

 مزایای سیستم آبیاری قطره ای برای درختان پسته:

 • دوره آبیاری کوتاه می شود مثلا 15 روز یک بار.
 • از مصرف بی رویه آب های زیرزمینی جلوگیری می کند.
 • و می توان از آن به عنوان کودآبیاری استفاده کرد.

بهترین شیوه آبیاری درختان پسته

فرم و تربیت درختان پسته با عملیات هرس

از مهمترین عملیات کشاورزی پسته و افزایش محصول هرس می باشد. این عملیات باعث می شود که درختان بهتر و شاداب تری داشته باشید، از مهمترین مزایای هرس درختان پسته می توان فرم و شکل دهی درخت، سبک شدن درخت، برداشت محصولی بیشتر و سالم تر، حذف شاخه های پیر و جایگزین کردن شاخه های جوان نام برد. اگر می خواهید بهترین کشاورزی پسته را داشته باشید بهتر است شاخه های درختان را از زمین برداشته و درخت را به سمت بالا و در جهت افقی هدایت کنید. بنابراین عملیات هرس باعث شکل و فرم دهی درخت پسته، آسانی عملیات محلول پاشی و برداشت می شود.

نکته:فراموش نکنید عملیات هرس از مهمترین عواملی است که می تواند در موفقیت کشاورزی پسته به شما کمک کند!

چه روش هایی باعث می شود که بهترین کشاورزی پسته را داشته باشیم؟

روش های متفاوتی برای عملیات کشاورزی پسته وجود دارد اما از کدام روش استفاده کنیم؟ کدام روش آسان تر می باشند؟ خب در جواب این سوال می توان اینطور گفت که برخی از روش ها از قدیم مرسوم بوده و هنوز هم استفاده می شوند که بعضی از این روش ها تاثیر خوبی در کشاورزی پسته داشته است اما بعضی از آن ها به دلیل تغییرات آب و هوایی دیگر قابل استفاده نیست!

به طور مثال آبیاری غرقابی در قدیم مرسوم بوده و به دلیل این که قبلا کمبود آب وجود نداشته این سیستم آبیاری تاثیر خوبی داشته است، اما امروزه این سیستم به دلیل کمبود آب دیگر خوب نبوده و بهتر است از سیستم های جدید آبیاری استفاده کرد. در بین انواع سیستم های جدید آبیاری درختان و گیاهان شیوه آبیاری قطره ای امروزه برای درختان پسته بسیار مناسب است زیرا باعث می شود دوره آبیاری کوتاه و نزدیک به هم شود.

در دوره قدیم به دلیل نبودن ابزارآلات و ادوات کشاورزی از نیرو انسانی بیشتری استفاده می شد اما امروزه ابزارها و دستگاه جدیدی وجود دارد که اکثر عملیات های کشاورزی به صورت مکانیزه انجام می شوند. عملیات مکانیزه کشاورزی کار را بسیار آسان و سرعت عمل را بالا برده اما باید این نکته را مورد توجه قرار داد که هنگام استفاده از ادوات و ابزارآلات کشاورزی صدمه ای به درختان وارد نشود.

چه روش هایی باعث می شود که بهترین کشاورزی پسته را داشته باشیم؟

بکارگیری مواد آلی یا طبیعی برای باغ های پسته در جهت کشاورزی ارگانیک

از قدیم استفاده ازکودهای آلی (حیوانی) برای باغات پسته مرسوم بوده است و هنوز هم استفاده می شود زیرا تجربه و تحقیقات نشان می دهد بهترین کود و مواد غذایی برای درختان و گیاهان کودهای آلی بوده که کاملا طبیعی یا ارگانیک هستند و باعث افزایش محصول می شوند. پس بر اساس تحقیقات و تجربیات هرچه بتوانیم از مواد آلی و ارگانیک برای تغذیه، محلول پاشی و سم پاشی درختان استفاده کنیم در نتیجه درختان و محصولاتی سالم تر و ارگانیک خواهیم داشت.

بر اساس تجربه از قدیم بهتر است از کودهای دامی پوسیده استفاده کنید، مثلا اگر کود گاوی یا مرغی تازه خریداری کردید آن را در محوطه باغ ریخته و مدتی در معرض آفتاب و هوا قرار دهید تا کاملا پوسیده شود، سپس این کود به صورت چالکود مصرف کنید.

استفاده از مواد آلی ارگانیک برای سم پاشی و یا محلول پاشی درختان پسته بسیار تاثیر گذار است، اما گاهی اوقات درختان مورد حمله شدید آفات قرار می گیرند که برای مبارزه با آن ها مجبور به استفاده از سموم شیمیایی است. در اینجا می توانید از سمومی که استاندارد و مورد تایید جهاد کشاورزی است استفاده کنید.

بهترین زمان انجام عملیات کشاورزی پسته چه موقع می باشد؟

هر عملیات کشاورزی زمان مخصوص خود را دارد و باید در زمان خود صورت گیرد مثلا:

 1. عملیات شخم و کندن زمین بهتر است در زمستان بعد از اولین یخبندان صورت گیرد.
 2. بهترین زمان کاشت نهال اوایل پاییز و اوایل بهار است.
 3. زمان محلول پاشی برای جلوگیری از ریزش گل و جوانه ها در فروردین ماه می باشد.
 4. محلول پاشی جهت تشکیل سخت شدن پوست استخوانی و تشیکل مغز اواخر خرداد و اوایل تیر است.
 5. بهترین زمان مبارزه با آفت قبل از طغیان آن آفت می باشد.

نکته: بنابراین هر عملیات کشاورزی پسته باید در زمان خود و به موقع صورت گیرد تا بهترین کشاورزی پسته را داشته باشید!

گفتگو با مهندس زینلی کشاورز نمونه در جهت افزایش محصول پسته

مهندس زینلی در این گفتگو روند کاشت، تولید و موفقیت خود را در زمینه کشاورزی پسته بیان می کند.

کشاورزی را در سال ۱۳۷۰ بصورت حرفه ای شروع و مکانی که ایشان برای کشاورزی پسته انتخاب کرد منطقه نوق شهرستان رفسنجان بود، که این منطقه گرم، خشک و دچار تنش های شوری می باشد. با وجود تنش های شوری و خشکی در منطقه نوق در سال ۱۳۸۳ سیستم آبیاری تحت فشار (آبیاری قطره ای) راه اندازی کرد.

در آن زمان در منطقه نوق کسی از سیستم آبیاری قطره ای استفاده نمی کرد، کشاورزان بر این عقیده بودند که سیستم ‌آبیاری قطره ای جوابگوی درختان نیست! اما وی ثابت کرد با به کار گیری سیستم آبیاری قطره ای نه تنها مصرف آب کاهش پیدا می کند بلکه می توان بهترین کشاورزی پسته را داشت.

سیستم آبیاری قطره ای مهندس زینلی از سال 1383 تا به امروز فعال می باشد. به گفته ایشان تمام هزینه ای که برای راه اندازی سیستم آبیاری تحت فشار انجام شده بود همان سال از طریق فروش محصول جایگزین شد. وی به این نکته اشاره کرد عمده خسارتی که کشاورزان از آبیاری غرقابی می بینند از اوایل تیر تا اواخر مرداد در اوج گرما می باشد که دوره آبیاری تا 60 روز می رسد، اما با سیستم آبیاری قطره ای دوره آبیاری به 1۵ روز یک بار می رسد.

راه اندازی کانون آموزش کشاورزی پسته در منطقه نوق رفسنجان توسط مهندس زینلی

مهندس زینلی و دیگر کشاورزان آن منطقه، یک کانون تشکیل داده و دور هم جمع شده که در زمینه کشاورزی پسته مشکلات یکدیگر را حل می کنند، مثلا مسائلی چون استفاده از سموم و مبارزه با آفات، استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار و غیره، مورد بررسی قرار می گیرد.

حتی بعضی از کشاورزان آن منطقه سیستم آبیاری تحت فشار را نصب کرده اند، اما در آبیاری درختان خود موفق نبوده زیرا شیوه درست استفاده از این سیستم را نداشته اند که به کمک ایشان شیوه صحیح آموزش داده شده است. از دید وی مشکلات زیادی در کشاورزی پسته آن منطقه وجود دارد.

به گفته ایشان بعضی از باغ ها تراکم درختان زیاد می باشد چون فاصله کاشت را رعایت نکرده اند، تعدادی از باغ ها راه برای حمل نقل و عملیات مکانیزاسیون وجود ندارد، که پیشنهاد ایشان این بود بخشی از زمین باید تبدیل به راه شود تا عملیات حمل نقل و مکانیزاسیون به خوبی صورت گیرد، و همچنین در احداث باغ های جدید فاصله کاشت رعایت شود.

پیشنهادات مهندس زینلی به کشاورزان پسته جهت به کارگیری شیوه های صحیح

پیشنهادات مهندس زینلی در جهت کشاورزی نمونه و افزایش محصول پسته  به شرح زیر می باشد:

 • برای مبارزه با آفت پسیل، استفاده از محلول پاشی و صابون محلول پاشی بهترین راه حل است که در این روش مصرف سموم به حداقل می رسد. اما بعضی از آفات مثل پروانه چوب خوار باید به اجبار از سموم شیمیایی استفاده شود اما به شرط این که این سمپاشی به موقع در پیک پرواز این آفت صورت گیرد.
 • درصورتی که با مشکل کم آبی روبه رو هستید از آبیاری تحت فشار استفاده کنید حتی یک استخر بسازید که این استخر می تواند دو منظوره باشد هم برای پرورش ماهی و مصرف کود آن و هم آبیاری درختان.
 • در مزرعه یا باغ خود می توانید پرورش شترمرغ، پرورش بوقلمون، پرورش اسب و غیره داشته باشید که باز می توانید از کود این حیوانات برای باغ خود استفاده کنید.
 • نوع هرس درختان پسته کاملا متفاوت می باشد و بستگی به اقلیم آن منطقه دارد. مثلا منطقه کویری درخت باید از روی زمین برداشته شود و همچنین ارتفاع درخت زیاد نشود بلکه درخت رشد افقی داشته باشد.
 • پیوند احمد آقایی در منطقه کویری مانند نوق سازگار می باشد، که این پسته در فرآوری حرف اول را می زند زمانی که وارد دستگاه پوست گیری می شود به راحتی پوست می شود. حتی پوکی، ناخندانی و سرمازدگی آن بسیار پایین می باشد.
 • بر اساس اقلیم منطقه انار، پسته اکبری در آن منطقه سازگار می باشد.
 • هر منطقه بر اساس اقلیم خود نوع رقم پسته و عملیات داشت آن متفاوت می باشد.

 برچسب‌ها:, ,
برگشت به بالا