چالکود زمستانه پسته و کودهای مورد استفاده در آن

چالکود زمستانه پسته و کودهای مورد استفاده در آن

برخی افراد این تصور را دارند که با آمدن خزان و زمستان، درختان و گیاهان به خواب می‌روند و نیازی به رسیدگی ندارند؛ اما اگر در این زمان به درخت رسیدگی شود در فصل رشد پیش رو بهترین عملکرد و محصول دهی را خواهد داشت. پاییز و زمستان فصول مهمی برای تغذیه درخت پسته هستند. چالکود یک روش کود دهی زمستانه ساده است که نتایج بی‌نظیری را برای باغات پسته شما رقم می‌زند. در این مقاله از مجله کشاورزی پسته رفسنجان با ما همراه باشید تا با بهترین روش چالکود زمستانه پسته، زمان مناسب و کودهای مورداستفاده در آن آشنا شوید.

چالکود زمستانه پسته چیست و چه کاربردی دارد؟

تغذیه گیاهان و درختان در باغ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تغذیه و جذب عناصر مغذی از طریق رشد گیاهان انجام می‌شود، بنابراین بهتر است این کار در اطراف ریشه انجام شود. یکی از عملیاتی که می‌توان برای تغذیه بهتر درختان باغی انجام داد، حفر چالکود در زمستان است.

با حفر چالکود زمستانه در نزدیکی درختان پسته، ریشه خیلی راحت و سریع می‌تواند عناصر مغذی در کودها را جذب کند. درصورتی‌که پخش و کود دهی به شکل سطحی انجام شود، دیرتر از چالکود جذب گیاه خواهد شد. در ویدیوی زیر شما می‌توانید با مزایای چالکود بیشتر آشنا شوید.

بهترین زمان چالکود پسته

درختان در فصل زمستان و بعد از فصل رشد و میوه دهی، نیاز به تقویت شدن دارند؛ زیرا درختان مثمر در فصل رشد انرژی زیادی از دست خواهند داد. همچنین گیاهان در این فصل در برابر سرما و بیماری مقاومت زیادی ندارند؛

بنابراین لازم است تا به‌طور صحیح تغذیه شوند تا در فصل بهار به‌خوبی رشد کرده و محصول دهند. همچنین در فصل زمستان از آبشویی کودها جلوگیری شده و بارندگی باعث آزاد شدن عناصر به سمت ریشه می‌گردد.

حفر چالکود در کنار درختان باید زمانی انجام شود که فعالیت ریشه رو به کاهش باشد. این زمان دقیقاً بعد از خزان کامل درختان پسته است. درصورتی‌که میزان فعالیت ریشه زیاد باشد، با حفر چالکود احتمال صدمه به ریشه وجود دارد که خود باعث آسیب رساندن به کل درخت می‌گردد؛ بنابراین تنها چالکود زمستانه درخت پسته توصیه می‌شود.

قیمت پسته

فاصله چالکود تا درخت پسته و عمق آن

همان‌طور که گفته شد بهترین روش برای جذب عناصر و مواد غذایی توسط ریشه درخت پسته چالکود است. ریشه‌های جوان و فعال جذب بیشتری نسبت به ریشه‌های اصلی و قطور انجام می‌دهند. حال برای اینکه جذب آب و عناصر سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود، چالکود باید در نزدیکی ریشه‌ها و یک‌سوم انتهایی قسمت سایه‌انداز درخت ایجاد شود.

همچنین چالکود باید در مسیر حرکت آب انجام گردد تا رطوبت لازم برای کودها فراهم شود. عمق چالکود باید با توجه به سن درختان، نحوه مدیریت آبیاری و نوع خاک که باعث می‌شود عمق تراکم ریشه درختان پسته تغییر نماید، تعیین شود. به‌طورکلی عمق کانال باید حد متوسط عمق تراکم ریشه‌های مویین باشد.

عمق کانالی که برای چالکود زمستانه پسته در نظر می‌گیرید باید حد متوسط عمق تراکم ریشه‌های مویین باشد. در این صورت ضمن این‌که کود در نزدیکی ریشه قرار می‌گیرد، به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای منجر به قطع ریشه‌های مویین درختان پسته نخواهد شد.

نحوه صحیح چالکود پسته

تعداد چالکود برای درختان باغی بر اساس نوع درخت، سن درخت، وضعیت خاک و … متفاوت است. عمق و قطر چالکود نیز بستگی به پراکنش ریشه دارد که معمولاً بین 45 تا 50 سانتی‌متر حفر می‌شود. اولین و سنتی‌ترین روش حفر چالکود با استفاده از بیل و کلنگ است.

این روش همچنان در بین کشاورزان رایج بوده و منسوخ نشده است؛ اما حفر چالکود زمستانه به روش سنتی برای درختان پسته، سخت، وقت‌گیر و نیازمند نیروی انسانی زیادی خواهد بود. امروزه حفر چالکود بسیار آسان و سریع شده و بسیاری از کشاورزان و باغداران به این روش جدید روی آورده‌اند.

روش جدید حفر چالکود با استفاده از نهر کن پشت تراکتوری می‌باشد که به‌سرعت انجام‌شده و نیاز به نیروی انسانی ندارد. استفاده از این ادوات کشاورزی، به دلیل قطر و عمق یکسانی که برای گودال‌ها ایجاد می‌کنند، کیفت کار را بالا می‌برد.

قیمت ادوات کشاورزی

چه کودهایی برای چالکود زمستانه مناسب هستند؟

کود دهی زمستانه پسته، برای تأمین عناصری مانند پتاس، فسفر و عناصر کم‌مصرف بسیار مهم است. در ترکیب کود در چالکود زمستانه نوع کود و سرعت تجزیه آن در دسترس قرار گرفتن کود تأثیر زیادی دارد.

آزمایش خاک یک امر ضروری برای تشخیص کمبودهای خاک و تعیین کود موردنظر است. در همین راستا می‌توان از انواع کودهای دامی به همراه سولفات‌ها، کودهای فسفره، کودهای پتاسه و کودهای میکرو در ترکیب چالکود استفاده کرد.

ویژگی‌های کود مناسب زمستانه برای پسته

کودهایی که برای چالکود زمستانه مناسب هستند، باید میزان آبشویی کمی داشته باشند. آبشویی در کشاورزی به معنی از دست دادن مواد غذایی از داخل خاک در اثر بارندگی و یا آبیاری است.

اوره فسفات حاوی نیتروژن و فسفر بالایی است که برای گیاهان الزامی می‌باشد، اما این کود آبشویی سریعی دارد. بنابراین جهت پر کردن چالکود مناسب نخواهد بود. از کودهای ازته، می‌توان به‌عنوان کود زمستانه پسته در اسفندماه به همراه آبیاری استفاده نمود که برای افزایش رشد رویشی، توسعه ریشه گیاه و تقویت گلدهی فوق‌العاده هستند.

جهت جذب بهتر عناصر کم‌مصرف مانند آهن، روی، منگنز و غیره باید از کمپلکس مناسب یا شکل سولفات آن‌ها استفاده کرد. تأمین فسفر در چالکود زمستانه باید به‌صورت سوپر فسفات ساده یا تریپل باشد. عنصر پتاسیم یک عنصر ضروری برای گیاه محسوب می‌شود که نقش زیادی در تنظیم رشد گیاهان داشته و آبشویی کمی دارد.

توصیه می‌شود برای تأمین عنصر پتاس از سولفات پتاسیم سنگی استفاده گردد. یکی دیگر از عناصر مهم در چالکود، گوگرد است که گوگرد معدنی با درصد آهک کم گزینه مناسبی برای چالکود زمستانه پسته می‌باشد.

کودهای رایج مورداستفاده در چالکود زمستانه پسته

کودهای مورداستفاده در چالکود عبارت‌اند از:

کود مناسب چالکود زمستانه پسته

پوساندن کود دامی

نکته بسیار مهمی که باید در رابطه با مصرف کودهای دامی در نظر داشت، پوسیده بودن کامل کود می‌باشد. وجود بذر علف‌های هرز در کود حیوانی به دلیل تغذیه دام از علف، امری طبیعی است، اما پوساندن کود دامی می‌تواند به حذف علف هرز در کود زمستانه پسته کمک کند؛ بنابراین یکی از مزیت‌های کود دامی پوسیده، عدم وجود آفات و بذرهای علف هرز در کود است.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کود دامی نپوسیده عناصر غذایی زیادی به گیاه منتقل کرده و باعث تقویت بیشتر خاک می‌گردد. درحالی‌که کود حیوانی نپوسیده نه‌تنها موجب تقویت خاک نشده، بلکه نیتروژن خاک را نیز کاهش می‌دهد. این امر به این دلیل است که با مصرف کود تازه، شروع به پوسیدن خواهد کرد. در این صورت رقیب اصلی درخت پسته در جذب ازت خواهد شد.

کود زمستانه آلی آب نگهدار برای پسته

شما می‌توانید برای تغذیه بهتر درختان از کودهای آلی (کودهای حیوانی) استفاده کنید. یکی از بهترین کودهای آلی کود آلی آب نگهدار می‌باشد که به‌صورت چالکود باید مصرف شود.

کود آلی آب نگهدار از دو بخش آلی و معدنی تشکیل‌شده است. بخش آلی دارای کود گاوی و کود مرغی می‌باشد و بخش معدنی حاوی مواد نگهدارنده آب است. مزایای چالکود زمستانه با کود آلی آب نگهدار برای درخت پسته عبارت‌اند از:

 • با توجه به آبیاری کمتر، محصول بیشتری خواهید داشت.
 • رطوبت را در منطقه توسعه ریشه حفظ می‌کند.
 • از برگشت آب به سطح خاک جلوگیری کرده و موجب کاهش شوری خاک می‌گردد.
 • از آب شویی مواد غذایی جلوگیری می‌کند.
 • به تشکیل خاکدانه در خاک کمک می‌کند.
 • به توسعه میکروارگانیسم‌های مفید خاک کمک می‌کند.

نحوه آبیاری چالکود زمستانه پسته

یکی از مزیت‌های حفر چالکود، افزایش میزان ذخیره آب موردنیاز گیاه در خاک است. آبیاری درختانی که اطراف آن‌ها چالکود حفرشده، باید به صورتی باشد که در هر بار آبیاری درخت پسته، مقداری آب به عمق چالکود نفوذ کند تا ریشه به سمت آن رشد کند.

به یاد داشته باشید که در صورت آبیاری نادرست چالکود، این عملیات بیهوده خواهد بود.

در آبیاری غرقابی مسیر حرکت آب باید به صورتی باشد که آب از روی چالکودها عبور کند تا مقداری آب به چالکودها نفوذ کند. در روش آبیاری قطره‌ای نیز باید قطره‌چکان‌هایی بر روی چالکود ها تعبیه شوند.

لازم به یادآوری است که بلافاصله بعد از حفر و پر کردن چالکودها نیاز است آن‌ها را آبیاری کنید.

آبیاری چالکود زمستانه پسته

راه و روش نگهداری از چالکود

برخی افراد فکر می‌کنند که چالکود را باید با خاک تخلیه‌شده پر کنند. توصیه می‌شود خاک بیرون ریخته در اطراف درخت‌ها پخش شود. چاله نیز باید با کود دامی پوسیده به همراه کود شیمیایی پر شود. اگر از هر چالکود به‌خوبی مراقبت کنید می‌توانید آن را چندین سال مورداستفاده قرار دهید و نیازی به حفر چالکود به‌صورت سالانه وجود ندارد.

هرساله مقداری از کود موجود در چالکودها نشست پیدا می‌کند. با افزودن به‌موقع مقدار مناسبی کود، این نقص را جبران کنید. مراقب باشید تا چالکودها توسط خاک پر نشوند.

خیسی یا خشکی بیش‌ازحد چالکود ها از کارایی آن‌ها می‌کاهد. از طرفی رطوبت و تهویه مناسب، رشد ریشه را در چالکود ها تقویت می‌کند.

در سال‌های بعد، می‌توانید از کودهای شیمیایی متحرک و غیر متحرک بر سطح چالکودها استفاده نمایید. حرکت این کودها به هنگام آبیاری باعث می‌شود تا از زمان و هزینه اضافی برای پابیل کردن و زیر خاک کردن کودهای شیمیایی غیر متحرک کاسته شود.

فواید و مزایای حفر چالکود زمستانه برای درختان پسته

مزایای چالکود برای درختان پسته به شرح زیر می‌باشد:

 • جذب عناصر غذایی میکرو بهتر انجام می‌شود.
 • چالکود باعث تنفس ریشه درختان پسته می‌شود.
 • نسبت به سایر روش‌های کود دهی مقرون‌به‌صرفه است.
 • در روش چالکود رشد علف‌های هرز کاهش می‌یابد.
 • از سر خشکیدگی درختان جلوگیری می‌کند.
 • نفوذپذیری خاک را بالا می‌برد.
 • کارایی مصرف کودها را افزایش می‌دهد.

مزایای چالکود زمستانه پسته

خرید بهترین کودهای آلی، ارگانیک و شیمیایی (مایع و جامد)

تغذیه گیاهان و درختان در تمامی فصول، عملیاتی بسیار مهم و ضروری است. انتخاب بهترین کود زمستانه برای درخت پسته یکی از پرچالش‌ترین کارها برای کشاورزان می‌باشد. به همین دلیل همیشه با این سؤال روبه‌رو هستند که بهترین کودها را از کجا می‌توان خریداری کرد؟

فروشگاه اینترنتی پسته رفسنجان، ارائه‌دهنده انواع کودهای آلی، ارگانیک و شیمیایی (به‌صورت مایع و جامد) است. این کودها برطرف‌کننده عناصر پرمصرف و کم‌مصرف بوده و تمامی نیازهای تغذیه درختان را برطرف می‌کنند. شما می‌توانید بهترین کودی زمستانه پسته را از فروشگاه ما به‌صورت آنلاین سفارش و خریداری کنید.

علاوه بر آن کارشناسان سایت پسته رفسنجان آماده ارائه مشاوره رایگان در ارتباط با کود دهی به شما عزیزان خواهند بود.

سخن پایانی

در چالکود زمستانه پسته ترکیبی از کودهای دامی و شیمیایی به‌صورت مخلوط شده برای هر درخت استفاده می‌شود. تأثیر چالکود در اثر گذشت زمان خود را نشان می‌دهد. چراکه سیستم ریشه تقویت‌شده و باعث افزایش رشد و تعداد شاخه‌های درخت و درنتیجه محصول سالم می‌شود. چالکود یک راهکار مناسب برای جبران مواد مغذی خاک است. به‌طور کل روش چالکود شکل خاصی از جایگذاری موضعی کودهای آلی و شیمیایی در خاک می‌باشد.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه
اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x