نقش فوق العاده فسفیت پتاسیم در پسته

نقش فوق العاده فسفیت پتاسیم در پسته

فسفیت پتاسیم چیست و چگونه عمل می کند؟

کشاورزان همیشه به دنبال ترکیبی برای باغات پسته خود بوده‌اند که محرک رشد درختانشان باشد. علاوه بر آن مقصود نهایی از کود دهی و محلول‌پاشی مراقبت از درختان پسته و درنهایت افزایش محصول باکیفیت است. فسفیت پتاسیم یکی از ترکیباتی است که تأثیر بسیار زیادی بر عملکرد درختان در باغات پسته دارد. این کود ازجمله سموم سیستمیک است که در مقاله‌ای از وب‌سایت شرکت پسته رفسنجان به‌طور مفصل به آن‌ها پرداخته‌ایم. به همین دلیل است که بعد از محلول‌پاشی به‌سرعت جذب گیاه شده و می‌تواند خود را به تمام اندام‌های گیاه برساند. با ما همراه باشید تا به بررسی فسفیت پتاسیم در باغات پسته بپردازیم

بهترین زمان کارآیی و مصرف آن از اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه است.

فسفیت پتاسیم چیست؟

کود فسفیت پتاسیم با فرمول شیمیایی H2KO3P به دلیل دارا بودن فسفیت که یک اکسیژن کمتر از فسفات دارد راحت‌تر توسط گیاه جذب می‌شود؛ زیرا سرعت حرکت آن بیشتر بوده و سریع‌تر در سراسر بافت‌های گیاه منتقل می‌شود. فسفر یک ماده انرژی‌زا در تولید و سلامت گیاه است. پتاسیم نیز یکی از ۱۷ عنصر ضروری برای گیاهان است و یکی از عناصر ماکرو برای درختان پسته خواهد بود که افزایش مقاومت گیاه را تضمین می‌کند و به‌عنوان ماده مغذی که کیفیت را حفظ می‌کند شناخته می‌شود.

در کل می‌توان گفت که استفاده از کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته بهبود قدرت و سلامت گیاه را به همراه دارد. این ترکیب علاوه بر اینکه محرک رشد است، یک ضد قارچ و همچنین تقویت‌کننده مکانیسم دفاع طبیعی گیاهان نیز می‌باشد. این کود به مقابله با بسیاری از بیماری‌ها می‌پردازد و علاوه بر آن سبب افزایش رشد ریشه، کاهش ریزش میوه و موارد دیگری را که در ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد، می‌شود.

مزایای فسفیت پتاسیم در باغات پسته

تأثیر کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته فوق‌العاده است. مزایای این کود را بعد از استفاده می‌توان به‌طور چشمگیر در درختان مشاهده کرد. بسیاری از کشاورزان از ریزش برگ و به دنبال آن ریزش دانه‌های پسته از درخت شکایت دارند. کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته این مشکل کشاورزان را حل کرده و درختان آن‌ها را تقویت خواهد کرد. برخی از مزایای کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته عبارت‌اند از:

 • مؤثر بر بیماری‌های قارچی
 • کاهش پوسیدگی ریشه
 • فعال کردن مکانیسم دفاعی گیاه
 • افزایش عملکرد و تحریک عناصر دیگر مانند منگنز و آهن
 • باقی ماندن در گیاه
 • افزایش میزان فتوسنتز گیاه
 • افزایش انبارمانی محصولات
 • افزایش تعداد گل و میوه
 • افزایش مقاومت گیاه در مقابل استرس‌های محیطی مانند شوری، خشکی و بیماری‌ها
 • افزایش کمیت و کیفیت محصولات و درنهایت افزایش بازارپسندی و سود اقتصادی

برای خرید بهترین کود ها و نهاده های کشاورزی به فروشگاه ما مراجعه کنید!

کنترل بیماری‌های توسط فسفیت پتاسیم در باغات پسته

فسفیت پتاسیم به افزایش مقاومت گیاه به‌خصوص مقاومت در برابر قارچ‌ها بسیار کمک می‌کند. ازجمله این بیماری‌های قارچی می‌توان به سفیدک دروغین، بوته میری، پوسیدگی ریشه، گموز و پوسیدگی طوقه اشاره کرد. این کود تأثیر مستقیمی بر روی عوامل بیماری‌زا دارد که درون بافت درخت به اسید فسفریک تبدیل می‌شود و اثر قارچ‌کشی فوق‌العاده‌ای بر روی قارچ‌های امیست خواهد داشت.

علاوه بر آن با تأثیر غیرمستقیم با تحریک دفاعی میزبان در کنترل بیماری‌های گیاهی نقش دارد. فسفیت با فعال کردن فیتواکسین‌ها و ایجاد اختلال در ساخت و همچنین عملکرد دیواره سلولی قارچ‌های بیماری‌زای گیاه، از رشد آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

نقش فسفیت در کود فسفیت پتاسیم

فرمول شیمیایی یک فسفات PO4 است که همان‌طور مشاهده می‌کنید ۴ اتم اکسیژن دارد. اگر یکی از اکسیژن‌های فسفات را کم کنید PO3 با نام فسفیت ایجاد می‌شود که به علت ناپایداری ماده فعال‌تری است. این ماده فعال به‌راحتی توسط گیاه هم از طریق ریشه و هم از طریق برگ جذب می‌شود و به‌سرعت در قسمت‌های مختلف بافت گیاه منتشر می‌شود. فسفیت موجود در کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته از مواردی مانند رشد کم، رشد ریشه مهارشده، رنگ بنفش روی شاخ و برگ درختان، اندازه برگ کوچک، رنگ سبز تیره در نوک برگ‌های گیاه، تأخیر در رسیدن و رشد ضعیف میوه و دانه جلوگیری می‌کند.

کمبود عنصر فسفر می‌تواند هرکدام از عملکرد‌های حیاتی گیاه را با اختلال مواجه کند. حتی در برخی مواقع علائم کمبود این عنصر قابل‌مشاهده و آشکار نیستند ولی درنهایت این کمبود موجب سرکوب رشد و کاهش تحمل درخت در برابر تنش‌ها و عوامل بیماری‌زا می‌شود. وجود فسفیت در کود موجب جذب بهتر سایر عناصر مانند پتاسیم، کلسیم، منیزیم و دیگر عناصر میکرو خواهد شد.

نقش پتاسیم در کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته

پتاسیم یکی از عناصر ماکرو و ضروری برای درختان پسته است که نقش مهمی در رشد و تولیدمثل گیاه دارد. علاوه بر آن افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها و استرس‌های محیطی نیز با این عنصر حاصل می‌شود. می‌توان به‌طور قطعی مدعی شد که پتاسیم افزایش برداشت محصول را به همراه خواهد داشت زیرا رشد ریشه را افزایش می‌دهد و به بهبود تحمل درخت در برابر خشکی نیز کمک می‌کند. علاوه بر آن سلولوز نیز تولید می‌کند.

پتاسیم قادر است ۶۰ نوع آنزیم مؤثر در رشد را فعال کند. همچنین قندها و نشاسته‌ها را در گیاه منتقل می‌کند. این عنصر کمبود آب و پلاسیدگی گیاه را نیز کاهش می‌دهد. کمبود پتاسیم را می‌توان ابتدا در برگ‌های پایینی درخت دید. این علائم می‌تواند شامل سوختگی و زردرنگی در حاشیه برگ باشد. کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته به علت دارا بودن پتاسیم موجب افزایش وزن مغز، درصد خندانی پسته، کاهش پوکی و درنهایت افزایش محصول خواهد شد.

نحوه مصرف کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته

در این قسمت یک توصیه عمومی برای نحوه استفاده از کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته وجود دارد؛ اما بهتر است که قبل از مصرف نحوه صحیح استفاده را طبق شرایط درختان خود از کارشناسان فنی شرکت پسته رفسنجان بخواهید. اگر به‌صورت آب آبیاری قصد استفاده از این کود را دارید، ۳ تا ۵ لیتر در هر هزار لیتر آب کافی است و اگر قصد محلول‌پاشی دارید به ۲ تا ۳ لیتر در هر هزار لیتر آب نیاز دارید.

زمان مصرف هر کود نیز در میزان اثربخشی آن مؤثر است. بهترین زمان مصرف کود فسفیت پتاسیم در طول فصل رشد است. کود دهی را در سه مرحله می‌توان انجام داد؛ مرحله اول عدسی شدن میوه پسته، مرحله دوم بیست روز بعد و مرحله سوم یک ماه بعد. می‌توان گفت که این مراحل در اردیبهشت‌ماه تا اواخر خردادماه قرار می‌گیرند.

چه مقدار فسفیت پتاسیم می توانیم مصرف کنیم؟

 • در باغاتی که تحت شرایط بیماری های قارچی از جمله گموز پسته هستند، این ترکیب بعنوان مکمل عمل قارچکش هایی مانند آلیت است که با افزایش مکانیسم هایی مانند ایجاد مقاومت القایی در افزایش اثر بخشی تیمارهای قارچکش موثر میباشد.
 • بنابراین در تمام باغات پسته بعنوان یکی از محلولپاشی های دارای اولویت ،فسفیت پتاسیم را در این مقطع زمانی توصیه موکد میکنیم.
 • به عبارتی کاربرد فسفیت پتاسیم پس از استفاده از ترکیب قارچکش آلیت در باغات پسته صورت گیرد.
 • در باغاتی که سهوا کود مرغی مصرف شده و رشد کاذب سبب ریزش جوانه شده است.
 • چنانچه پروسه مغز بندی با تاخیر مواجه شده است محلولپاشی با این ترکیب توصیه موکد است.

محلول پاشی با دز 2 در هزار (علیه گموز)
سیستم آبیاری قطره ای با دز ۶ لیتر در هکتار(علیه گموز)

تفاوت کود فسفیت پتاسیم با سایر سموم و کودها

کود فسفیت پتاسیم در باغات پسته هیچ‌گونه ترکیب سمی را در خود ندارد و این تنها یکی از مزیت‌های این کود نسبت به سایرین است. از طرف دیگر هیچ‌گونه باقی‌مانده‌ای از این کود در طبیعت باقی نمی‌ماند. بعد از محلول‌پاشی باغات پسته توسط این کود تنها ۴ ساعت محدودیت ورود به باغ خواهید داشت و دوره کارنس آن صفر است. همچنین کود فسفیت پتاسیم هیچ اثر بدی بر روی انسان و حیوانات ندارد.

میزان فلزات سنگین کود فسفیت پتاسیم نسبت به سایر کودها بسیار کم است. این ترکیب را یک هفته قبل و یا دو هفته بعد از استفاده از سموم مسی مصرف کنید. توصیه می‌شود که از اختلاط این کود با گوگرد، ترکیبات غنی از آمونیاک، کلسیم و روغن‌های معدنی و محصولات با PH قلیایی قوی خودداری کنید. این کود با سموم دینوکارپ، دیمتوات و دیکرفول قابل‌ترکیب نیست.

کلام آخر

همان‌طور که گفته شد کود فسفیت پتاسیم یکی از پرکاربردترین کودها در باغات پسته است. این کود اثرات زیادی بر درختان پسته دارد که می‌توان ازجمله آن‌ها به مقاومت گیاه در برابر استرس‌های محیطی، افزایش کمی و کیفی محصولات، افزایش قدرت گیاه و حتی افزایش انبارداری پسته‌ها اشاره کرد. فسفیت پتاسیم ایمنی گیاه را به‌طور چشمگیری بهبود می‌بخشد‌.

وجود فسفیت نیز به دلیل کوچک‌تر بودن و فعال‌تر بودن نسبت به فسفات باعث جذب سریع و جابه‌جایی راحت آن در بافت‌های درخت خواهد شد. این کود را می‌توان هم به‌صورت محلول‌پاشی و هم همراه با آب آبیاری و کاربرد خاکی مصرف کرد.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x