چگونه ec آب (هدایت الکتریکی آب) را اندازه گیری کنیم؟

شاید شما تا به حال کلمه ec آب یا هدایت الکتریکی آب را نشنیده باشید و درمورد آن آگاهی نداشته باشید و هنگامی که قصد احداث یک مزرعه و یا باغ را داشته بودید با این واژه آشنا شده اید ولی این سوالات در ذهن شما ایجاد شود که اصلا ec آب چیست؟چگونه اندازه گیری می شود؟ و یا تاثیر آن بر درختان و گیاهانتان چگونه است؟ برای رسیدن به جواب سوالاتتان با ما همراه باشید

ec آب چیست؟

ec آب یا هدایت الکتریکی معیاری از توانایی آب برای هدایت جریان الکتریکی در داخل آب می‌باشد این ویژگی با تمام غلظت عناصر یونیزه شده ی آب و مقدار دماییکه هنگام اندازه‌گیری انجام می‌شودربط دارند. ec آب را با دستگاهی به نام EC متر  و بر اساس میزان میکرو موسدر سانتیمتر اندازه می گیرند. با اندازه‌گیری ec آب می‌توانید به کیفیت آب و طبقه بندی آن پی برد.

ec آب چگونه اندازه گیری می شود؟

در واقع ec آب را میتوانید به دو روش اندازه گیری کنید:

  1. بوسیله دستگاه های ec متر که ساده ترین و بصرفه ترین راه است
  2. به وسیله آزمایشگاه های تخصصی جهاد کشاورزی یا آزمایشگاه های معتبر

اندازه گیری ec آب بوسیله دستگاه های ec متر

این روش مقرون به صرفه ترین روش و ارزان ترین روش برای اندازه گیری ec آب است که شما تنها کاری را که باید انجام دهید این است که نمونه ای از آب مورد استفاده در مزرعه و باغتان را به دستگاه می دهید و دستگاه میزان دقیق ec آب را مشخص میکند.


پیشنهاد ما به شما EC متر قلمی مدل میلواکی (تستر اندازه گیری EC آب) که یک اندازه گیر ec آب با دقت بسیار زیاد است و می توانید با استفاده از این دستگاه قبل احداث مزرعه و یا باغ خود میزان کیفیت آب خود را بررسی کنید.


به وسیله آزمایشگاه های تخصصی جهاد کشاورزی یا آزمایشگاه های معتبر

برای انجام این کار شما باید در حوض و یا استخری که آب را در آن ذخیره می کنید نمونه برداری کنید.بدین صورت که ابتدا ظرفی یا قوطی مناسبی را انتخاب کرده و سپس آن را در داخل آب استخر فرو برده تا ظرف پر شده و نمونه بدست آمده را به آزمایشگاه های معتبر تحویل داده و منتظر دریافت جواب بمانید.

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , ,
برگشت به بالا