خواص بادام زمینی به عنوان یک میان وعده مغذی و سالم!

خواص بادام زمینی به عنوان یک میان وعده مغذی و سالم!

سابقه 3500 ساله مغز بادام زمینی.

در سال های اخیر مصرف مغزیجات و خشکبار به عنوان یک میان وعده سالم و مغذی توصیه شده است که اشتها و هوس خوردن مواد غذایی ناسالم و مضر کاهش یابد. اگرچه بادام زمینی در واقع یک حبوبات متعلق به خانواده لوبیا و نخود است، اما با افتخار عنوان اولین مغز میان وعده آمریکا را به خود اختصاص می دهد. در عین حال از مزایا وخواص شگفت انگیزی برای سلامتی برخوردار می باشد. در حقیقت، بادام زمینی بیش از دو سوم کل مغزهای مصرفی در ایالات متحده را تشکیل می دهد. بیش از نیمی از بادام زمینی هایی که کشت می شوند به عنوان کره بادام زمینی مصرف می شوند. مغز مورد علاقه آمریکا دارای سابقه طولانی در سراسر جهان است. اعتقاد بر این است که بادام زمینی بیش از 3500 سال وجود داشته است و گیاه بادام زمینی از آمریکای جنوبی منشا گرفته است. امروزه بادام زمینی در بسیاری از برنامه های آشپزی مختلف در سراسر جهان کاربرد دارد و به دلیل مزایا و خواص بیشماری که برای سلامتی دارد، ارزشمند است. در این مقاله به برخی از خواص بادام زمینی اشاره می شود.

سابقه 3500 ساله مغز بادام زمینی.

انواع بادام زمینی را بشناسید.

1.بادام زمینی رونده

بیش از 80٪ از تولید بادام زمینی را نوع رونده تشکیل می دهد. از این نوع بادام زمینی بیشتر برای تهیه کره بادام زمینی استفاده می شود. زیرا اندازه یکنواخت آنها باعث می شود به طور مساوی برشته شوند.

2.بادام زمینی ویرجینیا

از نظر اندازه بزرگترین نوع بادام زمینی می باشد و معمولاً در پوسته بو داده می شود. تقریباً نیمی از کل بادام زمینی های ویرجینیا برای تهیه کره بادام زمینی استفاده می شود در حالی که بقیه به عنوان میان وعده مصرف می شوند.

3.بادام زمینی اسپانیایی

مغز بادام زمینی کوچکتر از انواع دیگر بادام زمینی با پوست قهوه ای مایل به قرمز است. همچنین روغن آنها نسبت به سایر ارقام بیشتر است. بنابراین خرده شده آن برای استفاده در آب نبات و روغن بادام زمینی ایده آل هستند.

4.بادام زمینی والنسیا

شیرین ترین نوع بادام زمینی نوع والنسیا است و معمولاً حداقل سه مغز در هر غلاف دارد. آنها معمولاً در پوسته بو داده می شوند. برای تهیه بادام زمینی آب پز ازمغزهای تازه استفاده می شود.

انواع بادام زمینی را بشناسید

خواص بادام زمینی برای سلامتی چیست؟

بادام زمینی سرشار از مواد مغذی ضروری با چندین فواید سلامتی است. آنها همچنین به عنوان آجیل زمینی، گوبر و آجیل خاکی شناخته می شوند که معمولاً به صورت بو داده یا به صورت خام مصرف می شوند. بادام زمینی کالری بالایی دارد و حاوی 20 اسید آمینه است که فراوان ترین آنها آرژنین است که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود. علاوه بر این، آنها غنی از چندین ویتامین، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی هستند که برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شوند.

بادام زمینی ممکن است باعث سلامت قلب شود، به کاهش وزن کمک کند، از سنگ صفرا جلوگیری کرده و به کنترل قند خون کمک می کند. در این مقاله در مورد مزایای بالقوه بادام زمینی برای سلامتی، مشخصات تغذیه ای آنها و عوارض جانبی احتمالی آنها صحبت کرده ایم. با ما همراه باشید.

1.بادام زمینی سلامت قلب را تقویت کند.

خوردن بادام زمینی ممکن است در برابر بیماری عروق کرونر قلب (CHD) محافظت کند. مطالعه ای که توسط دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شد نشان داد که بادام زمینی ممکن است سطح کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد. کلسترول بد منجر به ایجاد پلاک در رگ های خونی می شود و بادام زمینی ممکن است از این امر جلوگیری کند.

مطالعه ای که بر روی موش های صحرایی انجام شد که اظهار داشت که عصاره پوست بادام زمینی غنی از پلی فنول ممکن است التهاب ناشی از بیماری قلبی را کاهش دهد.

رسوراترول (Resveratrol) موجود در بادام زمینی دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند به مقابله با بیماری های قلبی کمک کند. به همین دلیل به نظر می رسد بادام زمینی اثرات محافظتی قلبی مشابه سایر غذاهای حاوی رسوراترول دارد.

مطالعه ای که توسط دانشگاه پوردو انجام شد، نشان داد که مصرف منظم بادام زمینی همچنین تری گلیسیرید را کاهش می دهد و باعث سلامت بیشتر قلب می شود. این اثر را می توان به وجود اسیدهای چرب غیراشباع، فولات و منیزیم نسبت داد. بعلاوه، مطالعه ای روی موش های صحرایی انجام شده توسط دانشگاه مارمارا (ترکیه) نشان داد که بادام زمینی سطح کلسترول خوب را افزایش می دهد. با این حال، مطالعات بیشتری برای درک این اثر بادام زمینی ضروری است.

2.خواص بادام زمینی در کاهش وزن کمک کند.

کالری بادام زمینی بسیار زیاد است، اما به جای افزایش وزن در کاهش وزن نقش دارد. بادام زمینی از غذاهای پر انرژی است. به همین دلیل است که داشتن آنها به عنوان میان وعده ممکن است باعث شود در اواخر روز کالری کمتری مصرف کنید. بادام زمینی هنگام مصرف به عنوان میان وعده نسبت به وعده غذایی احساس سیری شدیدتری را به همراه دارد. این ممکن است در نهایت به کاهش وزن کمک کند. برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف بیشتر آجیل با افزایش وزن بیشتر بدن ارتباطی ندارد و ممکن است به کنترل وزن کمک کند.

گنجاندن بادام زمینی در رژیم غذایی یکی از راه های افزایش مصرف مواد مغذی بدون ایجاد افزایش وزن است. تحقیقات همچنین نشان می دهد که مصرف بادام زمینی و کره بادام زمینی می تواند احساس سیری را افزایش دهد. اینها می توانند افراد را بهتر از میان وعده های پر از کربوهیدرات در مقادیر مساعد راضی کنند.

3.بادام زمینی از سنگ کیسه صفرا جلوگیری می کند.

مصرف بادام زمینی با کاهش خطر ابتلا به سنگ صفرا مرتبط است. مطالعه ای که توسط دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان بریگام و زنان (بوستون) انجام شد نشان داد که مصرف بادام زمینی ممکن است خطر سنگ صفرا را کاهش دهد. مردانی که در هفته پنج واحد یا بیشتر مغزیجات مصرف می کنند (از جمله بادام زمینی)، در معرض خطر کمتری بیماری سنگ صفرا هستند. زنانی که هفته ای پنج واحد یا بیشتر مغزیجات مصرف می کنند، در معرض خطر کاهش کوله سیستکتومی (برداشتن کیسه صفرا) قرار دارند.

4.خواص بادام زمینی و کنترل قند خون.

افزودن بادام زمینی یا کره بادام زمینی به یک وعده غذایی باعث افزایش سطح قند خون نمی شود. داشتن آنها به همراه یک وعده غذایی حاوی مقدار زیادی GL (مانند یک نان شیرینی یا یک لیوان آب) ممکن است سطح قند خون شما را تثبیت کند. انجمن دیابت آمریکا بادام زمینی را به عنوان یک غذای فوق العاده برای دیابت نامگذاری می کند. فیبر موجود در بادام زمینی همچنین به کاهش سطح قند خون کمک می کند. آنها همچنین حاوی منیزیم و روغن های سالم دیگری هستند که در این جنبه نقش دارند.

یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه فدرال ویکوچا (برزیل) بر روی زنان چاق نشان داد که مصرف بادام زمینی یا کره بادام زمینی در صبح می تواند سطح قند خون را در طول روز کنترل کند. مطالعه دیگری که توسط دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شد نشان داد که مصرف بیشتر بادام زمینی و کره بادام زمینی می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در زنان کمک کند.

علاوه بر این، مصرف روزانه رژیم غذایی غنی شده با بادام زمینی طی 24 هفته می تواند باعث بهبود پارامترهای سلامتی در بیماران دیابتی نوع 2 شود. مشخصات غنی مغز بادام زمینی مسئول این امر است که شامل چربی غیراشباع، فیبر، آرژنین، نیاسین، فولات و ویتامین E است.

خواص بادام زمینی و کنترل قند خون.

5.کاهش خطر سرطان با مغز بادام زمینی.

مصرف زیاد بادام زمینی (همچنین سایر مغزها) با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ارتباط دارد. ایزوفلاون ها، رسوراترول و اسید فنولیک موجود در بادام زمینی دارای خواص ضد سرطانی هستند که می توانند به کاهش خطر سرطان کمک کنند.

مطالعه ای که در هلند انجام شد نشان داد که مصرف بادام زمینی نیز با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در دوران یائسگی ارتباط دارد. همچنین مشخص شد که بادام زمینی از بروز سرطان معده و مری در بزرگسالان جلوگیری می کند. هنگام مقایسه، افرادی که هیچ نوع مغز و مغز بادام زمینی مصرف نکردند بیشترین خطر ابتلا به این سرطان ها را داشتند.

با این حال، یک نگرانی در مورد بادام زمینی و سرطان وجود دارد. بادام زمینی ممکن است به آفلاتوکسین _خانواده ای از سموم تولید شده توسط قارچ های خاص_ آلوده باشد. این سموم ممکن است خطر سرطان کبد را افزایش دهند. مطالعه انجام شده توسط دانشگاه جورجیا (ایالات متحده آمریکا) نشان داد که رسوراترول موجود در بادام زمینی دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است که به کاهش خطر سرطان کمک می کند.

6.بادام زمینی اختلال نعوظ را درمان می کند.

بادام زمینی سرشار از آرژنین است که یک اسید آمینه ضروری است. آرژنین به عنوان یک درمان احتمالی برای اختلال نعوظ به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

برای درک اینکه آیا آرژنین به تنهایی می تواند به درمان اختلال نعوظ کمک کند، تحقیقات بیشتری لازم است. اما مطالعات تایید می کنند که تجویز خوراکی این اسید آمینه در ترکیب با یک مکمل گیاهی (به نام پیکنوژنول) می تواند اختلال نعوظ را درمان کند.

7.تقویت انرژی با مصرف بادام زمینی.

بادام زمینی منبع غنی پروتئین و فیبر است که در تبدیل کربوهیدرات ها به انرژی کمک می کند. میزان پروتئین بادام زمینی حدود 25٪ کل کالری آن است. ترکیب فیبر و پروتئین موجود در بادام زمینی روند هضم را کند می کند تا انتشار مداوم انرژی در بدن را تسهیل کند. با این حال، برای درک این فایده بادام زمینی تحقیقات بیشتری لازم است.

8.بادام زمینی می تواند علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) را تسکین دهد.

تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است. شواهد نشان می دهد که بادام زمینی ممکن است به درمان PCOS کمک کند، زیرا حاوی چربی های غیراشباع است. برخی تحقیقات بیان می کنند که رژیم غذایی حاوی این چربی ها می تواند به بهبود مشخصات متابولیکی زنان مبتلا به PCOS کمک کند.

9.بادام زمینی خواص آنتی اکسیدانی دارد.

بادام زمینی سرشار از بسیاری از ترکیبات گیاهی و آنتی اکسیدانی است. بیشتر این ترکیبات در پوست بادام زمینی موجود است که باید به صورت خام مصرف شود تا از تمام فواید آن بهره مند شد. برخی از ترکیبات گیاهی که به راحتی در بادام زمینی در دسترس هستند شامل رسوراترول، اسید کومائیک و فیتواسترول ها هستند که به اختلال در جذب کلسترول، ایزوفلاون و اسید فیتیک موجود در دانه های گیاه کمک می کنند.

10.بادام زمینی به محافظت در برابر بیماری آلزایمر کمک می کند.

غذاهایی که غنی از نیاسین هستند، مانند بادام زمینی ممکن است در برابر بیماری آلزایمر و کاهش شناختی مربوط به سن محافظت کنند. بادام زمینی منبع بسیار خوبی از نیاسین و ویتامین E است که اثبات شده هر دو در برابر بیماری آلزایمر محافظت می کنند. مطالعه ای که بر روی 4000 نفر از افراد 65 سال به بالا انجام شد نشان داد که نیاسین ناشی از غذا سرعت کاهش شناخت را کاهش می دهد.

بادام زمینی به محافظت در برابر بیماری آلزایمر کمک می کند.

11.سلامت پوست را با بادام زمینی ارتقا بخشید.

طبق شواهد، مصرف بادام زمینی ممکن است از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی و آسیب محافظت کند. ویتامین E، منیزیم و روی موجود در بادام زمینی ممکن است با باکتری ها مقابله کرده و باعث درخشش پوست شما شود. بتاکاروتن، یک آنتی اکسیدان موجود در بادام زمینی است که به بهبود سلامت پوست کمک می کند. تحقیقات در این زمینه محدود است و باید مطالعات بیشتری انجام شود.

12.سلامت مو را با مصرف بادام زمینی بهبود بخشید.

کمبود تحقیقات علمی در زمینه ارتباط بادام زمینی با رشد مو وجود دارد. از آنجا که بادام زمینی حاوی تمام اسیدهای آمینه و پروتئین زیادی است، ممکن است مکمل مناسبی برای رژیم غذایی برای رشد مو باشد. بادام زمینی سرشار از مواد مغذی است. آنها از نظر تغذیه ای متراکم و سالم هستند.

در ادامه به مشخصات مواد مغذی بادام زمینی خواهیم پرداخت.

ارزش غذایی و مقوی بادام زمینی.

مواد مغذی در 100 گرم بادام زمینی طبق مطالعات وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا:

 • انرژی: 567 کیلوکالری
 • پروتئین: 25/8 گرم
 • فیبر غذایی: 8/5 گرم
 • کربوهیدرات: 13/13 گرم
 • قند: 4/72 گرم
 • آهن: 4/5 میلی گرم
 • کلسیم: 92 میلی گرم
 • سدیم: 18 میلی گرم
 • پتاسیم: 705 میلی گرم

بادام زمینی سرشار از چندین ویتامین و مواد معدنی است. آنها منابع عالی ویتامین E، ویتامین B1 (تیامین)، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B9 (فولات)، بیوتین، مس، منیزیم، منگنز و فسفر هستند. اینها همه برای حفظ متابولیسم بدن و کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری ضروری است.

بادام زمینی سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع ساده و غیراشباع چندگانه است که خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد. مقدار توصیه شده روزانه برای پروتئین در بزرگسالان 56 گرم برای مردان و 46 گرم برای زنان است.

عوارض جانبی مصرف بادام زمینی چیست؟

مصرف بیش از حد هر ماده غذایی ممکن است عوارضی بر بدن و سلامتی داشته باشد. بادام زمینی به دلیل وجود دو پروتئین آراچین و کناراچین ممکن است در برخی افراد واکنش های آلرژیک ایجاد کند. مصرف مقادیر بیش از حد این مغز نیز منجر به برخی اثرات سو می شود. مسمومیت با آفلاتوکسین یکی دیگر از عوارض جانبی جدی بادام زمینی است.

 • مسمومیت با آفلاتوکسین با مصرف بادام زمینی.

احتمال آلودگی آفلاتوکسین جای نگرانی دارد. مسمومیت جدی با آفلاتوکسین می تواند باعث سرطان کبد و نارسایی کبد شود. این سم در محصولات غذایی که در شرایط رشد قارچ نگهداری می شوند، وجود دارد. با نگهداری بادام زمینی در مکانی با رطوبت و دمای پایین می توانید از این امر جلوگیری کنید.

 • مصرف بادام زمینی ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کند.

مطالعه ای که توسط مرکز پزشکی دانشگاه دوک انجام شد نشان داد که بادام زمینی ممکن است در برخی افراد واکنش های آلرژیک بالقوه تهدید کننده ای در زندگی ایجاد کند. در صورت بروز واکنش آلرژیک، بلافاصله به نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه کنید.

 • جلوگیری از جذب آهن با مصرف بیش از حد بادام زمینی.

بادام زمینی حاوی فیتات بوده که ترکیباتی هستند به عنوان مانع جذب آهن شناخته می شوند. مطالعه ای که توسط دانشگاه ویتواترزراند (آفریقای جنوبی) انجام شد نشان داد که بادام زمینی ممکن است مانع جذب آهن شود.

عوارض جانبی مصرف بادام زمینی چیست؟

انواع خوراکی های خوشمزه و مقوی با مغز بادام زمینی.

1.بادام زمینی آب پز، مناسب در فصل سرما.

همانطور که گفته شد، بادام زمینی آب پز حتی ممکن است آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به نمونه های خام و بو داده خود داشته باشد. با دستور العمل ساده زیر بیاموزید که چگونه بادام زمینی خود را کاملا بپزید. این دستورالعمل نیاز به بادام زمینی سبز دارد. اما شما می توانید بادام زمینی ویرجینیا یا اسپانیایی را انتخاب کنید و به راحتی آنها را به مدت 24 ساعت قبل از پخت در آب خیس کنید.

 • مقدار مورد نظر بادام زمینی را با پوسته بشویید و سپس آنها را به یک قابلمه بزرگ اضافه کنید.
 • 1 فنجان نمک و آب کافی به قابلمه اضافه کنید تا کاملا مغزها را بپوشاند.
 • قابلمه را روی شعله گذاشته تا جوش بیاید. سپس حرارت را کم کنید و درب آن را بگذارید.
 • به مدت 3 ساعت یا تا زمانی که بادام زمینی نرم شود صبر کنید تا بپزد.
 • بعد از اتمام کار بادام زمینی آب پز شده را سرو کنید و لذت ببرید. نوش جان!

.بادام زمینی آب پز، مناسب در فصل سرما.

2.کره بادام زمینی را در خانه تهیه کنید.

تهیه کره بادام زمینی بسیار ساده است و کمتر از 15 دقیقه می توانید این کره را در منزل آماده کنید. همچنین می توانید جسارت به خرج دهید و کره بادام زمینی شکلاتی درست کنید.

مواد لازم:

 • بادام زمینی    3 لیوان
 • روغن مایع      5 قاشق غذاخوری
 • نمک             1/4 قاشق چای خوری
 • عسل           به اندازه دلخواه

طرز تهیه:

ابتدا مغزها را پوست کنید. آنها را در ماهی تابه ریخته و تفت دهید تا خوب بو داده شوند. بعد از اینکه مغزها سرد شدند، آنها را با کمی نمک داخل مخلوط کن بریزید. این کار را تا جایی ادامه دهید تا مغزها کاملا پودر و سپس خمیری شوند. برای نرم و لطیف شدن کره، می توانید کمی روغن مایع نیز اضافه کنید. برای شیرینی کره، به مقدار دلخواه عسل اضافه کنید و هم بزنید.

نکته: 1.شما می توانید کره بادام زمینی را به مدت یک ماه در یخچال نگهداری کنید. 2.غیر از مغز بادام زمینی، می توانید از مغزهایی مانند فندق، بادام، پسته و کنجد استفاده کنید.

کره بادام زمینی را در خانه تهیه کنید.

3.فاج کره بادام زمینی، یک شکلات میان وعده.

فاج کره بادام زمینی یک شکلات و یا شیرینی خشک می باشد که شما می توانید آن را به عنوان دسر یا میان وعده همراه با چای یا شیر نوش جان کنید.

مواد لازم:

 • کره حیوانی          225 گرم
 • کره بادام زمینی    200 گرم
 • پودر شکر            450 گرم
 • وانیل                 1 قاشق چای خوری

طرز تهیه:

کره و کره بادام زمینی را به مدت 2 دقیقه در ماکروفر با قدرت زیاد قرار دهید تا ذوب شود. سپس آن را برداشته، هم بزنید و مجدد به مدت 2 دقیقه داخل ماکروفر بگذارید. اگر ماکروفر نداشتید، روی حرارت بخار آب ذوب کنید.

پودر شکر و وانیل را به کره ها اضافه کنید و با قاشق چوبی خوب هم بزنید تا یکدست شود. کف یک سنی را با کاغذ روغنی پوشانده و مواد شکلاتی را روی آن ریخته و صاف نمایید.

یک لایه دیگر کاغذ روغنی روی فاج قرار داده و در یخچال بگذارید تا خنک شود و خود را بگیرد. بعد از سرد شدن، فاج را برش زده و میل کنید.

نکته: فاج ها را می توانید به مدت یک هفته در ظرف در بسته درون یخچال نگهداری کنید.

فاج کره بادام زمینی، یک شکلات میان وعده.

4.تهیه کوکی بادام زمینی در 15 دقیقه.

کوکی نوعی بیسکویت خوشمزه و پرخاصیت است که می تواند میان وعده لذیذی برای شما به ویژه برای کودکان شما باشد. پیشنهاد می کنم این کوکی ها را همراه با شیر یا نسکافه میل کنید.

مواد لازم:

 • کره بادام زمینی   1/2 فنجان
 • آرد بادام             1/3 فنجان
 • عسل                1/4 فنجان
 • تخم مرغ            یک عدد
 • نشاسته            1/4 قاشق چای خوری
 • وانیل                 1/2 قاشق چای خوری

طرز تهیه:

قبل از شروع به کار، فر را با درجه حرارت 350 فارنهایت روشن کنید تا گرم شود. همه مواد را در یک ظرف متوسط ریخته و خوب هم بزنید تا کاملا ترکیب شده و یکدست شوند.

کف سینی فر را کاغذ روغنی قرار دهید یا از کمی روغن استفاده کنید. مقداری از مواد را برداشته، با دست به شکل توپ درآورید و سپس روی سینی فر قرار دهید. روی کوکی ها را کمی فشار دهید تا پهن شوند. حواستان باشد خیلی نازک نشوند.

سینی را در فر گذاشته و حدودا 10 دقیقه صبر کنید تا پخته شوند. بعد از اینکه کوکی ها پخته شدند، اجازه دهید در همان سینی فر خنک شوند. سپس آنها را از ظرف جدا کرده و نوش جان بفرمایید.

امیدوارم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد. یا حق.

تهیه کوکی بادام زمینی در 15 دقیقه.

 

 

 

 

 

 

 برچسب‌ها:, ,
برگشت به بالا