با خواص پسته تازه در بارداری آشنا شوید

تأثیر پسته و خشکبار در دوران بارداری

همانطور که می دانید دوره بارداری یک دوره بسیار حساس در زندگی یک انسان است که باید توجه زیادی به آن شود. در طول دوره بارداری باید یک رژیم غذایی قوی (پسته، حبوبات، مواد مغذی و …) را داشته باشید تا هم سلامت مادر و هم سلامت جنین تأمین شود. همچنین طی دوره بارداری باید توجه زیادی استراحت جسم و روح مادر شود تا بتواند این دوره را به خوبی پشت سر بگذارد و صاحب فرزندی سالم و زیبا شوید.

تأثیر پسته و خشکبار در دوران بارداری

آیا پسته برای زن باردار مفید است یا مضر؟

مواد غذایی موجود در پسته

طبق  بررسی های وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا اطلاعات تغذیه ای زیر برای 28 گرم پسته فراهم شده است کالری:  159 g چربی:  13 g سدیم: 0.3 mg کربوهیدرات:  7.7 g فیبر: 3 g قند: 2.2 g پروتئین: 5.7 g

کربوهیدرات پسته

یک وعده پسته یا 49 دانه پسته، دارای ارزش غذایی تقریبا 8 گرم کربوهیدرات و به مقدار 12 درصد از ارزش روزانه فیبر بدن را تأمین می کند. مانند اکثر آجیل های دیگر ، پسته از شاخص گلیسمی پایینی برخوردار است. باید گفت یک وعده پسته دارای 13 گرم چربی است. که از این مقدار ثابت شده است که پسته ها بعد از خوردن غذاهای پر کربوهیدرات مانند برنج سفید ، نان و سیب زمینی به کاهش قند خون کمک می کنند.

چربی های موجود در پسته
تا همین اواخر ، پسته و سایر آجیل به دلیل دارا بودن چربی زیاد از شهرت بدی برخوردار بودند. اما با رشد علم تغذیه مشخص گردید که نوع چربی موجود در مواد غذایی مهمتر از مقدار چربی موجود است.
در مقایسه با بیشتر آجیل های درختی، پسته یکی از کمترین چربی هاست. آنها همچنین یک ماده غذایی بدون کلسترول هستند.
آجیل درختی ، از جمله پسته ، می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم از نظر قلب باشد شواهد علمی نشان می دهد که خوردن 1.5اونس (هر اونس:28 گرم)  از خشکبار کم چربی اشباع و کلسترول در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.
پروتئین موجود در پسته
یک وعده پسته تقریباً 6 گرم پروتئین بدن را تأمین می کند و جزئی از گروه پروتئین به حساب می آید. در مقایسه با سایر آجیل های درختی ، پسته دارای اسیدهای آمینه ضروری بدن است و بیشترین درصد اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه دار را داراست.
پسته یک گزینه عالی برای همه است چون دارای یک نوع پروتئین گیاهی مغذی است که بهترین گزینه برای افرادی که رژیم غذایی دارند.

ریز مغذیها در پسته

این آجیل سبز کوچک با ویتامین ها، مواد معدنی و گیاهان دارویی پر شده است. در واقع، می توانید مواد مغذی را از طریق رنگ های مختلف موجود در پسته مشاهده کنید.
رنگ سبز و زرد رنگ آجیل ناشی از لوتئین و زاکزانتین ، دو کاروتنوئید حاصل می شود که تحقیقات اولیه نشان می دهد که ممکن است به جلوگیری از تخریب ماکولا (یک نوع بیماری چشمی)وابسته به سن کمک کند. پوست نازک بنفش اطراف دانه پسته با آنتوسیانین ها (همان نوع آنتی اکسیدان موجود در انگور و زغال اخته) پر شده است. پسته همچنین منبع خوبی از ویتامین B6 ، فسفر ، و تیامین و منبع عالی مس است.
پسته و بارداری
یک وعده پسته پتاسیم بیشتری (290 میلی گرم) از نصف یک موز بزرگ (240 میلی گرم) دارد. پسته، همچنین بیشترین میزان فیتواسترول (214 میلی گرم در 100 گرم) را در بین آجیل ها دارد. فیتواسترول ها از گیاهان به وجود می آیند و به دلیل اینکه ساختار مشابه کلسترول دارند بنابر این فیتواسترول ها برای جذب بدن با کلسترول رقابت می کنند و در نهایت موجب کاهش کلسترل خون می شود.

پسته دارای فولات،آهن، کلسیم و پتاسیم است که باعث رشد بهتر جنین در رحم مادر می شود. حالا شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که مصرف پسته برای مادر در دوران بارداری مفید است یا خیر؟ جواب شما بله است و باید بگویم مصرف پسته در دوران بارداری برای برای شما مفید است و می تواند به رشد جنین کمک کند.

فواید استفاده از پسته در دوران بارداری

1. کمک به رشد جنین

باید به این نکته توجه کرد که پسته دارای پروتئین زیاد است که در رشد بافت بدن جنین تأثیر مستقیمی دارد و باعث تقویت عضلات نوزاد شده و موجب می شود وزن نوزاد کمتر از مقدار طبیعی نباشد.

4. پیشگیری از کم خونی

همانطور که قبلا اشاره شده است پسته دارای خواص خون سازی است و در زمان بارداری که بدن مادر حساس و کمی ضعیف است می تواند کمک شایانی در بهبود وضعیت مادر و نوزاد می کند.

7. بهبود رشد مغز جنین

پسته داری اسید چربی مانند امگا 3 است که تأثیر فراوانی در رشد مغز نوزاد دارد و می توان گفت که موجب افزایش هوش نوزاد نیز می شود.

8. جلوگیری از عفونت در طول بارداری

باید گفت که مغز پسته حاوی ویتامین A و E  است که نقش آنتی اکسیدان دارد و باعث از بین رفتن عفونت احتمالی در بدن مادر می شود.

فواید استفاده از پسته در دوران بارداری

در روز باید چه مقدار پسته مصرف کرد؟

حالا به این نکته می رسیم که در روز باید چه مقدار پسته مصرف کنیم؟ یا مصرف زیاد مغز پسته برای مادر باردار می تواند مضر باشد یا مفید؟ در جواب این سوال باید گفت که هر چیز مفیدی که دارای فواید زیادی باشد مصرف بیش از اندازه آن می تواند برای بدن مضر باشد پسته نیز از این قاعده پیروی می کند. اصولا زن باردار نسبت به یک فرد عادی باید در خوردن پسته و یا هر ماده غذایی دیگری احتیاط بیشتری کند. مقدار استاندارد مصرف پسته باری یک مادر باردار تقریبا مصرف 24 عدد پسته در روز است و مصرف این مقدار پسته در روز می تواند نیاز های شما و جنین را به خوبی بر طرف کند زیرا پسته دارای روغن مصرف بیش از حد ممکن است به بدن آسیب بزند.

آیا خشکبار های دیگر برای زنان باردار ضرر دارند؟

اصولا مصرف پسته و یا خشکبار های دیگر برای زنان باردار زیاد مشکلی ایجاد نمی کند و تأثیر منفی برای بدن زن باردار ندارد . همانطور که قبلا اشاره کردیم باید از مصرف زیاد هر نوع ماده غذایی اجتناب کرد که خشکبار و پسته از این جمله هستند ولی بدن افراد از لحاظ قدرت و یا میزان کلسترول خون یا چربی و… متفاوت اگر شما دوست دارید از همه نوع ماده غذایی در دوره بارداری استفاده کنید پیشنهاد می شود در طول بارداری حتما با پزشک تغذیه و یا متخصص خود هماهنگ کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

در بارداری چه مواد غذایی مناسب برای زن حامله هستند؟

شاید الان هوس کرده اید که یک سانویچ چرب و یا یک پیتزای بزرگ میل کنید ولی این یک غذای مناسب برای یک زن باردار نیست ولی اگر میل زیاد به خوردن دارید می توانید یک ساندویچ بوقلمون و یا یک لقمه ایتالیایی میل کنید.

خوردن گوشت برای یک زن حامله هیچ مشکلی ندارد و لی قبل از مصرف گوشت باید آن را به خوبی طبخ کنید یا باکتری های مضر آن از بین برود. زن باردار در طول دوره حاملگی و یا هنگام شیر دادن به نوزاد باید نهایت استفاده از مواد مغذی را ببرید و در واقع از آن ها زیاد استفاده کند تا نیاز های غذایی جنین و نوزاد به خوبی بر طرف شود و نوزاد دچار سوءتغذیه نشود و بتواند به خوبی رشد کند و دوران نوزادی را به خوبی بگذراند.

اگر تغذیه نوزاد به خوبی و به صورت منظم صورت نگیرد موجب کمبود هایی در نوزاد (کمبود ویتامین، مواد معدنی و برخی از اسیدهای چرب امگا 3) می شود که در آینده و یا حال به آن ضربه می زند.

مواد  غذایی برای زن حامله

در بارداری چه مواد غذایی برای زن حامله مناسب نیستند؟

باید به این نکته توجه داشت مواد غذایی دیگری هستند که در دوران بارداری نباید مصرف شود و  مادر باید به این نکته ها توجه کند تا بعدا دچار مشکل نشود و احساس پشیمانی نکند.

 • مادر باید از خوردن مواد و یا نوشیدنی های کافئین دار (چای، قهوه، کوکاکولا ) پرهیز کند و در خوردن آن نهایت دقت را داشته باشد.
 • سعی کنید از مصرف مواد غذایی که دارای سویا هستند دوری کنید چون دارای فیتواستروژن است و احتمال دارد اثرات منفی روی جنین داشته باشد.
 • بعضی موارد هستند که باید در دوران بارداری به شدت از آن دوری کنید و دور آن را خط قرمز بکشید مصرف الکل و دخانیات در دوران بارداری موجب کاهش وزن نوزاد و یا زایمان زود رس می شود و بعضی موارد موجب سقط جنین می شود.
 • جیگر نیز یک ماده غذایی است که باید در خوردن آن دقت کنید و زیاد مصرف نکنید چون دارای ویتامین A است که می تواند برای جنین مشکل ساز شود
 • از خوردن مواد غذای تند با ادویه زیاد و یا خیلی چرب دوری کنید.
 • باید در خوردن مواد غذایی که دارای شیرینی زیادی هتند مثل بیسکوییت ، شکلات و… دوری کنید.
 • مادر هایی که دارای کلسترول خون زیادی هستند باید از خوردن کره های گیاهی که دارای مارگارین هستند پرهیز کنند.
 • از خوردن رنگ های خوراکی پرهیز کنید.
 • اگر نسبت به بادام زمینی و یا هندی دچار حساسیت یا آلرژی هستید از خوردن آن پرهیز کنید.

زن باردار باید از چه مواد غذایی استفاده کند؟

با توجه به اینکه بارداری یک دوره بسیار حساس در زندگی یک زن محسوب می شود و در صورت توجه نکردن به نیاز های مادر و نوزاد ممکن است این دوران شیرین و لذت بخش  با مشکلاتی مواجه شوید پس باید نیاز های فرد در این دوران به خوبی پاسخ داد یکی از نیاز های مهم در دوران بارداری تأمین مواد غذایی مناسب برای مادر است شما باید با مشورت با پزشک متخصص خود از نوشیدنی ها و مواد غذایی مقوی که برای جنین مناسب است بهره ببرید تا در آینده صاحب یک نوزاد سالم و باهوش باشد. در دوران بارداری باید مصرف مواد غذایی مغذی را به حداکثر برسانید تا مادر و جنین را از این مواد غذایی مهم که در سلامت مادر و جنین نقش دارند را تأمین کنید. لیست مواد غذایی که مادر در طول بارداری باید از آن ها استفاده مفید و بهینه کند.

 • میوه ها
 • سبزیجات
 • پروتئین
 • غلات کامل
 • محصولات لبنی

میوه ها و سبزیجات:

 میوه ها و سبزیجات از جمله مواد غذایی مهم برای بارداری است که پیشنهاد می شود در دوره دوم و سوم بارداری بیشتر استفاده شود. سعی کنید روزانه مقداری میوه و سبزیجات مصرف کنید. این مواد غذایی خوشمزه کالری کمی دارند و در عوض دارای فیبر زیادی هستند و سرشاز از ویتامین.

پروتئین: همانطور که می دانید پروتئین یکی از مهم ترین مواد غذایی است که باید در دوره بارداری مصرف شود از غذا های سرشار از پروتئین می توان به گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، لوبیا، توفو، پنیر، شیر، آجیل و دانه ها اشاره کرد.

غلات کامل: غلات (گندم، جو و چاودار)  یکی از منابع اصلی تأمین کننده انرژی در بدن است که می توان با خوردن این محصولا  فیبر، آهن و ویتامین های B بدن را تأمین کرد. باید به این نکته اشاره کرد که کربوهیدرات های  مورد نیاز زنان حامله باید روزانه و توسط دانه های غلات (بلغور جو دو سر، پاستا یا نان و برنج قهوه ای) تأمین شود.

لبنیات: 

هدف مصرف 3-4 بار در روز از لبنیات است. لبنیات مثل شیر، ماست و پنیر منبع غذایی خوبی از کلسیم، پروتیین و ویتامین D هستند.

آیا خوردن مواد غذای در تعیین جنسیت نوزاد موثر است؟

 نتایج حاصل از بررسی تأثیر مواد غذایی روی انسان توسط یک متخصص زنان کانادایی طبق روش «استول کوسکی» از طریق رژیم غذایی تجویز شده، نشان داد در صورت پیگیری دقیق رژیم غذایی، باید 80 درصد موفقیت حاصل شود. در بعضی از بیمارستان‌های بزرگ کانادا، درمانگاه‌هایی اختصاصی برای انجام این کار به منظور کمک به زوج‌هایی که نسل آینده آن‌ها توسط بیماری‌های ارثی وابسته به جنس تهدید می‌شدند دایر شده است.

اصول برای پسردار شدن:

لازم است مواد غذایی انسان غنی از سدیم و پتاسیم و فقیر از کلسیم باشد.

اصول برای دختردار شدن:

لازم است رژیم غذایی فقیر از سدیم و پتاسیم و غنی از کلسیم باشد. نمونه‌ای از رژیم پسردار شدن

تعیین جنسیت نوزاد

رژیم غذایی برای پسردار شدن

سدیم زیاد مصرف شود:

 هنگام تهیه غذا، به مقدار زیاد نمک اضافه کنید. ضمناً مواد غذایی مصرف نمایید که طبیعتاً نمک زیادی داشته و یا در هنگام تهیه به آن‌ها نمک زیادی اضافه شده است؛ مانند سوپ‌های آماده، بیسکویت شور، زیتون شور و غیره.

پتاسیم زیاد مصرف کنید:

 میوه‌های خشک (برگه زردآلو، آلوی خشک، انجیر، خرما و کشمش) و حبوبات (عدس، لوبیا، نخود و غیره) غنی از پتاسیم هستند. متخصصان تغذیه و پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند متقاعد شده‌اند که برای پسردار شدن می‌توانند توصیه به مصرف پتاسیم نموده و اینکه کلسیم به کمترین مقدار ممکن مصرف شود. بنابراین در طول دوران اجرای رژیم، مصرف هر نوع فرآورده‌های لبنی ممنوع است.

رژیم غذایی برای دختر دار شدن

پتاسیم مصرف نشود:

 میوه‌های خشک، حبوبات و موز مصرف نشوند. نمک رژیمی که غنی از پتاسیم است نباید به جای نمک معمولی مصرف شود.

منابع کلسیم 

مانند شیر، پنیر تازه بدون نمک( تمام پنیرهای تخمیر شده غنی از سدیم است) به مقدار زیاد مصرف شود. برای دختردار شدن می‌توان کلسیم تجویز نمود.

ممنوعیت اجرای رژیم غذایی برای پسردار شدن

ابتدا باید مطمئن باشیم که ممنوعیت برای اجرای رژیم غذایی وجود نداشته باشد. ممنوعیت رژیم غذایی برای پسردار شدن در موارد زیر است و افراد مبتلا به بیماری‌های ذیل نباید این رژیم غذایی را رعایت کنند: * فشار خون بالا * ناراحتی‌های قلبی و عروقی * نارسایی‌های کلیوی پس از اثبات بارداری، زن باردار رژیم غذایی متعادل و مناسب دوران بارداری معمولی را ادامه می‌دهد و نیاز به رعایت محدودیت‌های رژیم پیش از بارداری نیست

ممنوعیت اجرای رژیم غذایی برای دختردار شدن

افراد مبتلا به بیماری‌های زیر نباید رژیم غذایی دختردار شدن را رعایت نمایند:

* اختلالات عصبی * بالا بودن کلسیم خون * نارسایی‌های کلیوی

برنامه غذایی زنان باردار در دوران بارداری

زنان باردار از این جهت که که در دوران مهمی از زندگی خود به سر می برند باید احتیاط در خوردن غذا ها را به حداکثر برسانند و دست به خوردن هر چیزی نزنند زیرا در این زمان مادر نه تنها با خوردن غذاهای نامناسب زندگی خود را به خطر می اندازد. در عوض باید از مواد مغذی بیشتری استفاده کنند در ادامه با مواد غذایی مفید در دوران بارداری بیشتر آشنا می شوید.

استفاده از مواد غذایی سرشار از آهن

اگر دوست دارید بدانید که چه مواد غذایی دارای میزان بالایی از آهن برای تأمین نیاز زن حامله است باید گفت که انواع لوبیاها، سیب زمینی، جگر، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم مرغ، سبزیجات دارای برگ های سبز تیره و پهن مثل اسفناج، حبوبات و میوه های خشک (برگه زردآلو) و دانه های روغنی دارای مقدار زیادی آهن برای و بهترین موادی هستند که می توان به رژیم غذایی زنان باردار برای تامین آهن بدن اضافه کرد. مادر برای اینکه بتواند آن موجود در مواد غذایی را به خوبی جذب کند .باید پروتئین بدن را به خوبی تأمین کنند. زنان باردار برای تأمین نیاز پروتئینی خود باید سراغ مواد غذایی غنی از پروتئین (گوشت قرمز،مرغ و ماهی و ..) بروند. این مواد غذایی که گفته شد با دارا بودن ویتامین B، آهن و مواد معدنی مفید می توانند نیاز های بدن را بخوبی تأمین کنند.

برنامه غذایی زنان باردار در دوران بارداری

استفاده از مواد غذایی سرشار از پروتئین

خوب حالا می رسیم به یکی دیگر از نیاز های مهم در بدن در زمان باردارای، پروتئین در واقع بزرگترین مولکول بدن است. مادر برای تأمین پروتئین بدن خود باید از مواد لبنی،گوشت، غلات، حبوبات و تخم مرغ زیاد استفاده کنند تا پروتئین بدن خود را به خوبی تأمین کنند. شاید شما گیاه خوار باشید و یا در دوران بارداری میل زیادی برای خوردن گوشت نداشته باشید در این صورت می توانید به پزشک تغذیه خود مراجعه کرده و مشورت بگیرد.

استفاده از مواد غذایی سرشار از کلسیم

دریافت کلسیم

زنان باردار به طور روزانه باید 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند و این مقدار برای زنان باردار زیر سی سال دارای اهمیت بیشتری است . این مقدار از کلسیم را زنان باردار می توانند با مصرف شیر و ماست و محصولات لبنی تامین کنند .یک فنجان شیر 300 میلی گرم کلسیم و 30 گرم پنیر حاوی 240 میلی گرم و یک دوم فنجان ماست حاوی 230 میلی گرم کلسیم می باشد. شیر سویا و برنج، تن ماهی، آجیل و سبزیجات دارای برگ سبزاز دیگر منابع مناسب کلسیم می باشند . شما می توانید به جای مصرف شیر، دو فنجان لوبیای پخته، 115 گرم کنسرو ماهی قزل آلا، 3 فنجان عصاره کلم بروکلی پخته شده، سه چهارم فنجان بادام و یا دو و یک چهارم فنجان سویا مصرف کنید و کلسیم مورد نیاز بدن خود را با این مواد غذایی تامین کنید.

مواد غذایی سرشار از امگا 3

انواع ماهی ها مثل ماهی قزل آلا، ماهی تن و شاه ماهی و روغن این ماهی ها ، تخم کدو، تخم کتان، سویا، تخمه آفتابگردان، فندق، کنجد و گردو دارای امگا 3 فراوان هستند که زنان باردار می توانند با تغذیه از آنان امگا 3 بدن خود را از این مواد تامین کنند .مواد غذایی دیگری مانند برخی نان ها، آب میوه ها و مکمل های دارویی نیزدارای امگا 3 هستند و برای زنان باردار بسیارمفید می باشند.

مواد غذایی دارای اسید فولیک

از مهم ترین مواد غذایی برای حفظ سلامت سیستم عصبی ، خون و سلول ها اسید فولیک، فولات یا ویتامین B9 می باشند که این مواد بدن را در برابر بیماری های قلبی، نقص های مادرزادی، پوکی استخوان و بسیاری از سرطان ها محافظت می کنند. یکی از علل نقص در ارگان های حیاتی کودک کمبود اسید فولیک در رژیم غذای مادران باردار این کودکان است . مواد غذایی که اسید فولیک فروانی دارند،عدس، اسفناج، میوه جات، مارچوبه، لوبیا سیاه و سفید، کاهو، کلم سبز و جعفری می باشند ، اگر این مواد غذایی را طولانی مدت نگهداری کنید، اسید فولیک موجود در این مواد از بین می روند

ویتامین ها

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین در دوران بارداری بسیار پر اهمیت است و مادران باردار می توانند این مواد را که شامل میوه ها و سبزیجات است را در رژیم روزانه غذایی خود بگنجانند و از آن غافل نشوند. یکی دیگر از راه های تامین ویتامین برای زنان باردار قرار گرفتن آن ها در آفتاب است که باید این کار با مشورت پزشک انجام شود.

نوشیدن منظم آب

نوشیدن آب باعث می شود پوست مادر قابیلت ارتجاعی بهتری داشته داشته باشد و همچنین از کم آبی بدن مادر در این دوره حساس جلوگیری می کند و برای جنین نیز دارای فواید زیادی است. پیشنهاد می شود بجای مصرفی نوشیدنی های دارای کافئین (چای، قهوه، نوشیدنی های انرژی زا ) از آب استفاده کنید تا دوران بارداری سالم و بدون استرسی داشته باشید.

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , , , ,
برگشت به بالا