آشنایی با نهال پسته آمریکایی(UCB-1) و نمونه باغ های احداث شده در ایران

آشنایی با نهال پسته آمریکایی(UCB-1)

نهال پسته هیبریدی (UCB-1) چیست و چگونه به وجود آمد؟

انتخاب کردن پایه مناسب به عنوان یک عامل موثر در افزایش عملکرد پسته در احداث باغات باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد زیرا هر یک از پایه های شناخته شده دارای خصوصیاتی هستن از جمله افزایش میزان محصول و مقاومت به سرمای زمستانه، خشکی، شوری و مقاومت به بیماری ها متفاوت می باشد.

بنابراین، تحقیقات بسیاری به منظور معرفی یک پایه برتر که از نظر مجموع صفات برتری داشته باشد صورت گرفته است. یکی از پایه های موفق که اولین بار در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا معرفی گردید از تلاقی کنترل شده گونه Pistacia integrima بعنوان والد مادری و گونه P. atlantica بعنوان والد پدری حاصل گردید.

شکل1 – نهال پسته UCB-1

نهال هیبریدی پسته

این پایه که با نام UCB1 معرفی شده است علاوه بر دارا بودن خصوصیاتی مانند رشد سریع و قوی، مقاومت به بیماریهای مختلف و مقاومت به سرما، در بین پایه های شناخته شده بالاترین میزان عملکرد را نشان داده است. (منبع از سایت پسته رفسنجان)

مراحل انجام کشت بافت:

 1. سازگاری و انتقال گیاه به خاک
 2. انتقال ریز نمونه به محیط کشت
 3. تهیه ریز نمونه و استریل سازی آن
 4. واکشت کردن ریز نمونه ها به منظور تکثیر ساقه
 5. رشد گیاه در محیط کشت تحت شرایط کنترل شده
 6. انتقال ساقه های تشکیل شده به محیط کشت برای ریشه دهی

(منبع از سایت پسته رفسنجان)

چرا پایه پسته هیبریدی (UCB-1) اهمیت بیشتری نسبت به نهال معمولی دارد 

نهال پسته هیبریدی آمریکایی یک نهال اصلاح شده است که از طریق کشت بافت تولید می شود. این نهال از دو گونه وحشی پسته تشکیل شده است.

این نهال ها دارای رشد بسیار بالایی بوده و پس از یکسال و حداکثر دو سال (در شرایط نامناسب) قابلیت پیوند خوردن پیدا می کنند در صورتی که در نهال های معمولی این زمان به بالای  سه الی چهار سال افزایش می یابد و می توان به نهال پیوند زد .

شکل2 – نهال پیوند خورده شرکت آریا نهال

نهال هیبریدی پیوند خورده

و به همین دلیل درختان حجیمی شده و باردهی آن ها چند برابر نهال های معمولی است.

نهال های هیبریدی عاری از هرگونه بیماری و بسیار مقاوم به گموز هستند در صورتی که نهال های معمولی پسته ممکن است دارای بیماری باشند و دلیل آن استفاده از بذر بی کیفیت و حامل بیماری است که توسط کشاورزان در زمان خرید قابل تشخیص نیست و به مرور زمان نمایان می شود.(منبع از سایت پسته رفسنجان)

1-1  جدول مقایسه پسته هیبریدی با پایه بومی

نوع نهال پسته هزینه اولیه تعداد نهال در هکتار شروع برداشت اقتصادی مقاومت به بیماری های ریشه سرعت رشد مقاومت نسبت به شوری میزان ثمر دهی مقاومت نسبت به کم آبی
نهال هیبریدی زیاد 450 -550  سال 4-5 زیاد زیاد متوسط زیاد متوسط
نهال معمولی کم 850 -1100 سال 6-8 کم کم زیاد کم زیاد

مزیت های نهال هیبریدی(UCB-1) نسبت به نهال معمولی 

1. صرفه جویی زمانی 2 تا 4 ساله در به بارنشینی اقتصادی نهال

2.داشتن باغی کاملا یک دست و شناسنامه دار.

3.اطمینان از نوع پیوند(متاسفانه در کشاورزی سنتی برخی پیوند زن ها صادقانه برخورد نمی کنند و گاهی پیوند درخواستی شما با چیزی که بعد از سه سال اشکار می شود متفاوت می باشد و هم زمان را از دست داده اید هم پول خود را)

4.داشتن درختان چتری غول پیکر مشابه کالیفرنیا امریکا در صورتی که تمامی شرایط کاشت و داشت  رعایت شود .(.پایه درختان هیبریدی کشت بافتی و اصلاح شده  است و رشد فوق العاده دارد).

5. مقاوم شده  به بیماری های مثل گموز  (.کشاورزان امریکا با مشکلی مثل گموز اصلا روبرو نشده اند)

6. پیوند زدن نهال بعد از مدت  یک سال از موقع کاشت خود نهال

7.محصول دهی اولیه در مدت ۳تا ۴ سال بعد از کاشت نهال یا دو سال بعد از پیوند

8.به بارنشینی اقتصادی بعد از 4 الی 5 سال( در حالت سنتی این زمان حداقل حدود 6 الی 8 سال می باشد)

 

شکل3 – نهال UCB-1 در داخل سینی کشت

نهال پسته آمریکایی(هیبریدی)

*نکته: تمامی شرایط فوق بستگی به آب، خاک، هوا و از همه مهمتر نحوه صحیح کشاورزی دارد .

پس به صورت خلاصه می توان گفت که بهترین ویژگی و  برتری نهال پسته هیبریدی  (ucb-1) نسبت به نهال ها معمولی

 • رشد بسیار سریع
 • مقاوم در برابر انواع بیماری ها
 • مقاوم در برابر سرمازدگی
 • محصول بیشتر نسبت به نهال های دیگر

شرایط مناسب آب و هوایی جهت کاشت نهال پسته هیبریدی (UCB-1)

 برای کاشت نهال پسته هیبریدی باید بعضی نکات را رعایت کنید :

 • زمستان: درخت پسته در زمستان نیازی  دارد که برای تکمیل رشد و تشکیل جوانه به گذراندن 700 الی 1000 ساعت زمان در دمای زیر 7 درجه سانتی گراد این نیاز برطرف می شود.
 • بهار: بالا نبودن رطوبت به دلیل جلوگیری از گردافشانی (بارندگی پیاپی نیز باعث جلوگیری از گردافشانی می شود)، کاهش دمای ناگهانی(دمای زیر صفر) باعث سرمازدگی جوانه های تازه رویشی می شود.
 • تابستان: حداکثر دمای قابل تحمل برای پسته،  45-40 درجه سانتی گراد است  که دمای بالاتر باعث آفتاب سوختگی و حتی پوکی محصول می شود.

شرایط مناسب آب و خاک جهت کاشت نهال پسته هیبریدی (UCB-1)

نهال پسته هیبریدی (UCB-1) یک گیاه سازگار با انواع شرایط آب و هوایی است اما موقع کاشت باید به نکات ضروری توجه داشته باشید:

 • آب: حداکثر شوری(Ec) قابل تحمل نهال 7000 می باشد که بالاتر از این میزان برای کاشت این نهال توصیه نمی شود(بدلیل ایجاد تنش در نهال و پایین آمدن سرعت رشد و عملکرد)
 • خاک: بهترین بافت برای کاشت نهال، شن و ماسه مخلوط می باشد و خاک نیز بهتراست شور نباشد.(در صورت شور بودن خاک، می توان خاک را اصلاح کرد)

ابعاد کاشت نهال پسته هیبریدی (UCB-1)،حداقل فاصله کاشت هر نهال با نهال بعدی 3متر و فاصله ردیف ها 6متر

 

شکل4 – ابعاد کاشت نهال در ابتدای کاشت شکل5 – فاصله کاشت بعد از گذشت چند سال
ابعاد کاشت نهال پسته نهال پسته امریکایی چند ساله

در ابتدای کاشت شاید ابعاد ذکر شده زیاد باشد ولی بعد از گذشت چند سال با توجه به شکل های بالا به دلیل رشد غول آسیای این درخت مشاهده می کنید که فاصله مناسبی برای استفاده از ماشین ها و ابزار کشاورزی است.

تعداد استاندارد نهال قابل کشت در هر هکتار 500 اصله است.

برای دانلود دفترچه راهنمای کاشت نهال هیبریدی (UCB-1) کلیک کنید.

در نهال های معمولی مدت زمان رسیدن به باردهی اقتصادی بالا می باشد.

پیوند زدن نهال پسته هیبریدی (UCB-1)

نوع پیوندی که برای نهال هیبریدی (UCB-1) استفاده می شود از درخت های بارده که محصول با کیفیتی دارند تهیه می شود(درخت پسته ایرانی). بهترین نوع پیوند، پیوند شکمی است.

شکل6 – پیوند شکمی نهال پسته

پیوند شکمی نهال پسته

 

برای مشاهده فیلم پیوند زنی نهال پسته کلیک کنید .

 

در حالت کلی به کشاورزان توصیه می شود از نهال های هیبریدی (UCB-1) برای احداث باغ استفاده کنند(در صورت مقدور ) که هم سریع تر به بار دهی برسند و یک باغ یکدست و شناسنامه دار  با درختانی مقاوم داشته باشند و همچنین به سوددهی رضایت بخشی دست پیدا کنند.

همچنین طول دوره کاشت نهال تا پیوند زدن به یک سال کاهش می یابد و در شرایطی که آب و عناصر غذایی لازم در اختیار این پایه هیبریدی اصلاح شده قرار گیرد زمان رسیدن به حداکثر عملکرد نسبت به ارقام سنتی بسیار زودتر خواهد بود.

در ضمن به خاطر شرایط رشدی این گیاه و با کمک مدیریت هرس می توان شاخه های این درخت را به سمت بالا هدایت کرد و امکان برداشت مکانیزه را فراهم نمود که بطور قابل ملاحظه ای هزینه های تولید را کاهش می دهد.

شکل7 – درختان پسته UCB-1

باغ پسته هیبریدی

 

این نهال های پسته رشد بسیار عالی داشته و در سال اول قابلیت پیوند زدن دارند.

مهمترین دلایل خشک شدن نهال و راه مقابله با آن

آبیاری نامناسب: از مواردی که در آبیاری باغ های تازه احداث شد باید مورد توجه قرار داد  آبیاری نهال در صبح ها یا عصرها انجام شود.اما مشاهده شده آبیاری در اواسط روز و در گرما  آبیاری انجام می گیرد نکته مهم که باید مورد توجه قرار گیرد این است که تاحد امکان از آبیاری در این زمان ها جلوگیری شود و حجم آب مورد استفاده کم نباشد.

استفاده از نهال های غیر استاندارد و دارای بیماری: سعی شود نهال هایتان را از مکان های معتبر تهیه کنید ( پیشنهاد می شود از نهال های اصلاح شده استفاده شود که عاری از بیماری هستند بعنوان مثال ucb-1)
دیگر عوامل:

 1. بیماریها و آفات
 2. کاشت نامناسب
 3. آلودگی احتمالی نهال در نهالستان
 4. از عوامل دیگری که سبب خشکیدگی موقت نهال شود می توان به حیوانات ، بادهای سرد و گرم،آتش زدن عرصه هاو… می باشد که باید در هر مورد اقدام لازم را انجام داد.

به هر حال اگر مسائل فنی باغ ها در سال های اول حل شود شکی نیست که باردهی باغ تسریع گردیده و سرمایه گذاری،زودبازده و جواب گوی اهداف اقتصادی نیز خواهد بود.(منبع ازسایت پسته رفسنجان)

قبل از کاشت نهال هیبریدی(UCB-1) چه کاری هایی باید انجام داد؟  

قبل از کاشت نهال بهتر است از آب و خاک زمین نمونه هایی تهیه شود.  نمونه ها توسط آزمایشگاه های معتبر جهاد کشاورزی آنالیز می شوند تا خصوصیات خاک همچون شوری خاک، PH، و درصد شن، ماسه و …. و آب همچون PH، شوری (EC) و … مشخص شود.

برای نمونه گیری از خاک باید از چهار گوشه زمین و مرکز زمین نمونه برداری کرد. نمونه ها باید از عمق های 40، 80 و 120سانتی متری تهیه شود( دقت کنید که خاک اطراف چاله داخل چاله نریزد تا جواب آزمایش به صورت دقیق باشد)

برای نمونه گیری از آب در اولین حوض آب، یک بطری را داخل آب فرو برده سپس بعد از پر شدن کامل بطری داخل  آب در بطری را بسته و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال کنید.

 بهترین زمان مناسب برای کاشت نهال هیبریدی (UCB-1)

بهترین زمان برای کاشت نهال پسته هیبریدی در اوایل بهار (فروردین و اردیبهشت ماه)  و اواخر تابستان و اوایل پاییز(شهریور و مهر ماه) می باشد و یک سال بعد از کاشت می توان به نهال پیوند زد.

شکل8 – نهال پسته هیبریدی

نهال هیبریدی پسته

بهترین کود پیشنهادی برای زمان کاشت 

در زمان کاشت نهال پسته بهتر است از کود حیوانی پوسیده شده در کف کانال استفاده شود. استفاده از کود آب نگهدار در زمان کاشت بهترین گزینه پیشنهادی ما به شماست و به ازاء هر نهال، شما به 3 کیلوگرم کود نیاز دارید.

کود آب نگهدار متشکل از دو بخش مواد آلی که آن را کود مرغی و گاوی پوسیده شده و آشغال گیری شده (بدون بذر علف هرز و …) تشکیل می دهد و مواد معدنی مورد نیاز گیاه مانند کلسیم، پتاسیم،کربن آلی و …   و در کنار این مواد  9 ماده که خاصیت جذب و نگهداری آب می باشد.

شکل9 – کود دهی نهال پسته

کود دهی درخت پسته

چه زمان می توان به نهال هیبریدی(UCB-1) پیوند زد؟

زمانی پیوند زدن به نهال پسته در اواخر اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه می باشد و به نهالی می توان پیوند زد که ضخامت ساقه نهال حداقل به یک سانتی متر برسد(حدودا به ضخامت انگشت شصت دست) و در نهال های هیبریدی بعد از گذشت یک سال نهال برای پیوند زدن آماده می شود.

نهال پسته هیبریدی بدون پیوند بی ثمر است و بعد از پیوند رقم پسته مشخص و باغی یک دست خواهید داشت.در واقع چه نهال پسته هیبریدی و چه نهال پسته معمولی (بذری ) بعد از کاشت نیاز به پیوند دارند تا محصول یک دست شود.

شکل10 – ثمر دهی نهال آریانهال بعد از پیوند

باردهی نهال هیبریدی

 

تصاویر باغ های احداث شده نهال هیبریدی (UCB-1)

نهال هیبریدی (UCB-1) شرکت آریا نهال  نهال هیبریدی(ٍEBR-1) 
نهال هیبریدی آریا نهال   نهال هیبریدی طوبی
نهال هیبریدی (UCB-1) شرکت آریا نهال  نهال هیبریدی(EBR-1) 
نهال هیبریدی شرکت آریا نهال نهال هیبریدی شرکت طوبی
نهال هیبریدی (UCB-1) شرکت آریا نهال  نهال هیبریدی(EBR-1) 
نهال شرکت آریا نهال نهال پیوند خورده شرکت طوبی
نهال هیبریدی (UCB-1) شرکت آریا نهال  نهال هیبریدی(EBR-1) 
نهال پیوند خورده شرکت آریا نهال نهال پیوند خورده شرکت طوبی
   
نهال هیبریدی (UCB-1) شرکت آریا نهال  نهال هیبریدی(EBR-1) 
محصول دهی نهال شرکت آریا نهال محصول دهی نهال شرکت طوبی
   
نهال هیبریدی (UCB-1) شرکت آریا نهال  نهال هیبریدی(EBR-1) 
محصول پسته هیبریدی نهال آریا نهال محصول پسته هیبریدی شرکت طوبی

*توجه : تصاویر در مناطق و شرایط متفاوت تهیه شده و به همین دلیل از لحاظ رشد و محصول دهی با هم متفاوت هستن.

 

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

 برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا