آب مناسب برای آبیاری باغ پسته

آب مناسب پسته علاوه بر برخورداری از کمیت مناسب، باید از لحاظ کیفیت نیز ایده آل باشد. پسته یکی از محصولات مهم کشاورزی بوده که در اقتصاد کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طور کلی تناوب، مقدار و شیوه آبیاری بر تولید محصول پسته تاثیر زیادی می گذارد.

اهمیت آبیاری در باغات پسته

آبیاری درختان پسته یک موضوع مهم و قابل بحث در کشاورزی می باشد. شیوع آفات و بیماری های هوازی و خاکزی، تربیت درختان جوان، رشد درخت و کیفیت و کمیت محصول سالانه تا حد زیادی تحت تاثیر آبیاری می باشد. علاوه بر آن بافت خاک، پایه و پیوند درخت و شرایط اقلیمی نیز بر میزان آب مورد نیاز جهت تولید محصول اقتصادی این محصول تاثیر می گذارد.

یکی از مهم ترین عملیات در دوران داشت پسته، آبیاری آن در طول فصل می باشد. درخت پسته در هر مرحله از رشد و نمو خود به مقدار مشخصی آب احتیاج دارد.

مراحل تکامل میوه پسته بر اساس اهمیت آبیاری عبارتند از:

گلدهی و پر شدن مغز»تشکیل میوه»رسیدن میوه»خندان شدن پسته

عدم تامین آب مورد نیاز درختان پسته در فروردین ماه که همزمان با زمان گلدهی می باشد و همچنین تیر ماه که زمان پر شدن مغز است، منجر به پوکی و سقط جنین می شود. آبیاری در اواخر فروردین ماه که همزمان با تشکیل میوه و پس از گرده افشانی است بر تعداد دانه هر درخت تاثیر شگفت انگیزی می گذارد.

اهمیت آبیاری در باغات پسته

درخت پسته در طول فصل رشد به چه مقدار آب احتیاج دارد؟

درخت پسته جهت رشد و تولید محصول به 100-80 سانتی متر ارتفاع آب آبیاری در طول فصل رشد احتیاج دارد. به طور کلی هر هکتار باغ پسته دارای درختان بالغ، به 12000 متر مکعب آب در طول سال احتیاج دارد.

این مقدار آب بدون احتساب آب لازم و مورد نیاز برای آبشویی زمستانه زمین های شور می باشد.

نیاز آبی درختان پسته در فصول مختلف سال متفاوت بوده و تا حد زیادی به سیکل زندگی درختان بستگی دارد. به طور کلی درختان پسته در زمستان که همزمان با خواب درختان می باشد کمترین، و در تابستان که همزمان با رشد مغز پسته است بیشترین نیاز آبی را دارند.

آیا درخت پسته به آب شیرین نیاز دارد یا آب شور دوست است؟

به طور کلی باغ پسته در مراحل اولیه کاشت نهال به آبیاری بیشتری احتیاج دارد. این میزان آبیاری برای نهال های پسته معمولی به میزان یکبار در هفته می باشد. اما برای باغ های پسته ای که با نهال های هیبریدی UCB-1 احداث شده است، هر 4 روز یکبار نیاز به آبیاری خواهد داشت. درختان پسته با رسیدن به سن بلوغ نیاز آبی کمتری خواهند داشت و می توان در درختان پسته بالغ دور آبیاری را بیشتر کرد.

برای خرید نهال پسته هیبریدی کلیک کنید!

Ec به معنای شوری آب و هدایت الکتریکی آن می باشد. این پارامتر یکی از پارامتر های مهم در آبیاری باغ پسته و آب مناسب پسته به حساب می آید که حتما باید قبل از احداث باغ مورد بررسی قرار بگیرد. درختان پسته تا حد زیادی به Ec آب حساس بوده و ممکن است بعد از گذشت مدتی از بین بروند و خسارت جبران ناپذیری را به کشاورز وارد نمایند. درختان پسته که دارای پایه معمولی می باشند قادرند تا Ec آب 13000-12000 را تحمل نمایند. اما درختان پسته ای که دارای پایه هیبریدی هستند تنها می توانند تا Ec آب 7500-7000 را تحمل کنند. باید توجه داشت که آبیاری درختان پسته با آبی که Ec بیشتری از مقادیر گفته شده را داراست، سبب از بین رفتن باغ خواهد شد.

آیا درخت پسته به آب شیرین نیاز دارد یا آب شور دوست است؟

درختان پسته در چه زمانی نمی توانند آب از خاک جذب کنند؟

درختان در دو حالت نمی توانند آب را از خاک جذب نمایند. اول زمانی که خاک خشک است و آبی برای جذب وجود ندارد. حالت دوم نیز زمانی می باشد که خاک اشباع از آب بوده و هوایی نیز در خاک وجود ندارد. درخت پسته تنها در حالتی می تواند آب را به وسیله ریشه های خود جذب نماید که سه عنصر اصلی آب، هوا و خاک در کنار هم وجود داشته باشند. از این رو در طول زمان آبیاری، درختان نمی توانند آب از خاک جذب کنند، زیرا در این دوره خاک اشباع بوده و هوایی نیز در آن وجود نخواهد داشت. به طور کلی بسته به نوع خاک، این حالت اشباع بین 24 ساعت (در خاک های سبک و شنی) و 5-4 روز (در خاک های سنگین و رسی) بعد از آبیاری باقی می ماند.

بررسی مقاومت درختان پسته به کم آبی

پسته به دلیل داشتن ریشه های وسیع و ساختار خاص برگ، قادر است تا دوره های خشکسالی و کم آبی را به میزان بسیار زیادی تحمل نماید. اما باید گفت که این مقاوم بودن به این معنی نیست که برای تولید محصول اقتصادی و مناسب نیازمند آب کم و نامناسب می باشد. اگر درختان پسته در طول دوره های حساس به کم آبی به میزان اندکی آبیاری شوند و نیاز آبی آن ها تامین نشود، اثرات منفی بر روی فرآیند های درونی درخت خواهد داشت.

تحمل درختان پسته به خشکی به معنای توانایی آن ها در زنده ماندن در شرایط خشکی و کم آبی است. چنین برداشتی که درختان می توانند در شرایط کم آبی رشد سریع و محصول زیادی داشته باشند کاملا اشتباه می باشد.

بررسی مقاومت درختان پسته به کم آبی

بهترین سیستم آبیاری برای آبیاری باغات پسته

به طور کلی داشتن برنامه مناسب برای تامین مقدار آب مناسب پسته در زمان لازم یکی از اهداف مهم در آبیاری باغات می باشد. اگر آبیاری به خوبی و مناسب با میزان نیاز درختان باشد سبب می شود تا رطوبت خاک به خوبی در طول فصل حفظ شود. از این رو دانستن نیاز آبی درختان پسته و همچنین اجرای مناسب سیستم آبیاری با رعایت اصول مناسب آبیاری لازم و ضروری می باشد.

سیستم های آبیاری قطره ای موثر تر و بهتر از آبیاری سطحی می باشد. زیرا این روش آبیاری هم راندمان بیشتری دارد و هم این که یکنواختی بیشتری در آبیاری ایجاد می شود.

بهترین سیستم آبیاری برای آبیاری باغات پسته

حساسیت های مراحل مختلف رشدی درخت پسته به آبیاری و کم آبی

هر مرحله از رشد نسبت به کم آبی می تواند حساسیت خود را دارا باشد. اما حساس ترین دوره رشدی درختان پسته به کم آبی به ترتیب شامل موارد زیر می باشد:

  • پوکی و سقط جنین: آبیاری در زمان گلدهی (فروردین ماه) و همچنین زمان پر شدن مغز (تیر ماه)
  • خندانی پوست استخوانی: آخرین آب قبل از برداشت (بسته به رقم مورد نظر ولی عموما در اوایل شهریور ماه)
  • تعداد دانه در درخت: آبیاری در زمان تشکیل میوه و پس از گرده افشانی (اواخر فروردین ماه)
  • رسیدگی: کاملا مشابه با خندانی پوست استخوانی (اواخر مرداد و اوایل شهریور ماه)
  • وزن و اندازه میوه: زمان مشخصی نداشته و به تغذیه، کنترل آفات و مدیریت آبیاری در طول فصل رشد بستگی دارد.

فاکتور های دیگری نیز تحت تاثیر مدیریت آبیاری هستند که شامل ترک خوردگی پوست سبز و زود خندانی می باشد. به طور کلی پیشگیری از اعمال تنش خشگی و آبیاری کافی به ویژه در فصل بهار و خرداد ماه، بیشترین و موثرترین اثر را بر روی کاهش تشکیل این پسته ها و کاهش احتمال آلودگی مغز پسته به زهرابه آفلاتوکسین را دارد.

روش آبیاری، کم آبیاری تنظیم شده

در بسیاری از باغات پسته به ویژه در باغات پسته کالیفرنیا که هزینه تامین آب بسیار زیاد است، در سال های خشکی و کم آبی برای کاهش مصرف آب از روش کم آبیاری تنظیم شده برای اعمال تنش های خشکی در طول دوره مشخصی از رشد درختان استفاده می کنند تا اثرات منفی بر کیفیت و تولید محصول باغ به حداقل میزان خود برسد. این روش در دو مرحله قابل اجراست که شامل:

  1. اواخر اردیبهشت تا اواسط تیر (مرحله رشد دوم بعد از توسعه کامل پوست استخوانی و قبل از رشد سریع مغز): ایجاد تنش در این مرحله سبب افزایش میزان خندانی پوست استخوانی شده در عوض میوه ها در زمان برداشت کوچک می شوند. همچنین ایجاد تنش در این مرحلهمی تواند سال آوری را نیز کاهش دهد. از این رو ایجاد تنش در باغی که دارای درصد دهان بست بالایی می باشد، اعمال و اجرا کردن این تنش سبب بهبود وضعیت بازار پسندی و افزایش خندانی می شود. اما در باغاتی که با مشکل ناخندانی رو به رو نیستند این تنش به علت کوچک شدن میوه ها چندان مفید نخواهد بود.
  2. پس از برداشت

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

درباره‌ی مهندس فرزانه محمدی

مهندس فرزانه محمدی

حتما ببینید

چه کودهایی مناسب آب استارت هستند؟

چه کودهایی مناسب آب استارت هستند؟

تغذیه آب استارت در باغات پسته همزمان با شروع فعالیت درختان در اواخر اسفند ماه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *