زمان مناسب آبیاری درخت پسته

زمان مناسب آبیاری درخت پسته

همه چیز درباره آبیاری درختان پسته

برا دانستن زمان مناسب آبیاری درخت پسته باید توجه داشت پسته با وجود این که استقامت زیادی به بی آبی دارد، اما نباید از آب دادن آن مخصوصا در سنین ابتدایی غفلت شود. به طور متوسط بسته به بافت خاک از نظر نگهداری آب مدار آبیاری بسته به سن درخت به شرح زیر توصیه می شود: (به جز فصل زمستان)

درخت با سن ۱ تا ۳ سال: مدار آبیاری ۷ الی ۱۰ روز

درخت با سن ۳ الی ۶ سال : مدار آبیاری ۱۲ الی ۲۰ روز

درخت با سن ۶ سال به بالا : مدار آبیاری یک ماه

باید توجه داشت زمانی که مدار آبیاری یک ماه است، در هر آبیاری آب زیادی به درخت داده شود تا رطوبت کاملا به عمق خاک نفوذ کند.

بهترین زمان برای آبیاری درختان پسته چه وقت است؟

در بیشتر موارد، کشاورزان حداقل 4 تا 6 جلسه آبیاری را در طول دوره تولید در خاک های سبک و زهکشی شده ارائه می دهند.

الگوی آبیاری معمول شامل آبیاری درختان جوان در زمستان، بلافاصله پس از کاشت است. سپس 8 بار در طول اولین فصل رشد تا پاییز است. در سال های بعد، آبیاری از بهار تا پاییز در طول 4 تا 8 جلسه آبیاری اعمال می شود. درباره زمان آبیاری، نکاتی وجود دارد که باید همیشه مراقب آنها باشیم. با توجه به تجربیات به دست آمده طی سال های متمادی، تولید کنندگان کاملاً می دانند که درختان پسته در هر فصل به مقدار متفاوتی از آب نیاز دارند.

آنها همچنین می دانند که کیفیت و کمیت محصول به میزان مناسب تأمین آب بستگی دارد. معمولاً در فصل شکوفایی و اواسط تابستان، درختان به حداکثر مقدار آب نیاز دارند. بنابراین ما معمولاً هر 24 روز آبیاری را انجام می دهیم. با این حال در زمستان درختان به آب کمتری نیاز دارند. بنابراین آبیاری هر 45 روز کافی است. دو هفته قبل از زمان برداشت، آبیاری انجام نمی دهیم زیرا در این زمان میوه ها بیشتر در معرض خطر حشرات و آفلاتوکسین هستند.

رطوبت بالا احتمال وقوع آفلاتوکسین را افزایش می دهد، بنابراین آبیاری در این زمان از سال بسیار خطرناک است.

تیر ماه دوره طلایی آبیاری پسته

سه دلیل اصلی برای آبیاری در تیرماه عبارتند از :

  1. طولاتی ترین روز های گرم تابستان در این ماه
  2. شروع مغز بستن پسته در این ماه
  3.  پر جمعیت ترین نسل پسیل در این ماه1

نیاز آبی گیاه پسته نسبت به سن درخت از آغاز تا باروری ۳ هزار الی ۹ هزار متر مکعب در هکتار است.آبیاری نهال پسته در سه سال اول با دور آبیاری ۷ الی ۱۰ روز شروع ، هنگام محصول دهی ۱۴ تا ۲۰ روز و در درختان بارور ۲۵ تا ۳۵ روز ، در تیرماه و مرداد و بقیه ماه ها بین ۳۰ تا ۴۰ روز است.اگر تنش آبی در پسته شدید باشد پوست درخت ترک برداشته و به راحتی از ته جدا می شود.هر چه بافت خاک  سبک تر باشد ذخیره ی رطوبتی در آن کم تر است.عمده ترین عاملی که به صورت غیر مستقیم به درختان پسته خسارت می زند، کمیت و کیفیت آب آبیاری است.کمبود آبیاری باعث کمبود عناصر غذایی در درخت پسته می شود.

عناصر ماکرو، حرکت توده ای دارند و حرکت آنها بسیار وابسته به میزان آب موجود در خاک است.کمبود آب می تواند موجب کمبود ازت در گیاه شود.آبیاری نقش مهمی در پوکی و سقط جنین، خندانی، تعداد دانه ی میوه، رسیدن میوه و بیماری ها و آفت های پسته دارد.آبیاری ناکافی بر روی تولید میوه های پوک نسبت به کاهش خندانی میوه اثر بیشتری دارد.۸۰ تا ۹۰ درصد پیکره ی گیاه را آب تشکیل میدهد.زیادی و کمبود آب هر دو به گیاهان صدمه می زند.برای گیاهان دایمی لازم است آب هم در طی فصل رشد و هم در فصل رکود به مقدار کافی موجود باشد

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

 

 

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.