فروش انواع نهال پسته پیوند خورده هیبریدی (آمریکایی)

فهرست آنچه در این مطلب می خوانید: پنهان

فروش نهال پسته پیوند خورده هیبریدی (آمریکایی)

شرکت دانش بنیان آریا نهال رفسنجان تولید کننده بهترین و با کیفیت ترین نهال های پسته هیبریدی (آمریکایی) در کشور است که دارای کادری مجرب از بهترین متخصصین بیوتکنولوژی، اصلاح نباتات و دارو سازی می باشد. نهال های پسته هیبریدی این شرکت رشد بسیار بالایی دارند و عاری از هرگونه بیماری هستند.

میزان محصول این پایه ها چندین برابر پایه های سنتی می باشد.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

فروش نهال این شرکت به دو صورت پیوند خورده و بدون پیوند می باشد. زمان تحویل پایه پیوند خورده هیبریدی با پیوند اکبری از بهترین باغات رفسنجان پاییز 1399 می باشد، درصورت درخواست مشتری پیوند مورد نظر شما زده می شود. برای اطمینان از این که موجودی نهال تمام نمی شود می توانید 50 درصد مبلغ را پیش پرداخت کنید و با بستن قرارداد خرید خود را قطعی کنید.

دفتر فروش : کرمان، رفسنجان، خیابان کارگر، کوچه 46

در صورتی که مشتری تمایل داشته باشد نهال برای ایشان ارسال شود کلیه هزینه های انتقال از گلخانه به محل مقصد بر عهده خریدار می باشد.

برای اطلاع بیشتر و خرید با شماره زیر تماس حاصل نمایید :

09916924189 مهندس علوی

تصاویر نمونه نهال ها و باغات احداث شده :

 

 

 کود پیشنهادی ما برای نهال های هیبریدی

کود آب نگهدار تولید شده در کارخانه آب نگهدار کویر آریا، ترکیبات زیادی در کود موجود می باشد و بخشی از آنها محرمانه است و بخشی از آن ترکیبات عالی مثل کود مرغی و گاوی و….است.
از نظر کارایی تا دو برابر کود مرغی کارا است ولیکن خاصیت اصلی آن نگهداری آب بین مواد معدنی آن و نگهداری عناصر مفید مثل پتاسیم و کلسیم به شکل یونی در ساختار لانه زنبوری مواد معدنی آن می باشد.

 

برای اطلاع بیشتر و خرید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

09916924184 مهندس غلامی

09916924189 مهندس علوی

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

مقایسه پایه های پسته در باغات 

انتخاب پایه یکی از مهم ترین تصمیمات در احداث باغات است. در این مقاله اطلاعات فعلی دانش مربوط به پایه های پسته در کالیفرنیا ارائه خواهد شد. در کالیفرنیا و دیگر مناطق پرورش پسته در ایالات متحده آمریکا، گونه های تولید کننده خشکبار پسته اهلی (Pistacia vera)، بر روی پایه های متفاوت پسته یا هیبریدهای بین گونه ای رشد می کند.

پنج پایه وجود دارد که در صنعت پسته کالیفرنیا مورد استفاده قرار گرفته است، سه پایه مختلف پسته و دو هیبرید بین گونه ای. این پایه ها اینتگریما، آتلانتیکا، تربینتوس (پسته کوهی یا بنه کوهی) و دو هیبرید از پایه آتلانتیکا که توسط گرده پایه اینتگریما گرده افشانی شده است. دو مورد اول با نام های مخصوص خود ذکر شده اند، پایه تربینتوس و پایه آتلانتیکا و سه مورد بعدی با نام های تجاری یا اختصاری آن ها شناخته شده اند: 

پایه اینتگریما ( Pioneer Gold I (PG I و هیبریدهای آن

 • Pioneer Gold II ) PG II)  
 • UC Berkeley I ) UCB I)  

همه این پایه ها ویژگی ها و مشخصه هایی را دارند که کم و بیش باعث می شود برای کاشت در مناطق با شرایط خاص مناسب باشند. فهمیدن این تفاوت ها به شما این امکان را می دهد تا که پایه مناسب را برای شرایط خاص پسته کاری خود انتخاب کنید.

اهمیت پسته کاری در باغات کالیفرنیا

در ابتدای سالهای صنعت پسته کاری در کالیفرنیا، به دلیل اینکه پسته اهلی (P. Vera) رقم کرمان هیچ مقاومتی در برابر نماتدها یا فیتوفتورا نداشت، پایه آتلانتیکا و تربینتوس پایه های مورد انتخاب عموم بود. پایه آتلانتیکا به دلیل سهولت بیشتر در پیوند زدن و یکنواختی بیشتر از تربینتوس مورد ترجیح قرار گرفت.

بخش عمده ای از پسته ها در سن‌ جاکوئین (دره ای در ایالت کالیفرنیا) (به انگلیسی San Joaquin Valley) کاشته شده است که در آنجا ثابت شد، هر دو گونه پایه (اینتگریما و تربینتوس) به بیماری های ناشی از قارچ های خاکزی و پژمردگی ورتیسیلیومی بسیار آسیب پذیر هستند.

کاشت آزمایشی در سطح کوچکی از پایه اینتگریما در خاک آلوده به ورتیسیلیوم در دره سن‌ جاکوئین پیدا شد که نسبت به این بیماری مقاوم باشند. این اکتشاف باعث مجاز شدن کاشت پسته در خاک آلوده به ورتیسیلیوم شد. از آن زمان، تولید تجاری پایه اینتگریما و PG I، تبدیل به پایه غالب در صنعت پسته کالیفرنیا شد.

تمایل به افزایش قدرت رشد و تولید اولیه و تحقیق در مورد تاثیر پایه بر بازدهی، پژمردگی ورتیسیلیومی و تحمل به شوری منجر به افزایش استفاده از پایه هیبریدی UCB I شد. سایر پایه های هیبریدی ، PG II دیگر به صورت تجاری در دسترس نیست، زیرا نشان داده شده است که نسبت به ورتیسیلیوم تحمل پذیری ضعیفی دارد. بررسی های پیشه رو مشخصات این پایه ها و نتایج تحقیقات اخیر را بطور مختصر بیان خواهد کرد.

پایه پسته یا بنه کوهی تربینتوس (PISTACIA TEREBINTHUS) 

زمانی پسته تربینتوس به صورت فراگیر در اوایل صنعت پسته کالیفرنیا کاشته می شد، اما به دلیل:

 1. آسیب پذیری نسبت به بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی
 2. سخت بودن پیوند زنی نسبت به پایه آتلانتیکا یا پایه اینتگریما
 3. استفاده از آن اغلب منجر به یکنواختی کمتری نسبت به بقیه پایه ها 
 4. قدرت رشد کمتر نسبت به پایه های رایج مورد استفاده 

در حال حاضر به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. پایه تربینتوس دارای برخی خصوصیات است که می تواند در شرایط خاص مفید باشد و ممکن است برای برنامه های به نژادی و یا اصلاحی آینده با ارزش باشد. از پنج پایه ذکر شده، پایه تربینتوس مقاوم ترین نسبت به سرمازدگی است. پسته هایی که بر روی این پایه رشد می کنند گزارش شده است كه در برابر دماهاي حداقل 15 درجه فارنهایت بدون آسيب دیدن، تحمل پذیر هستند.

در مطالعات تغذیه ای که سطح مواد مغذی ارقام کرمان در پایه های مختلف در هفت مکان در سراسر ایالت مورد مقایسه قرار داد، پایه تربینتوس هرگز کمترین نبود و اغلب بالاترین بود. در این مطالعات بیشترین کارایی را برای جذب روی و مس، عناصر غذایی کم مصرف که به عنوان کمبود در خاک برخی از باغات پسته کالیفرنیا شناخته شده اند، داشته است.

نتایج حاصل از آزمایش یک پایه در خاک آلوده به  پوسیدگی آرمیلاریایی ریشه در شهرستان Yolo (شهرستانی در ایالت کالفرنیا) نشان داد که پایه تربینتوس نسبت بقیه پایه ها مقاومت بیشتری در برابر این بیماری دارد.

پایه تربینتوس (PISTACIA TEREBINTHUS) پایه تربینتوس (PISTACIA TEREBINTHUS)

 

پایه تربینتوس (PISTACIA TEREBINTHUS)

پایه پسته نمونه آتلانتیکا (PISTACIA ATLANTICA)

تا زمانی که کشف شده بود پایه اینتگریما نسبت به پژمردگی ورتیسیلیومی مقاوم است، پایه آتلانتیکا متداول ترین پایه بود. پایه آتلانتیکا نسبت به پایه اینتگریما و دو هيبريد بين گونه ای آن نسبت به سرمازدگی مقاوم تر است اما نسبت به پایه تربینتوس به سرمازدگی مقاومت كمتری دارد.

این پایه نسبت به بیماری ورتیسیلیومی آسیب پذیر است. این پایه نسبت به پایه اینتگریما و دو هیبرید بین گونه ای آن رشد کمتری دارد و برای تبدیل شدن به محصول دهی کمی آهسته تر است. پایه آتلانتیکا در جذب روی نسبت به پایه اینتگریما و پایه UCB I کارآمدتر است و نسبت به پایه تربینتوس یا پایه PG II قابلیت جذب مس کمتری دارد.

به دلیل مقاوت بیشتر این پایه به سرما نسبت به  پایه اینتگریما و مبتلا شدن کمتر به بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی در دره ساکرامنتو ( نام منطقه ای درایالت کالیفرنیا)، پایه آتلانتیکا متداول ترین پایه مورد کاشت در این منطقه بود. از سال 1981 تمایل کشت کاران به استفاده از پایه هایی با قدرت رشد بیشتر منجر به افزایش کاشت پایه اینتگریما، و در دهه 1990 پایه UCB 1 شد.

 پایه آتلانتیکا (PISTACIA ATLANTICA)  پایه آتلانتیکا (PISTACIA ATLANTICA)

پایه پسته نمونه اینتگریما (PISTACIA INTEGERRIMA)

پس از آنکه کشف شد که  پایه اینتگریما نسبت به بیماری پژمردگی ورتیسیلیومی تحمل پذیر بود، این پایه به عمده ترین پایه کاشته شده در کالیفرنیا تبدیل شد. این پایه بسیار قدرت رشد بالایی دارد و  به راحتی پیوند زده می شود و درختان یکنواختی را تولید می شود. این پایه در بین پایه های پسته کم ترین تحمل و مقاومت را در بر سرما دارد و می تواند در اثر یخبندان های اولیه در زمستان آسیب ببیند، خصوصاً زمانی که درخت جوان نوپا باشد،  آسیب ببیند.

نتایج آزمایشات مربوط به این پایه در سرتاسر ایالت متحده که در سال 2002 خاتمه یافته بود، نشان داد که این پایه میزان رشد ومحصول دهی زودرس بالاتری نسبت به پایه آتلانتیکا و 19.1٪ کمتر نسبت به UCB I و برابر یا کمی کمتر از دو هیبرید بین گونه ای را دارد. مطالعات تغذیه ای نشان می دهد که  پایه اینتگریما برای جذب بور، روی و مس کمتر از پایه آتلانتیکا کارایی داشته باشد.

هیبرید های بین گونه ای پسته ( INTERSPECIFIC HYBRIDS )

از بین دو هیبرید بین گونه ای، در حال حاضر تنها یک از آن ها به صورت تجاری در دسترس است. این دو پایه به ترتیب (Pioneer Gold II (PG II و UCB 1 می باشد. پایه PG II از گرده افشانی آزاد در یک مکان عایق شده با چند درخت پایه آتلانتیکا به عنوان والد مادری و چند درخت پایه اینتگریما به عنوان والد پدری حاصل می شود.

1 UCB نتیجه گرده افشانی غیرمستقیم یا کنترل شده با یک تک درخت از همان والدین PG II می باشد. (گرده پایه اینتگریما در گلخانه ای بسته قرار می گیرد که در آن درخت پایه آتلانتیکا رشد می کند) به این صورت، این دو نوع هیبرید بین گونه ای یکسان هستند اما از نهال های بذری والد متفاوت به وجود آمده اند. قدرت رشد این دو پایه هیبریدی نسبت به پایه آتلانتیکا بیشتر و به طور کلی برابر یا بیشتر نسبت پایه اینتگریما می باشد.

آزمایشات پیوسته روی پایه UCB I در آمریکا

در آزمایشات پیوسته مربوط به پایه های آزمایشی در سراسر آمریکا، نشان داده شده است که UCB I دارای بهترین بازدهی تا سن 13 سالگی را دارد و بعد از آن  پایه PG I ، PG II و پایه آتلانتیکا به ترتیب بهترین بازدهی را داشتند. نتایج آزمایشگاهی و مطالعات اولیه میدانی نشان می دهد که این دو هیبرید از نظر مقاومت در برابر بیماری ورتیسیلیوم متفاوت هستند. به نظر می رسد که پایه اینتگریما بیشترین تحمل پذیری و پایه آتلانتیکا بیشترین حساسیت را نسبت به این بیماری دارد.

پایه هیبریدی UCB I تحمل پذیر تا نسبتاً تحمل پذیر نسبت به بیماری ورتیسیلیومی است و پایه PG II نسبتاً حساس و آسیب پذیر در مقابل این بیماری می باشد. مطالعات بر روی تغذیه این پایه ها نشان می دهد که پایه PG II در جذب عنصر روی نسبت به  پایه تربینتوس نسبتاً کارآمد تر، نسبت به پایه آتلانتیکا به طور متوسط و نسبت به پایه های UCB I کارایی و نسبت به پایه اینتگریما کارایی کمتری را دارد. پایه PG II در جذب عنصر بور نسبت به UCB I کمی کارآمدتر و نسبت به پایه اینتگریما کارایی کمتری دارد. پایه هیبریدی UCB I از نظر جذب بور مشابه با پایه آتلانتیکا و پایه تربینتوس می باشد.

پایه UCB 1

نهال پسته هیبریدی UCB 1

پایه UCB 1

نهال پسته هیبریدی UCB 1

نتایج حاصل از آزمایشات اخیر

نتایج اولیه حاکی از آن است که پایه PG II و پایه آتلانتیکا در جذب مس نسبت به پایه های اینتگریما  و UCB I بهتر و موثرتر هستند. برخی از شواهد ناسازگاری پایه نوع کرمان و UCB I در برخی از مناطق در کالیفرنیا و آریزونا مشاهده شده است که 25 تا 35٪ از درختان ناسازگاری را از خود نشان داده اند. باور بر این است که این ناسازگاری مربوط به تک درخت والد مادری که در مرحله اصلاح نژاد اولیه استفاده می شود، مربوط می شود.

همچنین عقیده بر این است که این مشکل بر طرف شده است و نباید در کشت کاری های آینده دیده شود. تنوع در قدرت رشد در میان پایه های UCB I نیز مشاهده شده است. هر چند که نهالستان ها با بهبود بستر کاشت و حذف کردن نهال ها نامناسب در خزانه، این مشکل را از بین برده است.

آزمایشات مربوط به پایه های پسته در کالیفرنیا

انتخاب پایه برای بیشتر درختان میوه عموماً تاریخچه ای از عوامل محدود کننده تولید محصول در محل کاشته شده را به همراه داشته است. پسته نیز از این قاعده مستثنی نیست. پسته اهلی (pistacia vera) رقم ماده کرمان که در حال حاضر تنها تولید کننده ارقام پسته در کالیفرنیا است، بر روی پایه های خود تکثیر نمی یابند زیرا در برابر نماتد ها، پژمردگی ورتیسیلیومی و بیماری پوسیدگی فیتوفتورایی آسیب پذیر و حساس است.

این حساسیت ها از بد شانسی است، زیرا پایه، خود تحمل پذیری بیشتری به سرما نسبت به بیشتر پایه ها موجود دارد. ارقام پایه تربینتوس و پایه آتلانتیکا نخستین پایه های این صنعت، هنگامی که ثابت شد که پایه اینتگریما تحمل پذیری بیشتری نسبت به قارچ های ورتیسیلیومی خاکزی در برابر این پایه ها دارد، توسط رقم اینتگریما جایگزین شدند. هیبرید یا تلاقی پایه آتلانتیکا و پایه اینتگریما برای عملکرد و قدرت رشد بیشتر توسعه یافت، اما اکنون این هیبرید توسعه یافته تحمل به شوری را از خود نشان می دهد که امکان تاسیس باغ در زمین های حاشیه ای یا درجه دوم و استفاده از آب با کیفیت کمتر را می دهد.

بررسی مقاومت به سرما و شوری در کالیفرنیا

از سال 1989 تا 2002 در سه زمین آزمایشی در شرایط بلند مدت و در سال 1999 در یک گلخانه  آزمایشی، ما تحمل به سرما و شوری، مقاومت در برابر بیماری ورتیسیلیوم، بازدهی و رفتار باردهی متناوب درختان رشد یافته بر روی پایه های پایه های آتلانتیکا و PG I و دو هیبرید بین گونه ای از تلاقی آتلانتیکا و اینتگریما، UCB1  و PG II را مورد بررسی قرار داده ایم.

این 13 سال جمع آوری داده ها همراه با سرمازدگی های غیر منتظره، مزیت های نسبی این چهار پایه را که اکنون در کالیفرنیا استفاده می شوند را مشخص کرد. جداولی که در ادامه مطالعه خواهید کرد نتایج این آزمایشات و تحقیقات را با جزئیات ارائه می دهد و همچنین نتایج آزمایشات و تحقیقات از قبل صورت گرفته را در بر می گیرد. این اطلاعات به ترتیب بیشترین عوامل محدود کننده ارائه شده است. محدودیت ها به دلیل سرما، بیماری و شوری و به دنبال آن اثرات باغی، جذب ریز مغذی  ها و اثرات آن بر عملکرد و کیفیت پیوندک و باردهی متناوب یا سال آوری آن می باشد.

تحمل نسبی به سرما در پایه های پسته

جدول شماره 1 تحمل نسبی پایه های پیوند خورده کمتر از دو سال را نسبت به سرما نشان می دهد. این داده ها در زمستان سال 1989 – 1990  زمانی که پایه های آزمایشی تازه کاشته شده ای که یخبندان را به مدت 11 شب از دمای 15-  تا 11- درجه سانتیگراد را تجربه کرده اند، بدست آمده است. در آزمایشات ما 41٪ از درختان پیوند خورده بر روی پایه PG I خشک شدند.

درختان پیوند خورده بر روی چهار پایه دیگر تحمل نسبی به سرما را که در جدول 1 آورده شده است را از خود نشان داده است. درختان پیونده خورده بر روی پایه تربینتوس نسبت به درختانی که بر روی پایه آتلانتیکا پیوند خورده و رشد کرده اند، تحمل بیشتری در برابر سرما را دارند و پس از آن درختان پیونده خورده  بر روی UCB I و PG II دارای بیشترین تحمل در برابر سرما را داشتند.

پیوندک های روی تمام پایه ها دچار خسارت یخ زدگی اما به سرعت این آسیب بهبود یافت. دماهای مشابه در باغ ها بارور ایجاد خسارت نکردند که نشان می دهد رقم کرمان دارای تحمل خیلی زیادی به سرما نسبت به این پایه ها را دارد.

 تحمل نسبی به سرما در پایه های 2 ساله

تحمل به سرما پایه
* تربینتوس
** آتلانتیکا
*** PG II
*** UCB I
**** اینتگریما

از بیشترین * تا کمترین ****

تحمل به سرما در درخت پسته

برطرف نشدن نیاز سرمایی درخت پسته در زمستان (سمت راست)، بر طرف شدن نیاز سرمایی همان درخت پسته (سمت چپ)

تحمل به بیماری های قارچی خاکزی 

جدول شماره 2 حاوی رتبه بندی تحمل پذیری نسبی پایه های پسته نسبت به بیماری های قارچی خاکزی می باشد. در یک پژوهش آزمایشی بلند مدت بر روی بیماری ورتیسیلیومی نشان داده شده است زمانی که درختان بر روی پایه های  PG I و UCB پیوند بخورند بقا و پایداری خوبی را در خاکهای با آلودگی زیاد پیدا خواهند کرد. این دو پایه دارای مکانیزم های دفاعی متفاوتی می باشند.

درختان پیوند خورده بر روی پایه PG I، در حالی که به شدت توسط پاتوژن آلوده شدند، اما تحمل پذیری بسیار خوبی داشتند. درختان پیوند خورده بر روی پایه های UCB I  احتمال آلوده شدن بسیار کمتری داشتند، اما اگر آلوده شدند، باعث کاهش قدرت رشد می شود. این واقعیت که درختان پیوند زده شده بر روی پایه های PG I به راحتی به بیماری ورتیسیلیومی آلوده می شوند، نشان می دهد که با افزایش سن آن ها، قدرت رشد نیز کاهش می یابد.

تحمل درختان پیوند خورده به قارچ ها

درختان پیوند خورده بر روی پایه های آتلانتیکا و PG II به راحتی توسط  بیماری ورتیسیلیوم آلوده شدند و قدرت رشد و میزان محصول دهی آنها کاهش یافته و احتمال خشک شدن زیادی داشتند. در کمال تعجب، درختان پیوند خورده بر روی پایه های PG II نسبت به درختان پیوند خورده بر روی پایه های آتلانتیکا حساس تر و آسیب پذیرتر بودند.

آلودگی ورتیسیلیومی احتمالاً دلیل بازدهی ضعیف درختان پیوند خورده بر روی پایه PG II  زمانی که به شکل تجاری در اوایل دهه 1990 معرفی شدند، بوده است. این درختان به سرعت به بیماری ورتیسیلیومی مبتلا شدند. قارچ فیتوفتورا در حال حاضر به جز در موارد اشباع خاک مشکل خاصی نمی باشد.

با این حال، از آنجا که پایه های بیشتری در زمین های حاشیه ای کاشته می شوند و با آب شور آبیاری می شوند، قارچ فیتوفتورا می تواند مشکل ساز شود. نتایج گرد آوری شده در جدول شما 2 توسط یک همکار ایرانی تهیه شده است که رتبه بندی نسبی مقاومت پایه نسبت به قارچ فیتوفتورا (معروف به گموز) را نشان می دهد.

اینکه قارچ آرمیلاریا در تولید و کشت کاری پسته به بیماریها مشکل ساز باشد، اثبات نشده است. با این حال، اگر باغ های بادام در حال افول با پسته جایگزین شوند، قارچ آرمیلاریا می تواند مشکل ساز شود.

مقاومت نسبی به بیماری ها در پنج پایه پسته پیوند زده شده

فیتوفتورا (گموز) آرمیلاریا ورتیسیلیوم پایه 
 _ * تربینتوس
* *** *** پایه آتلانتیکا
*** *** * پایه اینتگریما
 _ *** **** PG II
* * * UCB I

از بیشترین * تا کمترین ****

پژمردگی ورتیسیلومی در درخت پسته

پژمردگی ورتیسیلومی در درخت پسته

تحمل به شوری پایه های هیبریدی پسته

در طی انجام دو آزمایش، یک آزمایش مزرعه ای که به مدت هشت ساله که در سال 1994 شروع شد و دیگری یک آزمایش گلخانه ای در سال 1999، برای تعیین میزان تحمل شوری نسبی و مطلق سه پایه تجاری انجام شد. PG II از آزمایش گلخانه ای حذف شد زیرا در سال 1999 این پایه دیگر به صورت تجاری در دسترس نبود. جدول شماره 3 نتایج این دو آزمایش را با هم ادغام می کند.

در آزمايش گلخانه ای از درختان پیونده خورده 2 ساله استفاده شد و درصد كاهش رشد پيوندک نسبت به درمان کنترل شده معیار اندازه گيري تحمل شوري بود. در 8 سال آزمايش مزرعه ای كاهش بازدهی به عنوان تابعی از آب آبياري و شوری آب موجود درخاک محل ريشه بود و این تابع شاخص تحمل به شوري را مشخص می کند.

نتایج آزمایشات تحمل به شوری

درختان پیوند خورده بر روی هر سه پایه 8 فصل متوالی آبیاری را با آب تنظیم شده با 8 دسی زیمنس بر متر تحمل کردند. بالاتر از این، در آب با EC: 12 dS/m (هدایت الکتریکی 12 دسی زیمنس بر متر)، هر چهار پایه با کاهش عملکرد همراه بود، اما پایه UCB I حساس ترین پایه نسبت به این وضعیت به نظر می رسید.

با این حال، در آزمایش گلخانه ای مکمل، درختان پیوند خورده بر روی پایه PG I بیشترین حساسیت را نسبت به شوری از خود نشان دادند و زمانی که شوری منطقه ریشه به 8 دسی زیمنس بر متر رسید کاملاً 50 درصد از رشد خود را از دست دادند. انجام آزمایشات تحمل به شوری در گلخانه به روش شن کاشت در گلخانه دو مزیت نسبت به انجام آزمایش شده در یک باغ را دارد.

زهکشی خوب مخازن شنی اشباع خاک را که باعث افزایش شوری می شود، از بین می برد و و ریشه های موجود در مخزن شنی با گسترش به خارج از منطقه آبیاری شده با آب شور قادر نخواهند بود که از شوری دوری کنند (ریشه ها در تانک شنی با گسترش قادر به خارج شدن از منطقه آبیاری شده با آب شور نبوده و از شوری راه گریزی ندارند. به همین دلیل نتایج از آزمایش گلخانه ای واقعی تر از داده های آزمایش مزرعه ای هستند).

بنابر همین دلایل نتایج حاصل از آزمایشات گلخانه ای نسبت به داده های آزمایشات مزرعه ای قابل اطمینان تر است. با این حال، نتایج هر دو آزمایش به این صورت می باشد که هر چهار پایه پسته تحمل به شوری در منطقه ریشه خاک تا EC: 8 dS / M (هدایت الکتریکی 8 دسی زیمنس بر متر) را دارند. 

 تحمل نسبی به شوری پایه های پسته

تحمل به شوری  پایه 
_ تربینتوس
* پایه آتلانتیکا
**** پایه اینتگریما
_ PG II
** UCB I

از بیشترین * تا کمترین ****

راندمان (بهره وری) جذب ریز مغذی ها توسط پایه های پسته

در جدول  شماره 4 میزان جذب نسبی عناصر ریز مغذی توسط 5 پایه پسته آورده شده است. این نتایج خلاصه چندین آزمایش است و فقط یک راهنمایی نسبی را در اختیار شما قرار می دهد. به طور کلی این داده ها نشان می دهد که درختان پیوند زده شده بر روی دو پایه  مهم تجاری پسته، PG I و UCB I، دارای کمبود روی و مس هستند و بقیه پایه ها همچنین دچار کمبود بور می باشند.

در باغهای قدیمی که با درختان پیونده خورده بر روی پایه آتلانتیکا تاسیس شدند، بازکاشت های (دوباره کاشتن) انجام شده با پایه های PG I یا UCB I بعد از مدتی اغلب با شکسته شدن شاخه ها و برگهای مشخص می شود که نشان دهنده کمبود عنصر روی می باشد. راندمان (عملکرد) جذب مواد مغذی مانند سدیم و کلرید داده شده در جدول زیر توسط یک آزمایش شن کشت استخراج شده است.

این آزمایشات نشان می دهد که درختان پیونده زده شده بر روی پایه PG I دارای جذب و انتقال سدیم و کلرید بسیار بالاتری به پیوندک ها را دارد. در این آزمایش تنها عنصر بور علائم سمیت را در شکل برگ و حتی حاشیه سوختگی برگ نشان داد. سدیم و کلر هر بطور مساوی در داخل بافت برگ سبز و نكروزه شده در پیوندک تقسیم شده بود.

جذب سدیم و کلرید توسط پایه پیوند خورده

گرایش در درختان پیونده خورده بر روی پایه PG I برای جذب و انتقال سدیم و کلرید به پیوندک می تواند در شرایط شور زیان آور باشد. در آزمایشی که داده های سدیم و کلرید درختان  پیونده خورده بر روی پایه های PG I استخراج شد، این درختان کاهش قابل توجهی در بازدهی نسبت به درختان پیوند خورده بر روی پایه های آتلانتیکا و UCB I در میزان شوری یکسان را داشت.

در شوری 8 دسی زیمنس بر متر درختان پیوند خورده بر روی پایه PG I کاهش 50٪ در رشد نسبت به عدم کاهش رشد در درختان پیوند خورده بر روی پایه های آتلانتیکا و UCB I را به همراه داشت.

بهره وری نسبی جذب ریزمغذی ها در بین پایه های پسته

مس بور  روی سدیم  کلر پایه
* ** ** _ _ تربینتوس
* *** *** ** ** پایه آتلانتیکا
*** * **** * * پایه اینتگریما
* ** * _ _ PG II
*** **** **** **** *** UCB I

از بیشترین * تا کمترین ****

کمبود عنصر روی در درخت پسته کمبود عنصر روی در درخت پسته
کمبود عنصر مس در درخت پسته کمبود عنصر مس در درخت پسته
کمبود عنصر بور در درخت پسته کمبود عنصر بور در درخت پسته
کمبود عنصر منیزیم در درخت پسته کمبود عنصر منگنز در درخت پسته

تاثیر انتخاب پایه بر روی بازدهی محصول قابل عرضه به بازار

در جدول شماره 5 تأثیر انواع پایه ها بر عملکرد و بازدهی محصول نهایی قابل عرضه به بازار در درختان رشد کرده بر روی چهار پایه مختلف در کرمان نشان داده شده است. این داده ها توسط سه آزمايش يكسان بر روی درختان رشد يافته از سال 1989 تا 2001 در سه اقلیم مختلف تهیه شده است.

براي كاهش تاثیر واریته یا رقم تمامی درختان در اين سه آزمايش با پیوندک های درخت نر و ماده یکسان پیوند داده شدند. داده های این جدول براساس پنج سال اول تولید است. این درختان تا سال 1997 قابلیت تولید محصولی قابل عرضه به بازار را نداشتند. سال آوری یا تناوب باردهی، در سومین سال محصول دهی به صورت بسیار کم در سال 1999 شروع شد.

محصول دهی پایه های پیوند خورده

درختان پیوند خورده بر روی پایه های UCB I محصول دهی بسیار بهتر و بیشتری نسبت به درختانی که بر روی سه پایه دیگر در تمام مناطق و تمامی سال ها را داشتند. به طور متوسط در طی پنج سال محصول دهی و هر سه مکان آزمایشی درختان پیوند خورده بر روی پایه UCB I به طور متوسط 45.3٪ محصول قابل عرضه به بازار بیشتر از درختان پیوند خورده بر روی پایه آتلانتیکا، 19.1٪ بیشتر از درختان پیوند خورده بر روی  پایه PG I و 15.1٪ بیشتر از درختان رشد یافته بر روی پایه PG II را دارا بوده است.

شایان ذکر است که این داده تنها مربوط به پنج سال اول تولید اقتصادی می باشد. بنابراین این نتایج ممکن است فقط باردهی سال های اولیه را نشان دهد. این باغهای آزمایشی هنوز وجود دارند. تنها راه قطعی برای نشان دادن تأثیر پایه های متفاوت بر روی تداوم محصول دهی پیوندک رقم کرمان در تداوم باردهی درختان، اندازه گیری مجدد محصول دهی و كیفیت دراین آزمایشات است.

هیچ اختلاف چشمگیری در شاخص سال آوری درختان پیوند خورده بر روی پایه های مختلف وجود نداشته است. در یک مقیاس 0 تا 1، داشتن  سال آوری 1 و عدم سال آوری 0، حدود شاخص های سال آوری از 0/66 تا 0/68 متغیر بود. در بازه یک سال زراعی، هیچ اختلاف چشمگیر پیوسته ای در اندازه و یا وزن میوه های تولید شده از درختان پیونده خورده بر روی این چهار پایه مختلف وجود نداشت.

بررسی پایه هیبریدی در یک سال زراعی

به طور مشابه، در طی یک سال زراعی اختلافات چشمگیر و ثابت کمی در درصد پوکی و دهن بستی میوه های تولید شده از درختان پیوند خورده بر روی این چهار پایه مختلف وجود داشت. وزن محصول، درصد پوکی و خندانی در سالهای مختلف بوده است، اما تمامی پایه ها دارای الگوی مشابهی بودند. به عنوان مثال، در سالهای زراعی سنگین تر درصد دهن بستی دردرختان پیوند زده شده بر روی چهار پایه افزایش یافت.

تجزیه و تحلیل اجزای عملکرد، تعداد خوشه در هر درخت، تعداد پسته در هر خوشه و اندازه دانه نشان دهنده این است که عملکرد و بازدهی محصول پایه UCB I بهتر است ، زیرا این پایه تعداد خوشه های زیادتری در هر درخت نسبت به سایر پایه ها تولید می کند اما تعداد پسته در خوشه و اندازه میوه همانند سایر پایه ها می باشد. این موضوع  به میانگین محيط تنه در درختان رویش یافته روی پایه های مختلف بر می گردد.

درختان پربار بیشتر درختانی هستند که از نظر اندازه بزرگتر می باشند. این داده ها نشان می دهد که پایه پسته بر قدرت رشد پیوندک رقم “کرمان” تأثیر گذاشته و باعث تولید درخت بزرگتری با خوشه های بیشتری می شود. بدیهی است که پایه، سال آوری پسته را تحت تأثیر قرار نمی دهد زیرا شاخص سال آوری تقریباً برابر و مستقل از میزان محصول درختان پیوند خورده بر روی پایه های مختلف می باشد.

نتیجه گیری بررسی سال آوری پسته

پس نتیجه گیری می شود که سال آوری پسته تابعی از رقم پیوندک است و از بین بردن دائمی این مشخصه با پیوند زدن پایه انجام می شود (بنابراین این خصوصیت از برنامه اصلاحی پایه حذف می شود).

 تاثیر پایه های مختلف بر روی افزایش محصول دهی پسته خشک، دهن بسته و خندان قابل عرضه به بازار

پایه آتلانتیکا PG I (Pioneer Gold I) PG II (Pioneer Gold II)  UCB I شهر توضیحات
45.3.67 19.1 15.1 _ _ میانگین درصد افزایش عمکلرد و بازدهی تولید شده توسط درختان پیونده خورده بر روی پایه UCB I
67. 68. 66. 67. _ شاخص سال آوری
7,394c 9,442b 9,539b 11,095a شهرستان فرزنو (Fresno) مجموع محصول تولید از سال 1989 تا 2001 
11,418c 13,052b 13,301b 15,258a شهرستان کرن (Kern) [پوند/جریب فرنگی ((معادل ۴۰۴۷ متر مربع)) ،112 درخت ماده درهر جریب فرنگی]
4,258d 5,643c 6,285b 7,170a شهرستان مادرا (Madera) _

* داده ها درون یک سطر و حروف بعد از آن ها نشان دهنده تفاوت قابل توجه و چشمگیر از لحاظ آماری می باشد. نبود حروف در مقابل برخی اعداد نشان دهنده این است که اختلاف چشمگیری در آن ردیف وجود ندارد.

تاثیر انتخاب پایه بر روی بازدهی محصول قابل عرضه به بازار

خلاصه و نتیجه گیری مقایسه پایه های پسته 

نتایج آزمایش های مربوط به پایه های مورد بحث به صورت خلاصه به شکل زیر می باشد. پایه آتلانتیکا بیشترین مقاومت را به سرما در بین پایه های تجاری موجود داشت و پس از آن پایه های UCB I و PG I بیشترین مقاومت را داشته اند. پایه های PG I و UCB I در برابر بیماری ورتیسیلیومی مقاومت یکسانی داشته اند اما به نظر می رسد این دو پایه مکانیزم های متفاوتی برای مقابله با این بیماری را دارد.

پایه PG I در برابر این بیماری تحمل پذیر است، در حالی که پایه UCB I در برابر این بیماری مقاوم می باشد. هر دو پایه در مقایسه با پایه آتلانتیکا یا PG II به طور قابل توجهی در برابر بیماری ورتیسیلیومی تحمل پذیری بیشتری دارند. هر چهار پایه تحمل به شوری تا حداکثر 8 دسی زمینس بر متر در منطقه ریشه دارند. درختان پیونده خورده بر روی پایه PG I نسبت به شوری بسیار حساس هستند و تمایل به جذب سدیم و کلر بیشتری نسبت به درختان پیوند خورده بر روی پایه های UCB I و یا آتلانتیکا را دارد.

نتیجه نهایی بررسی درختان پیونده خورده بر روی پایه UCB I

درختان پیونده خورده بر روی پایه UCB I بهترین عملکرد را در بین تمام پایه ها داشته و پس از آن PG II و PG I. هر سه پایه (PG I ، PG II و UCB I) عملکرد بهتری از درختان پیوند خورده بر روی پایه آتلانتیکا را داشتند. جدول شماره 6 خلاصه نهایی ویژگی های نسبی پایه را نشان می دهد.

رتبه بندی عملکرد نسبی رقم ماده پیوند زده شده کرمان بر روی چهار پایه

رتبه عملکرد پایه 
تربینتوس
**** پایه آتلانتیکا
*** پایه اینتگریما
** PG II
* UCB I

از بیشترین * تا کمترین ****

 رتبه بندی تحمل پذیری پایه های پسته کاشته شده در دره سن‌ جاکوئین در ایالت کالیفرنیا از سال 1989-2002

عوامل  محدود کننده: بهترین (1) ← بدترین (4)
ورتیسیلیوم شوری عملکرد سرمازدگی پایه
3 1 4 1 پایه آتلانتیکا
1 3 3 4 پایه اینتگریما
4 2 3 PG II
2 2 1 2 UCB I

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

منبع :

PISTACHIO ROOTSTOCKS
Louise Ferguson, Blake Sanden, Steve Grattan, Lynn Epstein, and Bill Krueger

ترجمه و تنظیم :
ابوالفضل مظهری فر

درباره‌ی مهندس نادر زینلی

حتما ببینید

ویژگی های نهال پسته هیبریدی دلیل رسیدن به باغی نمونه و شدیدا اقتصادی

ویژگی های نهال پسته هیبریدی دلیل رسیدن به باغی نمونه و شدیدا اقتصادی

نهال پسته خوب پایه و اساس باغ برای داشتن باغی سودده و بی نقص درخت …

33 نظر

 1. محمدرضا خاکپور

  ببخشید نام کود چه چیز است و ترکیبی از چه چیز است

  • کود آب نگهدار تولید شده در کارخانه آب نگهدار کویر آریا، ترکیبات زیادی در کود موجود می باشد و بخشی از آنها محرمانه است و بخشی از آن ترکیبات عالی مثل کود مرغی و گاوی و….است.
   از نظر کارایی تا دو برابر کود مرغی کارا است ولیکن خاصیت اصلی ان نگهداری آب بین مواد معدنی ان و نگهداری عناصر مفید مثل پتاسیم و کلسیم به شکل یونی در ساختار لانه زنبوری مواد معدنی آن می باشد.برای اطلاع بیشتر با آقای مهندس زینلی تماس بگیرید.

  • کود آب نگهدار تولید شده در کارخانه آب نگهدار کویر آریا، ترکیبات زیادی در کود موجود می باشد و بخشی از آنها محرمانه است و بخشی از آن ترکیبات عالی مثل کود مرغی و گاوی و….است.
   از نظر کارایی تا دو برابر کود مرغی کارا است ولیکن خاصیت اصلی ان نگهداری آب بین مواد معدنی ان و نگهداری عناصر مفید مثل پتاسیم و کلسیم به شکل یونی در ساختار لانه زنبوری مواد معدنی آن می باشد.برای اطلاع بیشتر با آقای مهندس زینلی تماس بگیرید.

   • سلام .
    من مشهدی هستم.
    یه باغچه هزار متری دارم که دوست دارم بخشی از آنرا پسته کاری کنم.
    چند سوال دارم …
    قیمت نهال پیوند خورده در حال حاضر چه مقدار می باشد؟
    آیا امکان خرید و انتقال این گونه نهال برای من هست؟
    آیا این پسته در مشهد نیز محصول دهی دارد یا نه؟
    ایا در استان خراسان هم از اینگونه نهال‌های پیوند خورده هیبریدی وجود دارد؟
    ممنون

    • محسن جمشیدی

     با سلام
     به دلیل اینکه نهال پیوندی تولید سختی دارد و به همین دلیل هزینه بسیار بالاتری نسبت به نهال معمولی خواهد داشت فقط به سفارش مشتری تولید می شود…
     موضوع دوم اینکه در اکثر نقاط خراسان رضوی و جنوبی پسته را می توان کاشت مگر نواحی مرتفع و کوهستانی

     قیمت نهال پیوندی حداقل 120 هزار تومان خواهد بود ..

     امکان انتقال نهال وجود دارد ما برای سراسر ایران نهال ارسال می کنیم ارسال ما از رفسنجان هست و در حال حاضر در سایر نقاط کشور نمایندگی نداریم

 2. سلام دوست گرامی
  نهال های هیبریدی امریکایی که در پژوهشکده تولید شده ، تعدای تست شده و در باغچه پژوهشکده پیوند شده اند ورشد خوبی داشته اند، تمایل داشتید تشریف بیاورید از نزدیک مشاهده کنید.
  نحوه پیوند زدن این نهال های هیبریدی تا حد زیادی با نهال های سنتی پسته متفاوت هست. بهتر است اگر قصد خرید دارید حضوری تشریف بیاورید آموزش ببینید.
  آدرس: رفسنجان-رحمت آباد-رضوان یک- پژوهشکده آریا نهال

 3. Dear Sir/Madam,
  My name is Vladimir Pantovic, writing from Serbia. I am interested in doing business with you. I would like to know if there is any possibility to buy pistachio seeds from you. All that in purpose of growing pistachio here, in Serbia. Having investigated I have found out that the best type of pistachio is called kerman. Do you happen to have this one in particular? If you have any other advice or recommendation I am more than happy to hear. Feel free to contact me at any time. Looking forward to hearing from you.

 4. سلام
  بنده قصد خرید تعدادی (100-150) نهال ucb1 برای نمونه دارم. امکان خرید غیر حضوری و ارسال به اصفهان وجود دارد؟ هزینه تقریبی ارسال چقدر میشه؟
  ضمنا 2هکتار درخت پسته 1ساله دارم میخواستم بدونم فعلا نیازی به کوددهی دارند یا نه؟ در صورت نیاز بفرمایید به چه نوع کودی و به چه مقدار؟
  با سپاس فراوان

  • مهندس نادر زینلی

   سلام ، بله امکان ارسال وجود دارد ، هزینه ارسال حدود ۱۵۰ تومان میشود. برای خرید و مشاوره با بنده در ساعات اداری تماس بگیرید.۰۹۱۳۵۴۵۹۲۸۲

  • مهندس مهدی امیری

   سلام لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید
   09916924184 مهندس غلامی
   09916924189 مهندس علوی

 5. اسفندیاری

  سلام.امکان فروش پسته پیوند خورده هیبریدی بصورت تکی و ارسال پستی دارید مهم نیست الان اندازه اش کوچک باشه راستش در وهله اول برای باغچه منزل میخوام و بعدش برای بعدها امکان تطبیق با شرایط آب و هوایی کرمانشاه و در صورت جواب دادن ایجاد باغ پسته در زمین کشاورزیم

  • مدیریت سایت

   سلام و عرض ادب
   در حال حاضر پایه پیوندی موجود نداریم و زمان کاشت آن اسفند ماه میباشد.
   امکان ارسال تعداد کم نیز وجود دارد.
   اسفند ماه برای سفارش تماس بگیرید.

  • مهندس مهدی امیری

   سلام لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید
   09916924184 مهندس غلامی
   09916924189 مهندس علوی

 6. سلام.گفتید آخر فروردین برای پایه پیوندی هیبریدی تماس بگیرم الان آماده دارید دو تا برای تست آب و هوا میخوام

 7. مجید شعبانی زیارانی

  سلام
  یک هکتار کشت پسته دارم،سال اول هست. ميخواستم بدونم برای پیوندش چه وقتی اقدام بکنم.
  قد نهال 50سانت
  کود و سمپاشی نهال نیز توضیح بديد ممنون ميشم.

 8. سعید خدائی

  سلام میخواستم بدونم این پسته های هیبریدی تو میانگین دمای -20تا -25و در تابستان 25 تا 35 درجه و ۱۰۰ روز سرما در طول سال مقاومت دارن؟؟حدودا یا اواسط فروردین اینجا هوا سرده و میخواستم بدونم اصلا رقم پسته ای هست که تو این شرایط بشه کاشت؟؟

  • مهندس مهدی امیری

   با سلام برای دریافت مشاوره و اطلاعات با این شماره ها تماس بگیرید.

   مهندس علوی : 09916924189 | مهندس غلامی : 09916924184

 9. سلام زمان کاشت بیژه هیبریدی چ موقع است؟و برای خرید بیژه چ موقع باید اقدام کنیم؟

  • محسن جمشیدی

   بهترین زمان کاشت فروردین هست اما به طور کلی در هر فصلی اگر دمای هوا بالای 40 درجه و زیر صفر نباشه قابل کاشت هست..

 10. در مشهد نهال هیبریدی پسته بخوام ادرس میخوام 09158605737 پیامک بدید یا ادرس خدمت میرسم با تشکر

 11. ایمان ایرجی

  نهال پسته پیوند شده کله قوچی چنده قیمتش واز کجا میشه تهیه کرد

  • محسن جمشیدی

   سلام قیمت نهال پیوندی تقریبا 120 هزار تومان هست در حال حاضر موجود نیست به سفارش میشه تهیه کرد با مهندس علوی تماس بگیرید

 12. سلام وعرض درود
  چگونه میشه پسته هیبریدی پیوندی برای شهریور 99 سفارش داد؟حدود 250 اصله
  شیراز هستم
  ممنون وسپاسگزار هستم اطلاع رسانی بفرمایید
  09175631352

 13. فرزاد بنی اسدی

  سلام و عرض خسته نباشید
  بنده دو هکتار نهال پسته معمولی سه سال هست که کاشتم امسال میخوام پیوند بزنم اونموقع از نهال آمریکایی اطلاعی نداشتم الان مردد شدم که همینارو پیوند بزنم یا از این نهال های پیوند خورده بخرم به نظرتون چیکار کنم پیوند زده بخرم بهتر جواب میگیرم یا همینارو پیوند بزنم؟

  • مهندس نادر زینلی

   سلام عزیز
   چون سه سال زمان گذاشتید و هزینه کردید پایه های خود را پیوند بزنید، میتوانید نتیجه خوبی بگیرید البته با نگهداری و رسیدگی اصولی و با کارشناسی پیش بروید ،در مورد رقمی هم که می خواهید پیوند بزنید تحقیق کنید و ببینید در منطقه شما با توجه به شرایط آب و هوایی چه رقمی بهتر بوده،
   اگر زمین دیگری دارید و قصد احداث باغ داشتید میتوانید از پایه های هیبریدی استفاده کنید. موفق باشید

 14. تعداد50 نهال پسته هیبری دارم ایا در حدود اسفند ماه امکان خریدش وجود دارد یا نه

  • مهندس مهدی یادگاری

   سلام

   اگر قصد خرید نهال را دارید می توانید پیش خرید کنید تا خرید شما ثبت و ارسال نهال ها از نیمه دوم فروردین ماه می باشد .
   به دلیل این که پیش فروش نهال را داریم احتمال اتمام موجودی برای اسفند ماه هست . بهترین گزینه برای شما پیش خرید نهال هست.

   • شهرستان ما کاشمر باید اسفند ماه وقت کاشت نهال است بخصوص نیمه اول ان اگر امکان ارسال در ان زمان وجود دارد تا در خصوص پیش خرید مزاحمتان بشویم

    • مهندس مهدی یادگاری

     درود
     برای نهال پسته هیبریدی بهتره فروردین ماه نهال ها را بکارید. بازم اگر خودتون تمایل به کاشت نهال دارید برای ما مشکلی نداره

 15. با عرض سلام
  من می خواهم 50 عدد نهال پیوند خورده هیبریدی تهیه کنم
  ایا این تعداد موجود دارید؟
  تقریبا قیمت هر عدد چقدر است؟
  باتشکر

  • مهندس پریسا سالاری

   سلام، وقتتون بخیر
   متاسفانه نهال هیبریدی پیوندی فعلا موجود نداریم .
   ان شاءالله برای اردیبهشت ماه تعدادی نهال پیوند میزنیم و در صورت سبز شدن پیوندک ها از طریق کانال تلگرامی و پیج اینستاگرام پسته رفسنجان اطلاع رسانی میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *