آموزش جامع پرورش جوجه شتر مرغ

آموزش جامع پرورش جوجه شتر مرغ

آموزش پرورش شتر مرغ

پرورش شتر مرغ امروزه در کشور ما نهادینه شده و موضوعی جدیدی بنظر نمی رسد. پرورش شتر مرغ در کشور ما تبدیل به یک صنعت سود آور و درآمد زا شده است. از همه چیز شتر مرغ می توان استفاده کرد و کسب درآمد نمود، از تخم شتر مرغ گرفته تا گوشت و پر آن.

طبق آمار و ارقام وزارت کشاورزی ایران،ایران رتبه سوم از لحاظ قطعات شتر مرغ است. پس اگر قصد پرورش شتر مرغ را دارید با ما همراه باشید و اگر دوست دارید بدانید اصولا چگونه مزرعه شتر مرغ داشته باشید پیشنهاد میکنم مطلب چگونه مزرعه مناسب برای پرورش شتر مرغ ایجاد کنیم؟ و یا اگر قصد جوجه کشی شتر مرغ را دارید میتوانید به مطلب همه چیز درباره پرورش شتر مرغ بصورت طبیعی مراجعه کنید. با ما همراه باشید.

پرورش جوجه های شتر مرغ کاری بسیار خوب ولی دشوار است و نیاز به وقت زیادی دارد. کسی که می خواهد پرندگان سالمی داشته باشد، و به خوبی رشد کنند، می بایستی برای تمیزی محل استراحتگاه و فضای مرتعی کافی و غذای خوب و مایحتاج مورد نیاز شترمرغ هایش تلاش کامل کرده و از هیچ چیز فروگذاری نکند.

از نظر روانشناسی جوجه های شتر مرغ را نمی توان همانند جوجه های سایر پرندگان تمام روز با آب و غذا تنها گذارد. آنها نمی توانند به تنهایی نیازهای خویش را تأمین کنند و نیاز به دایه ای دارند که از آنها مراقبت کند و حتی آموزش غذا خوردن به آنها بدهد.

 

دمای مناسب برای پرورش و نگهداری شتر مرغ

حرارت در اولین روزهای زندگی جوجه ها می بایستی در زیر لامپ های حرارتی بخوابند و زندگی کنند، دمای این لامپ ها می بایستی ۳۵ درجه سانتی گراد باشد. در طی چهار هفته اول نباید حرارت فضای اتاق نگهداری به پایین تر از ۲۵ درجه سانتی گراد برسد، و در تمامی نقاط اصطبل نباید حرارت از ۲۵ درجه سانتی گراد تجاوز کند.

مهم این است که به هیچ عنوان جوجه ها نباید در مجاورت باد قرار گیرند و قبل از ورود آنان به فضایی بزرگتر می بایستی آنان را در فضایی گرم و آرام نگهداری کرد. کمتر دیده شده که شتر مرغ ها گرما باعث آزارشان شده اما گرمای بالای ۲۸ درجه تا سن شش ماهگی باعث ناراحتی و گرمازدگی جوجه ها می گردد.

فقط با سرعت و با کمک خنک کردن بدن آنان به وسیله آب می توان از مرگ آنان جلوگیری کرد. مزرعه داران نامبیایی سالانه تعداد زیادی از جوجه های خویش را در اثر گرما از دست می دهند و تنها وسیله نجات ایجاد سایبان و کاشتن درخت است که آنان را از تابش مستقیم نور خورشید حفظ کند.

زمین مناسب پرورش جوجه شتر مرغ

زمین زیر پای جوجه ها می بایستی بدور از لغزندگی به جهت جلوگیری از آسیب و زخمی شدن آنان باشد. از سوی دیگر می بایستی جهت تمیز کردن بسیار آسان باشد.در طی اولین هفته های زندگی جوجه ها ریختن کاه و شن کاری غلط است، چرا که آنان با اشتیاق اقدام به خوردن کاه و شن می نمایند و این کار سبب انباشتگی در معده و سرانجام یبوست می گردد. در اولین روزها می توان آنها را بر روی پارچه یا فرش هایی که لغزنده نباشند و هر روزه تعویض گردند نگهداری کرد.

 موکت و مواد نفتی پلاستیکی توصیه نمی گردند، چرا که جوجه ها با نوک زدن و کندن تکه الیاف ها، آنها را به همراه غذا و کود خویش می خورند و این امر سرانجام منجر به مرگ آنان می گردد.

تا چهارمین هفته می بایستی کاه یا علوفه خشک بسته بندی شده در توری بدون خاک و خار به عنوان کفپوش برای کف استفاده گردد. از آنجا که این کفپوش در مدت کوتاهی خیس و کثیف می شود، می بایستی تعداد زیادی محل نگهداری در اصطبل تقسیم بندی گردد تا بتوان در هنگام کثیف شدن یک محل جوجه ها به قسمت دیگر انتقال داد.

بهترین روش سیستم بتونی با شوفاژ گرم کننده زیر سطح زمین است و در هنگام خواب استفاده از تشک های گرم کننده با آب گرم و در بالا سر چراغ های گرم کننده می باشد.

تغذیه جوجه شتر مرغ در روز های اول زندگی

تغذیه در طی سه روز اول جوجه ها نیاز به هیچگونه غذا یا آبی ندارند. بدین سبب که قسمتی از زرده باقیمانده از تخم را به درون شکم خویش کشیده و هضم آن نیاز به زمان دارد.

از روز سوم یا چهارم با توجه به حرکت جوجه ها می توان به آنها غذای استارت (غذای اولیه ) جوجه ها و آب داد و نباید آب گرم یا سرد باشد. در طی این روزها جوجه ها برای اولین بار علف یا سبزی تازه به همراه غذا دریافت می کنند و می بایستی علف های اسپری ها بسیار ریز شده باشند.در طول هفته جوجه ها دو تا سه بار نیاز به سنگریزه های کوچک برای هضم غذای خویش در سنگدان دارند.

اندازه بزرگی سنگریزه ها می بایستی نصف ناخن پای شتر مرغ باشد و سنگهای صدفی پاگچی که یک روزه هضم می گردند مناسب نیستند و کاربرد خوبی ندارند.

حرکت جوجه ها نیاز به هوا نور و حرکت کافی دارند، از سن دو هفتگی در حرارت ۲۰ درجه سانتی گراد می بایستی درهای اصطبل باز بماند تا بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند. در حرارت ۲۰ درجه سانتی گراد حتی جوجه های سه روزه نیز می توانند روزانه به مدت دو ساعت در فضای بیرون به سر برند. بهترین فضا برای جوجه ها در خارج از اصطبل فضایی است بتونی یا فرش شده که جوجه های کوچک بتوانند بر روی آن به سر برند و از طرفی نیز بتوانند از مرتع استفاده کنند. حرکت باعث قوی شدن پاها و به اشتها آمدن جوجه ها می شود 

باید توجه داشت که جوجه های زیر چهار هفته اجازه خیس شدن ندارند و با شروع باران می بایستی سریعا به داخل اصطبل بازگردانده شوند.

داشتن اصطبل روشن و خوب می تواند به عنوان پناهگاهی خوب برای جوجه ها محسوب شود و جوجه ها با ریزش اولین قطرات باران سریعا به اصطبل پناه می برند. اما رعد و برق شکل ۱۶ جوجه جوان هنگام گردشو رگبار باران باعث ترس آنها شده و به اطراف می گریزند و می بایستی جمع آوری شوند.

نگهداری از جوجه شتر مرغ هایی که داری نقص مادرزادی هستند

بعضی از جوجه ها در هنگام تولد با پنجه های کج (نقص عضو) به دنیا می آیند که این امر هیچ گونه ربطی با پرورش مصنوعی جوجه ها ندارد و در طبیعت نیز چنین مشکلاتی در بین جوجه ها شتر مرغ ها وجود دارد، با این تفاوت که در حیات وحش این جوجه ها از شانس کمی برخوردار می باشند ولی در جوجه کشی مصنوعی مزرعه داران با کمکی که به این جوجه ها می دهند سبب می گردند که این جوجه های علیرغم داشتن نقص عضو به پرندگانی بزرگ و قوی تبدیل گردند.

 اگر انگشتان کج جوجه ها را در روزهای سوم و چهارم با بستن تکه آهن یا چوبی صاف ببندیم بعد از مدت کوتاهی این انگشت ها صاف خواهند شد و جوجه می تواند همانند بقیه جوجه ها به همراه گروه به فعالیت روزانه خویش ادامه دهد و بعد از مدتی این مشکل برای همیشه از بین خواهد رفت. بستن جسم خارجی چون آهن و چوب که در ابتدا به عنوان یک جسم خارجی تلقی می گردد باعث جلوگیری و ایجاد مشکل در حرکات روزمره جوجه نمی گردد.

اجسام خارجی، خطرناک عمل اصلی مرگ جوجه شتر مرغ ها

جوجه های شتر مرغ بر حسب عادت غریزی هر چیزی که نظرشان را جلب کند همانند: سنگهای بزرگ، قطعه سیم، میخ، پیچ، شیشه، بازیچه های کوچک، و علفهای بلند را می بلعند. توصیه می گردد که در تمامی فضای اصطبل و مرتع کنترل روزانه صورت گیرد و چنین چیزهای جمع آوری گردد. چنین اجسام خارجی می توانند خروجی معده را ببندند و باعث زخم شدن دیواره معده گردند.

چنانچه در اطراف مرتع حصار با توری وجود دارد، می بایستی شبکه های آن از اندازه سر شترمرغ ها بزرگتر باشد چرا که بنا به عادت شتر مرغ ها سر خود را درون هر روزنه ای فرو می کنند و ممکن است سر آنها در بین شبکه های توری گیر کند و چنانچه احساس خطر کنند در هنگام فرار دچار آسیب دیدگی شدید می شوند.

تاثیر استرس بر روی جوجه شترمرغ ها

استرس جوجه هایی که دچار استرس شده اند، رنج می برند. آنان به نقطه ای خیره می شوند. این استرس می تواند روانی باشد، از این جهت که آنان احساس تنهایی می کنند و این صرفا بدین خاطر است که دایه آنان انسان، آنها را برای مدتی طولانی تنها رها کرده و یا آنها را در فضای غریب مورد حفاظت قرار نمی دهد.

 آنها به صداهایی بلند دایه خویش را صدا می کنند و یا اینکه همدیگر را فشار می دهند و یا بدون هدف به اطراف می دوند .جوجه ها می توانند در اثر صداهای بلند همانند، صدای هواپیما، تراکتور، ماشین – آلات، یا ساخت و ساز و یا بازدیدکنندگان دچار ترس و استرس شوند.

توصیه می شود که مناطق حفاظت از جوجه ها طوری ساخته شود که آنها بتوانند در آرامش کامل به سر برند و انسانها بتوانند از کنار آن عبور کنند، دید مستقیم با انسانها سبب از بین رفتن اضطراب و نهایتا استرس می گردد.

در هر دیدار می بایستی توجه شدید به رفتار و احیانا زخم ها، نوک زدن در هوا، و یا کج رفتاری هایی از قبیل پرکنی داشت و اگر کمبودی مشاهده یا احساس گردد سريعا برطرف شود. باید توجه داشت که جوجه های سالم بسیار سرحال و فعالند.

جوجه های شتر مرغ قابل تعلیم می باشند و می توان با صدای سوت و یا کوبیدن بر روی سطلی به آنها آموزش داد به عنوان مثال در هنگام فرا خواندن آنها به خوردن غذا و یا جمع آوری و فرا خواندنشان در زمان شروع رعد و برق و باران به درون اصطبل.

شماره گذاری بر روی پاها و گردن شتر مرغ ها جهت شناسایی هویت آنها از یکدیگر کاری است ضروری. نوع دیگر شناسایی قرار دادن میکروچیپ در زیر پوست بدن شترمرغ هاست. بر روی این میکروچیپ کلیه اطلاعات لازم از قبیل نژاد، سن، محل تولد و غیره در مورد هر پرنده ثبت گردیده است، که در هنگام لازم این اطلاعات توسط دستگاه مخصوص قابل خواندن می باشد.

دسته جوجه های شترمرغ نباید از ۳۵-۳۰ عدد پرنده تجاوز کند، و فاصله سنی پرندگان می بایستی بیش از شش هفته نباشد. چنانچه پرندگان بزرگتری در گروه باشند.

امکان لگد کوب کردن پرندگان کوچک و آسیب رسانیدن به آنها وجود دارد. حتی در هنگام غذا خوردن آنها را از خود برانند.

رعایت این مسئله نیز بسیار مهم است که در درون اصطبل محلی جداگانه برای جوجه های بیمار و یا زخمی در نظر گرفته شود. جوجه ها با هم بسیار مهربانند، اما جوجه های ضعیف در برابر جوجه های قوی تر به خصوص در هنگام گرسنگی از شانس کمی برخوردار می باشند.

منبع:

پرورش و نگهداری شتر مرغ (مهندس محمد حسین منزهیان،کریستف کیستنر و جرالد رینر)

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

 

 

 

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *