8 نکته کلیدی که باید در مورد نهال پسته پیوند خورده بدانید

نکاتی ضروری در مورد نهال پسته پیوند خورده

وقتی که شما نهال های پسته را تازه پیوند زده اید به اصول و نکاتی باید توجه کنید تا تا در آینده صاحب درختی پر بار شوید و سود زیادی داشته باشید.اصولا زمان مناسب برای پیوند زدن موقعی است است که گیاه در دوره فعالیت خود باشد.پس از نظر علمی در هر فصل از سال به جز زمانی که گیاه در حال استراحت است و دارای شیره نباتی راکد است می توان پیوند زنی را انجام داد. حال شما دارای نهال پسته پیوند خورده هستید و منتظر دیدن ثمره اقتصادی آن هستید. ما به شما برای داشتن درختی پر بار و دارای سود اقتصادی بالا نیازمند رعایت نکاتی هستید تا بهترین عملکرد را داشته باشید و نتیجه عملکرد خود را ببینید.

1. چرا نهال پسته را پیوند میزنیم؟

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود اصولا نهال پسته را اگر بدون پیوند رها کنیم و بگذاریم بصورت طبیعی رشد کنید چه اتفاقی می افتد؟ خب جواب سوال شما این است اگر نهال پسته را بدون پیوند رها کنیم و عملیات پیوند انجام ندهیم نهال پسته در دو حالت ممکن است درخت نر شود و یا درخت ماده شود حالا اگر نهال پسته پیوند خورده به درخت ماده بالغی تبدیل شود.

پسته حاصل از آن یک پسته بی کیفیت و کوچک است که برای تجارت و صادرات مناسب نیست. ما وقتی نهال پسته را پیوند میزنیم در واقع تعیین میکنیم که به درخت نر تبدیل شود و یا ماده یا اینکه تعیین می کنیم در آینده از نهال پیوند خورده چه نوع پسته ای برداشت کنیم. در واقع با پیوند زدن نهال تمام ویژگی های آن قابل تغییر است.

چرا نهال پسته را پیوند میزنیم؟

2. بعد از پیوند نهال پسته چگونه از آن محافظت کنیم؟

بعد از آن که عملیات پیوند با موفقیت انجام شد و ما الان دارای تعدادی نهال پسته پیوند خورده هستیم لازم است اقداماتی را برای حفظ پیوند انجام شده انجام دهیم تا در آینده یک درخت پسته بزرگ و پر بار داشته باشیم.

یکی از اقدامات مهمی که بعد از پیوند نهال پسته انجام میدهیم این است که نهال پیوند خورده پسته را از آب و سایر مایعاتی که ممکن است با آن در ارتباط باشد حفظ کنیم مثلا بارها پیش آمده که بعد از پیوند نهال پسته بارش باران آغاز شده و یا هنگام سم پاشی سایر درختان، نهال تازه پیوند خورده در معرض سم قرار میگیرد و این مواردی که گفته شد برای نهال که تازه پیوند خورده میتواند خطرناک باشد.

شما می توانید به راحتی با گذاشتن یک کیسه پلاستیکی بر روی پیوند از این مشکل جلوگیری کنید.همچنین عوامل دیگری نیز میتوانند برای نهال پیوند خورده پسته خطرناک باشد مثلا عبور گله ای گوسفند از باغتان که ممکن است به پیوند ها آسیب بزند.

همچنین شما باید دقت داشته باشد که بندی که باعث اتصال پیوندک به شاخه می شود را زودتر از زمان مورد نظر جدا نکنید که این زمان حدود یک تا دو هفته بعد از پیوند نهال پسته است.

بعد از پیوند نهال پسته چگونه از آن محافظت کنیم؟

محافظت از پیوند

3. بعد از پیوند نهال پسته، پیوند تا چه اندازه رشد خواهد کرد؟

تا زمانی که پیوند زدن به پایان رسید و عملیات پیوند زنی با موفقیت انجام شد، رشد پیوند با قدرت آغاز می شود و پیوند بزرگ میشود تا زمان خزان درخت (فصل پاییز) و  درخت برای مدتی به خواب زمستانه فرو می رود. و در فصل بهار دوباره رشد پیوندک آغاز میشود . برای اینکه رشد پیوند نهال پسته افزایش یابد در فصل زمستان از کود حیوانی پوسیده شده مناسب استفاده کنید. به این ترتیب رشد پیوند در فصل بهار دو برابر شده و در نتیجه درخت سالم و پر باری خواهید داشت.

البته پیشنهاد ما به شما نهال پسته پیوند خورده هیبریدی (آمریکایی) که رشد این پایه شگفت انگیز بوده و چند برابر نهال های معمولی است.شرکت دانش بنیان آریا نهال رفسنجان با سالها تجربه در امر تولید نهال پسته پیوند خورده هیبریدی (آمریکایی) و با کادری مجرب از بهترین و سرشناس ترین متخصصین کشاورزی کشور است . برای خرید و مشاهده این محصول میتوانید به مطلب فروش نهال پسته پیوند خورده هیبریدی (آمریکایی) مراجعه کنید.

بعد از پیوند نهال پسته، پیوند تا چه اندازه رشد خواهد کرد؟

4. پیوند نر و پیوند ماده نهال پسته چگونه است؟

شما قبل از انجام عملیات پیوند زنی نهال پسته باید به این نکته توجه داشته باشید که پیوندک مناسب و سالم تهیه کنید همچنین باید دقت داشته باشید میزان پیوندک های نر نسبت به ماده چقدر است.

این نکته بسیار مهم و ضروری است چون شما از روی پیوندک نمی توانید بفهمید که پیوندک تهیه شده نر است یا ماده و باید منتظر بمانید تا نهال پیوند خورده پسته شما رشد کند و در اوایل بهار که گل می دهد آنگاه از روی گل های آنها متوجه میشوید که آیا نهال پسته ای که پیوند خورده نر است یا ماده پس باید.

به این نکته توجه کنید که از جای مطمئن و از فرد دارای اعتبار پیوندک تهیه کنید چون کوچکتری اشتباهی در این مورد موجب می شد تا زحمات چند ساله از بین برود و همچنین موجب زیان مالی جبران ناپذیری می شود. شما باید به عنوان مثال در ازای 20 نهال پسته پیوند خورده 19 نهال ماده و1نهال نر باشد و سعی کنید به این نسبت نهال های پسته خود را پیوند بزنید.

پیوند نر و پیوند ماده نهال پسته چگونه است؟

5. بر روی هر نهال چند پیوند صورت میگیرد؟

حداکثر تعداد پیوندی که به یک نهال میتوان زد بستگی به تعداد شاخه موجود بر روی نهال دارد که معمولا نهال های پسته دارای یک تا سه شاخه است یعنی یک یا سه پیوند می توانیم بر روی نهال پسته بزنیم البته این موضوع برای نهال پسته کوچک صدق میکند بدیهی است که با افزایش سن نهال و بزرگتر شدن آن تعداد شاخه های آن بیشتر شده و تعداد بیشتر پیوند میگیرد جالب است بدانیم اگر بخواهیم یک شاخه نهال پسته را بصورت لوله ای پیوند بزنیم به یک پیوندک نیاز داریم ولی اگر بخواهیم همان شاخه را بصورت شکمی پیوند بزنیم به دو پیوندک نیاز داریم.

بر روی هر نهال چند پیوند صورت میگیرد؟

آشنایی با پیوندک گیاهان و نکات ضروری تهیه آن

به جوانه ها کوچک شاخه های درخت پسته یکساله ای که از اوایل فصل بهار تا اواسط  فصل تابستان را که به رشدی مطلوبی رسیده و آماده برای گرفتن پیوندک هستند را پیوندک گویند. یک پیوندک خوب در واقع یک شاخه ای است که قطر آن به اندازه یک مداد و به میزان لازم رسیده باشد و دارای نطفه باشد تا پیوند بتواند بالاترین گیرایی داشته باشد و اگر مواردی را که گفته شد نداشته باشد گیرایی پیوند پایین می آیید.

پیوندک چیست

نکات ضروری که در هنگام تهیه پیوندک باید به آنها توجه کنید:

  • توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از جدا کردن شاخه از درخت باید برگهای آن را جدا و در جای مرطوب و خنک بگذارید چون پس از جدا کردن شاخه از درخت آب موجود در آوندها به سرعت از طریق برگها تبخیر و موجب خشک شدن شاخه پیوندک خواهد شد.
  • مقدار بیش از حد شیره نباتی باعث عدم ایجاد تماس بین پیوندک و پایه پسته شده  به اصطلاح پیوندک در شیره نباتی خفه می گردد.
  • گرما ی زیاد موجب تبخیر زیاد در پیوندک می شود و بنابر این شیره نباتی به  اندازه کافی به پیوندک نمی رسد، حرارت زیاد پیوندک را خشک کرده و از بین می برد.
  • سرمای  فصل زمستان و در کل دمای کمتر از 10 درجه مانع فعالیت پیوندک می شود و اتصال پیوندک به پایه را غیر ممکن میکند.
  • با توجه به نکاتی که گفته شد کلا بهترین زمان پیوند زنی در اوایل بهار که هوا معتدل و از سرمای زمستان کم شده و در اوایل پاییز که جریان شیره نباتی زیاد است مناسب است.

6. هر نهال پیوند خورده چقدر محصول میدهد؟

اینکه نهال پسته پیوند خورده شما چقدر بعد از پیوند محصول میدهد بستگی دارد که به چه میزان به نهال پسته رسیدگی کرده باشد چه از لحاظ آب و زمین مناسب و چه از لحاظ کود دهی.

معمولا بعد از پیوند دو تا چهار سال طول میکشد که محصول اولیه بدهد و منظور از محصول اولیه یک خوشه یا چند دانه پسته است و شما نباید انتظار محصول زیادی از نهال پسته پیوند خورده که سن کمی دارد داشته باشید.

هرچه سن درخت افزایش پیدا کند در نتیجه محصول بیشتری میدهد و از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است. بعنوان مثال یک درخت پسته در منطقه نوق رفسنجان که توسط کشاورزانی که سال تجربه در امر کاشت و پرورش پسته دارند در یک سال خوب از لحاظ تولید پسته میتواند تا هفتاد کیلو پسته تر برداشت کنند. البته میزان رشد و باردهی نهال پسته پیوند خورده شما با دانش شما از کشاورزی و سعی و تلاش شما برای تعمیر باغ پسته خود رابطه مستقیمی دارد. لپ کلام، هرچقدر پول بدی به همان میزان آش میخوری.

7. بهترین زمین برای نهال های تازه پیوند خورده کدام است؟

زمین به عنوان بستر رشد درختان و آب به عنوان مایه حیات و جریان زندگی در درختان و مهمترین عامل در گردش مواد غذایی در درختان، از مهمترین فاکتورهای برای رشد و تقویت درختان می باشد.

بهترین و مناسب ترین خاک برای کاشت نهال پسته، ترکیبی از شن و رس می باشد. در زمین هایی با خاک سبک، مصرف کود مناسب باعث می شود برداشتی رضایت بخش داشته باشید اما در زمینهای با خاک رسی سنگین که رطوبت را در خود به دام انداخته و نگه میدارد،کاشت پسته دراین زمین ها مناسب ارزیابی نمی شود و محصول خوبی بدست نمی آید درخت پسته مقاومت تقریبی در برابر شوری خاک دارد اگر بخواهید نهال پسته پیوند خورده خود را در زمین های شوری بکارید باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید.

در این زمین های شور باید کانالی به عرض  یک متر و با عمق مناسب (برای رسیدن آب کافی پای درخت) بکنید و نهال پسته پیوند خورده را دقیقا وسط این کانال بکارید.در بعضی زمین ها شما باید با مخلوط کردن خاک رس به زمین های بسیار شنی و یا مخلوط کردن شن به زمین های رسی زمینی مناسب برای کشت آماده کنید البته باید توجه کنید که زمین تا چه میزان شوری دارد.

اصولا نهال پسته پیوند خورده خاک عمیق و خاک با تراکم زیاد و متوسط را بیشتر می پسندند. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره ی این موضوع بدانید پیشنهاد میکنم مطلب بهترین روش پیوند زدن و بهترین زمان برای پیوند زدن درختان پسته را مطالعه کنید.

8. عوامل موثر بر گیرایی پیوند پسته

دمای مناسب:

در هنگام پیوند زدن دمای محیط کشت نهال پسته دارای اهمیت زیادی است که این دما بین۱۴ تا ۳۳ درجه سانتی گراد  است.

میزان نزدیکی و سطح تما پیوندک و پایه:

هرچه میزان سطح تماس بین پایه و پیوندک افزایش یابد میزان رشد نهال پسته پیوند خورده بیشتر است.

مرحله رشد:

بهترین وقت برای انجام پیوند زنی  وقتی است که پایه پوست بدهد.

عوامل موثر دیگر:

چسب زدن و اتصال سریع پیوندک به پایه ،جلوگیری از  آلوده شدن به آفات،بیماری ها

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

 

 

 برچسب‌ها:, , , , , , ,
برگشت به بالا