درخت پسته در چند سالگی بار می دهد؟(باردهی درخت پسته)

درخت پسته در چند سالگی بار می دهد؟(باردهی درخت پسته)

میزان باردهی درخت پسته در هکتار

متوسط برداشت پسته در هکتار یکتن در نظر گرفته شده است. اما، در بعضی از مواقع در باغات پسته دامغان بیشترین باردهی درخت پسته به 44 تن در هکتار رسیده است. ممکن است برایتان این سوال پیش آید که برای باردهی درخت پسته چه باید کرد. برای رسیدن به جواب ما را در این مقاله همراهی کنید. 

برای باردهی درخت پسته چه باید کرد؟ 

در واقع اگر ما بخواهیم از نهال هایی که کاشته ایم محصولی بگیریم و یا بخواهیم این نهال های پسته هر چه سریعتر به بار بنشیند باید به نکات زیر توجه کنیم. 

اقلیم یا آب و هوای مناسب برای کاشت پسته

در واقع درخت پسته آب و هوای گرم وخشک با رطوبت پایین را دوست دارد. در هوای مرطوب درخت پسته باردهی مناسبی ندارد اما رشد خواهد کرد. شرایط مناسب آب و هوایی برای کاشت نهال پسته، اقلیم گرم و خشک در تابستان (گرمای سوزان نباشد) و زمستان سرد و معتدل است. در واقع بهترین اقلیم برای کاشت پسته یک اقلیم کویری دارای دما و گرمای نه چندان زیاد است.

شاخص واحد مناسب قابل تحمل نامناسب
عرض جغرافیایی درجه ۲۷-۳۷
ارتفاع از سطح دریا متر ۹۰۰-۱۸۰۰ ۲۰۰-۲۲۰۰ بیشتر از ۲۲۰۰ و کمتر از ۲۰۰
نیاز سرمایی ساعت ۱۰۰۰ ساعت بین ۷ تا ۰ درجه سانتی گراد ۷۰۰ ساعت کمتر از ۶۰۰ ساعت
دمای محیط در فصل رشد درجه سانتیگراد ۲۵-۳۵ ۲۰-۴۲ کمتر از ۲۰ بیشتر از ۴۲
دمای محیط در فصل گرده افشانی درجه سانتیگراد ۱۶-۲۲ ۱۰-۳۰ کمتر از ۱۰ بیشتر از ۳۰
رطوبت محیط در فصل رشد درصد ۲۵-۳۵ ۳۶-۶۰ بیش از ۶۰
رطوبت محیط در زمان گرده افشانی درصد ۳۵-۵۰ ۲۵-۵۱ بیش از ۷۰

انتخاب پایه مناسب پسته

یکی از مهمترین ویژگی های در رشد و باردهی درخت پسته و باغ پسته استفاده از پایه مناسب است. در صورتی که بعضی از نهال های معمولی پسته وجود دارند که دارای بیماری هستند بنابراین از سرعت رشدی پایینی نیز برخوردار هستند و باید به صورت منظم از آنها مواظبت شود. در ضمن توجه داشته باشید، کاشت این نهال ها در مناطق کم آب توصیه نمی شود.

میزان باردهی درخت پسته اکبری 

درخت اکبری یکی از ارقام ممتاز و پر طرفدار در بین سایر ارقام پسته محسوب می شود. این نوع درخت از قدرت رشدی خوبی برخوردار است به طوری که در سال اول بعد از پیوند به بار می نشیند. میزان باردهی در درخت پسته اکبری بعد از گذشت 5 سال افزایش یافته و در صورت رعایت تمامی اصول پرورشی و مراقبتی چیزی حدود 7 تن در سال محصول می دهد. بنابراین، می توان گفت درخت پسته اکبری یکی از بهترین نوع در ارقام مختلف پسته به شمار می آید.

برای باردهی درخت پسته چه باید کرد؟ 

انتخاب بهترین پایه پسته از لحاظ کیفیت و باردهی سریع 

همانطور که اشاره شد شما باید برای داشتن یک درخت تنومند و پربار که بتواند در مقابل تنش های آب و هوایی سازگاری فوق العاده ای داشته باشد، دقت فراوانی به خرج دهید. در واقع اگر بذر پسته ای که کاشته می شود دارای بیماری باشد باعث می شود که یک پایه پسته بی کیفیت به دست آید. در نتیجه شما باید پایه پسته را از جای مطمئن تهیه کنید تا دارای پایه های با کیفیت و رشد بالایی باشد.

 

عمر درخت پسته چند سال است؟

عمر در نظر گرفت شده برای درخت پسته 100 سال است. در صورتی که دیده شده بعضی از درختان تا 300 سال نیز عمر می کند. عمر باردهی درخت پسته به 15 سال می رسد. از زمانی که درخت پسته را می کارید 7 الی 10 سال زمان لازم دارد که به بار بنشیند. در نتیجه پیشنهاد می شود برای باردهی بهتر و بیشتر درختان پسته به واسطه دارا بودن از سیستم ریشه ای عمیق به فاصله آن ها در باغات پسته توجه کنید. استاندارد فاصله کاشت بین ردیف ها 6 الی 7 متر و در بین درختان 3 الی 4 متر در نظر گرفته شده است.   

درخت پسته چند سال بار می دهد؟

به طور معمول درخت پسته از 5 سالگی به بار می نشیند تا 45 سالگی. پسته جزو محصولات ارزشمند صادراتی در ایران به حساب می آید. و در بسیاری از کشور های دیگر مانند سوریه، چین، ترکیه و یونان کاشت می شود . به طوری که یکی از رقیب های اصلی ایران کشور آمریکا محسوب می شود.

درخت پسته دارای ارقام زیادی بوده، که تعداد آن ها به حدود 70 گونه می رسد. اما در بین این 70 گونه فقط تعداد محدودی از آنها مانند فندقی، کله قوچی، اوحدی، اکبری و احمد آقایی وجود دارند که به دلیل صرفه اقتصادی به صورت تجاری کاشت می شوند. 

درخت پسته چند سال بار می دهد؟

آیا درخت پسته بدون پیوند بار می دهد؟

پیوند نزدن درخت پسته یکی از عوامل اصلی عدم باردهی است. نوع پیوند زنی است که به درخت شما هویت می دهد. با انجام عمل پیوند زنی بر روی درختان پسته خود مشخص می کنید که درخت مورد نظر به درخت ماده تبدیل شود یا درخت نر و یا اینکه نوع پسته ای را که برداشت می کنید از چه نوع پسته باشد. پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عدم باردهی درخت پسته کلیک کنید. 

هر درخت پسته چند کیلو بار می دهد؟

میزان باردهی پسته به عوامل مختلفی مانند شرایط محیطی، ساختمان خاک و عوامل بیماری زا بستگی دارد. در صورت وجود شرایط متوسط میتوان گفت از هر هتکار باغ پسته چیزی حدود 2500 کیلو گرم پسته خشک برداشت می شود.

یا به عبارت دیگر از هر درخت پسته می توان به طور متوسط حدود 100 الی 200 کیلو پسته به دست آورد. زمان برداشت پسته بسته به رقم پسته از اوایل شهریور ماه آغاز می شود و بهترین زمان در طول روز برای برداشت پسته ساعات اولیه روز است.   

هر درخت پسته چند کیلو بار می دهد؟

معرفی پایه پسته هیبریدی (UCB1)

در سال 1965 دانشمندان آمریکایی نهال بنه ایرانی آتلانتیکا را به عنوان والد ماده و پسته چینی را به عنوان والد نر انتخاب کرده و آن ها را تلاقی دادند. پسته هیبریدی محصول تلاقی این نهال ها می باشد که به نام های پسته آمریکایی یا UCB_1 که نام دانشگاه کالیفرنیا می باشد (University of California Berkeley)، نام گذاری شده است. کاشت نهال هیبریدی در بیشتر نقاط ایران امکان پذیر است.

هیبریدی برگرفته از یک واژه انگلیسی Hybrid می باشد که به معنی ترکیبی، دو رگه و پیوندی است. هیبرید یک واژه مربوط به جانور شناسی یا گیاه شناسی است. واژه هیبرید در فارسی به معنی فرزندان دو گیاه یا حیوان که از نظر ژنتیکی، گونه، نوع، نژاد و غیره متفاوت هستند، می باشد. به همین دلیل نهال های پسته جدید که از تلاقی دو گونه متفاوت بنه و پسته هستند را نهال های پسته هیبریدی” نام گذاری کرده اند.

معرفی پایه پسته هیبریدی (UCB1)

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه
اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا

77 نظر

  Avatar photo

  ولی اینکه گفتی برای برداشت پسته یکم صبور باشیمو خوب اومدیم چیزی نیست فقط 8 یا 9 سال

   Avatar photo

   درود دوست عزیز
   متوجه سوالتون نشدم.
   منظورتون اینکه بعد از گذشت این زمان درخت محصول ده نباشد ؟؟؟

    Avatar photo

    باسلام وخداقوت
    منطقه ما در استان فارس منطقه کوهمره سرخی واقع هست که درختان بنه زیاد با ثمر عالی وجود دارد، آیا این منطقه با نظر به درختان بنه میتوان باغ پسته احداث کرد؟

     Avatar photo

     سلام وقت بخیر باید منطقه برسی بشه ولی فکر نمی کنم مشکلی باشه.

  Avatar photo

  سلام وخداقوت
  میخاستم بدونم در شرایط نرمال ورسیدگی عالی چند درخت باشه مقرون به صرفه میباشد واقتصادی میباشد
  وهردرخت در چند سالگی به اوج باردهی خودش میرسه
  و چند کیلو پسته تر میدهد

  Avatar photo

  درود بر شما. پرسشم این است که برای یک باغ هفت ساله پسته تا چه مقدار از کود مرغی پلت می توان استفاده کرد؟

   Avatar photo

   درود

   در سالهایی که محصول دارید تا 4 تن هم قابل مصرف هست
   در سالهایی که محصول ندارید تا 2 تن
   البته شرایط درخت باید دقیق مورد ارزیابی قرار بگیره

  Avatar photo

  با سلام خدمت شما. میخواستم بدونم نهال های یو سی بی سایز بزرگ چند ساله به ثمر میشینه و اینکه نیاز به پیوند داره یا نه

   Avatar photo

   سلام سال سوم ثمر خواهید داشت البته حتما باید پیوند بشود

  Avatar photo

  سلام.نهال پسته یوسی بی آمریکایی باچه نوع پسته ای باید پیوند بخوره.؟واینکه نهالیهایی که فروش میشه همشون همون سال بذر شدن؟یعنی اینکه نهال یوسی بی دوساله هم هستش که همون سال که خریداری میشه درزمین که مستقر شد پیوند بخوره؟

   Avatar photo

   درود
   نهال هیبریدی قابل پیوند به تمامی ارقام پسته ایران می باشد و مشکلی در خصوص پیوند ندارد مثلا :
   ((این نهال پیوند مخصوص به خودشو نیاز دارد))
   با توجه به ارزنده بودن نهال و سرمایه گذاری شما مشتری گرامی بر روی نهال هیبریدی بهتر است از رقم هایی مثل احمد آقایی و اکبری برای این نهال استفاده بشه چون بازار پسندی بسیار خوبی به همراه سود آوری بالا دارد .

    Avatar photo

    سلا چگونه درخت نر پیته را از ماده تشخیث بدبم

     Avatar photo

     سلام
     زمان گلدهی کاملا مشخص است
     به صورت ظاهری درختهای نر جثه بزرگتری دارند

  Avatar photo

  سلام من درخت پسته دارم حدود 50 تا که 5 سالشونه پیوند نزدم خواستم بدونم اگه پیوند نزنم درخت پسته رو در چند سالگی به ثمر میرسد پایه درخت اکبری است قصد ندارم پیوند بزنم چون در کرمانشاه هستم و پیوند زن پسته مطمئن نمیشناسم

   Avatar photo

   سلام، وقتتون بخیر
   نهال پسته بدون پیوند در اکثر مواقع به صورت خود رو نر می‌شود و ثمری جز گل نر نخواهد داشت.
   در بعضی از مواقع نهال خود ماده می شود، که محصول با کیفیت و خوبی نخواهد داشت (بازار پسندی ندارد) ولی با پیوند درخت بعد از 2 الی 3 سال بعد از کاشت محصول دهی درخت تضمینی و محصولی با کیفیت خواهید داشت با توجه به نوع واریته ای که برای پیوند مشخص می‌کنید.

  Avatar photo

  سلام من یک پسته بالای ۱۰ سال در حیات داریم و متاسفانه محصول نداده خواهشا راهنمایی کنید

   Avatar photo

   سلام، وقتتون بخیر
   تک درخت پسته هیچ وقت محصول نمی دهد! درخت پسته برای باردهی، باید حداقل 2 تا باشد: یکی نر و یکی ماده .

  Avatar photo

  سلام یه باغ دارم اطراف ارسنجون بنظرتون خوبه برای پسته کاشتن

   Avatar photo

   سلام، وقتتون بخیر
   برای پاسخ به سوال شما نیاز است تا یک سری اطلاعات در مورد منطقه کاشت ارائه دهید، به همین دلیل بهتر است با کارشناس ما در این حوزه تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.
   09916924189 مهندس علوی – تیم پشتیبانی 03434243000

  Avatar photo

  با درود
  من کرمانشاه هستم و دوتا نهال پسته توی حیاط کاشته ام . تقریبا سه ساله . ولی در مورد پیوند هیچ اطلاعی ندارم . از کجا باید. اون شاخه پیوند را تهیه کنم . آیا باید حتما از یه درخت پسته شاخه ای را بهش پیوند بزنم یا از درخت میوه ای دیگر هم میشه پیوند ؟

   Avatar photo

   درود
   *پیوندک پسته را می توانید از باغات پسته ای که محصول ده هستند تهیه کنید.
   *نحوه پیوند زدن نهال پسته را نیز می‌توانید از باغداری که پیوندک تهیه می‌کنید آموزش ببینید.

  Avatar photo

  اوایل دهه شصت توی منطقه اجدادی ما ( سنقر) یه باغی بود که مال خان اون منطقه بود و خان بعد از انقلاب فوت کرد و باغ را کرایه به مردم میدادن . خوب بخاطر دارم که میرفتیم توی باغ پسته میچیدیم . الان 43 سالمه ولی دیگه از اون پسته و مثل اون پسته ندیدم . حتی یکی بسته نداشت و همگی پسته خندان عالی و درشت . نمیدانم ولی قدیمیها میگفتن نهال پسته و سیب و گردو اون باغ از اسراییل آمده

   Avatar photo

   درود،
   اگر منظور شما این است که آیا نهال کاشته شده در سقز، در باغ اجدادی شما نهالی متفاوت بوده است، و کیفیت بالایی داشته است، لازم است به نکات زیر هم توجه داشته باشید:
   پسته ها بومی ایران هم در سال های گذشته به دلیل آب و هوای مناسب و بالا بودن سطح آب های زیر زمینی که میزان آبیاری بالا بوده محصول زیادی داشتند؛ ولی در حال حاضر به دلیل کمبود آب و فقیر شدن خاک های کشاورزی از میزان محصول دهی درختان کاشته شده و کیفیت سال های قبل را ندارند
   با تغذیه اصولی و کنترل شده می توان از این مشکل اجتناب کرد.
   پایه درختی که شما در مورد ان صحبت کردید باید بررسی بشود .
   نهال پسته هیبرید امریکا موجود می باشد،که در حال حاضر در مجموعه ما از طریق کشت بافت در حال تولید این نهال هست .
   این نهال ها سرعت رشد بالایی نسبت به نهال های بذری (بومی ) دارند .

  Avatar photo

  سلام خانوم سالاری در ورامین میشه پسته کاشت این استا گرام دارین شما ممنون

   Avatar photo

   سلام دوست عزیز
   *بله می توانید در ورامین هم پسته بکارید؛ اما بهتر است قبل از کاشت نهال، شرایط بررسی شود.
   *با کمک آنالیز آب و خاک خیلی بهتر می‌توانید برای احداث باغ و اصلاح آن اقدام کنید .

   https://instagram.com/pesterafsanjan.official?igshid=5v44040mehpg

  Avatar photo

  چجوری باید یک پیوند زن ماهر پیدا کنیم تا نهال هامون رو پیوند بزنه ؟

   Avatar photo

   سلام، وقتتون بخیر
   می توانید با کارشناس مربوطه تماس حاصل نمایید.
   09916924189 مهندس علوی – تیم پشتیبانی 03434243000

  Avatar photo

  سلام یک باغ زرد الو داریم که بین هر دو ردیف زردالو یک ردیف پسته وجود دارم . پسته ها پسته می دهد ولی پوک است . می خواهم بدانم ایا می توانم با رسیدگی به درختان پسته پسته ها را به ثمر برسانم . اصولا ایا می توان درخت پسته و زرد الو را در کنار هم داشت . با توجه به این که زرد الو اب زیاد نیاز دارد و دوره آبیاری آن ۴ روزه است.

   Avatar photo

   درود
   نهال های پسته پیوند خورده به چه رقمی هست ؟؟؟
   آبا پایه نر داخل زمین به تعداد کافی دارید ؟؟؟؟
   در کنار هم خیر بهتراست جدا از هم باشند. به دلیل بحث آبیاری و آفت و دیگر مشکلات.

  Avatar photo

  سلام و وقت بخیر خدمت دوستان عزیز
  بنده سر رشته ایی در مسیله باغ‌داری ندارم.
  قصد خرید یک زمین یک هکتاری که تقریباً ۶۰۰ درخت پسته ۲۰ ساله داره و در شهر کاشان هست رو دارم.متاسفانه زمین مورد نظر یک سال هست که رسیدگی بهش نشده و کود دهی مناسب و ابدهی مناسب نداشته و نسبت به باغ مجاور که درخت های یکسانی دارن بارِ کمتری داره.
  سوال بنده این که درخت پسته میتونه به خاطر رسیدگی کم دیگه احیا نشه؟
  این زمین و زمین مجاورش و زمینهای دیگه اطرافش همه بیست و چهار ساعت اب در ماه دارن اب هم شور نیست(هشت ساعت در ده روز اب دارن که قطر لوله هم ۴ هستش)منظورم اینه که شرایط یکسان دارن،نژاد پسته هم اکبری هست،ممکنه این زمین به خاطر درخت هاش قیمتش پایین باشه؟البته رو درختها بار هست ولی یک چهارم باغهای دیگه و از وضعیت زمین مشخصه که رسیدگی نشده.
  ممنون میشم راهنمایی کنید?
  و اگر لطف کنید و با بنده تماس بگیرید زحمتتون رو جبران میکنم?
  ۰۹۱۲۸۱۸۰۶۱۳ امیری

   Avatar photo

   درود
   برای زمین که شما فرمودین بهتره باغ رویت بشه تا دقیق برای بحث تغذیه و اصلاح درخت ها برنامه ریزی شود .بدون بررسی درخت می توان نظر قطعی داد که چکار باید کرد!
   اکبری نیاز به رسیدگی بهتری نسبت به احمدآقایی دارد و از همه مهمتر باید توجه کرد که اکبری پیوند زده شده رقم اصلاح شده ای باشد (اکبری خوش ذات )

  Avatar photo

  سلام خدمت شما،
  من میخام در ولایت بلخ، افغانستان درخت پسته بگارم ولی اینجا کمی آبش شور است
  کدام مشکل خو ندارد ؟
  تشکر

   Avatar photo

   درود
   برای آب شور بهتره نهال بذری بادامی زرند استفاده کنید .با کاشت بذر پسته بادامی زرند نیز میتوانید باغ احداث کنید .
   برای خرید بذر پسته میتوانید با شماره 09916924189 مهندس علوی تماس بگیرید.

  Avatar photo

  سلام من ساکن عجب‌شیر از آذربایجان شرقی هستم نهال هیبرید ی آمریکایی راازکجا می تونیم تهیه کنیم

   Avatar photo

   سلام به شکل آنلاین میتوانید خرید کنید اما در کل کاشت پسته در آن منطقه توصیه نمی شود مگر برای باغ ویلا به شکل تفریحی نه برداشت اقتصادی

  Avatar photo

  سلام آیا میتوان یه شاخه درخت پسته رو بدون پیوند رها کرده وبه عنوان نهال نر برای گرده افشانی استفاده کرد ممنون

  Avatar photo

  سلام وقت بخیر
  ببخشید میتوان یک شاخه درخت پسته پیوند شده رو بدون پیوند رها کرده به عنوان شاخه نر ازش استفاده کرد،لطفا راهنمایی کنید ممنون

  Avatar photo

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من دو درخت پسته (پیوندی ) خریدم
  دوتاشون یکم رشد کردن و حدود ۲ ماه و نیمه رشدشون متوقف شده
  یکیشون رو عوض هم کردم باز همین شد
  الان نمیدونم چکار کنم
  پسته هارو تو گلدان کاشتم
  خاکشم از گلفروشی گرفتم که مخصوص باشه
  من شمال غرب زندگی میکنم
  میشه راهنماییم کنید چیکار کنم

  یه بار بهشون ریشه افزا دادم لازمه دوباره بهشون ریشه افزا بدم؟
  لازمه کود خاصی بهشون بدم؟

   Avatar photo

   سلام در این خصوص باید برای تیم کارشناسی عکس و مشکلات را ارسال کنید اگر داخل گلدان هست که کلا رشد بیشتری نخواهد کرد

  Avatar photo

  درود بر هموطنان آیا میشه از درخت هیربدی آمریکای برای پیوند استفاده کرد؟مثلا ما یه نهال کاشتیم که پایه هیبریدی نیست و از هیبریدی برای پیوند استفاده کرد؟

   Avatar photo

   سلام بله میتوانید اما درخت محصولی نمی دهد!

  Avatar photo

  سلام زمین گچی برای کاشت پسته هیبریدی خوبه یا نه

   Avatar photo

   با سلام
   بستگی به آنالیز خاک دارد در کل زمینی که کلسیم بیش از حد داشته باشد برای کاشت پسته مناسب نیست

  Avatar photo

  سلام
  حدود٢٠ تادرخت پسه توي باغچه دارم
  امسال بار خوبي داره ولي هنوز پسه ها مغز نگرفته وخيلي از برگها
  هم داره ميريزه خواستم علتش رو بفرماييد
  البته پارسال هردرخت بارخبلي كمي داد وزودهم ريخت
  ولي امسال بارش خوبه ولي ريزش برگ ها نگرانم كرده
  ممنون ميشم اگه راهنمايي كنيد

   Avatar photo

   با سلام
   باید از نزدیک بررسی شود احتمالا آبیاری شما زیاد هست…

  Avatar photo

  سلام خسته نباشید .ما در استان فارس در منطقه جهرم هستیم .تقریبا میخوام 400عددبکارم.آیا اب و هوا اینجا مناسب درخت پسته هست.و اینکه آیا نهال آمریکایی بهتر است یا بومی .منظورم درآمدش هست .ممنون

   Avatar photo

   با سلام
   طبق تجربه جهرم برای پسته کاری مناسب نیست

  Avatar photo

  سلام وقت به خیر، من یه باغ دارم که از آب چاه برای آبیاری استفاده میشه و آب چاه هم شور است ،این باغ برای کاشت پسته مناسب است؟؟

   Avatar photo

   سلام

   اطلاعات کاملتری باید ارائه کنید محل باغ وضعیت آب و هوای منطقه به طور کلی پسته شوری را تحمل می کند شور دوست نیست پس میزان شوری آب شما هم مهم هست..

  Avatar photo

  سلام اگر فاصله بین ستونها دو نیم متر باشه اشکال داره

   Avatar photo

   سلام
   دو هکتار زمین قابل کشت دارم و میخوام پسته هیبریدی بکارم ،
   سوال من از مهندس این هست که آیا در منطقه بویین زهرا ( قزوین) میشود این نوع پسته را کاشت و اگر که میشود با چه نوع پسته پیوند کنیم از نظر کیفی و کمی و اقتصادی مقرون به صرفه هست
   ممنون 🙏🌺🌺

    Avatar photo

    سلام وقت بخیر
    باید وضعیت آب و خاک شما برسی بشه
    جهت مشاوره با کارشناس ما تماس بگیرید: 09916924189

  Avatar photo

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من قصد کاشت نهال پسته در شهر فسا (استان فارس) رو دارم. میخواستم لطف کنید و راهنماییم کنید که آیا آب و هوای شهر ما برای کاشت پسته مناسب هست یا نه؟ و اینکه هر درخت پسته در هر سال بطور متوسط چند کیلو ثمر می دهد؟ و در هر ماه چند بار آبیاری لازم هست؟

   Avatar photo

   با سلام
   با توجه به اقلیم خاص منطقه شما به نظر می رسد زیاد برای پسته مناسب نیست درخت پسته بعد از بالغ شدن باید میانگین حداقل 2 کیلو پسته خشک بدهد که با احتساب کاشت حدود 700 درخت در هکتار می شود حدودا 1400 کیلو پسته خشک..

    Avatar photo

    باسلام،جناب مهندس،دوهکتارزمين باآب شوربا ecحدودا30هزار،واقع درشرق اصفهان منطقه نسبتا کوزري،گرموخشک،ولي زمستان سردي ندارد،سوال اول اينکه بااين شرايط آبوهوايي چه نوع پسته اي ميشه کاشت؟،دوم که دردوهکتار چندتاپسته ميشه کاشت؟وسوم بعدازبالغ شدن هرددرخت چقدربارميدهد،باتشکر

     Avatar photo

     با سلام
     در این ای سی که شما فرمودید هیچ نوع پسته ای نمی توان کاشت!

  Avatar photo

  سلام و خسته نباشید
  جایی هست به صورت حضوری و تخصصی آموزش پرورش درخت پسته انجام بشه؟

  Avatar photo

  سلام درخت پسته را چه موقع سر برداری باید کرد یک سال کاشته و این اولین خواب زمستانی اش است قدش کمتر از 90سانت رشد کرده لطفاً راهنمایی کنید

   Avatar photo

   سلام تا قبل از پیوند نیاز به سربرداری نیست.

    Avatar photo

    سلام بهترین نوع برای پیوند درخت پسته کدوم پیونده؟

     Avatar photo

     هم پیوند لوله ای و هم شکمی برای درختان پسته مناسب است
     نوع پیوند بسته به شرایط درخت تعیین می شود.

  Avatar photo

  با عرض سلام تعدادی درخت پسته داریم یک سال کاشته این اولین خواب زمستانه اش است رشد کمتر از 90سانت است چه موقع باید سر برداری کرد آیا حرص نیاز دارد،.

   Avatar photo

   سلام وقتتون بخیر
   خیر تا قبل از پیوند زنی نیاز به هرس و سربرداری ندارد.

  Avatar photo

  سلام وقت خوش
  من پارسال باغ پسته احداث کرده ام که با احتساب نهال یکساله که خریده ام سن درختان دو سال میشود
  درختان رشد خوبی دارند و بعضی از کارشناسان میگویند بهلر آینده میتوان پیوند زد وتعداد بیشتری میگویند بهتر است در سن سه یاچهار سالگی پیوند بزنیم چون پیوند در سن کمتر ریسکش بیشتر و باردهی کمتر است
  ممنون میشم نظر شما را هم بدانم
  سوال بعد اینکه بادهی چند سال بعد از پیوند اتفاق می افتد؟
  متشکرم

   Avatar photo

   سلام وقت بخیر
   اگر قطر نهال ها حداقل3 سانتی متر است میتوانید پیوند بزنید، در غیر اینصورت باید صبر کنید. سه تا چهار سال بعد از پیوند باردهی آغاز می شود.

  Avatar photo

  سلام جناب مهندس دوهکتار زمين باآب شور با ecآب تقريبا 30هزار شوري ،ولي زمينش شور نيست واقع شده درشهرورزنه درشرق اصفهان داراي آبوهواي نسبتا گرموخشک مايل به کويري،لطفا نوع نهال پسته واينکه آيااين مقدارزمين توجيه اقتصادي داره ياخير،کلا چندتانهال ميشه کاشت داخل دوهکتار،سپاسگذارم

  Avatar photo

  سلام . این که درخت های باغ پسته یکسال در میان بار میدهند ، عادیست ؟ یعنی یکسال باردهی ، سال بعد استراحت .
  ایا این قضیه عادیست یا مقدار رسیدگی ما کم می باشد.
  باغ پسته 30 ساله

   Avatar photo

   سلام وقت بخیر بله مسئله سال آوری در پسته وجود دارد که با تغذیه اصولی، هرس و … قابل کنترل می باشد.

  Avatar photo

  اشتباه منو نکن
  من هشت سال موندم اما بار نداد
  مجبور شدم پیوند بزنم
  وقت میذاری و هزینه میکنی الکی

   Avatar photo

   برای باردهی اقتصادی و داشتن باغی یکدست، عملیات پیوندزنی حتما باید انجام شود.

  Avatar photo

  درود بر شما
  من در پلدختر (جنوب لرستان) زندگی می کنم. ارتفاع از سطح دریا 670 متر و دارای زمستان سرد و معتدل و تابستان گرم هست.
  1- آیا این شهر برای کاشت پسته مناسبه؟
  2- آیا نهال پیوند خورده و آماده برای کاشت وجود داره یا حتما باید اول پایه کاشته بشه و بعدا پیوند بخوره؟
  3- اگه حتما اول باید پایه کاشته بشه، کدام گونه برای پایه و کدام برای پیوند مناسبه؟
  4- خاکی که بخش عمده اون ماسه باشه برای کاشت پسته مفیده یا مضره؟
  سپاس از حوصله و پاسخگویی شما

   Avatar photo

   سلام وقت بخیر
   در مرحله اول ببینید کسی در منطقه شما پسته کاری انجام داده
   نهال اول کشت بشه و بعد از سازگاری پیوند بزنید.
   پایه بادامی زرند پایه مناسب و خوبیه
   خاک لومی برای پسته مناسب تره
   خاک سبک باید اصلاح بشه
   حتما آزمایش خاک بگیرید.

    Avatar photo

    درود بر شما.
    و سپاس از پاسخگویی تون.
    دو سوال دیگه داشتم:
    1- عملکرد در هکتار (باردهی) پسته های معروفی مانند اکبری، احمدآقایی یا کله قوچی چقدره؟
    2- بطور متوسط در هر 1000(هزار) متر مربع زمین، چند اصله درخت پسته میشه کاشت؟
    3- آیا مابین درختهای پسته میشه زراعت های فصلی (گندم، جو، صیفی جات….) انجام داد؟
    …..عه شد سه تا سوال!! ببخشید:)

  Avatar photo

  سلام من از هرات هستم همسایه ما نهال پسته کاشته ولی در وقت گلدهی گاها می‌ریزد علت این چیست ممنون

   Avatar photo

   سلام سعید جان
   مطمئن شوید که درخت پیوند زده شده و درخت نر نباشد بعد میتوان دلایل آن را برسی کرد.

  Avatar photo

  بنده یک درخت پسته ۸ ساله دارم .میخواستم بپرسم میشه برای درخت ۸ ساله پیوند زد .در ضمن ارتفاع درخت حدود ۴ متره

   Avatar photo

   سلام
   با توجه به شرایط درخت، بهتر هست که شما در چند مرحله اقدام برای سر برداری و انجام پیوند کنید.
   تاج درخت را به چهار قسمت تقسیم کنید و هر سال بازوهای یک ناحیه را در اسفند ماه (در زمان خواب درخت) سربرداری کنید و در زمان مناسب با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه پیوند بزنید.

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *