اقدامات بعد از پیوند درخت پسته

اقدامات بعد از پیوند درخت پسته

برای یک پیوند موفق چه نکاتی را بایستی رعایت کنیم؟

پیوند درخت پسته، یکی از اقدامات مهم و اصلی برای هر کشاورز در باغات پسته است که با چالش‌های زیادی همراه می باشد. اگر بعد از عملیات سخت پیوند زدن درخت پسته آن را به حال خود رها کنیم و از آن محافظت نکنیم پیوند با شکست مواجه خواهد شد. برای داشتن نتیجه خوب از پیوند زدن و رسیدن به درختان پربار و سود ده لازم است که اقدامات بعد از پیوند درخت پسته را به‌ خوبی بدانید و به اصول و نکاتی که در این مقاله به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم توجه داشته باشید. با این مقاله همراه باشید تا علت خشک شدن پسته بعد از پیوند زدن را بیابید و با رعایت نکات لازم بهترین عملکرد را در این عملیات داشته باشید.

 اقدامات بعد از پیوند درخت پسته

اهمیت پیوند درخت پسته

همه کشاورزان باغات پسته می‌دانند که درختان در سن 2 تا 3 سالگی نیاز به پیوند زدن دارند. دلیل اهمیت پیوند درخت پسته چیست؟ درختان پسته از هر روشی که رشد کنند، درنهایت بدون پیوند زدن به دو حالت می‌رسند؛ درخت نر یا ماده. دلیل اصلی پیوند زدن درخت پسته نیز همین موضوع است.

درصورتی‌ که درخت نر شود، درخت پسته شما محصولی نخواهد داد و در مقابل اگر درخت پسته ماده تولید شود، محصول ریز و بی‌کیفیتی خواهد داد که بازارپسندی مناسبی ندارد. با پیوند زدن درختان پسته می‌توانید باغی پر محصول با کیفیت عالی داشته باشید. علاوه بر آن ممکن است نهال‌ها به‌تنهایی ویژگی‌های منفی داشته باشند که می‌توان با پیوند زدن این ویژگی‌ها را حذف و خصوصیات مثبت درخت را افزایش داد.

پیوند درخت پسته این امکان را به ما می دهد تا نوع مورد نظر از رقم های متفاوت پسته (فندقی، بادامی، کله قوچی و…) را به درختمان پیوند دهیم؛ و محصولی یکنواخت از باغمان برداشت کنیم. رایج ترین نوع پیوند در درخت پسته دو نوع پیوند شکمی و پیوند لوله ای است که مورد توجه بیشتر کشاورزان می باشد.

اهمیت محافظت از درخت پسته بعد از عملیات پیوند زدن

عملیات پیوند زدن درخت پسته به‌ منظور تولید محصول با کیفیت و مناسب و در نهایت ایجاد سود اقتصادی بیشتر انجام می‌گیرد. برای داشتن درختان پربار و دیدن ثمره اقتصادی، لازم است که بعد از عملیات پیوند زدن نکات و اصولی را رعایت کنید؛ در غیر این صورت پیوند جوش نخواهد خورد و عملاً صورت نمی‌گیرد.

با محافظت از پیوند می‌توان از خشک شدن پیوندک جلوگیری کرد. از جمله عوامل موثر بر نتیجه پیوند زدن درخت پسته می‌توان به شرایط دما، آبیاری، چسب زدن، جلوگیری از آلودگی به آفات و بیماری‌ها، رعایت زمان مناسب برای پیوند زنی و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

 اقدامات بعد از پیوند درخت پسته

زمان مناسب برای پیوند زدن درخت پسته

بهترین زمان برای پیوند زدن درخت پسته سن 2 تا 3 سالگی است که نهال تقریباً قوی شده است و قطر تنه تقریباً به‌اندازه یک بند انگشت است. اواخر اردیبهشت‌ ماه تا اوایل تیرماه می‌توان اقدام به پیوند زدن جوانه درخت پسته کرد. البته برای انتخاب مناسب‌ترین زمان، لازم است که به نوع منطقه و آب‌ و هوا توجه داشته باشید.

اواخر اسفند یا اوایل فروردین را می‌توانید برای پیوند شاخه اختصاص دهید. در این زمان شیره نباتی هنوز به حرکت در نیامده است. پیشنهاد می‌شود یک هفته تا 15 روز قبل از زمان پیوند زنی درخت پسته آبیاری مناسب انجام شود. در این صورت گیرایی پیوند بیشتر خواهد شد.

اقدامات لازم بعد از پیوند درخت پسته

بعد از انجام یک پیوند عالی نیاز به رعایت نکات و اصولی است تا پیوند به خوبی جوش‌ خورده و خشک نشود. لازم است در صورت نیاز از نهال پیوند زده‌ شده در مقابل سرما با پوشش‌های سبکی مانند کلش غالت محافظت شود. علاوه بر سرما لازم است که از نهال در برابر حرارت سوزان آفتاب نیز با ایجاد سایبان دائمی یا پوشاندن آن‌ها در ساعات گرم روز محافظت شود.

ممکن است در زیر پیوندک جوانه‌های جدیدی شروع به رشد کنند که توصیه می‌شود این جوانه‌ها حذف شوند. یکی از اقدامات دیگر بعد از پیوند درخت پسته که لازم است به آن توجه داشته باشید حفظ نواری است که باعث اتصال پیوندک به شاخه درخت می‌شود. این نوار تا زمان حدود یک تا 2 هفته بعد از پیوند نباید جدا شود.

 اقدامات بعد از پیوند درخت پسته

علت خشک شدن درخت پسته بعد از پیوند

یکی از دلایل خشک شدن درخت پسته و شکست در عملیات پیوند زنی دمای زیاد هوا است. دمای هوا نباید از 13 تا 33 درجه سانتی‌گراد بیشتر شود. در صورت افزایش دما قبل از تشکیل شدن و تولید لایه زاینده، پیوندک خشک خواهد شد. علاوه بر گرما، آبیاری نامناسب و نابجا نیز به مرحله ایجاد لایه زاینده بین سطوح تماس لطمه می‌زند. آبیاری در زمان نامناسب باعث ایجاد شیره نباتی در اطراف پیوندک خواهد شد که ایجاد و تشکیل لایه زاینده را با اختلال مواجه خواهد کرد. آبیاری کم و آبیاری زیاد هر دو می‌توانند جوش خوردن پیوندک را مختل کنند.

همچنین تحقیقات نشان داده‌اند که نور یک عامل محدودکننده در تشکیل کالوس است و لازم است که از نفوذ نور به داخل محل پیوند جلوگیری شود تا پیوندک خشک نشده و به‌ خوبی جوش بخورد. نخ پیوند علاوه بر نگه‌داشتن پیوندک از عبور نور به محل پیوند نیز جلوگیری خواهد کرد.

عوامل تأثیرگذار در تشکیل بافت زاینده و موفقیت پیوند درخت پسته

علاوه بر مهارت در عملیات پیوند زنی درخت پسته، عوامل متعددی در موفقیت پیوند و تشکیل بافت زاینده مؤثر هستند. در ادامه به بررسی بیشتر هرکدام از این عوامل پرداخته‌ایم:

  • جلوگیری از افزایش حرارت و دما در محل پیوند موجب التیام سریع‌تر پیوند خواهد شد. حتی انتخاب نوع نخ و چسب پیوند و رنگ آن نیز می‌تواند مؤثر باشد. نخ پیوند بهتر است رنگ روشن مانند زرد یا سفید داشته باشد و از نخ‌های نایلونی تیره که حرارت را افزایش می‌دهند استفاده نشود.
  • رطوبت نسبی برای موفقیت در پیوند بسیار مفید خواهد بود. لازم است که درختان بارده پسته‌ای که قرار است شاخه و ترکه‌های پیوندک را تأمین کنند به‌خوبی آبیاری شوند. رطوبت جوانه پیوندک باید حداکثر مقدار ممکن باشد.
  • یکی از عوامل محدودکننده برای موفقیت پیوند پسته کمبود اکسیژن است. یکی از اقدامات لازم بعد از پیوند پسته خفه نگه نداشتن محیط پیوند است. توصیه می‌شود بعد از اطمینان از تشکیل لایه زاینده نخ پیوند باز شود تا محل اتصال از اکسیژن بیشتری برخوردار گردد.
  • وجود نور زیاد برای محل پیوند مضر است. نخ پیوند را طوری اطراف پیوند می‌پیچند که علاوه بر نگه‌داشتن پیوندک بتواند از عبور نور به محل پیوند نیز جلوگیری کند.
  • توصیه می‌شود آبیاری درختان را به مدت 7 تا 15 روز قبل از پیوند زدن و 3 تا 4 روز بعد از آن انجام ندهید. البته این تعداد روز عدم آبیاری، به میزان ماندگاری رطوبت در زمین بستگی دارد. این میزان ماندگاری نیز در بافت های مختلف خاک و آب‌وهوای متفاوت متغیر خواهد بود.

 اقدامات بعد از پیوند درخت پسته

سخن آخر

پیوند زدن برای درختان پسته یک اصل برای تولید محصول مرغوب و باکیفیت است. اهمیت اقدامات بعد از پیوند درخت پسته به‌اندازه‌ای است که اگر کشاورز به آن‌ها توجه نداشته باشد در عملیات پیوند زنی با شکست مواجه خواهد شد.

علاوه بر در نظر گرفتن زمان مناسب برای پیوند درختان پسته، لازم است که به دمای هوا، آبیاری، حفاظت در برابر سرما، گرما و باد و موارد دیگری که در این مقاله در ارتباط با آن‌ها بحث شد دقت داشته باشید. محافظت از پیوند پسته موجب می‌شود تا در آینده یک درخت پسته بزرگ و پربار با محصولات باکیفیت داشته باشید.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *