نکات کلیدی پیوند درخت پسته نر و ماده

نکات کلیدی پیوند درخت پسته نر و ماده

وقتی‌که شما نهال‌های پسته را تازه پیوند زده‌اید به اصول و نکاتی باید توجه کنید تا در آینده صاحب درختی پربار شوید و سود زیادی داشته باشید. اصولاً زمان مناسب برای پیوند زدن هنگامی است که گیاه در دوره فعالیت خود باشد. پس ازنظر علمی در هر فصل از سال به‌جز زمانی که گیاه در حال استراحت است و دارای شیره نباتی راکد است، می‌توان پیوند زنی را انجام داد. حال شما دارای نهال پسته پیوند خورده هستید و منتظر دیدن ثمره اقتصادی آن هستید. ما در این مقاله از مجله کشاورزی پسته رفسنجان نکاتی را به شما برای داشتن درختی پربار و دارای سود اقتصادی بالا یادآوری می‌کنیم تا بهترین عملکرد را داشته باشید و نتیجه عملکرد خود را ببینید. با ما همراه باشید تا با نکات کلیدی پیوند درخت پسته نر و ماده آشنا شوید.

علت پیوند زدن درخت پسته

اگر نهال پسته را بدون پیوند رها کنیم و بگذاریم به‌صورت طبیعی رشد کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ جواب سؤال شما اینجاست. نهال پسته در دو حالت ممکن است درخت نر شود و یا درخت ماده شود.

اگر نهال پسته را بدون پیوند رها کنیم و عملیات پیوند انجام ندهیم، درصورتی‌که نهال پسته پیوند خورده به درخت ماده بالغی تبدیل شود، پسته حاصل از آن یک پسته بی‌کیفیت و کوچک است که برای تجارت و صادرات مناسب نیست.

ما وقتی نهال پسته را پیوند می‌زنیم، درواقع تعیین می‌کنیم که به درخت نر تبدیل شود و یا ماده. یا اینکه تعیین می‌کنیم در آینده از نهال پیوند خورده چه نوع پسته‌ای برداشت کنیم.

درواقع با پیوند زدن نهال تمام ویژگی‌های آن قابل‌تغییر است.

قیمت پسته

 بعد از پیوند پسته چه باید کرد؟

بعدازآن که عملیات پیوند با موفقیت انجام شد و ما الآن دارای تعدادی نهال پسته پیوند خورده هستیم، لازم است اقداماتی را برای حفظ پیوند انجام دهیم.

در این صورت در آینده یک درخت پسته بزرگ و پربار خواهیم داشت. یکی از اقدامات مهمی که بعد از پیوند نهال پسته انجام می‌دهیم این است که نهال پیوند خورده پسته را از آب و سایر مایعاتی که ممکن است با آن در ارتباط باشد، حفظ کنیم.

مثلاً بارها پیش‌آمده که بعد از پیوند نهال پسته، بارش باران آغازشده است. یا هنگام سم‌پاشی سایر درختان، نهال تازه پیوند خورده در معرض سم قرار می‌گیرد. این موارد برای نهال که تازه پیوند خورده می‌تواند خطرناک باشد.

شما می‌توانید به‌راحتی با گذاشتن یک کیسه پلاستیکی بر روی پیوند از این مشکل جلوگیری کنید. همچنین عوامل دیگری نیز می‌توانند برای نهال پیوند خورده پسته خطرناک باشد.

مثلاً عبور گله‌ای گوسفند از باغتان که ممکن است به پیوند ها آسیب بزند.

همچنین شما باید دقت داشته باشد که بندی که باعث اتصال پیوندک به شاخه می‌شود را زودتر از زمان موردنظر جدا نکنید. این زمان حدود دو تا سه هفته بعد از پیوند نهال پسته است. حداقل تا یک هفته بعد از پیوند آبیاری صورت نگیرد.

 بعد از پیوند نهال پسته، پیوند تا چه اندازه رشد خواهد کرد؟

زمانی که پیوند زدن به پایان رسید و عملیات پیوند زنی با موفقیت انجام شد، رشد پیوند باقدرت آغاز می‌شود. پیوند بزرگ می‌شود تا زمان خزان درخت (فصل پاییز) و درخت برای مدتی به خواب زمستانه فرو می‌رود.

در فصل بهار دوباره رشد پیوندک آغاز می‌شود. برای اینکه رشد پیوند نهال پسته افزایش یابد در فصل زمستان از کود حیوانی پوسیده‌شده مناسب استفاده کنید.

به‌این‌ترتیب رشد پیوند در فصل بهار دو برابر شده و درنتیجه درخت سالم و پرباری خواهید داشت.

البته پیشنهاد ما به شما نهال پسته پیوند خورده هیبریدی (آمریکایی) است که رشد این پایه شگفت‌انگیز بوده و چند برابر نهال‌های معمولی می‌باشد.

شرکت دانش‌بنیان آریا نهال رفسنجان با سال‌ها تجربه در امر تولید نهال پسته پیوند خورده هیبریدی (آمریکایی) و با کادری مجرب از بهترین و سرشناس‌ترین متخصصین کشاورزی کشور است.

برای خرید و مشاهده این محصول می‌توانید به مطلب فروش نهال پسته پیوند خورده هیبریدی (آمریکایی) مراجعه کنید.

 پیوند نر و پیوند ماده نهال پسته چگونه است؟

شما قبل از انجام عملیات پیوند زنی نهال پسته باید به این نکته توجه داشته باشید که پیوندک مناسب و سالم تهیه کنید. همچنین باید دقت داشته باشید میزان پیوندک‌های نر نسبت به ماده چقدر است.

این نکته بسیار مهم و ضروری است زیرا شما از روی پیوندک نمی‌توانید بفهمید که پیوندک تهیه‌شده نر است یا ماده. باید منتظر بمانید تا نهال پیوند خورده پسته شما رشد کند.

در اوایل بهار که گل می‌دهد آنگاه از روی گل‌های آن‌ها متوجه می‌شوید که آیا نهال پسته‌ای که پیوند خورده نر است یا ماده.

پس باید به این نکته توجه کنید که از جای مطمئن و از فرد دارای اعتبار پیوندک تهیه کنید. چون کوچک‌ترین اشتباهی در این مورد موجب می‌شد تا زحمات چندساله از بین برود و همچنین موجب زیان مالی جبران‌ناپذیری خواهد شد.

شما باید به‌عنوان‌مثال درازای 20 نهال پسته پیوند خورده، 19 نهال ماده و 1 نهال نر داشته باشید. سعی کنید به این نسبت نهال‌های پسته خود را پیوند بزنید.

همچنین باید درختان نر پسته را با پراکندگی مناسبی بین درختان ماده قرار داد تا در زمان گرده‌افشانی بیشترین همپوشانی را داشته باشد.

 بر روی هر نهال چند پیوند صورت می‌گیرد؟

حداکثر تعداد پیوندی که به یک نهال می‌توان زد بستگی به تعداد شاخه موجود بر روی نهال دارد که معمولاً نهال‌های پسته دارای یک تا سه‌شاخه هستند.

یعنی یک یا سه پیوند می‌توانیم بر روی نهال پسته بزنیم البته این موضوع برای نهال پسته کوچک صدق می‌کند. بدیهی است که با افزایش سن نهال و بزرگ‌تر شدن آن تعداد شاخه‌های آن بیشتر شده و تعداد بیشتر پیوند می‌گیرد.

جالب است بدانیم اگر بخواهیم یک شاخه نهال پسته را به‌صورت لوله‌ای پیوند بزنیم به یک پیوندک نیاز داریم. ولی اگر بخواهیم همان شاخه را به‌صورت شکمی پیوند بزنیم به دو پیوندک نیاز داریم.

پیوند درخت پسته نر و ماده را از کجا تهیه کنیم؟

به جوانه‌های کوچک شاخه‌های درخت پسته یک‌ساله‌ای که از اوایل فصل بهار تا اواسط فصل تابستان به رشدی مطلوبی رسیده و آماده هستند را پیوندک گویند.

یک پیوندک خوب درواقع یک شاخه‌ای است که قطر آن به‌اندازه یک مداد و به میزان رشد لازم رسیده باشد. دارای قدرت رویشی مناسب بوده تا پیوند بتواند بالاترین گیرایی را داشته باشد.

پیوندک درخت پسته نر و ماده را از کجا تهیه کنیم

نکات ضروری که در هنگام تهیه پیوندک باید به آن‌ها توجه کنید:

  • توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از جدا کردن شاخه از درخت باید برگ‌های آن را جدا و در جای مرطوب و خنک بگذارید. چون پس از جدا کردن شاخه از درخت، آب موجود در آوندها به‌سرعت از طریق برگ‌ها تبخیر و موجب خشک شدن شاخه پیوندک خواهد شد.
  • مقدار بیش‌ازحد شیره نباتی باعث عدم ایجاد تماس بین پیوندک و پایه پسته شده  به‌اصطلاح پیوندک در شیره نباتی خفه می‌گردد.
  • گرمای زیاد موجب تبخیر زیاد در پیوندک می‌شود و بنابراین شیره نباتی به‌اندازه کافی به پیوندک نمی‌رسد. حرارت زیاد پیوندک را خشک کرده و از بین می‌برد.
  • سرمای  فصل زمستان و در کل دمای کمتر از 10 درجه مانع فعالیت پیوندک می‌شود و اتصال پیوندک به پایه را غیرممکن می‌کند.
  • با توجه به نکاتی که گفته شد بهترین زمان پیوند زنی در اوایل بهار که هوا معتدل و از سرمای زمستان کم شده و در اوایل پاییز که جریان شیره نباتی زیاد است مناسب است.

 هر نهال پیوند خورده چقدر محصول می‌دهد؟

اینکه نهال پسته پیوند خورده شما چقدر بعد از پیوند محصول می‌دهد، بستگی دارد که به چه میزان به نهال پسته چه ازلحاظ آب و زمین مناسب و چه ازلحاظ کود دهی رسیدگی کرده باشید.

معمولاً بعد از پیوند دو تا چهار سال طول می‌کشد که محصول اولیه بدهد. منظور از محصول اولیه یک خوشه یا چند دانه پسته است و شما نباید انتظار محصول زیادی از نهال پسته پیوند خورده که سن کمی دارد داشته باشید.

هرچه سن درخت افزایش پیدا کند درنتیجه محصول بیشتری می‌دهد و ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر است.

به‌عنوان‌مثال یک درخت پسته در منطقه نوق رفسنجان که توسط کشاورزانی باتجربه در امر کاشت و پرورش پسته کاشته شده‌ است، در یک سال خوب ازلحاظ تولید پسته، می‌تواند تا هفتاد کیلو پسته تر باردهی داشته باشد.

البته میزان رشد و باردهی نهال پسته پیوند خورده شما با دانش شما از کشاورزی و سعی و تلاش شما برای تعمیر باغ پسته خود رابطه مستقیمی دارد.

نهال پسته پیوند خورده

بهترین زمین برای نهال‌های تازه پیوند خورده کدام است؟

زمین به‌عنوان بستر رشد درختان و آب به‌عنوان مایه حیات و جریان زندگی در درختان و مهم‌ترین عامل در گردش مواد غذایی در درختان، از مهم‌ترین فاکتورها برای رشد و تقویت درختان می‌باشد.

بهترین و مناسب‌ترین خاک برای کاشت نهال پسته، ترکیبی از شن و رس می‌باشد. در زمین‌هایی با خاک لومی شنی، مصرف کود مناسب باعث می‌شود برداشتی رضایت‌بخش داشته باشید.

اما در زمین‌های با خاک رسی سنگین که رطوبت را در خود به دام انداخته و نگه می‌دارد، کاشت پسته در این زمین‌ها مناسب ارزیابی نمی‌شود و محصول خوبی به دست نمی‌آید.

درخت پسته مقاومت تقریبی در برابر شوری خاک دارد. اگر بخواهید نهال پسته پیوند خورده خود را در زمین‌های شوری بکارید، باید نکاتی را موردتوجه قرار دهید.

در این زمین‌های شور باید کانالی به عرض  یک متر و با عمق مناسب (برای رسیدن آب کافی پای درخت) ایجاد کنید. نهال پسته پیوند خورده را دقیقاً وسط این کانال بکارید.

در بعضی زمین‌ها شما باید با مخلوط کردن خاک رس به زمین‌های بسیار شنی و یا مخلوط کردن شن به زمین‌های رسی، زمینی مناسب برای کشت آماده کنید.

البته باید توجه کنید که زمین تا چه میزان شوری دارد. اصولاً نهال پسته پیوند خورده خاک عمیق و با تراکم زیاد و متوسط را بیشتر می‌پسندد.

عوامل مؤثر بر گیرایی پیوند درخت پسته نر و ماده

دمای مناسب: در هنگام پیوند زدن دمای محیط کشت نهال پسته دارای اهمیت زیادی است که این دما بین ۱۴ تا ۳۳ درجه سانتی گراد  است.

میزان نزدیکی و سطح تماس پیوندک و پایه: هرچه میزان سطح تماس بین پایه و پیوندک افزایش یابد میزان رشد نهال پسته پیوند خورده بیشتر است.

مرحله رشد: بهترین وقت برای انجام پیوند زنی  وقتی است که پایه پوست بدهد.

عوامل مؤثر دیگر: چسب زدن و اتصال سریع پیوندک به پایه. جلوگیری از  آلوده شدن به آفات و بیماری‌ها. باز کردن نخ پیوند بعد از اطمینان از گرفتن پیوند (حدود 14 تا 20 روز بعد از عملیات پیوند). محافظت از پیوند در برابر رطوبت‌های بالا (انجام سم‌پاشی و بارندگی) و همچنین گرمای ناشی از تابش نور خورشید.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمیدرضا رضازاده
حمیدرضا رضازاده
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید از اطلاعات ارائه شده شما سپاسگذارم بسیار خوب ومفید می باشد.ممنون ببخشید من یک باغچه کوچک در منطقه کاهو استان خراسان رضوی(در باغستان بزرگ منظریه) دارم و۳۶ نهال پسته کاشته ام که ۱۲ تا از اونها ۳،۴ ساله شدند (بقیشون یکساله وکوچک هستند)واین ۱۲ تا از تقریبا اوایل شهریور به شکل ناجوری رو به خشکی وقهوه ای شدن برگها رفتند(قسمت زیادی از هر برگ قهوه ای شکل شده واینگاری از کم آبی سوخته شده در صورتیکه هر هفته من آبیاری دارم وهر نهال رو تقریبا ۴۰ لیتر آب میدم) اگه امکانش هست راهنمائی بفرمائید.ممنون ضمنا رو وپشت برگها یک سری آفتهای ریز زرد رنگ (زرد زرچوبه ای رنگ) داشتند.البته مقدارشون کم بود.

مهندس حدیثه حاج جعفری
پاسخ به  حمیدرضا رضازاده
8 ماه قبل

سلام
علت های مختلفی ممکن است باعث این عارضه شود، اگر بتونید عکس از نهال ها بفرستید وضعیت شون ببینم، بهتر می تونم کمک تون کنم.
09916924189

سهیلا
سهیلا
پاسخ به  حمیدرضا رضازاده
2 ماه قبل

سلام اون افت اگر مجدد دیدید هست پایین درخت رو نگا کنید اگر شبیه دونه شکر یا نمک بود پسیل هس و اگر سم پاشی کنید هم موثر نیس، چون باید تا باغ همسایه سم پاشی بشه و بدترین افت پسته پسیل هس ک بیشترین ضرر روداره و حتی بار سال آینده رو هم از بین میبره.

3
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x