4 خواص بی نظیر کائولین در کشاورزی

شناخت پودر کائولین (یک ماده معدنی)

کائولین یک ماده معدنی، دارای ویژگی ها و خواص بسیار، که به رنگ سفید می باشد. کاربرد پودر کائولین برای تولید سرامیک و ظروف چینی می باشد، که امروزه مصرف زیادی در زمینه کشاورزی دارد، که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

پودر کائولین ذرات بسیار ریزی هستند که به راحتی در آب مخلوط می شوند. کائولین بیشتر در آلمان، فرانسه، انگلستان و ایالات متحده استخراج می شود. کائولینیت، دیکیت، ناکریت و هالوزیت از انواع کانی های کائولین می باشند.

کاربرد پودر کائولین در کشاورزی

کاربرد اصلی پودر کائولین در کشاورزی به شرح زیر می باشد:

1.استفاده از پودر کائولین در پوشش بذر

پودر کائولین نقش بسیار مهمی در پوشش بذر دارد. هنگام کاشت بذر، از بذر های تازه استفاده می شود، اما پس از کاشت، ممکن است بذر ما در مقابل آلودگی ها و عوامل بیولوژیکی قرار گیرد، و به همین دلیل از بین برود.

استفاده از پودر کائولین به عنوان پوشش دهنده بذر، علاوه بر محافظت از آن در برابر آلودگی ها، باعث افزایش اندازه بذر می شود. از پودر کائولین می توان در پوشش بذر گوجه فرنگی، چغندر قند، بادمجان، تربچه و غیره استفاده کرد.

1.استفاده از پودر کائولین در پوشش بذر

2. استفاده از محلول پاشی کائولین برای کنترل آفات

پودر کادئولین به عنوان محلول پاشی می تواند در دفع آفات گیاهان و درختان نقش بسزایی داشته باشد. می توانید از این پودر برای دفع آفات گیاهان گلخانه ای مانند گوجه فرنگی استفاده کنید، همچنین نتایج تحقیقات نشان می دهد که محلول پاشی کائولین در دفع آفت استامی پراید گیاه پنبه تاثیر زیادی دارد.

یکی از مهم ترین کاربرد پودر کائولین در کنترل آفات، دفع آفت پسیل معمولی پسته (شیره خشک) می باشد. این آفت به عنوان شیر خشک شناخته شده است، که از شیره نباتی برگ ها، خوشه ها و میوه ها استفاده می کنند و باعث خسارت شدیدی به محصول پسته می شود.

این آفت یک نوع عسلک تولید می کند که پس از خشک شدن به رنگی سفید، یا به اصطلاح شکرک تبدیل می شود که خسارت زیادی به محصول وارد می کند.

خسارت وارده آفت پسل معمولی بر درخت پسته به شرح زیر می باشد:

 • پوکی دانه.
 • ریزش برگ ها.
 • ریزش جوانه ها.
 • خسارت به محصول سال آینده.

فعالیت این آفت از اوایل فروردین ماه شروع و تا اواخر شهریور ادامه دارد. محلول پاشی کائولین باعث کاهش جمعیت این آفت می شود و همچنین کائولین نسبت به سموم شیمیایی ماندگاری بیشتری روی سطح برگ ها و شاخه ها دارد و در کنترل این آفت نقش بسیار مهمی دارد.

3.استفاده از محلول پاشی کائولین برای جلوگیری از عارضه آفتاب سوختگی گیاهان

کائولین به دلیل ماندگاری بالا روی سطح برگ درختان و گیاهان، از عارضه آفتاب سوختگی جلوگیری می کند. از محلول پاشی کائولین برای جلوگیری از عارضه آفتاب سوختگی برای گیاهان و درختان زیر استفاده می شود:

 • درختان مرکبات: درختان مرکباتی که در جنوب کشور وجود دارد به شدت در معرض آفتاب سوختگی می باشند زیرا دمای مطولب در تابستان 15 تا 25 درجه می باشد، اما درمناطق جنوب دما به 40 درجه می رسد که درختان مرکبات را به عارضه آفتاب سوختگی مبتلا می کند. برای جلوگیری از عارضه آفتاب سوختگی درختان مرکبات، می توانیم از محلول پاشی کائولین استفاده کنیم.
 • درختان پسته: اکثر مناطق پسته کاری ایران، مناطقی با آب و هوای گرم می باشد. تحمل درخت پسته در مقابل گرما تا 42 درجه سانتی گراد می رسد. اما این گرما باعث عارضه آفتاب سوختگی درختان می شود، که می توانیم مانند سایر درختان و گیاهان دیگر از محلول پاشی کائولین استفاده کنیم.
 • درختان انار: عارضه آفتاب سوختگی امروزه خسارت شدیدی به درختان انار وارد می کند، لذا محلول پاشی کائولین 4 بار در فاصله 4 هفته (خرداد تا شهریور) از عارضه آفتاب سوختگی درختان انار جلوگیری می کند.

4.استفاده از کائولین در کود های کشاورزی

اضافه نمودن کائولین در کود اوره برای حفظ دانه و تشکیل میوه بسیار موثر می باشد. بنابراین می توانید در هنگام مصرف کود اوره از پودر کائولین استفاده کنید.

مزایای مصرف پودر کائولین در کشاورزی

مزایای استفاده از پودر کائولین در کشاورزی به شرح زیر می باشد:

 1. پودر کائولین نسبت به سموم شیمایی مقرون به صرف می باشد.
 2. قابلیت محلول در آب.
 3. سهولت و آسانی مصرف آن (به شکل محلول پاشی برگی).
 4. از مصرف بی رویه سموم شیمیایی جلوگیری می کند.
 5. از عارضه آفتاب سوختگی درختان و گیاهان جلوگری می کند.
 6. پودر کائولین به عنوان دفع آفات گیاهان استفاده می شود.
 7. یک ماده معدنی مفید برای گیاهان و درختان می باشد.

مزایای مصرف پودر کائولین در کشاورزی

روش استفاده از پودر کائولین برای درختان و گیاهان

بهترین روش برای استفاده از پودر کائولین، محلول پاشی برگی می باشد که به شکل زیر انجام می گیرد:

 • پس از محلول پاشی کائولین، نمی توان از محلول پاشی دیگری استفاده کرد. باید به این نکته توجه کرد، که تمامی محلول پاشی دیگر درختان، قبل از محلول پاشی کائولین انجام گیرد.
 • محلول پاشی کائولین می تواند در سه یا چهار دوره انجام شود.
 • 2 لیتر سیلیکات پتاسیم و 2 لیتر سورفکتانت غیر یونی در 1000 لیتر آب مخلوط کنید و از طریق لانس روی درختان بپاشید.
 • بعد از پاشیدن محلول سیلیکات پتاسیم و سورفکتانت، بلافاصله با دستگاه گوگرد پاش کائولین را روی درختان بپاشید.
 • می توانید به کائولین 10 تا 20 درصد گوگرد معدنی اضافه کنید.

محلول پاشی کائولین، باید قبل از حمله آفات به درختان پاشیده شود. بهترین زمان برای محلول پاشی کائولین ساعات اولیه صبح (قبل از طلوع آفتاب) یا هنگام غروب آفتاب می باشد. هنگام محلول پاشی کائولین حتما از ماسک استفاده کنید.

 

شیوه دیگر محلول پاشی کائولین به شرح زیر می باشد:

 • پودرکائولین کاملا محلول در آب می باشد. پودر کائولین به نسبت 40 تا 50 کیلوگرم در هر 1000 لیتر آب حل شود.
 • سپس به وسیله تانکر محلول پاش که دارای همزن می باشد، محلول پاشی کائولین انجام شود.
 • نوجه داشته باشید که بعد از محلول پاشی سطح تمامی برگ ها (زیر و رو سفید شود).

برای خرید پودر کائولین با شماره زیر تماس بگیرید:

مهندس غلامی : 09916924184

 

منبع:تیم سئو پسته رفسنجانبرچسب‌ها:, , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا