مزایا و خطرات نوشیدن قهوه از دید پزشکی

مزایای سلامتی و خطرات نوشیدن قهوه

وقتی مردم به قهوه فکر می کنند ، آن ها معمولاً به توانایی قهوه برای تأمین یک تقویت کننده انرژی فکر می کنند. با این حال، بر طبق برخی تحقیقات ، قهوه می تواند برخی از مزایای مهم سلامتی دیگر ، مانند کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد ، دیابت نوع 2 و نارسایی قلبی را نیز به شما ارائه دهد. کارشناسان تخمین می زنند که در سراسر جهان ، روزانه مردم حدود 2.25 میلیارد فنجان قهوه مصرف می شود.

محققان مزایای نوشیدن قهوه را برای شرایطی مانند دیابت ، بیماری های قلبی عروقی ، بیماری التهابی روده و بیماری کبد بررسی کرده اند. شواهدی وجود دارد که برخی از این ادعاها ،اما نه همه را، پشتیبانی می کند .قهوه حاوی تعدادی ماده مغذی مفید از جمله ریبوفلاوین (ویتامین B-2) ، نیاسین (ویتامین B-3) ، منیزیم ، پتاسیم و ترکیبات مختلف فنولیک یا آنتی اکسیدان ها است. برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند که این موارد و سایر مواد تشکیل دهنده موجود در قهوه به روش های مختلفی می توانند برای بدن انسان مفید باشند.

در این مقاله به بررسی مزایای سلامتی نوشیدن قهوه ، مدارک تایید این مزایا و خطرات نوشیدن قهوه پرداخته شده است.

مزایای خوردن قهوه

بررسی 5 مزیت نوشیدن قهوه 

مزایای سلامتی بالقوه مرتبط با نوشیدن قهوه شامل :

  • محافظت در برابر دیابت نوع 2 ، بیماری پارکینسون ، بیماری کبد و سرطان کبد
  • ارتقاء سلامت قلب

در بخش های زیر ، این مزایا را با جزئیات بیشتری پوشش می دهیم.

 

قهوه و رابطه ی آن با دیابت

قهوه می تواند به محافظت در برابر دیابت نوع 2 کمک کند.در سال 2014 ، محققانی که سوابق بیش از 48000 نفر را جمع آوری کردند دریافتند که افرادی که مصرف قهوه خود را به حداقل یک فنجان در روز بیش از 4 سال افزایش داده اند ، 11٪ خطر کمتر ابتلا به دیابت نوع 2 را نسبت به افرادی که مصرف خود را افزایش نمی دهند ، داشته اند.

یک متاآنالیز(فراتحلیل) از سال 2017 به این نتیجه رسید که افرادی که روزانه چهار تا شش فنجان قهوه کافئین دار یا بدون کافئین می نوشند، به نظر می رسد خطر کمتری برای ابتلا به سندرم متابولیک (سندرم متابولیک دسته ای از شرایطی که در کنار هم رخ می دهد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی ،سکته مغزی و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد) از جمله دیابت نوع 2 دارند.

کاهش قند خون با خوردن قهوه تلخ

آیا مصرف قهوه در بهبود بیماری پارکینسون نقش دارد؟

(*بیماری پارکینسون : بیماری پارکینسون (به انگلیسی: Parkinson’s Disease) یا PD، برای اولین بار توسط دانشمند بریتانیایی دکتر جیمز پارکینسون (James Parkinson) در سال ۱۸۱۷ میلادی توصیف شد و بنابراین نام این بیماری به او تعلق یافت.این بیماری همان لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان هم دیده می‌شود شیوع آن در تمام مناطق دنیا یکسان است یعنی درصد شیوع بیماری با تغییر در منطقه خیلی فرق نمی‌کند. به‌طور کلی این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح‌کننده ماده‌ای به نام دوپامین (که یک انتقال دهنده عصبی) است رخ می‌دهد. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در غده‌های قاعده‌ای مغز موجب علائم ترمور، سفتی عضلات و کندی حرکات می‌شود.)

مطالعات مختلف نشان داده است که کافئین ، که در قهوه و بسیاری از نوشیدنی های دیگر وجود دارد ، می تواند به محافظت در برابر بیماری پارکینسون کمک کند.یک تیم به این نتیجه رسید که مردانی که روزانه بیش از چهار فنجان قهوه می نوشند پنج برابر کمتر خطر ابتلا به پارکینسون نسبت به آن هایی که این کار را انجام نمی دهند ،دارند.علاوه بر این ، طبق یک مطالعه در سال 2012 ، کافئین موجود در قهوه می تواند به کنترل حرکات در افراد مبتلا به پارکینسون کمک کند.

یافته های یک متاآنالیز(فرا تحلیل) در سال 2017 اشاره به ارتباط بین مصرف قهوه و خطر کمتر ابتلا از بیماری پارکینسون ، حتی در بین افرادی است که سیگار می کشند. این تیم همچنین دریافتند افرادی که قهوه می نوشند کمتر دچار افسردگی و شرایط روان شناختی مانند آلزایمر شوند.اگر چه شواهد کافی برای اثبات  اینکه نوشیدن قهوه بدون کافئین به جلوگیری از بیماری پارکینسون کمک می کند، وجود نداشت.

نوشیدن قهوه

رابطه ی قهوه و سرطان کبد

محققان ایتالیایی دریافتند که مصرف قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد را حدوداً 40 درصد کاهش می دهد. برخی از نتایج حاکی از آن است که افرادی که روزانه سه فنجان می نوشند می توانند 50٪ خطر کمتری داشته باشند.همچنین ، یک نشریه ادبیات در سال 2019 نبه این نتیجه رسید که “مصرف قهوه احتمالاً خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهد.”

 

قهوه و سایر بیماریهای کبدی

یک متاآنالیز(فراتحلیل) از سال 2017 به این نتیجه رسید که به نظر می رسد مصرف هر نوع قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد ، چربی غیر الکلی بیماری کبد  و سیروز(یا تشمع کبدی به التهاب شدید کبد گویند) را کاهش می دهد.افرادی که قهوه مصرف می کنند نیز می توانند خطر ابتلا به بیماری سنگ کیسه صفرا را داشته باشند.در سال 2014 ، محققان مصرف قهوه را در بین مبتلایان به کلانژیت اسکلروز اولیه(PSC) و سیروز صفراوی اولیه (PBC) بررسی کردند. این شرایط خود ایمنی است که بر مجرای صفرای داخل کبد تأثیر می گذارد.

آنها دریافتند که افراد مبتلا به PSC احتمالاً مصرف قهوه کمتری نسبت به افراد فاقد این شرایط ،دارند. هیچ مدرکی وجود نداشت که نشان دهد میزان مصرف قهوه در بین افراد مبتلا یا غیر مبتلا به PBC متفاوت باشد.همچنین ، یک مطالعه در سال 2014 حاکی از ارتباط بین مصرف قهوه و خطر پایین تر مرگ ناشی از سیروز مرتبط با هپاتیت غیر ویروسی است. پژوهشگران اظهار کرده اند که نوشیدن دو یا چند فنجان قهوه در روز می تواند 66٪ خطر را کاهش دهد.

سلامت کبد پرب غیر الکلی با قهوه

تاثیر قهوه بر سلامت قلب

یک مطالعه در سال 2012 نتیجه گرفت که نوشیدن قهوه به صورت متعادل یا مصرف حدود دو وعده ی 1 فنجانی در روز ، می تواند در برابر نارسایی قلبی محافظت کند.افرادی که هر روز مقادیر متعادل قهوه می نوشند، در مقایسه با افرادی که این کار را انجام نداده اند،11٪ کمتر خطرمبتلا شدن به نارسایی قلبی داشته اند.

یکی از متاآنالیزهای(فراتحلیل) سال 2017 نشان داد که مصرف کافئین می تواند برای سلامتی قلب و عروق ، از جمله فشار خون ، حداقل فایده کمی داشته باشد.هر چند که ، برخی از مطالعات حاکی از وجود سطوح بالاتر چربی خون و کلسترول در افرادی است که قهوه بیشتری مصرف می کنند.

قهوه و سلامت قلب

بررسی ارزش غذایی قهوه

 

قهوه دارای کالری کم است ، اما اضافه کردن شکر و خامه باعث تغییر ارزش غذایی آن می شود.

قهوه معمولی تیره (بدون شیر یا خامه) دارای کالری کم است. در واقع، یک فنجان قهوه تیره معمولی  فقط حاوی 2 کالری است. با این حال، اضافه کردن خامه یا شکر باعث افزایش ارزش کالری آن می شود.دانه های قهوه همچنین حاوی پلی فنل ها ، نوعی آنتی اکسیدان هستند.آنتی اکسیدان ها می توانند به رهانیدن بدن از رادیکال های آزاد کمک کنند(نوعی از محصول ضایعاتی که بدن به عنوان حاصل فرآیندهای خاص به طور طبیعی تولید می کند).

رادیکال های آزاد سمی هستند و می توانند باعث التهاب شوند. دانشمندان ارتباط هایی بین التهاب و جنبه های مختلف سندرم متابولیک( مجموعه‌ ای از شرایط است که خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد) از جمله دیابت نوع 2 و چاقی پیدا کرده اند.

در سال 2018 ، برخی پژوهشگران پیشنهاد کردند که محتوای آنتی اکسیدان قهوه می تواند محافظت در برابر سندرم متابولیک را فراهم کند. نویسنده یک مقاله از سال 2017 خاطر نشان کرد که اگرچه دانشمندان می توانند ثابت کنند که ترکیبات خاصی در دانه های قهوه وجود دارد ، اما هنوز مشخص نیست که پس از ورود به بدن انسان چه اتفاقی برای آنها می افتد.

 سرو قهوه

نوشیدن قهوه چه خطراتی می تواند داشته باشد؟

نوشیدن زیاد قهوه همچنین می تواند عوارض جانبی داشته باشد. در بخش های زیر برخی از این خطرات را پوشش می دهیم:

 

ارتباط قهوه با شکستگی استخوان

برخی از مطالعات نشان داده اند که زنانی که زیادی قهوه می نوشند احتمال خطر بیشتری برای شکستگی استخوان دارند.از طرف دیگر ، مردانی که مصرف قهوه بیشتری دارند ، ظاهر اندکی خطر کمتری دارند.

 

تاثیر نوشیدن قهوه در زمان بارداری

محققان افزوده اند که مصرف قهوه می تواند در دوران بارداری ایمن نباشد. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ارتباطی بین مصرف زیاد قهوه و عدم بارداری ، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس وجود دارد.

عدم مصرف قهوه در بارداری

آیا شواهد کافی برای ارتباط بین نوشیدن قهوه و بیماری آندومتریوز وجود دارد؟

*(آندومتریوز به معنی وجود غدد آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از آندومتر و عضله رحم است. لگن شایع‌ترین محل آندومتریوز است)*

در بین زنانی که قهوه می نوشند می تواند خطر بیشتر بروز آندومتریوز وجود داشته باشد، اما شواهد کافی برای تأیید چنین ارتباطی وجود ندارد.

 

قهوه و بیماری ریفلاکس معده به مری

*(بازگشت اسید به مری یا واشاریدگی معده‌ای مروی یا ریفلاکس گاستروازوفاژیال که در میان مردم به نام ترش کردن شناخته می‌شود به معنی آسیب‌های موکوزی و نشانه‌های مزمن در اثر بازگشت غیرعادی محتویات و اسید معده به مری است)*

افرادی که قهوه زیادی می نوشند می توانند اندکی خطر بیشتر این بیماری را داشته باشند.

درد معده و قهوه

نقش قهوه در کنترل اضطراب(تشویش)

مصرف مقادیر زیاد کافئین می تواند خطر اضطراب را به ویژه در بین مبتلایان به اختلال وحشت زدگی یا اضطراب اجتماعی افزایش دهد. به ندرت، ممکن است باعث ایجاد هیجان زیاد و روان پریشانی در افراد حساس شود.

 

قهوه و ارتباطش با سلامت روان

یک مطالعه در سال 2016 به این نتیجه رسید که مصرف زیاد کافئین در دوران نوجوانی(بلوغ) می تواند منجر به تغییرات دائمی در مغز شود.دانشمندان پشت این تحقیق ابراز نگرانی کردند که این مسئله می تواند خطر بروز اضطراب در بزرگسالی را افزایش دهد.

 

آیا مواد تشکیل دهنده سمی در قهوه وجود دارد؟

 در سال 2015 ، پژوهشگران مقادیر نسبتاً بالایی از مایکوتوکسین ها(هر ماده سمی تولید شده توسط قارچ) را در قهوه تجاری یافتند. مایکوتوکسین ها مواد سمی هستند که می توانند قهوه را به عنوان یک محصول طبیعی آلوده کنند. برخی افراد نگران این هستند که آکریل‌ آمید، ماده شیمیایی دیگری که در قهوه وجود دارد ، می تواند خطرناک باشد. 

 

خلاصه ای در مورد قهوه و بهترین نحوه مصرف آن

کافه قهوه

نوشیدن سه تا چهار فنجان قهوه در روز می تواند فواید سلامتی داشته باشد. یکی از متا آنالیز(فراتحلیل) های سال 2017 به این نتیجه رسید که برای اکثر مردم مصرف سه تا چهار فنجان قهوه در روز ، “بی خطر” است و انجام این کار در واقع می تواند خطرات شرایط معینی از سلامتی را کاهش دهد. با این حال نویسندگان این مطالعه هشدار داده اند که سیگار کشیدن می تواند مزایای نوشیدن قهوه را از بین ببرد.

کافئین یکی از ویژگی های مهم قهوه است ، اما قهوه حاوی ترکیبات زیادی است و روش های مختلفی برای نوشیدن آن وجود دارد. این امر تعیین دقیق اینکه قهوه چگونه بر یک شخص  تاثیر می گذارد و کدام جزء ها دارای مزایا و خطرات هستند دشوار می کند.

شخصی که مایل به دریافت مزایای سلامتی از قهوه است باید از مصرف بیش از مقدار توصیه شده روزانه خودداری کند و سعی کند مواد ترکیب شونده مانند شکر، خامه یا طعم دهنده ها را بررسی کند، زیرا ممکن است این مواد سالم نباشند.

زنان باردار و کسانی که در معرض شکستگی استخوان هستند بهتر است از مصرف قهوه خودداری کنند.

 

منبع: medicalnewstoday.com

گردآوری و ترجمه : تیم مترجم پسته رفسنجان

 برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا