دلیل افزایش و کاهش قیمت پسته چیست؟

دلیل افزایش و کاهش قیمت پسته چیست؟

 

در چند روز گذشته بسیاری از کشاورزان تماس میگیرند و علت کاهش قیمت پسته را پرس و جو میکنند و سوال اکثر آنها این است که: آیا قیمت پسته باز هم کاهش پیدا می کند؟ آیا محصول دست رنج یک سال مان را بفروشیم؟ آیا قیمت پسته افزایش پیدا می کند؟

برای پاسخ به پرسش کشاورزان، تنها یک جواب وجود دارد و آن: افزایش و یا کاهش قیمت دلار است.

اما باز هم کشاورزان می پرسند قیمت پسته چه ربطی به قیمت دلار دارد؟ مگر پسته در ایران تولید نمی شود؟ پس چرا باید قیمت پسته با کاهش قیمت دلار کاهش پیدا کند؟ در گذشته که اینچنین نبود!!!

برای پاسخ به این پرسش باید جواب داد:

خیر، در گذشته هم قیمت پسته بر اساس قیمت دلار تعیین می شد اما به دلیل اینکه قیمت دلار ثابت بوده و یا اگر دلار افزایش و یا کاهش قیمتی هم داشته، بسیار با شیب آهسته افزایش و یا کاهش پیدا می کرد، پس تاثیر افزایش و یا کاهش قیمت دلار بر روی قیمت پسته به چشم نمی آمد. برای مثال در دهه 60، قیمت دلار 7 تومان بود و قیمت پسته در آن زمان بین 70 الی 100  تومان بود و هچنین در دهه 70 قیمت دلار به 125 تومان رسید و قسمت پسته هم در هر کیلو بین 1000 تا 1500 تومان بوده ، پس این آمار نشان می دهد که قیمت پسته در گذشته هم با کاهش و یا افزایش قیمت دلار، کاهش و یا افزایش پیدا می کرد. اما اکنون که قیمت دلار در مدت زمان کوتاهی افزایش و یا کاهش پیدا می کند، تاثیر قیمت دلار را در بازار پسته احساس می کنیم. به عنوان مثال قیمت دلار که در روز 1397.7.5 بیست هزار تومان بود قیمت پسته در همان روز بین 170 الی 210 هزار تومان بود اما قیمت دلار در روز 1397.7.10 با کاهش 12000 تومانی به  8000 تومان رسید و قیمت پسته هم با سقوط تقریبا 100 هزار تومانی بین 60 الی 100 هزار تومان قرار گرفت.  

اما واقعا چرا قیمت دلار بر روی قیمت پسته تاثیر می گذارد؟

پسته یک محصول صادراتی است و 90 درصد از تولید پسته ایران به کشور های جهان صادر می شود و تنها 10 درصد از تولید پسته مصرف داخلی دارد و قیمت پسته را بر اساس قیمت دلار خرید و فروش می کنند پس با این حساب می توان گفت که  افزایش و یا کاهش قیمت دلار تاثیر مستقیمی بر روی افزایش و دا کاهش قیمت پسته دارد.

پسته در بازار جهانی با چه قیمتی خرید و فروش می شود؟

قیمت پسته در بازار جهانی بین 8 الی 16 دلار متغیر است به عنوان مثال قیمت پسته فندقی 8 تا 8.5 دلار، کله قوچی 10 دلار، احمد آقایی 11 دلار، اکبری 12 دلار و قیمت مغز پسته هم به 16 دلار می رسد. پس اگر قیمت هر دلار 10000 تومان باشد قیمت پسته اکبری 120 هزار تومان میشود و با کاهش و یا افزایش قیمت دلار قیمت پسته هم کاهش و یا افزایش پیدا می کند.

نتیجه گیری:  

قیمت پسته به دلیل صادراتی بودن، وابسته به قیمت دلار است و با تغییر قیمت دلار، قیمت پسته تغییر می کند.   

 

 

 برچسب‌ها:, , , , , , ,
برگشت به بالا