شناخت تکنیک های خرید پسته

تکنیک های خرید پسته

مقدمه ای بر شناخت تکنیک های خرید پسته

از آنجا که پسته انواع مختلفی مانند مزه دار شده و مخصوص آجیل، پسته خام، پسته دهن بست، مغز پسته و… دارد. و به روش های متفاوت مانند فله، خرده، کیلویی، بسته بندی و … خرید و فروش می شود. نیاز هر خریداریست که بتواند کیفیت پسته اش را محک بزند.

پسته یکی از اجناسیست که افراد سودجو برای کمی بیشتر سود بردن از آن دست به هر کاری می زنند. در این مقاله سعی می کنیم تکنیک ها مختلف برای خرید انواع مختلف پسته به شما آموزش دهیم تا بتوانید پسته های خوب و مرغوب را از پسته های بی کیفیت تشخیص دهید.

تشخیص پسته خندان خام خوب از بد

پسته خام در بازار های فروش پسته به دو صورت کلی خریداری می شود. عرضه مستقیم به مصرف کننده و تناژی از کشاورز به بازرگانان پسته و یا شرکت های بسته بندی پسته. در این قسمت تکنیک های ارزیابی کیفیت پسته برای هر دو را می آوریم.

پسته خام محصولی بسیار صادق است و اگر تکنیک های تشخیص پسته خام با کیفیت را بدانید به راحتی می توانید پسته خوب از بد را تشخیص دهید. پسته خام به علت انجام نشدن هیچ گونه عملیاتی نمی توان به آن پسته های نامرغوب و یا آب خندان اضافه کرد زیرا بسیار راحت قابل تشخیص است.

 

تشخیص وجود پسته آب خندان

برای تشخیص آب خندان ابتدا یک مشت از پسته برداشته و نزدیک گوش می کنیم. اگر پس از تکان دادن صدای تلق تلق شنیده شد این پسته دارای حجمی از پسته آب خندان است. پسته آب خندان پسته هایی با مغز های کوچک تر و دهن بست اند که طی انفعالاتی آنها را به صورت مصنوعی خندان می کنند.

برای تولید پسته آب خندان پسته های دهن بسته را با آب بسیار سرد به شدت سرد می کنند. سپس آنها را در معرض هوای داغ قرار می دهند. این عمل باعث شکسته شدن پوسته پسته می شود و به اصطلاح آب خندان می گردد.

علاوه بر کیفیت مغز پایین پسته آب خندان به علت ماندن در آب و قرار گرفتن در معرض هوای داغ با رطوبت بالا زمینه رشد قارچ تولید کننده زهرابه افلاتوکسین در مغز فراهم می شود و احتمال مسموم شدن فرد مصرف کننده در صورت استفاده از این پسته نیز می رود.

پسته آب خندان

تشخیص کیفیت پسته در وزن های پایین

در این مورد به علت حجم پایین پسته تشخیص کیفیت آن بسیار آسان تر است. ابتدا از پسته تست عدم وجود آب خندان می گیریم. سپس به ظاهر پسته ها نگاه می کنیم. پسته مانده و یا کهنه بسیار کم اما از روی رنگ پوسته استخوانی نیز مشخص می شود.

وابسته به نوع پسته ای که خریداری کرده اید پوسته استخوانی می تواند روشن و یا تیره تر باشد. رنگ پوسته استخوانی نوع پسته خود را بدانید و به پسته ها نگاه کنید. پسته های کهنه در اثر زمان رنگ پوسته استخوانی آنها کمی تیره تر شده است.

اما بهترین راه برای تشخیص تازگی پسته چشیدن طعم آن است. پسته تازه نباید طعم تند، تلخ  و یا هر مزه غیر طبیعی داشته باشد. پسته ها باید تقریبا از نظر ظاهری نیز هم اندازه باشند و درصد آب خندان آن وابسته به کیفیتی که خریداری می کنید، متفاوت است. پسته با کیفیت اعلا؛ پسته دهان بسته ندارد، مغز آزاد و مواد خارجی نیز زیر 1% هستند. گرد و خاک ندارد، آفت زده نیست و درصد خندانی آن بسیار بالا است.

تشخیص کیفیت پسته در تناژ های بالا

به علت زیاد بودن میزان پسته نمی توان تمام پسته ها را از نظر کیفی بررسی کرد به همین علت معیار های خاصی برای تشخیص کیفیت آن در نظر گرفته می شود. ابتدا به روشی خاص از آن نمونه ای جدا می کنند. بسته به وزن محموله تعداد نمونه ها متفاوت است.

در جمع بندی کلی نتایج نمونه ها باید از موارد زیر اطمینان حاصل کرد:

 1. نباید دارای بو و یا مزه غیرطبیعی و تند یا تلخ باشد.
 2. آفات زنده نداشته باشد.
 3. از نظر رقم و اندازه دانه تقریبا یکسان باشد.
 4. نسبت وزن 15% درشت ترین دانه های محموله به 15% وزن ریز ترین آن ها نباید بیش از 5/1 برابر باشد.
 5. حداکثر 6% اختلاف رقم مجاز است.
 6. حداکثر 1%مواد غیر قابل خوردن مثل پوسته استخوانی بدون مغز مجاز است.
 7. حداکثر 1% مغز آزاد و بدون پوسته استخوانی داشته باشد.
 8. حداکثر 6% دهن بسته یا پوک مجاز است.
 9. حداکثر 6% گو و یا نارس مجاز است.
 10. حداکثر 5% آفت زده مجاز است.
 11. پسته های بد رنگ تا سقف 2% مجاز اند.
 12. پسته های بدشکل نیز تا 5% مجاز اند.
 13. حداکثر رطوبت 6% باشد.

پسته خام با کیفیت

تشخیص پسته مزه دار شده آجیلی

تشخیص پسته مزه دار شده و به اصطلاح آماده استفاده خوب و با کیفیت به مراتب سخت تر است. زیرا می توان کاستی های پسته های بی کیفیت را با مزه دار کردن و عملیات تفت دهی بر طرف کرد. اما نکته ای مهم در مورد پسته وجود دارد که قبل از آن باید بدانید.

قرص پسته یا آلومنیوم فسفید چیست؟

قرص پسته که با نام های قرص برنج و آلومینیوم فسفید نیز شناخته می شود، محصولی صنعتی و شیمیایی است که برای دفع آفات انبار داری استفاده می شود. این قرص جامد بود و تصعید می گردد. گاز حاصل از تصیعد آن بسیار سمی است. بوییدن و یا خوردن این قرص  بسیار خطرناک بوده و در صورت خارج نکردن گاز آن از بدن باعث مرگ حتمی می شود.

قرص پسته یا آلومنیوم فسفید

به چه پسته ای پسته قرصی می گویند؟

برخی سود جویان برای نگه داری طولانی تر پسته پس از تحویل گرفتن از انبار. قرص های پسته را ابتدا لای نایلون و سپس لای روزنامه پیچیده و در بسته های حمل و نگه داری پسته می گذارند.

این کار باعث دفع آفات به مدت طولانی تر می شود و روی طعم مغز خام پسته نیز تاثیر منفی می گذارند. این طعم نامطبوع معمولا تحت عملیات مزه دار کردن و یا بو دادن می تواند پشت مزه شور نمک یا ترش آب لیمو مخفی شود.

برای تشخیص در بسته ی پسته ی فروشنده دنبال روزنامه های پیچیده شده ی کوچک بگردید اگر یکی از آنها را پیدا کردید؛ آن باز کنید. اگر نایلون داخل آن بود از خرید آن پسته به شدت خودداری کنید.

تشخیص کیفیت پسته شور شده معمولی

پسته شور شده معمولی بدون رنگ و طعم دهنده است و ترکیبات برای تولید آن خود پسته خام، آب و نمک است. تنها تفاوت آن با پسته معمولی مزه شور کرده و تفت داده اش است. تشخیص کهنگی آن کمی سخت است و نیاز به کمی تجربه دارد. پسته شور شده معمولی نباید هیچ افزودنی دیگری مانند انواع رنگ، طعم دهنده و نشاسته باشد.

پسته شور شده و مزه دار شده

تشخیص کیفیت پسته شور شده و مزه دار شده

پسته ی مزه دار شده معمولا به جز آّب و نمک یک نوع طعم دهنده ترش مزه مانند آبغوره، آب لیمو و یا جوهر لیمو است. در مورد این پسته نیز نباید هنگام چشیدن مزه، طعم نشاسته بدهد. بهتر است در تولید آن از آب لیمو طبیعی استفاده شود. برای تشخیص مزه جوهر لیمو از آب لیمو طبیعی می توانید آن را مزه کنید و ببویید مزه و عطر جوهر لیمو با آب لیمو کاملا متفاوت است .

همچنین پسته ای که مزه دار شده هنگام مزه کردن به هیچ وجه نباید مزه نشاسته دهد. افراد سود جو برای پوشاندن رد پای پسته های بی کیفیت با مغز های کوچک؛ پسته را با کمی نشاسته تفت می دهند. این عمل باعث می شود مغز پسته به دیواره های آن بچسبد و هنگام تکان دادن صدا نکند.

اگر به چنین موردی برخوردید می توانید پسته ی مشکوک را برداشته و دهانه آن را با دو انگشت به هم برسانید. پسته ای که به صورت طبیعی خندان شده باشد قبل از به هم رسیدن دهانه ها، پوسته استخوانی آن می شکند. اما پسته آب خندان زیرا ابتدا دهن بسته بوده، دهانه پسته به طور کامل بسته می شود.

تشخیص کیفیت پسته ی رنگی و مزه دار شده

اگر می خواهید پسته رنگی تر و زیبا تری تهیه کنید، می توانید از پسته های رنگ شده استفاده کنید. مواد طبیعی و مجاز برای رنگ کردن پسته زعفران و زردچوبه اند اما روش های دیگری نیز مانند رنگ آمیزی با رنگ های مجاز خوراکی نیز این عمل انجام پذیر است.

برای تشخیص رنگ خوراکی از رنگ مواد طبیعی می توانید پسته را درون یک دستمال مرطوب بگذارید. کمی مالش دهید و دستمال را باز کنید. اگر پسته به دستمال رنگ داده بود رنگ آن مصنوعی است. با اینکه رنگ های مجاز خوراکی مشکلی ندارند اما آیا بهتر نیست پسته ای که برای آن هزینه می کنید و به نام پسته زعفرانی می خرید واقعا زعفرانی باشد؟

پسته طعم دار شده

تشخیص پسته درجه یک از درجه دو

پسته در بازار های فروش خصوصا به صورت خام با درجه های کیفی متفاوت فروخته می شود. علاوه بر تفاوت در قیمت، کیفیت آن نیز متفاوت است.البته استاندارد هایی که در همین مطلب ذکر شد باید در مورد تمام درجه های کیفی پسته رعایت شود.

از آنجا که درجه بندی کیفی خاصی برای پسته وجود ندارد در این مطلب پسته ی اعلا را مناسب ترین و بهترین پسته برای آجیل در نظر گرفته ایم.

 

پسته اعلا چه پسته ای است؟

پسته اعلا و درجه یک پسته ای است که هیچ دانه دهان بسته ای ندارد. درصد خندانی پسته ها بسیار نزدیک به هم و بالاست. مغز آزاد یا مواد خارجی ندارد. پسته نارس، زرد و یا چروکیده ندارد. پسته ها تقریبا در یک اندازه و تماما از یک نوع هستند. این محصول صرف نظر از نوع آن صرفا جهت مصرف آجیلی دارند. از آن جا که این پسته ها را نیرو انسانی و به صورت دستی جدا می شوند، دستچین نیز می نامند.

پسته معمولی یا درجه دو چه پسته ای است

پسته درجه دو پسته ای است که دستچین آن جدا نشده است.این نمونه پسته استاندارد است و تمام  مشخصات آن را دارد. درصد کمی از پسته های بی کیفیت و کم کیفیت مانند نارس، دهن بست، پسته هایی با مغز کوچک و… وجود دارد. در آن در کنار درصد بیشتری پسته های درجه یک و اعلا قرار دارد. این پسته نسبت به پسته اعلا قیمت پایین تری دارد و اگر بخواهید برای آجیل استفاده کنید باید خودتان آن را دستچین کنید.

پسته با کیفیت بالا

پسته درجه سه چه پسته ای است؟

در این درجه بندی، این درجه آخرین و بی کیفیت ترین نوع پسته است. پسته درجه سه پسته ی معمولی ای است که پسته دستچین آن جدا شده و باقی مانده عموما دهن بست، دهن بست با مغز کوچک، چروکیده و زرد و … هستند و پسته مناسب برای آجیل به ندرت در آن پیدا می شود.

این پسته بیشتر مصارف کارگاهی دارد و به هیچ عنوان نمی توان به عنوان آجیل استفاده کرد.

تشخیص کیفیت انواع مغز پسته

مغز پسته با نام های متفاوت و استفاده های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مغز کالک و مغز کالک بدون پوست که با اصطلاح مغز سبز پسته نیز شناخته می شود. با ارزش ترین مغز های موجود در بازار اند.

مغز کالک، مغز پسته ای است که زودتر از موعد چیده می شود. این مغز بسیار خوش طعم و خوش رنگ است اما وزن کمتری نسبت به مغز پسته رسیده دارد. مغز سبز نیز حاصل برداشتن پوست دوم (پوسته مغز) مغز کالک می باشد.

مشخصات مغز کالک با پوست

این مغز نسبت به مغز سبز، رنگ کمتر و خواص و طعم بیشتری دارد. معمولا به صورت پودرکرده برای اضافه کردن طعم پسته به صورت طبیعی به انواع غذا، شیرینی و بستنی اضافه می شود.

بهترین راه تشخیص مغز باکیفیت چشیدن آن است. هیچ مغز پسته ای در آن نباید دارای رنگ غیر طبیعی و یا مزه نامطلوب باشد. مغز کالک بسیار سریع آفت می زند لزا باید حداقل ماندگی را داشته باشد. هنگام خرید چک کنید که مغز زیر پوسته دوم آفت زدگی نداشته باشد و ضربه نخورده باشد.

مغز کالک سبز پسته

مشخصات مغز سبز پسته

بزرگترین استفاده این مغز به صورت خلال است. برای پودر پسته و همچنین انواع مصارف خانگی استفاده می شود. در انواع غذا ها و شیرینی جات به عنوان نماد پسته به صورت خلال یا مغز کامل استفاده می شود. رنگ سبز بسیار زیبایی دارد و طعم آن مطلوب است.

مغز سبز مرغوب دارای 5 طیف رنگی سبز که از سبز تیره تا سبز روشن متغیر است را دارا است.در محصولات مغز سبز با کیفیت تعداد مغز های زرد رنگ بسیار پایین است. همچنین تمام استاندارد های طعم مغز برای پسته کالک با پوست نیز در مورد آن صادق است.

مغز سبز پسته با کیفیت

 

جمع بندی مطلب و کلام آخر

در این مطلب سعی شد که تکنیک های مختلف برای تشخیص انواع پسته خوب از بد به شما آموزش داده شود. امیدوارم بعد از خواندن این مقاله راه های جدید تر و یا آسان تری برای خرید پسته ارزشمند خود پیدا کرده باشید.

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا