آیا قیمت پسته نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته یا کاهش یافته؟

آیا قیمت پسته نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته یا کاهش یافته؟

اگر بخواهیم قیمت دقیق پسته را محاسبه کنیم باید به چند آیتم اشاره کنیم:

  1. مقدار تولید پسته در سال کشاورزی
  2. میزان پسته باقی مانده در بازار
  3. میزان افزایش یا کاهش خریدار
  4. احتکار و یا انبار کردن پسته توسط سود جویان
  5. قیمت دلار

مقدار تولید پسته در سال کشاورزی:

اگر میزان تولید پسته در یک سال کشاورزی افزایش پیدا کند قیمت پسته در آن سال کاهش پیدا میکند اما اگر میزان تولید پسته در یک سال کشاورزی کاهش پیدا کند قیمت پسته در آن سال افزایش پیدا خواهد کرد. اما میزان افزایش یا کاهش قیمت بین 10 الی 20 درصد خواهد بود.

میزان پسته باقی مانده در بازار:

در یک سال کشاورزی، هرچه به پایان سال نزدیک میشویم میزان پسته باقی مانده در بازار کاهش پیدا میکند و به دلیل افزایش درخواست مشتری و کاهش مقدار باقی مانده پسته در انبارها، قیمت پسته در اواخر سال کشاورزی افزایش پیدا میکند. مقدار افزایش قیمت پسته در این حالت بین 20 الی 40 درصد است.

میزان افزایش یا کاهش خریدار:

هر چه تقاضا بیشتر باشد به همان نسبت قیمت پسته افزایش پیدا میکند. به عنوان مثال قبل از سال نو میلادی دچار افزایش میشود اما چند ماهی قیمت پسته کاهش پیدا میکند و در اوایل بهار و قبل از سال جدید دوباره قیمت پسته افزایش پیدا میکند.

احتکار و یا انبار کردن پسته توسط سود جویان:  

در اوایل برداشت پسته، خرده مالکان به دلیل کمبود درآمد مجبورند تمامی محصول خود را به معرض فروش بگذارند در این بین خریداران پسته، محول کشاورزان را با قیمت کم خریداری میکنند و در انبارهایی بسیار بزرگ نگهداری میکنند و زمانی که قیمت پسته افزایش پیدا کرد این محصولات را در بازار به فروش می گذارند.

قیمت دلار:

به دلیل اینکه پسته محصولی صادراتی است و حدود 90 درصد این محصول صادر میشود، قیمت پسته با افزایش و یا کاهش قیمت دلار افزایش و یا کاهش پیدا میکند. اما اگر بخواهیم قیمت واقعی پسته را در بازار جهانی بدانیم باید بدانیم که  قیمت هر کیلو پسته در بازار جهانی به چه میزان است. قیمت پسته در بازار جهانی در بدترین نوع پسته به 8 دلار و با بهترین کیفیت به 15 دلار میرسد که اگر بخواهیم در بازار امروز و با دلار 14200 تومان محاسبه کنیم قیمت پسته باید بین 113600 تا 213000 تومان باشد.

آیا قیمت پسته نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته یا کاهش یافته؟

اما آیا قیمت پسته افزایش یافته یا خیر را با یک محاسبه کوچک میتوان نشان داد. در بالا گفته شد تاثیر مقدار تولید پسته بین 10 تا 20 درصد است و تاثیر مقدار باقی مانده پسته بین 20 تا 40 درصد است و و با محاسبه افزایش تقاضا و افزایش قیمت 10 الی 20 درصدی آن و با اضافه کردن مقدار قیمت توسط دلالان و محتکران که آن هم بین 10 الی 20 درصد است و در بدترین حالت همه آنها که میشود20+40+20+20=100 درصد افزایش قیمت. و با اضافه کردن قیمت دلار که اگر به طور میانگین 12 دلار در نظر گرفته شود، در سال گذشته در همین زمان قیمت پسته به طور میانگین در هر کیلو 30000 تومان بود که با افزایش 100 درصدی قیمت آن بایستی در امسال 60000 تومان میبوده به اضافه قیمت دلار که اگر هر کیلو پسته را 12 دلار محاسبه کنیم (با دلار 14200 تومان که میشود 170400 ) باید قیمت امروز پسته 230000 می بود در صورتی که قیمت بهترین نوع پسته در حدود 160000 تومان است که اگر بخواهیم حتی همه موارد، به جز قیمت دلار را در نظر نگیریم باز هم قیمت پسته نسبت به قیمت بازار جهانی پایین تر است.

پس میتوان گفت که قیمت پسته نسبت به سال قبل نه تنها افزایش نداشته بلکه دچار کاهش هم شده و کشاورزان نه تنها نسبت به سال گذشته سود نکرده اند بلکه ضرر هم کرده اند.

اما چرا اینقدر افزایش قیمت پسته به چشم می آید؟

به یک دلیل و آن هم کاهش توان خرید مردم است.

 

به کانال تلگرام پسته رفسنجان بپیوندید:برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا