آیا از خواص پسته برای سلامت قلب، چشم، پوست و مو با خبر هستید؟

خواص بی نظیر پسته برای بدن 

پسته به صورت خام و شور شده به بازار عرضه می شود که می تواند به عنوان میان وعده سرشار از خواص و ویتامین در محل کار، خانه و مدرسه مصرف شود. همچنین بسیاری از افراد پسته تر را می پسندند که هنگام برداشت این محصول، پسته تر موجود می باشد و با خریداری آن این پسته خوشمزه را مصرف می کنند.

پسته خواص و کاربرد زیادی دارد مثلا از مغز آن در تهیه شیرنی، انواع غذاها و معجون استفاده می شود مغز پسته از نظر طب سنتی گرم خشک بوده و برای افراد گرم مزاج خوب نیست. مغز پسته بسیار مقوی می باشد و دارای ویتامین B1 ،B3 و ویتامین E بوده و دارای عناصری چون پتاسیم، کلسیم، فسفر و آهن می باشد

نکته: مغز پسته دارای عنصر آهن می باشد پس بنابراین برای افرادی که مشکل کم خونی و فقر آهن دارند توصیه می شود.

پسته نوعی آنتی اکسیدان دارد که در پیشگیری از بیماری هایی قلبی کمک می کند مصرف پسته به جوانان، ورزشکاران، کودکان و زنان باردار توصیه می شود. همچنین پوست سبز پسته خواص بسیاری دارد مانند: رفع بوی بد دهان، درمان زخم ها و التهاب های دهان و استحکام لثه ها.

دم کرده پوست سبز پسته برای برای معده و حال بهم خوردگی آن و رفع سکسکه مفید می باشد، مغز پسته دارای چربی مفید بوده اما برای افرادی که تری گلیسیرید خون بالایی دارند توصیه نمی شود.

خواص بی نظیر پسته برای بدن 

نقش پسته خام در سلامتی بدن ما

پسته دارای مقدار زیادی پروتیئن و مواد معدنی، مثل منیزیم و پتاسیم می باشد که  اکثر نیازهای بدن را تامین می کند، بعضی تحقیقات نشان می دهد پروتئین پسته به قدری است که حتی می تواند جایگزین گوشت و حبوبات شود و همچنین کلسیم و آهن پسته بالا می باشد و به افرادی که دچار کم خونی هستند خوردن پسته توصیه می شود.

مصرف زیاد پسته مخصوصا پسته های شورشده و یا آجیلی باعث چاقی، فشار خون و بیماری معده و روده می شود پس خواصی که در این بخش ذکر می شود خواص پسته خام می باشد.

با خوردن پسته خام استرس خود را از بین ببرید!

نتایج تحقیقات نشان می دهد خوردن پسته تاثیرات خوبی در مقابل استرس، نگرانی و انرژی های منفی دارد به این دلیل که پسته دارای آنتی اکسیدان است و این آنتی اکسیدان می تواند اثرات منفی و استرس را از بین ببرد. پسته را به عنوان میان وعده و به مقدار کم مصرف کنید و از خوردن زیاد آن بپرهیزید.

دلیل دیگر کاهش استرس مصرف پسته، وجود عنصر منیزیم در پسته می باشد. منیزیم یک عنصر ضد استرس است و باعث تنظیم فشار خون می شود به طور متوسط خانم ها روزانه به 360 میلی گرم و آقایان به 420 میلی گرم منیزیم احتیاج دارند.

پیشگیری از یبوست با مصرف پسته

پسته دارای مقادیر زیادی فیبر می باشد هر 28 گرم پسته 3 گرم فیبر غذایی دارد که این مقدار فیبر می تواند 12 درصد نیاز ما را روزانه تامین کند وجود این مقدار فیبر در بدن با خوردن پسته باعث بهتر کار کردن روده یا افزایش انقباض روده می شود، که این عمل از یبوست جلوگیری می کند.

آیا می دانید خوردن پسته چه خواصی برای پوست شما دارد؟

پسته سرشار از ویتامین E می باشد که این ویتامین باعث شادابی پوست و جلوگیری از آسیب اشعه ماورای بنفش به پوست می شود. اگر در روز مقداری پسته مصرف کنید (نه به طور زیاد) پوستی جوان و شادابی خواهید داشت.

آیا می دانید خوردن پسته چه خواصی برای پوست شما دارد؟

با مصرف پسته خام یک قلب سالم داشته باشید!

پسته به دلیل داشتن چربی اشباع نشده در کاهش کلسترون خون تاثیر بسزایی دارد، پس می توانید پسته را به عنوان رژیم غذایی سالم به طور کم در میان وعده و طول روز مصرف کنید. نتایج تحقیقات نشان می دهد مصرف یک وعده پسته در روز باعث کاهش 9 درصد کلسترون خون و همچنین مصرف دو وعده پسته در روز باعث کاهش 12 درصد کلسترون خون می شود.

بالا بودن سطح کلسترول خون باعث خطر بیماری های قلبی می شود اما با مصرف پسته کلسترول خون پایین آمده و از خطر بیماری قلبی جلوگیری می کند، همچنین پسته دارای آنتی اکسیدان، و سرشار از اسید آمینه آرژین است که بسیار به سلامت قلب کمک می کنند.

با خوردن پسته سلامت چشم خود را حفظ کنید!

پسته یک آجیل بسیار خوشمزه و سرشار از دو ماده لوتئین و زیگزانتین می باشد این دو ماده در عدسی و شبکیه چشم وجود دارند و دانشمندان به این امر معتقد هستند که مصرف این دو ماده از بیماری های چشمی جلوگیری می کند. پس پسته این دو ماده را در خود دارد و با مصرف پسته چشم خورد را در مقابل بیماری ها حفظ کنید.

تقویت سیستم عصبی بدن با مصرف پسته

پسته سرشار از ویتامین B6 می باشد مولکول های پیام آور سیستم عصبی بدن بر ویتامین B6 متکی هستند به طور خلاصه ویتامین B6  که در پسته وجود دارد کمک بسیار به سیستم عصبی بدن انسان می کند، پس با مصرف پسته سیستم عصبی بدن خود را تقویت کنید.

تقویت سیستم عصبی بدن با مصرف پسته

آیا مصرف پسته باعث سلامت پوست می شود؟

مصرف پسته بطور متعادل باعث سلامت پوست می شود، زیرا پسته دارای ویتامین E می باشد و این ویتامین پوست بدن انسان را در مقابل اشعه شدید آفتاب محافظت می کند و حتی از  بیماری سرطان پوست جلوگیری می کند. آنتی اکسیدان موجود در پسته باعث جلوگیری از ظاهر شدن چین و چروک های پوست و لکه های تیره می شود و یا به عبارت دیگر می توان گفت مصرف پسته به دلیل آنتی اکسیدان باعث جلوگری از پیری زود رس می شود.

مصرف پسته باعث حفظ رطوبت پوست می شود، اگر می خواهید پوست زیبا و سالمی داشته باشید پوست شما باید مرطوب باشد وگرنه پوست خشک باعث می شود سلامت پوست خود را از دست دهید.

کمک به استحکام مو و جلوگیری از ریزش آن با مصرف پسته

مصرف مدام پسته اما به صورت کم باعث استحکام مو می شود، همچنین ماساژ کف سر با روغن پسته از فواید بیشتری برخوردار است. مصرف پسته برای جلوگیری از ریزش مو بسیار مفید می باشد زیرا پسته دارای ویتامین H و یا همان بیوتین است.

بیوتین از ویتامین های گروه B می باشد که نقش مهمی در استحکام مو و ریزش آن دارد. پس کمبود بیوتین در بدن باعث ریزش مو می شود، علاوه بر پسته هویج، تخم مرغ، بادام و اسفناج سرشار از بیوتین می باشند.

 برچسب‌ها:, , ,
برگشت به بالا