نحوه کاشت بذر پسته چگونه است؟ (فیلم آموزشی)

نحوه کاشت بذر پسته چگونه است؟ (فیلم آموزشی)

بذر پسته مرغوب را به‌راحتی می‌توان در اکثر خاک‌ها با ترکیب و جنس مختلف کاشت، به‌طوری‌که تحمل آن در زمین‌های  شور بیشتر از سایر درختان است. البته به یاد داشته باشید در اراضی کم‌عمق، سخت و سنگی، از کاشت پسته نتیجه خوبی حاصل نمی‌شود. بهترین خاک برای کاشت دانه پسته، خاک‌هایی با ترکیب شنی و رسی با زهکشی خوب و تهویه شده است که هر چه عمق  بیشتر  باشد رشد آن بهتر و تولید آن بیشتر می‌شود. همچنین نیاز به آب درختان پسته خیلی کم  بوده بااین‌وجود به این معنی نیست که گیاه به‌طورکلی نیاز به آب نخواهد داشت. برای آگاهی کامل از روش کاشت بذر پسته با مجله کشاورزی پسته رفسنجان همراه باشید.

مناسب‌ترین زمان کاشت پسته

زمان کاشت بستگی به شرایط محیطی، رقم گیاه و شیوه تکثیر آن دارد. به‌طورکلی زمان کاشت پسته به نکات زیر بستگی دارد:

 • در روزهای آفتابی و گرم فصل تابستان و یا یخبندان و روزهای سرد زمستان که باد شدید است، از کاشتن نهال اجتناب شود.
 • بهترین موقع کاشت نهال پسته در مناطق دارای آب‌وهوای نیمه گرم و معتدل و در نواحی با آب‌وهوای نیمه سردسیر، فصل پاییز پس از به خواب رفتن نهال می‌باشد.
 • در مناطقی با آب‌وهوای سردسیر نیز بهترین موقع کاشت نهال پسته، بعد از سپری شدن یخبندان است.

در آخر زمان کاشت نهال پسته در فصل پاییز باید طوری تنظیم و برنامه‌ریزی شود که ریشه نهال با محیط جدید قبل از فرارسیدن یخبندان عادت پیدا کند؛ بنابراین باید زمان کاشت ۲ تا ۳ هفته قبل از بیداری نهال درخت پسته باشد.

خرید بذر پسته

بهترین مکان برای کاشت پسته کجاست؟

مناطق مناسب پرورش پسته  اقلیم‌های هستند که زمستان‌های سرد داشته باشند؛ اما نه زمستانی که آب‌وهوا به‌شدت سرد است. همچنین آن مکان باید تابستانی گرم و معتدل و مقداری هم باران داشته باشد. مناطق بیابانی نیمه‌خشک مناطق عالی جهت کاشت پسته هستند.

پسته ترجیح می‌دهد در دمای هوا بیش از ۳۷ درجه سانتی‌گراد رشد کند. همچنین با مناطق مرتفع سازگار نیست. چون مناطق مرتفع اغلب درجه حرارت خیلی پایینی دارند و این درخت در حرارت کمتر از ۹ درجه زیر صفر دوام نمی‌آورد. مناطق مرطوب هم برای کاشت و پرورش پسته مناسب نیستند.

نهال پسته بکارم یا بذر پسته؟

هم کاشت دانه و بذر پسته امکان‌پذیر است و هم کاشت نهال پسته. روش کاشت بذر پسته ممکن است مدت طولانی طول بکشد تا به نتیجه برسد. به همین دلیل اگر شما هم مانند من کمی کم‌صبر هستید، توصیه می‌کنم از کاشت نهال‌های پسته استفاده نمایید.

بهترین آب‌وهوا برای کاشت پسته

خاک مکانی برای رشد و نمو درختان پسته و آب به‌عنوان محلول کلیه مواد غذایی و مهم‌ترین ماده ترکیبی نسوج گیاهی، از مهم‌ترین معیارهای رشد درختان می‌باشند. با توجه به تنوع آب‌وخاک، فهم دقیق از وضعیت منجر به تصمیم‌گیری درست در انتخاب محل احداث باغ پسته می‌گردد.

درختان پسته در بستر کشت غنی، شنی لومی و با عمق زیاد و با EC مناسب نتیجه خوب می‌دهند. احداث باغات پسته در آب‌وخاک مرغوب، کم‌هزینه‌تر، اقتصادی و برگشت سرمایه سریع‌تر می‌باشد.

میزان تحمل پسته در شرایط شوری آب‌وخاک، دلیل مناسبی برای کاشت بذر در خاک‌های فقیر و شور نمی‌باشد. به‌طوری‌که با فقر خاک و بالا رفتن مقدار شوری آن، عملکرد در واحد سطح کاهش چشمگیری یافته و به‌ندرت باغ‌ها غیراقتصادی خواهند شد.

بهترین آب و هوا برای کاشت بذر پسته

مهم‌ترین عوامل محدودکننده کاشت پسته

علاوه بر شوری زیاد آب، وجود لایه سخت و محکم، شوری و قلیایی خاک، وجود یک لایه شنی در زیر لایه رسی، بالا بودن سطح سفره‌های کاذب آب یا به‌عبارتی‌دیگر بالا بودن سطح ایستابی خاک از مهم‌ترین عواملی هستند که کاشت پسته را محدود می‌کنند.

 این عوامل قبل از احداث باغ پسته باید توسط متخصصین آب‌وخاک بررسی شوند و در صورتیکه عوامل محدودکننده قابل‌رفع و شرایط، قابل اصلاح باشند، نسبت به اصلاح آن‌ها و سپس برای احداث باغ اقدام گردد. در غیر این صورت بهتر است از احداث باغ صرف‌نظر شود.

آگاهی از عوامل مضر و فقیر کننده خاک و حذف آن‌ها از باغ، از نکات قابل‌توجه برای تمامی کشاورزان، می‌باشد. چه کشاورزانی که قصد احداث باغ جدید و کاشت درختانی تازه را دارند و چه کشاورزانی که در زمین‌های خود سال‌ها است که کشاورزی می‌کنند.

خرید بذر پسته مطلوب جهت کاشت 

در ایران به پیروی از سنت‌های پیشین، بذر پسته از اقلام پسته معمولی و خندان انتخاب می‌شود. ارقام پسته‌ای که برای بذر در نظر گرفته می‌شود باید کاملاً سالم، بدون هیچ‌گونه لک، پرمغز و خندان و محصول همان سال باشد.

شما می‌تواند بذر پسته بادامی زرندی باکیفیت مطلوب را از فروشگاه ما تهیه کنید.

برای اطمینان بیشتر توصیه می‌شود، در موقع جمع‌آوری محصول پسته، دانه‌های بذر از درختان سالم و قوی انتخاب گردد. پس از جدا کردن پوست سبز و تازه از روی پوست استخوانی و خشک‌کردن بدون استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن، آن‌ها را در کیسه‌های پارچه‌ای جای‌داده و در محل نسبتاً خنک و مطمئنی (به‌دوراز حشرات و آفات و رطوبت) تا اواخر اسفندماه نگهداری نمایید.

ویژگی‌های کلی برای یک بذر مناسب

 • شرایط نگهداری بذر در دمای معتدل و معمولی باشد. (شرایط نامطلوب دمایی می‌تواند باعث مردگی جنین پسته بشود)
 • نارس نباشد.
 • در دستگاه پوست‌گیری فرآوری و در خشک‌کن‌ها خشک نشده باشد و در آفتاب خشک‌شده باشد.
 • بذر کهنه نباشد (بهترین فاصله بین برداشت تا خرید حداقل ۳ تا ۴ ماه و نهایت یک سال)

بذوری که در هنگام جابجایی در معرض ضرباتی مانند گونی نمودن، حمل، پایین و بالا و وزن نمودن باشند و همچنین هر چه دانه درشت و خندان تر باشد، بیشتر تحت تأثیر عوامل بالا قرار می‌گیرند. بهترین بذر پسته برای کاشت را در ادامه معرفی نموده‌ایم.

خرید بذر پسته برای کاشت

بهترین بذر پسته برای کاشت

بذر پسته بادامی زرندی به دلیل اندازه متوسط و جنین کاملی که دارد  و همچنین زودرس بودن آن در بین باغداران محبوبیت  زیادی دارد.

سایر بذرهای پسته به دلیل درشت بودن و همچنین کامل نشدن جنین در داخل دانه پسته و به دلیل دیررس بودن کمتر به‌عنوان بذر کاشته می‌شوند (به‌عنوان‌مثال پسته اکبری).

بذر پسته بادامی دارای خندانی کمتر (بذر مناسب برای کشت نباید زیاد خندان باشد) و جنین کامل‌تر و دارای قیمت مناسبی می‌باشد و یک نهال بی‌عیب و نقص و به‌دوراز بیماری به شما می‌دهد.

همچنین بذر پسته بادامی زرندی نسبت به‌اندازه نسبتاً کوچکی که دارد، دارای قدرت رویشی بسیار بالایی نسبت به سایر بذور دارد.

مهم‌ترین ویژگی‌های منحصربه‌فرد بذر پسته بادامی عبارت‌اند از:

 1. سازگاری بالا با خاک و آب شور
 2. سازگاری مناسب در مقابل کم‌آبی
 3. باردهی زیاد
 4. دارای قدرت گلدهی متوسط
 5. هر خوشه حاوی ۱۸ دانه
 6. مقاومت در مقابل قارچ فیتوفترایی
 7. سال آوری ضعیف

مراحل کاشت بذر پسته

در اواخر اسفندماه یا اوایل بهار (مقارن شکسته شدن درجه یخبندان در هر یک از مناطق پسته خیز) باید بذرهای مطلوب برای مدت ۲۴ ساعت در درون ظرفی از آب قابل شرب خیس شود. در این فاصله باید ۲ تا ۳ مرتبه آب ظرف تخلیه و تجدید شود.

پس از شست‌و‌شوی مجدد لازم است با استفاده از سموم قارچ‌کش نظیر کاربو‌کسین تیرام، بنومیل به نسبت 5/2 تا 5/3 در هزار و هیپوکلرید سدیم (مایع سفیدکننده)0/5 سی‌سی در یک لیتر آب، به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه ضدعفونی شوند.

پس‌ازآن باید دانه‌های بذر در داخل کیسه‌های پارچه‌ای یا کنفی جای گیرد. این کیسه‌ها را باید به‌طور منظم برای مدت ۴ تا ۵ روز مرطوب نگاه داشت تا دانه‌های پسته جوانه بزند و آماده کاشت گردد. به این منظور می‌توان کیسه‌ها را هر چند ساعت یک‌مرتبه در آب فرو برد و بیرون آورد. یا به‌طور منظم به روی آن‌ها آب پاشید. (دمای مناسب برای جوانه‌ زدن بذر ۳۰-۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد)

بعد از جوانه زدن، بذر پسته برای کاشت در زمین خزانه یا زمین اصلی آماده می‌شود. باید آن‌ها را با قارچ‌کش (PCNB) یا بنومیل  4 گرم در هزار سی‌سی آب (لیتر) ضدعفونی کرده و در زمین مناسب بکارید. کاشت در گلدان‌های با جداره توربی (گلدان‌هایی که جداره آن‌ها قابلیت نفوذ تدریجی ریشه را دارد و موسوم به جفی پات است) و نیز در کیسه‌های نایلونی سیاه نسبتاً ضخیم سوراخ‌دار نیز میسر است و هر یک شیوه‌ی خاص خود دارد. 

روش کاشت بذر ارقام مختلف پسته

توانایی جوانه زدن در بین بذرهای گونه‌های مختلف پسته متفاوت است. جوانه‌زنی بذر پسته بستگی به میزان سختی پوست پسته (آندوکارپ) دارد. خراش دادن بذر دهان بست با سولفوریک اسید به مدت ۵/۱ ساعت و بعد غوطه‌ور کردن بذر در آب به مدت ۲۴ ساعت، به تسریع جوانه‌زنی کمک خواهد کرد.

استفاده از بذرهای بدون پوست استخوانی برای جوانه‌زنی به دلیل سبز شدن یکنواخت می‌تواند موردتوجه واقع شود.

دو روش کاشت بذر پسته

 در زمین‌های با آب‌وخاک شیرین، بذر جوانه‌زده موردنظر برای کاشت را پس از گاو رو شدن زمین (رسیدن به حد ظرفیت مزرعه) در محل زمین اصلی می‌‌کارند. چنانچه خاک باغ سنگین باشد به‌منظور جلوگیری از سله بستن روی بذور داخل هر گودال را با ماسه بادی می‌پوشانند.

این کار به رشد گیاه کمک فراوان می‌کند، زیرا نه‌تنها اکسیژن کافی در دسترس ریشه‌های نهال قرار می‌دهد بلکه موجودات هوازی مفید خاک را نیز به فعالیت وا می‌دارد. میزان عمق کاشت دانه پسته بستگی به‌اندازه بذر دارد (عمق کاشت حدود 2 تا ۳ برابر  قطر بذر است). در ایران بذر پسته را به دو صورت کشت می‌کنند که در ادامه می‌خوانید.

کاشت بذر در خزانه یا کاشت بذر در زمین کشاورزی؟

پسته‌کاری یا ایجاد باغ‌های پسته در نواحی مختلف ایران معمولاً با دو روش صورت می‌گیرد. یکی روش کاشتن بذر پسته در زمین اصلی باغ و دیگری کاشت بذر پسته در خزانه و انتقال نهال به زمین اصلی باغ.

کاشت بذر پسته در زمین اصلی

غالباً باغداران ایرانی با روش اول موافق‌اند و ترجیح می‌دهند بذر پسته را مستقیماً در زمین اصلی باغ کشت کنند. چون ظاهراً به جابجا کردن سالم نهال، بی‌آنکه به آن صدمه‌ای برسد و گرفتن نهال در جایگاه دومش (باغ) اطمینان ندارند. به همین جهت روش اول را مطمئن‌تر می‌دانند. تردید نیست که کاشتن بذر در زمین اصلی از این بابت مطمئن‌تر است.

امتیاز کاشت بذر پسته در خزانه

اما امتیازهای اصولی روش دوم را نمی‌توان نادیده گرفت؛ زیرا اولاً با کمی دقت در جابجایی نهال از خزانه به باغ و غرس آن در زمین اصلی، اطمینان به گرفتن نهال حاصل می‌شود. ثانیاً فراهم آوردن شرایط و امکانات رشد سریع نهال در محیط محدود خزانه نسبت به حیطه وسیع باغ به‌مراتب آسان‌تر است. 

ازجمله تأمین خاک مناسب و حاصلخیز، کنترل ترکیب خاک و نیازهای غذایی نهال، آبیاری به‌موقع، کنترل درجات حرارت محیط، بازبینی‌های منظم از بابت رشد مطلوب نهال‌ها و کنترل آفات، پیوند نهال در خزانه و بازبینی نتایج آن و سایر مراقبت‌ها امتیازاتی است که دستیابی به آن‌ها در محوطه وسیع باغ بسیار مشکل‌تر و با صرف وقت و هزینه بیشتری امکان‌پذیر است.

ثالثاً وقتی اشخاصی به‌صورت حرفه‌ای علاقه‌مند به پرورش نهال شوند و نهال‌های پیوندی مرغوب را در اختیار باغداران بگذارند و انتقال سالم و غرس مطمئن آن‌ها را تعهد کنند، نه‌تنها عدم اطمینان باغداران زایل می‌گردد بلکه حداقل دو تا سه سال باردهی باغ‌های پسته احداث‌شده جلو می‌افتد (مورد اخیر می‌تواند جنبه پیشنهادی به علاقه‌مندان پرورش نهال پسته نیز داشته باشد).

روش کاشت بذر پسته در خزانه

کاشت بذر پسته در خزانه

 زمین خزانه پسته مانند خزانه دیگر درختان باید آماده گردد. فاصله کاشت بذرها روی بستر کشت بین ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر و بین خطوط ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر است. پس از کاشت دانه پسته، روی آن را با استفاده از ماسه بادی همراه با کود دامی پوشانده و آبیاری می‌نمایند.

میزان بذر مصرفی پسته در هکتار  ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم می‌باشد و حدود ۲۵۰ هزار نهال پسته در یک هکتار می‌توان تولید نمود.

نهال‌های تولیدی در فصل پاییز و زمستان آماده انتقال به زمین کشاورزی هستند (نهال یک‌ساله). هرچه سن نهال پسته در خزانه بالاتر رود، به علت گسترش سیستم ریشه و پیچیده شدن ریشه نهال‌های پسته و عدم دقت در هنگام جابه‌جایی نهال به زمین کشاورزی، باعث قطع ریشه‌ها و آسیب به نهال‌ها خواهد شد.

در خزانه راهروهایی در فاصله‌های 5/1 تا 2 متر ساخته می‌شود. این عمل به حرکت و رفت‌وآمد کارگران برای حذف علف‌های هرز و انجام عملیات آبیاری و  پیوند زدن نهال‌ها کمک می‌کند. اگر کف خزانه به‌وسیله سیمان و یا موزاییک فرش شود، از رشد رو به پایین ریشه‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین جابه‌جایی نهال‌ها آسان‌تر و تلفات آن‌ها نیز کمتر خواهد بود.

آماده کردن زمین خزانه برای کاشت بذر پسته

 زمینی که برای خزانه در نظر گرفته می‌شود باید دارای خاکی حاصلخیز و قوی و قابلیت نفوذ کافی باشد تا بتواند موجبات تغذیه کامل و رشد سریع نهال‌ها را فراهم کند.

این زمین در اوایل زمستان یک شخم عمیق می‌خورد و همراه آن مقداری کود دامی پوسیده (به ازای هر هکتار ۳۰ تن) با خاک مخلوط می‌شود. در حدود اوایل اسفند تا اوایل فروردین (متناسب با شرایط اقلیمی مناطق پسته خیز) شخم سطحی مجددی زده و روی زمین صاف می‌شود.

پس‌ازآن، در جهت عمودی بر خط شیب زمین، جویه هایی به عمق ۲۰ سانتیمتر و عرض ۳۰ سانتیمتر به موازات یکدیگر حفر می‌شود. به‌طوری‌که فاصله دوجویه یعنی پشته بین آن‌ها هفتاد سانتیمتر باشد.

روش کاشت بذر پسته در پلاستیک

برای این کار از کیسه‌های پلاستیکی با ارتفاع ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر استفاده می‌شود.  هر چه ارتفاع کیسه‌های پلاستیکی بیشتر باشد (۳۰ سانتی‌متر و یا بیشتر) برای رشد نهال بهتر است؛ زیرا محیط رشد در گلدان محدود می‌باشد.

گیاهانی که در کیسه‌های پلاستیکی کاشت می‌شوند، نمی‌توانند ریشه‌های خود را بیشتر کرده و به‌صورت طبیعی از مواد غذایی خاک استفاده کنند. برای تهیه کردن احتیاجات گیاه، خاک درون کیسه‌های پلاستیکی را مخلوطی از یک تا دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک زراعی (لومی) و یک قسمت کود دامی یا خاک برگ پوسیده انتخاب می‌کنند.

روش کاشت بذر پسته در پلاستیک

انتقال نهال پسته به زمین کشاورزی

در زمینی که قرار است نهال در آن کاشت شود، باید چاله‌ای به عمق ۶۰ و به قطر ۴۰ سانتیمتر حفر کرد و آن را با خاک همراه با کود دامی پر نمود. نهال‌های پسته را باید طوری در گودال کاشت که طوقه آن (حدفاصل بین ریشه و ساقه) هم‌سطح زمین قرار گیرد.

اگر طوقه گیاه در خاک فرو رود، امکان دارد پوسیده شود و یا موردحمله قارچ‌های پوسیدگی طوقه (گموز) قرار گیرد. اگر هم طوقه بالاتر از خاک قرار گیرد، قسمت‌هایی از ریشه که در معرض هوا قرار گرفته‌اند از بین خواهند رفت. بعد از قرار دادن نهال در گودال، خاک اطراف نهال را فشار داده تا گیاه در آن مستقر شود. نهال‌های بذری را باید بلافاصله پس ‌از انتقال آبیاری نمود.

آبیاری پس از کاشت نهال

بسیاری از کشاورزان به آبیاری مناسب نهال پسته، پس از کاشت  اهمیت چندانی نمی‌دهند. آبیاری نهال پسته بلافاصله پس از کاشت باید شروع شود و با دوره‌های حداکثر ۷ روزه در سال اول ادامه یابد.

در سال دوم دوره‌ی آبیاری به‌مرور به ۱۴ روز یک‌بار تبدیل‌شده و درصورتی‌که آب کافی در اختیار باشد تا زمان پیوند نهال، با همین دور آبیاری می‌شوند.

میزان آب دادن به نهال‌ها در هر دور آبیاری در سال‌های اول و دوم به علت عدم توسعه کامل ریشه بیشتر از نیاز آبی گیاه بوده که عمده آن صرف آب شویی املاح و نفوذ عمقی می‌شود.

از سال سوم به بعد با گسترش ریشه مقدار آب آبیاری به میزان ۴۰۰۰ مترمکعب در هکتار در سال به روش غرقابی سنتی، مقدار قابل قبولی است. باوجوداین که پسته استقامت زیادی به بی‌آبی دارد، نباید از آبیاری کافی آن مخصوصاً در سنین ابتدایی غفلت شود.

قیمت پسته

سخن پایانی

کاشت بذر و نهال پسته چه در خانه و چه برای احداث باغی بزرگ، هر دو نیازمند مهارت و تخصص است. در این مقاله از مجله کشاورزی پسته رفسنجان در ارتباط با روش های کاشت بذر پسته به‌طور مختصر توضیح دادیم. به یاد داشته باشید که برای نتیجه‌گیری بیشتر، بهتر و سریع‌تر نیازمند کارشناسان در این زمینه خواهید بود. آموزش کشاورزی پسته شامل مراحل مختلف است که سایت پسته رفسنجان به‌تمامی آن‌ها می‌پردازد. در آخر نیز می‌توانید برای مشاوره رایگان و پاسخ به سؤالات خود با کارشناسان کشاورزی ما در تماس باشید.

 

برای خرید بذر درجه یک پسته و همچنین دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید:

کارشناس بذر و نهال                              09916924189

کارشناس کود و سم                              09916924189

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

منابع

کارشناسان مجموعه پسته رفسنجان

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

31 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نصراله خونمیرزایی
نصراله خونمیرزایی
3 سال قبل

سلام.دریکی از روستاهای باغملک خوزستان که منطقه کم آبی هست قصددارم پسته بکارم حدود دوهکتارزمین .باشرحی که دادید جغرافیای مناسبی داردحتی درختان بنه وکلخونگ وجوددارد.یکی ازمشکلات وجودگوسفندوبزروستاییان است.الان مقدارکمی پسته خام ازتربت خریدکردم وقصددارم آزمایشی درگلدان بکارم.الان ساکن درپردیس شرق تهران هستم.ولی طرح اصلی درباغ ملک است.ازراهنمایی شماسپاس گزارم.تلفنم09163142420که واتساپ هم دارد.اسمم میرزایی است.ایاحتمابایداطراف زمین محصورشودیا چاره دیگری برای گوسفندان میشه کرد.بفرماییدقیمت نهال چندساله که زودتربازده دهد چگونه است.ببخشیدنامرتب وپس وپیش نوشته ام

محسن جمشیدی
پاسخ به  نصراله خونمیرزایی
3 سال قبل

سلام

اقلیم شما به نظر مناسب پسته نیست لطفا قبل از اقدام از جهاد کشاورزی منطقه خودتون استعلام کنید اگر اقلیم مناسب پسته بود ما میتونیم کار مشاوره رو براتون انجام بدیم

آرسام پارسای
آرسام پارسای
3 سال قبل

سلام . ایا میشود الان پسته را در گلدان کشت کرد واردیبهشت به زمین انتقال داد

محسن جمشیدی
پاسخ به  آرسام پارسای
3 سال قبل

سلام بله میشه

مهدی
مهدی
3 سال قبل

سلام خسته نباشید. بعد از جوانه زدن بذر پسته باید اونو به همراه پوسته ی سختش در گلدان بکاریم یا اینکه هنگام کاشت پوسته رو جدا کنیم؟ و سوال دوم این که جوانه رو به چه شکل بکاریم یعنی بذر پایین باشه و جوانه رو به بالا یا بالعکس. ممنون میشم راهنمایی کنید.

محسن جمشیدی
پاسخ به  مهدی
2 سال قبل

با سلام
با پوسته سخت قابل کاشتن است بذر به شکل افقی در عمق 1 سانتی متری خاک کاشته شود

ایمان
ایمان
2 سال قبل

سلام
منطقا استهبان فارس برای کاشت پسته مناسب هست؟

شهرابادی
شهرابادی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر بهترین زمان کاشت پسته در گلدان کی هست ومیشه الان بکارم وسال دیگه یا زمستان منتقل کنم به زمین؟

مهندس پریسا سالاری
پاسخ به  شهرابادی
2 سال قبل

سلام
در محیط گلخانه اگر شرایط مساعد باشد، هر زمان می توان اقدام به کاشت کرد. در غیر این صورت فروردین و اوایل اردیبهشت بهترین زمان است.

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام ،در منطقه مزینان خراسان رضوی، الان میخواهیم نهال پسته در نایلون بکاریم ،اگه لطف کنید شرایط کاشت و نحوه نگه داری آن برام توضیح دهید

مهندس پریسا سالاری
پاسخ به  محمد
2 سال قبل

درود
الان (اواخر بهار،اوایل تابستان) زمان زیاد مناسبی برای کاشت بذر پسته نیست ، مگر اینکه داخل گلخانه بکارید و شرایط هوایی مناسبی براش ایجاد کنید.

علی
علی
2 سال قبل

سلام وقت بخیر.
من با روش هایی که شما فرمودین بذر پسته در نایلون کاشتم و الان حدود دو هفته است که جوانه ها از خاک بیرون آمدند. میخواستم بپرسم که آبیاری باید چه مقدار باشد؟ روزانه، هفتگی یا ماهانه؟ هر بار چه مقدار؟ (دو هفته از عمر جوانه ها میگذرد و در حد نشاء هستند. در نایلون کاشتم)

مهندس پریسا سالاری
پاسخ به  علی
2 سال قبل

درود
*نحوه آبیاری با توجه هوای منطقه، نوع بافت خاک می‌تواند متغیر باشد .
*ولی در حالت کلی آبیاری هر هفته انجام شود تا مرداد و شهریور ماه
*هر بار برای هر نهال با توجه به پاکت ریشه از 1 الی 3 لیتر آب می توانید استفاده کنید
*سعی کنید نهال ها در طول روز (11 الی 3 عصر ) در معرض مستقیم نور خورشید نباشند؛ چون ساقه ها ضعیف هستند.

امیر
2 سال قبل

سلام میخوام نهال پسته بکارم قبل از کاشت باید آب بدم یا لازم نیست؟

مهندس پریسا سالاری
پاسخ به  امیر
2 سال قبل

سلام، وقتتون بخیر
دوست عزیز نهال مورد نظر شما بذری است یا هیبریدی؟
اگر نهال داخل گلدان است، آبیاری آن ایرادی ندارد، بعد از کاشت نهال سعی کنید آبیاری در زمان عصر انجام گیرد.

مرتضی
مرتضی
2 سال قبل

سلام برای کاشت مستقیم بذر پسته تو زمین باید چکار کنم؟
زمین ما خاک رسه آیا داخل چاله ها ماسه بادی بریزم برای رشد بهتر؟ کود دامی هم بریزم؟ یا مستقیم تو خاک رس بکارم مشکلی نداره؟
زمان مناسب کاشت بذر پسته تو زمین چه زمانی هست؟الان میشه کاشت؟ من تو استان قزوین هستم هنوز هوا زیاد گرم نشده؟
هر چند روز بذر پسته رو تو زمین خاک رس باید آبیاری کرد؟

محسن جمشیدی
پاسخ به  مرتضی
2 سال قبل

سلام
نکات در مقالات سایت کاملا توضیح داده شده است بله بهتر است ریشه ابتدا داخل ماسه بادی رشد کند اگر قصد احداث باغ دارید پیشنهاد میکنیم یک سال خاک را اصلاح کنید بعد بکارید.

محمد
محمد
پاسخ به  محسن جمشیدی
2 سال قبل

سلام خسته نباشید ، ایا شما گروه اموزشی تلگرام دارید ؟ لطفا منو اد بفرمایید ، متشکرم از توضیحاتتون
۰۹۱۹۳۹۴۸۵۰۵

محسن جمشیدی
پاسخ به  محمد
2 سال قبل

سلام @pr365

ساسان نوروزی
ساسان نوروزی
پاسخ به  مرتضی
2 سال قبل

سلام برای کاشت بذر پسته میشه پسته خام تر از باغدار خرید و بلافاصله در کیسه نایلونی کاشت با باید بذاریم بذر ب طور‌ طبیعی خشک بشه

محسن جمشیدی
پاسخ به  ساسان نوروزی
2 سال قبل

با سلام
هر دو قابل استفاده هستند تفاوتی ندارد اما ترجیحا خشک بهتر است…

مریم
مریم
2 سال قبل

سلام ببخشید من پسته کاشتم اما اگر پیوند نزنیم بار میدهد

محسن جمشیدی
پاسخ به  مریم
2 سال قبل

سلام
پسته نیازمند پایه نر و ماده هست برای باردهی پیوند تاثیری در باردهی ندارد با پیوند زدن نژاد یکسان می شود و تعداد نر و ماده در باغ مشخص می شود به صورت طبیعی بذرها 50% نر و 50% ماده خواهند شد اگر درخت شما ماده باشد و درخت نری هم برای گرده افشانی اطرافش باشد بله بار می دهد…

الهام
الهام
پاسخ به  محسن جمشیدی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید.ببخشید میشه بگید کدوم خاک استفاده بکنیم خاک رس یا خاک گلخانه؟

صادق
صادق
2 سال قبل

با سلام و تشکر از پاسخگوئی و ارائه مطالب ارزنده برای کشاورزان عزیز ،لطفا بفرمایید در منطقه خراسان جنوبی شهرستان فردوس برای کاشت بذر پسته داخل نایلون در هوای آزاد و انتقال به زمین چه زمانی بهتره انجام بشه و حدودا چند وقت از کاشت بذر بگذره برای انتقال به زمین و در امان بودن از حیوانات (کلاغ،روباه )که به بذر آسیب می رسانند بهتره ؟ با تشکر

مهندس مرتضی زینلی
پاسخ به  صادق
2 سال قبل

سلام وقت بخیر اسفند ماه و فرودین ماه مناسب است.

منیسا
منیسا
2 سال قبل

سلام. ما یک درخت پسته در حیاط داریم بیشتر از ۷ سال سن داره ولی تا حالا میوه نداده. ظاهرا میگن چون تنهاست و نر و ماده نداره.راهی هست برای باردار شدن آن؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

احمد قلی‌زاده
احمد قلی‌زاده
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
واقعا از مطالب ارزنده و بسیار ارزشمند و مفید حصرتعالی استفاده کردم بازهم از شما سپاسگزارم

مهندس مرتضی زینلی
پاسخ به  احمد قلی‌زاده
1 سال قبل

سپاس از لطف شما

الهام
الهام
1 سال قبل

سلام خسته نباشید.ببخشید میشه بگید کدوم خاک استفاده بکنیم خاک رس یا خاک گلخانه؟

مهندس مرتضی زینلی
پاسخ به  الهام
1 سال قبل

سلام وقت بخیر بهتره خاک لومی استفاده کنید.

31
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x