شناخت کودهای شیمیایی و مزایای استفاده از آن ها در کشاورزی

شناخت کودهای شیمیایی و مزایای استفاده از آن در کشاورزی

مقدمه ای بر شناخت کودهای شیمیایی

اگر به دنبال راهی برای بهبود عملکرد محصولات زراعی خود هستید، اهمیت استفاده از کود شیمیایی در این موضوع را نمی توان کتمان کرد. کودهای شیمیایی مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را برای رشد فراهم می کنند و این کار با سرعت بیشتری انجام می شود. استفاده صحیح از کودهای شیمیایی یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای تقویت بازدهی گیاهان است.

تغذیه گیاه یکی از مهمترین عوامل کنترل بهره‌وری و کیفیت کشاورزی است. نرخ مواد غذایی موجود در خاک بر کیفیت عملکرد تأثیر می گذارد. در زمین کشاورزی دائمی، خاک از نظر مواد مغذی بسیار فقیر و در نتیجه، ناکارآمد خواهد بود. بنابراین تولیدکنندگان، خاک را بارور، با آفات مبارزه می کنند، آبیاری و روند فعالیت های کشاورزی را برای کارآمدتر شدن خاک انجام می دهند. کوددهی در بین این فعالیت ها در همه زمان ها یک اولویت بوده است.

منظور از کود شیمیایی و تفاوت آن با سایر کودها

اصطلاح کود شیمیایی به هر تعداد مواد ترکیبی مصنوعی یا آزمایشگاهی که به طور خاص برای افزایش عملکرد محصول تولید شده است، اشاره دارد. بعنوان مثال برخی از کودهای شیمیایی “کود ازته” هستند که حاوی نیتروژن می باشند، در حالی که برخی دیگر فسفاته هستند. از دیگر کودهای شیمیایی می توان به کود پتاسیم اشاره کرد.

کودهای شیمیایی ترکیباتی هستند که حاوی غلظت های بالایی از مواد غذایی مورد نیاز برای رشد گیاهان هستند. جدا از سه عنصر اصلی تشکیل دهنده، کربن، اکسیژن و هیدروژن، گیاهان به مقدار قابل توجهی از مواد غذایی نیاز دارند. این مواد غذایی یا به عنوان مواد مغذی اولیه، مواد مغذی ثانویه و ریز مغذی ها طبقه بندی می شوند. عناصر مسئول تهیه این مواد مغذی در جدول 1 آورده شده است.

جدول 1:  عناصر ضروری برای رشد گیاه

عناصر اولیه (ماکرو) عناصر ثانویه ریزمغذی ها (میکرو)
نیتروژن کلسیم بور
فسفر منیزیم کلر
پتاسیم گوگرد مس
آهن
منگنز
مولیبدن
روی

 

منظور از کودهای شیمیایی و تفاوت آن با سایر کودها

به طور کلی صنعت کود در تولید مواد مغذی اولیه گیاهان مناسب مشغول است. در کودهای ازته، نیتروژن به عنوان نیتروژن آمونیوم مانند سولفات آمونیوم و کلرید آمونیوم موجود است. نیترات نیتروژن مانند نیترات آمونیوم کلسیم که در آن هم نیتروژن آمونیوم و هم نیترات نیتروژن و ازت آمید مانند اوره وجود دارد.

تفاوت کود شیمیایی با کود آلی

استفاده از کودهای شیمیایی و کود آلی هم اثرات مثبت و هم منفی بر رشد گیاه و خاک دارد. کودهای شیمیایی نسبتاً ارزان هستند، مواد غذایی بالایی دارند و به سرعت توسط گیاهان جذب شوند. با این حال، استفاده اضافی از کودهای شیمیایی می تواند منجر به بروز مشکلات متعددی از جمله از بین رفتن مواد مغذی، آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی، اسیدی یا قلیایی شدن خاک، کاهش در جوامع میکروبی مفید و افزایش حساسیت به حشرات مضر شود .

کود آلی در مقایسه با کودهای شیمیایی دارای کاستی هایی است که از جمله می توان به مواد غذایی کم، تجزیه آهسته و ترکیبات مختلف مواد غذایی وابسته به مواد آلی آن اشاره کرد. با این حال، کود آلی به دلیل تامین متعادل مواد غذایی از جمله ریز مغذی ها، افزایش در دسترس بودن مواد مغذی به خاک به دلیل افزایش فعالیت میکروارگانیسم های خاک، تجزیه عناصر مضر، بهبود ساختار خاک، توسعه ریشه و افزایش در دسترس بودن آب در خاک از مزایای متعددی برخوردار است.

تفاوت کودهای شیمیایی با کودهای آلی

اهمیت استفاده از کود شیمیایی

وقتی که صحبت از مزایای استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی می شود، عامل “کارایی یا راندمان” اهمیت بالایی دارد. کودهای شیمیایی به کشاورزان این امکان را می دهند که عملکرد محصولات زراعی خود را در یک قطعه زمین خاص به حداکثر برسانند. هر چه گیاه بیشتر رشد کند، بهتر می شود.

استفاده از کودهای شیمیایی چه مزیت هایی را به کشاورز ارائه می دهد؟

کودهای شیمیایی بازدهی محصولات زراعی را به حداکثر می رساند و فرآورده های گیاهی را افزایش می دهند. کودهای شیمیایی به طور چشمگیری محصول دهی را افزایش می دهد و در غیر این صورت خاک فقیر را به زمینی پربارتبدیل می کند.

کودهای شیمیایی به طور خاص برای کمک و تقویت گیاهان خاص طراحی شده اند. این بهبودسازی که توسط این کودها انجام می شود، تقریباً به طور زود هنگام قابل تشخیص خواهد بود. این گیاهان به سرعت مواد غذایی فراهم شده توسط این کودها را جذب می کنند و به همین دلیل نتایج به سرعت قابل مشاهده خواهد بود. مهم تر از آن، کودهای شیمیایی دقیقاً آنچه را که گیاهان برای رشد نیاز دارد، ارائه می دهند. از همه مهم تر، کودهای شیمیایی فوق العاده مقرون به صرفه هستند.

اهمیت استفاده از کودهای شیمیایی

شناخت انواع کودهای شیمیایی

براساس نوع ماده غذایی موجود، کودهای شیمیایی گروه بندی می شوند. هنگامی که تنها یک ماده غذایی در کود موجود است، به آن کود تک عنصری گفته می شود، در حالی که وقتی بیش از یک ماده غذایی وجود داشته باشد، کود به عنوان کود کمپلکس یا مخلوط نامیده می شود.

کود های شیمیایی ازته:

1. اوره

جهت مطالعه بیشتر در مورد مزایای استفاده از کود اوره می توانید روی لینک مطالب زیر کلیک کنید:

 کود اوره 

کود اوره رهش کنترل و قابلیت استفاده از آن ها در باغات پسته

2. سولفات آمونیوم

جهت مطالعه بیشتر در مورد مزایای استفاده از کود سولفات آمونیوم می توانید روی لینک مطالب زیر کلیک کنید:

مصرف کود سولفات آمونیوم

چرا در خاک های قلیایی به جای کود اوره از سولفات آمونیوم استفاده کنیم؟

 

3. آمونیوم کلرید

4. کلسیم آمونیوم نیترات (CAN)

پیشنهاد میکنم جهت دانستن نقش عنصر کلسیم که یکی از عناصر تشکیل دهنده این کود است، مطلب زیر را مطالعه کنید:

نقش عنصر کلسیم در درخت پسته

کودهای حاوی اسید فسفات:

  1. کود سوپرفسفات تک گانه (SSP)
  2. کود سوپرفسفات سه گانه (TSP)

کود های کمپلکس یا مخلوط:

1. آمونیوم فسفات (DAP)

این کود به شکل دانه های ریز و سیاه رنگ است. علاوه بر فسفر (حدود 48% P2O5 ) (دارای 18 درصد ازت نیز می باشد. این کــود مدت ها در خاک می ماند و به تدریج مورد استفاده گیاه قرار می گیرد.

2. نیتروژن فسفر (NP)

جهت مطالعه بیشتر در مورد مزایای استفاده از کود نیتروژن فسفر (NP) می توانید روی لینک مطالب زیر کلیک کنید:

محلول پاشی با انواع کود های نیتروژنی، فسفری و پتاسیمی

شناخت عنصر فسفر و علائم کمبود آن در درختان پسته

راهکار های رفع کمبود عناصر نیتروژن (ازت) و فسفر در خاک

3. کودهای ترکیبی مختلف NPK  

برای شناخت کودهای NPK پیشنهاد میکنم مطلب زیر مطالعه فرمایید:

کود NPK چیست وچگونه باید استفاده شود؟

چگونه از کودهای شیمیایی استفاده کنیم؟

امروزه استفاده از کودهای شیمیایی به عنوان یک فناوری ضروری برای کشاورزی شناخته شده است. زیرا خاک مواد مغذی را بازیابی می کند. با این حال، ابتدا باید تجزیه و تحلیل خاک با دقت انجام شود. پس از آن باید کوددهی به خاک اضافه داده شود. ساختار و محتوای شیمیایی خاک باید مشخص شود و مناسب ترین نوع کود انتخاب شود. کوددهی باید به موقع انجام شود و نباید در زمان های نامناسب انجام شود.

چگونه از کودهای شیمیایی استفاده کنیم؟

 

 

منابع:

Fruit Growers Supply

The effects of organic manure and chemical fertilizer on the growth and nutrient concentrations

WASTE MINIMIZATION AND COST REDUCTION FOR THE PROCESS INDUSTRIES By Paul N. Cheremisinoff, P.E., D.E.E

An Agricultural Pollutant: Chemical Fertilizer Serpil Savciبرچسب‌ها:, ,
برگشت به بالا