کائولین چیست و چه تأثیری دارد؟

كائولین چیست و چه تأثیری دارد؟

کائولین چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

کائولین (سیلیکات آلمینیوم) ماده ای دور کننده است که اغلب این ماده را به عنوان پوشش دهنده مصرف می کنند. کائولین با ایجاد پوشش سفید و یکنواخت بر روی گیاهان موجب کاهش چشمگیر خسارت حشرات، آفتاب سوختگی و کم آبی می شود و از این طریق موجب کاهش و یا توقف آلودگی های ناشی از مصرف بی رویه سموم شیمیایی و در نتیجه افزایش محصول میشود.

کائولین علاوه بر کاهش تعرق (درنتیجه تأثیر بر عملکرد روزنه‌های برگ) و تنفس برگ‌ ها، قادر است به میزان یک تا شش درجه سلسیوس حرارت سطح برگ را کاهش دهد.کائولین بر میزان فتوسنتز سطح برگ اثر منفی جزئی دارد که با توجه به شدت تابش آفتاب در کشور ما مزایای آن بیشتر از این عیب می باشد.

تاثیر کائولین بر دفع آفات و جلوگیری از خسارات ناشی از گرمازدگی باغات پسته

پسیل معمولی پسته، از آفات مهم باغات پسته‌ در ایران است که با تغذیه از شیره نباتی برگ، خسارت زیادی به محصول پسته وارد می‌ آورد. هرساله باغداران برای کنترل این آفت از حشره‌ کش‌ های مختلفی استفاده می‌ کنند.

تاثیر کائولین بر پوره پسیل پسته موجب کاهش بیشتر جمعیت پوره پسیل، در مقایسه با سایر حشره کش ها می شود. علاوه بر این، میزان ماندگاری اثر کائولین در مقایسه با سموم شیمیایی بالاتر میباشدو می‌تواند بطور موفقیت آمیزی جمعیت پوره پسیل معمولی پسته را کنترل نماید.


تاثیر کائولین بر آفتاب سوختگی

گرمای مرداد ماه هرساله علاوه بر کمک به رسیدن و درشت شدن میوه ها متاسفانه باعث شروع علائم آفتاب سوختگی نیز می گردد، بدین منظور ماده کائولین در بسیاری از مناطق کشور مخصوصا مناطقی که آفتاب سوزان دارند  به جهت جلوگیری از اثرات شدید آفتاب سوختگی توصیه می شود. امروزه این ماده معدنی غیر سمی، جهت کاهش حشرات و تنش های محیطی ناشی از گرما با توجه به نتایج مثبت بدست آمده، و مورد استقبال گسترده کشاورزان علاقه مند به تولید محصولات سالم و ارگانیک قرار گرفته است.

 

kaolin
کائولین

دلایل دور شدن آفات توسط کائولین

 

دلایل دور شدن آفات توسط کائولین عبارتند از:

 1.  پوشش سفید و یکنواخت ایجاد شده بوسیله کائولین بر روی گیاهان، موجب گمراهی حشرات در شناسائی میزبان و در نتیجه جلوگیری از تخم گذاری و ایجاد خسارت میگردد .
 2.  انعکاس نور از پوشش سفید گیاه، موجب سردرگمی و دور شدن برخی حشرات میگردد .
 3. چسبیدن پودر کائولین به پاهای حشراتی که بر روی گیاه فرود می آیند، آزار دهنده بوده و موجب گریختن آنان می شود .
 4. برخی حشرات قادر نیستند بر روی پوشش کائولین تعادل خود را حفظ کنند و ناچار به ترک گیاه می شوند .
 5. در مواردی شدت برخورد پودر کائولین به حشرات باعث زخمی شدن بدن آنها و در نتیجه مرگ تدریجی آنها می شود.

 

مقدار و نحوه مصرف پودر کائولین

 

بهترین روش استفاده از کائولین بدین شرح می باشد:

 1. ابتدا مطمئن باشید دیگر محلول پاشی برای تغذیه در برای درخت نخواهید داشت.
 2. 2 لیتر سیلیکات پتاسیم به همراه 2 لیتر سورفکتانت غیر یونی در 1000 لیتر آب بریزید و محلول فوق را در پودر ترین حالت ممکن روی درختها بپاشید، نحوه پاشیدن بایستی به شکلی باشد که تمامی زیر و روی برگها را محلول فوق خیس کند.
 3. کائولین را داخل دستگاه گوگرد پاش ریخته و پشت سر سرلانس بلافاصله آن را روی درختان بپاشید (میتوانید به کائولین 10%  تا 20% گوگرد معدنی هم اضافه کنید)

نکات مهم پاشیدن کائولین:

 • بهترین زمان پاشیدن کائولین 2 ساعت به غروب آفتاب می باشد.
 • از نبود تخم حشرات بر روی برگها اطمینان حاصل کنید میتوانید به ترکیب سیلیکات-سورفکتانت مقداری سم تخم کش هم اضافه کنید.
 • حتما هنگام پاشیدن کائولین از ماسک استفاده کنید ذرات معلق کائولین برای تنفس خطرناک هستند.
kaolin
کائولین

روش دیگر پاشیدن کائولین بدون استفاده از دستگاه گوگرد پاش

 1. پودر کائولین باید به میزان ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم در هر ۱۰۰۰ لیتر آب ( ۵۰ گرم در هر لیتر آب )، کاملا مخلوط و معلق شود.
 2. سپس بوسیله سم پاش مجهز به میکسر، بر روی گیاهان مورد نظر پاشیده شود، به گونه ای که اندام هوایی گیاه بطور کامل پوشش داده شوند و پس از تبخیر آب،گیاه کاملا سفید به نظر برسد . دقت داشته باشید سرلانس بایستی به پودری تنظیم نشود تا کائولین خروجی آن را نگیرد همچنین جهت جلوگیری از خراب شدن موتور پمپ دور آن از فیلتر با مش بسیار ریز استفاده کنید.
 3. برای پوشش و چسبندگی بهتر محلول،به ویژه بر روی درختان با برگ های لغزنده و چرب مانند پسته ،مرکبات، انار و انگور به میزان ۱ لیتر در هزار لیتر آب ( ۱ سی سی در هر لیتر آب) صابون محلولپاشی یا سورفکتانت به دوغاب کائولین اضافه گردد.
 4. در مزارع باید نازلها روز بوم سمپاش با زاویه ۴۵ تا ۶۰ درجه تنظیم شوند، در این صورت امکان نفوذ کامل محلول کائولین فراوری شده در قسمت های مختلف گیاه فراهم می گردد.

نکته: سمپاشی در این حالت حتما در ساعات گرم روز  حدود ساعت ۱۰ تا ۱۲ ظهر انجام شود، تا به سرعت محلول مورد نظر روی برگ خشک شود.

قابلیت اختلاط کائولین:

کائولین فراوری شده را میتوان با اغلب حشره کش ها ، قارچ کش ها و کنه کش ها مخلوط نمود و هم زمان مصرف کردولی توصیه می شود قبل از هر اختلاطی نسبت به آزمایش سازگاری آنها در مقدار کم اقدام نمائید.

از مصرف هر ترکیبی که موجب رسوب کردن محلول پودر کائولین فراوری شده گردد و در پوشش یکنواخت آن روی گیاه مشکل ایجاد نماید خودداری شود.

پس از خاتمه عملیات محلول پاشی کائولین فراوری شده حتما کل سیستم سمپاش را با آب کافی شستشو نمائید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید با کارشناسان ما در ارتباط باشید:

مهندس یادگاری: 09916924189

مهندس غلامی: 09916924184

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

کائولین کائولین کائولین

 

 

 

 

 برچسب‌ها:, , , , ,
برگشت به بالا