کدام کود دامی برای باغات پسته مناسب تر است؟

کدام کود دامی برای باغات پسته مناسب تر است؟

کدام کود دامی مورد استفاده بهتر است؟

وضعیت استفاده از کود مرغی در مناطق پسته کاری

در مورد نوع کود آلی مورد استفاده در مناطق پسته کاری تجربیات و نقطه نظرات باغداران جالب توجه است. بعضی از باغداران اعتقاد دارند که کود مرغی مناسب تر بوده و باعث بالا رفتن عملکرد می شود. کود مرغی از عناصر نیتروژن، فسفر، کلسیم، سدیم و گوگرد غنی است ولی کود مرغی نسبت به کودهای حیوانی اثر بسیار کمتری بر بهبود خصوصیات فیزیکی و نگهداری رطوبت دارد.

از ترکیب شیمیایی و خصوصیات دیگر این کود مثل EC (هدایت الکتریکی که نشان دهنده میزان املاح کل کود و شوری) می توان استنباط کرد که کود مرغی در شرایط کمبود شدید ازت و فسفر، اراضی با شوری کمتر و بافت متوسط رو به سبک و باغ هایی که به مقدار کافی با آب با کیفیت مناسب آبیاری می شوند، بهره وری بیشتری دارند.

در مناطقی که آب و زمین شور دارند، استفاده از کود دامی مناسب نیست. به همین علت اگر بعضی از باغداران به دلیل شرایط خاص خود نتیجه خیلی خوبی از کودهای مرغی گرفته اند به این معنی نیست که درهمه باغ ها و آن هم هر ساله از این نوع کود استفاده شود. کود مرغی در ابتدا شاید بازدهی خوبی داشته باشد اما به مرور زمان به شدت زمین را تخریب می کند.

مزایا و معایب به کار بردن کود گاوی و گوسفندی در باغات پسته

در مورد کودهای گاوی و گوسفندی نیز نظرات باغداران متفاوت است، بطوریکه بعضی از باغداران به مصرف یکی از این کودها در باغهای خود اعتقاد دارند و آن را مناسب تر می دانند که این مسئله بیشتر به شرایط آب و خاک منطقه بر می گردد. علاوه بر میزان تفاوت در عناصر غذایی در این دو نوع کود آلی، EC (هدایت الکتریکی) کود گاوی از کود گوسفندی کمتر است و این از شاخص های مهم در درجه مناسب بودن هریک از این کود ها در باغ های با شرایط متفاوت است.

تفاوت کود گاوی و کود گوسفندی در شرایط و میزان استفاده

کود گاوی نسبت به کود گوسفندی در شرایط شوری بیشتر خاک، بافت سنگین تر و دورهای آبیاری بیشتر؛ بهره وری بیشتری دارد. علاوه براین به طور کلی کود گاوی نسبت به کود گوسفندی دارای عناصر کم نیاز بیشتری است. بنابراین در یک مدیریت کودی صحیح باید تمامی عوامل ذکر شده بالا را در نظر داشت و با توجه به خصوصیات خاک، آب و مدیریت آبیاری، نوع کود دامی را انتخاب نمود. در بسیاری از شرایط باید سعی شود در صورت امکان مخلوط کودها را به کار برد.

همچنین می توان کم و کاستی های کود دامی را انتخاب نمود. دربسیاری از شرایط باید سعی شود در صورت امکان مخلوط کودها را به کار برد. همچنین می توان کم و کاستی های کود دامی را با اضافه کردن مقادیر مناسب کودهای شیمیایی مربوطه جبران کرد.

امروز چه راهکاری برای کوددهی باغات پسته استفاده می شود؟

امروزه برای رسیدن به عملکرد ها و بهره وری های مورد نظر چاره ای جز کاربرد تلفیقی کودهای آلی و شیمیایی نیست چرا که اغلب کودهای آلی با توجه به سرعت کم آزادسازی عناصر نمی توانند تمام نیاز غذایی گیاهان، مخصوصا گیاهان پرتوقع مانند پسته را تامین نمایند و استفاده تنها از کودهای شیمیایی یا ترکیبات جایگزین که اخیرا برای کاربرد در مناطق پسته کاری معرفی می شوند نیز خاک را در جهت تخریب و کاهش حاصلخیزی سوق خواهد داد.

پس یادمان باشد که نه کود شیمیایی و نه کود دامی هر یک به تنهایی پاسخگوی نیاز پسته نیست و شاید کشاورزانی متعصب قبول نکنند، ولی علم و تجربه این شک را به یقیین تبدیل کرده است.

 

برای گرفتن بهترین نتیجه حتما از پوساننده کود (باکتری های مفید) استفاده کنید.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

 

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x