کاشت و تولید نهال پسته به چه روش هایی انجام می شود؟

کاشت و تولید نهال پسته به چه روش هایی انجام می شود؟

روش های کاشت و تولید نهال پسته 

همانطور که می دانید درخت پسته تا حدودی مقاوم به کم آبی هست و امروزه یکی از مشکلات کشاورزی پسته کمبود آب می باشد. در این صورت ما می توانیم برای کاشت نهال های پسته و احداث باغ از نهال ها و یا ارقام مقاوم به کم آبی استفاده کنیم. پسته بیشتر در مناطق گرم خشک مانند استان کرمان، استان خراسان جنوبی و غیره کاشت و تولید می شود.

روش های معمول کاشت پسته به شرح زیر می باشد:

  1. کاشت بذر پسته در زمین اصلی.
  2. کاشت بذر پسته در خزانه.
  3. کاشت گلدانی بذر پسته.

خب همین طور که می دانید بیشتر مصرف آب در کشاورزی می باشد، اما بهتر است برای کاشت پسته و مراحل رشد نهال از آب شیرین استفاده شود. برای صرفه جویی در مصرف آب برای رشد نهال می توانید از آبیاری قطره ای استفاده کنید. برای کاشت بذر پسته دو عامل مهم می باشد: آب آبیاری و خاک مناسب کاشت بذر پسته.

روش های کاشت و تولید نهال پسته 

با روش های کاشت بذر پسته آشنا شوید:

1.روش کاشت پسته در زمین اصلی به چه شکل می باشد؟

بعد از آماده سازی بستر کاشت پسته، باید جوی و پشته هایی به عرض 50 تا 100 سانتیمتر و عمق 50 تا 70 سانتیمتر ایجاد گردد و از آبیاری سطحی استفاده شود. زمین کاشت پسته باید قبل از کاشت آبیاری شود و در اواخر اسفند ماه می توانید نسبت به کاشت بذر پسته اقدام کنید. برای کاشت بذر پسته باید گودال هایی به عمق 3 سانتیمتر و به فاصله 3 متر از هم ایجاد شود و بذر را داخل این گودال ها گذاشته و روی آن ها با ماسه پوشانده شود.

اگر آب و یا خاک شور باشد عرض جوی های کشت 1 تا 1.5 متر و عمق جوی ها 20 تا 30 سانتیمتر در نظر گرفته شود و همچنین کشت بذر وسط جوی انجام می شود. در این روش طول جوی ها 30 تا 50 سانتیمتر و فاصله ردیف ها 6 تا 8 متر درنظر گرفته می شود.

در کاشت بذر پسته در زمین اصلی باید مواظب بود که رطوبت خاک از دست نرود می توانید روی محل کاشت نایلون قرار داد تا رطوبت خاک از دست نرود. یکی از مزایای کاشت پسته در زمین اصلی عدم نیاز به انتقال می باشد و معایب آن خشک شدن سریع سطح خاک در مناطق گرمسیر که باعث سبز نشدن نهال می شود، از بین رفتن بذر پسته مثل حمله جانوران و یا دزدیدن بذر توسط پرندگان می باشد.

2.افزایش بازده تولید نهال با روش کاشت پسته در گلدان

برای کاشت پسته در این روش از کیسه های پلاستیکی که قطر آن ها 10 تا 15 سانتیمتر و ارتفاع آن ها 25 تا 30 سانتیمتر استفاده می شود، ترکیب خاک گلدان ها به این صورت می باشد:

ماسه شیرین+دو پنجم خاک زراعی+یک پنجم کود حیوانی پوسیده

پس از خیساندن و ضد عفونی کردن بذرها به عمق 2 تا 3 سانتیمتر 2 عدد بذر در گلدان قرار می گیرد و روی آن ها با ماسه پوشیده می شود، زمان کاشت بذر پسته در گلدان اواخر اسفندماه و یا اوایل فروردین می باشد. مزایای این روش افزایش بازده تولید نهال و آسانی جابه جایی گلدان ها می باشد و از معایب این روش می توان دو مرحله ای بودن کاشت نام برد (در انتقال نهال از کیسه به زمین اصلی نباید به آن صدمه ای وارد شود).

2.افزایش بازده تولید نهال با روش کاشت پسته در گلدان

3.با روش کاشت پسته در خزانه آشنا شوید!

برای کاشت پسته در خزانه احتیاج به یک زمین می باشد خاک این زمین باید مخلوطی از ماسه-رس، کودحیوانی و کود شیمیایی باشد تا خاک این زمین تقویت و آمده کشت شود. پس از آماده کردن زمین نوبت به کاشت بذر می رسد بذرها باید قبل از کاشت به مدت 12 ساعت خیسانده و ضد عفونی شوند.

زمان کاشت بذر پسته در خزانه از اواخر اسفند ماه شروع و تا اواسط فروردین ادامه دارد، در کاشت پسته در خزانه فاصله ردیف ها در عرض 20 تا 30 سانتیمتر و در ظول 10 تا 15 سانتیمتر است و عمق کاشت بذر 30 سانتیمتر می باشد. آبیاری نهال ها در ابتدا 7 تا 10 روز یکبار و بعد از کمی رشد بین 10 تا 12 روز آبیاری شوند. نهال های تولیدی در زمستان اول یا دوم به زمین اصلی منتقل می شوند و هنگام درآوردن آن ها از زمین خزانه باید بسیار دقت شود تا این نهال ها هیچ گونه آسیبی نبینند.

برای کاشت بذر پسته می توانید از بذر بادامی زرندی استفاده کنید. بذر پسته بادامی زرندی بهترین بذر برای کاشت پسته می باشد برای خرید این بذر به فروشگاه ما مراجعه کنید.

3.با روش کاشت پسته در خزانه آشنا شوید!

روش های جدید کاشت نهال پسته و آشنایی با نهال های جدید آن

روش جدید کاشت نهال پسته ترکیبی از سه روش بالا می باشد (کاشت پسته در زمین اصلی، کاشت پسته در گلدان، کاشت پسته درخزانه). در این روش ابتدا بذرها خیسانده تا جوانه زنی بذر انجام شود. زمین کاشت باید اول آبیاری و بعد شخم زده شود، سپس پلاستیک های بی رنگی که قطر آن ها 10 تا 15 سانتیمتر و به ارتفاع 20 تا 30 سانتیمتر هستند انتخاب شده و ته پلاستیک را به ارتفاع 10سانتیمتر با نخی بسته می شود.

سپس به میزان 2 تا 3 سانتیمتر خاک ماسه داخل پلاستیک ریخته می شود و بعد از آن دو عدد پسته که جوانه زده روی این ماسه قرار می گیرید، سپس خاک زراعی مناسب به ارتفاع 2 سانتیمتر روی این پسته ها ریخته می شود. بعد از انجام این مرحله دو سانتیمتر آب داخل گلدان می ریزیم و بعد از آبیاری نوبت به کاشت گلدان در زمین اصلی می شود.

در این صورت گلدان باید برعکس شود و داخل گودال قرار گیرد و پای گلدان باید خاک ریخته شود (تا جای بسته شدن نخ ته پلاستیک) سپس نخ پلاستیک را باز کرده تا پلاستیک حالت گلخانه برای نهال ایجاد کند. چون قبل از کاشت گلدان دز زمین آن را آبیاری کردیم تا ده روز نیاز به آبیاری نیست و رطوبت در اطراف بذر پسته وجود دارد.

بعد از 10 روز باید سوراخ کوچک روی پلاستیک ایجاد کرد تا هم تهویه گیاه ایجاد شود و هم بتوان آن را آبیاری نمود، از مزایای این روش میوان موارد زیر را نام برد:

  • امکان کاشت نهال در اسفند ماه (پلاستیک باعث جلوگیری از سرمازدگی نهال می شود).
  • افزایش بازده تولید نهال.
  • مصرف حداقل آب در زمانی که گیاه نیاز به آب ندارد.
  • قرار گرفتن گیاه در زمین اصلی که موجب رشد بهتره ریشه می شود.

رشد سریع نهال با کاشت نهال پسته هیبریدی ucb1

این پایه ها از طریق بذر تولید نمی شوند بلکه از طریق کشت بافت در آزمایشگاه تولید شده و رشد آن ها سریع می باشد. محصول نهال پسته هیبریدی نسبت به نهال پسته بذری بیشتر می باشد و زمان پیوند زدن این نهال زودتر از نهال پسته بذری می باشد. (نهال پسته هیبریدی پس از 1 سال می توان آن را پیوند زد اما نهال پسته بذری بعد از 3 سال برای پیوند آماده می شود.

رشد سریع نهال با کاشت نهال پسته هیبریدی ucb1

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.