سمپاشی درخت پسته در زمستان

سمپاشی درخت پسته در زمستان

سمپاشی درخت پسته در زمستان به‌اندازه‌ی تمام دوره‌های دیگر سمپاشی حائز اهمیت است. این عملیات در فصل سرد بیشترین تأثیر را بر کاهش جمعیت آفات و بیماری‌های درختان در سال آینده دارد. البته که به روش‌های غیر شیمیایی دیگری نیز مانند شخم زمستانه، ایجاد یخ آب و هرس شاخه‌های آلوده می‌توان به مبارزه با آفات و حشرات زمستان گذران پرداخت. در این مقاله از مجله کشاورزی پسته رفسنجان به بررسی روش شیمیایی مقابله با آفات و موضوع سمپاشی درختان پسته در زمستان پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

سمپاشی زمستانه پسته با سم حشره کش

سمپاشی زمستانه به‌منظور از بین بردن تخم‌ها و آفاتی انجام می‌شود که در بخش‌های مختلف شاخه و تنه‌ی درخت در حال زمستان گذرانی هستند. این عملیات جمعیت آفت در سال آینده را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. ازجمله این آفات می‌توان به شپشک‌ها، پسیل‌ها، انواع کرم‌های چوب‌خوار، شته‌ها، کنه‌ها و … اشاره نمود.

سموم در فصل تابستان روی برخی از شپشک‌ها تأثیر چندانی ندارد به همین منظور سمپاشی درختان پسته در فصل زمستان را انتخاب می‌کنند. دلیل آن سپری است که این آفات بر روی پشت خود دارند که از آن‌ها در برابر سموم محافظت می‌کند.

در فصل زمستان با کمک روغن ولک، سپر روی بدن حشره نرم شده و سم می‌تواند به داخل بدن آن نفوذ کند. از این روغن به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان در فصل تابستان استفاده نمود.

قیمت پسته

از چه ترکیبی برای سمپاشی زمستانه درخت پسته استفاده کنیم؟

ازجمله سموم حشره کشی که می‌توان در فصل زمستان از آن‌ها استفاده کرد، سموم فسفره‌ی دیازینون، دورسبان و یا اتیون است. البته از روغن ولک نیز در این ترکیب استفاده می‌شود. برای ساخت ترکیب سمپاشی می‌توان از سموم فسفره‌ی دیازینون (با نسبت 1 الی 1.5 لیتر سم در هزار لیتر آب) و یا اتیون به نسبت 2 در هزار (2 لیتر سم در هزار لیتر آب) استفاده کرد.

روغن ولک را نیز به میزان نیم الی یک درصد (5 تا 10  لیتر روغن در هزار لیتر آب) با آن ترکیب نمایید. تمامی شاخه‌ها و تنه‌ی درخت را با استفاده از سمپاش به این ترکیب آغشته نمایید.

 سمپاشی روغن ولک برای پسته در زمستان

روغن ولک حشره کشی است که می‌تواند حشرات و کنه‌ها را از بین ببرد. این روغن به همراه سموم دیگری که گفته شد مانند اتیون، دیازینون، قارچ کش و باکتری کش بردوفیکس، اثربخشی بهتری دارد.

بهترین زمان برای استفاده از روغن ولک، قبل از باز شدن غنچه‌ها و جوانه‌ها در زمستان است (حدود 4 هفته قبل از باز شدن جوانه ها). می‌توان اواسط تا اواخر بهمن را برای این عملیات انتخاب کرد. در صورت استفاده در زمان نامناسب، ممکن است برگ‌های جوان را از بین ببرد.

پاشش روغن روی حشرات، راه تنفسی آن‌ها را می‌بندد و از این طریق موجب از بین رفتن آن‌ها می‌شود. این موضوع یک عیب اساسی دارد. اینکه متأسفانه این روغن‌ها حشرات مفید و مضر را با هم از بین می‌برند. معمولاً برای کنترل آفاتی مانند شپشک واوی، شپشک تنه و پسیل پسته از روغن ولک کمک می‌گیرند.

میزان مصرف باید طبق شرایط موجود و نظر کارشناس تعیین گردد. توصیه کلی دراین‌ارتباط استفاده از 0.5 تا 1 لیتر در 100 لیتر آب قبل از تورم جوانه‌ها، در زمستان خواهد بود.

نکات کاربردی برای استفاده از روغن ولک زمستانه

برخی نکاتی که لازم است برای استفاده از روغن ولک در سمپاشی درخت پسته در زمستان، رعایت کنید عبارت‌اند از:

 • در دمای کمتر از 30 درجه سانتی‌گراد، روغن پاشی را انجام دهید. بهترین دما 5 تا 25 درجه است.
 • از استفاده از این روغن در زمان یخبندان خودداری کنید.
 • قبل از پاشش درخت پسته به‌خوبی آبیاری شده باشد و سطح درخت خشک باشد.
 • سمپاشی با روغن ولک نباید با محصولات گوگردی مخلوط گردد و حداقل 30 روز از گوگرد دهی گذشته باشد.
 • تمامی قسمت‌های درخت و پوسته‌ی آن و شکاف‌ها سمپاشی شود.

سمپاشی روغن ولک برای پسته در زمستان

سم دیازینون

دیازینون جزو سموم فسفره و یک حشره کش است. این نوع سم یک حشره کش غیر سیستمیک با اثر تماسی و گوارشی و تنفسی می‌باشد. سمپاشی این محصول برای مقابله با آفات درخت پسته در زمستان، ازجمله زنجره پسته، پروانه پوست خوار، سر خرطومی پسته، شپشک سرشاخه و شپشک تنه‌ای کاربرد دارد.

میزان توصیه‌شده از سم دیازینون، 1 الی 1.5 لیتر در هر هزار لیتر آب می‌باشد. نحوه اثر دیازینون در بدن جانداران به‌صورت کاهش کولین استراز و اختلال در کار سلول‌های عصبی و درنهایت مرگ می‌باشد.

سم اتیون

یکی از سموم بسیار مؤثر و مفید در کشاورزی است که دارای اثرات تماسی و گوارشی می‌باشد. از سم اتیون برای از بین بردن طیف وسیعی از حشرات مضر درختان پسته در زمستان استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال می‌توان برای مقابله با شپشک واوی و سپردار سیاه، از 2 لیتر سم اتیون در هزار لیتر آب همراه با 0.5 تا 1 درصد روغن استفاده نمود.

بهترین زمان سمپاشی با این سم اسفندماه و بهار است. سمپاشی درخت پسته در زمستان با سم اتیون موجب از بین رفتن تخم‌های شته‌ها و کنه‌ها می‌شود.

سم دورسبان

حشره کش دورسبان نیز جزء سموم فسفره بوده و غیر سیستمیک می‌باشد. کشاورزان از آن برای نابودی آفات به‌ویژه شپشک‌ها استفاده می‌کنند. بهترین زمان سم‌پاشی آن هنگام خواب زمستانه درختان پسته است. درست است که این سم جزء کاربردی‌ترین سموم است اما برای محصول پسته توصیه نمی‌شود.

این سم معایبی همچون از بین بردن حشرات مفید، طغیان سایر آفات، مقاومت پسیل و محدودیت‌های صادراتی را برای محموله‌های پسته به دلیل باقی ماندن این آفت کش را به همراه دارد.

سمپاشی در باغ پسته در زمستان

سم‌پاشی درخت پسته در زمستان با قارچ کش و باکتری کش

در سمپاشی زمستانه علاوه بر استفاده از سموم حشره کش، می‌توان از قارچ کش و باکتری کش نیز بهره برد.

به این منظور یکی از بهترین ترکیبات مورداستفاده، مخلوط بردوفیکس است که برای درختانی که دچار بیماری گموز، سر خشکیدگی و سپتوریا هستند، مصرف می‌شود. از این قارچ کش می‌توان هم به‌صورت محلول‌پاشی و هم به‌صورت لایه محافظ تنه بعد از هرس درختان استفاده نمود.

علاوه بر آن برای کنترل بیماری سرخشکیدگی، قارچ‌کش‌های مسی مانند اکسی کلرور مس نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. بهترین زمان استفاده از این دو، بعد از ریزش 70 درصد برگ‌ها در پاییز و قبل از تورم جوانه‌ها در اسفندماه است. میزان مصرف پیشنهادی محلول بردوفیکس بین 5 تا 10 لیتر در هزار لیتر آب می باشد. همچنین قارچ کش اکسی کلرور مس به صورت دوغاب 5 درصد برای طوقه و تنه درخت استفاده می شود و برای بیماری تنه سرخی و سرخشکیدگی به صورت محلول پاشی 2 در هزار  می‌باشد.

نکات سمپاشی درخت پسته در زمستان

 • در فصل زمستان اهمیت سمپاشی روی تنه بیشتر از شاخه‌ها می‌باشد.
 • تمامی قسمت‌های تنه را به سم آغشته نمایید.
 • سمپاشی زمستانه را بعد از انجام هرس درختان انجام دهید.
 • ترجیحاً سمپاشی را با سمپاش‌های موتوری انجام دهید.
 • سمپاشی باید به‌گونه‌ای انجام گیرد که محلول سمی مانند قطرات باران از روی شاخه درختان بچکد.
 • در صورت تورم جوانه‌ها از اختلاط ترکیبات مسی با روغن ولک یا سموم دیگر خودداری نمایید.
 • قبل از مصرف روغن یا سموم، ابتدا آن‌ها را در آب ولرم به‌خوبی حل نمایید و سپس در مخزن سمپاش بریزید.
 • در هوای بارانی و احتمال باد سمپاشی انجام نشود.
 • در هنگام عملیات سمپاشی حتماً از دستکش، کلاه، عینک، لباس کار و … استفاده نمایید.
 • از ریختن باقیمانده مخلوط سمی در آب‌های زیرزمینی و یا آب‌های روان خودداری کنید.
 • پس از پایان سمپاشی مخزن سمپاش‌ها را به‌دقت بشویید.
 • قبل از عملیات سمپاشی درخت پسته در زمستان با کارشناسان مجرب مشورت نمایید.

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *