زمان پاشیدن روغن ولک برای مصرف در باغات پسته

زمان پاشیدن روغن ولک برای مصرف در باغات پسته

شناخت روغن ولک و تاثیر گذاری آن بر درختان پسته

روغن ها یکی از پرمصرف ترین نهاده ها در باغات پسته هستند. اساسا روغن ها برای مبارزه با آفات گیاهی مانند شپشکهای درختان پسته در فصل زمستان کاربرد دارند. روغن ها باید در دوره خواب درختان پسته در زمستان به مصرف برسند. روغن ولک منشا آلی یا نفتی دارند اما بسیاری متاسفانه از غفلت کشاورزان سو استفاده می کنند و روغن های پالایش نشده و بی کیفیت و مضر را بعنوان روغن با کیفیت و مناسب درختان پسته به کشاورزان تجویز می کنند.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

یکی از خصوصیات اصلی روغن های ولک این است که این روغن ها به شدت تصویه شده هستند و دارای خلوص بالایی هستند و حتما باید با امولسیونفایرها فرموله شوند و ناخالصی ها کاملا زدوده شوند. روغن  خوب روغن هایی هستند که دارای وزن سبک و خوب تصویه شده باشند. روغن های ولک با وزن مولکولی بالا و یا سنگین و دارای ناخالصی برای درختان مضر هستند. معمولا هر چه روغن خالص تر باشد رنگ آن روشن تر است و بنابراین روغن های روشن تر از نظر رنگ کیفیت بهتری دارند هر چند ممکن است در این کار هم حقه هایی در کار باشد.

تاثیرات روغن ولک بر درختان پسته

پاشیدن این روغن در دوره بیداری درخت در فصل بهار و تابستان با دوزهای بالا خطرناک است و موجب سوختن شاخ و برگ میشود. روغن های ولک اثرات خوبی روی آفات دارند و موجب مسدود شدن روزنه های تنفسی یا اسپیراکل ها در حشرات می شوند و نتیجتا تنفس حشره دچار مشکل می شود و حشره آفت می میرد. از اثرات دیگر این روغن خشک شدن پوست سطح بدن حشرات است که می تواند برای آفات کشنده باشد.

در پاره ای از موارد این روغن برای حشرات به عنوان سم عمل می کنند و با دخالت در اسیدهای چرب بدن حشره متابولسیم طبیعی بدن حشرات را مختل می کنند. روغن ها همچنین موجب اختلال در تغذیه حشرات آفت می شوند.

از نظر تاریخی روغن ها اولین بار برای مبارزه با حشرات آفت در باغبانی مورد استفاده بوده اند نه بریک یا شکستن دوره خواب درختان یا dormancy کاربرد روغن های ولک در دوره خواب درختان و قبل از تورم جوانه در درختان پسته موجب کنترل کنه ها و برخی از آفات مهم درختان پسته منجمله شپشک ها می شود اما از نظر دوز مصرف و زمان مصرف و شرایط مصرف باید دقت کرد.

تاثیرات روغن ولک بر درختان پسته

تامین نیاز سرمایی درختان پسته

درختان مختلف نیازمند سرمای زمستان هستند تا در هنگام بلند شدن طول روز و گرما که در بهار اتفاق می افتد، از خواب بیدار شوند، گاهی این سرما در زمستان تامین نمی شود و هورمونهای بازدارنده رشد به اصطلاح شکسته نمی شوند و درخت با شروع فصل گرما و بلند شدن روز به خوبی از خواب بیدار نمی شوند، در چنین شرایطی محلول پاشی با این محصول باعث بسته شدن روزنه های تنفسی گیاه شده و سوخت و ساز گیاه بالا رفته در نتیجه هورمونهای باز دارنده رشد شکسته شده و درخت از خواب بیدار می شوند.

نکات مهم در مصرف روغن ولک

نکاتی که باید در مصرف روغن های ولک یا هر روغن دیگری باید مورد نظر باشند عبارتند از:

  1. خواندن بروشور یا لیبل روغن به صورت با دقت و مصرف بر اساس توصیه ارایه شده
  2. عدم استفاده از روغن ها برای گیاهانی که حساسیت دارند مانند برخی از گیاهان علفی و چوبی (خوشبختانه درختان پسته از این نظر حساسیتی ندارند.)
  3. از مصرف روغن های ولک در دماهای بالا 38 درجه و همچنین دمای زیر صفر و شرایط یخبندان خودداری شود.
  4. در شرایطی که گیاه به هر دلیلی دچار استرس است از روغن ولک استفاده نشود مثلا خشکسالی و سرخشکیدگی های شدید و…
  5. در هنگام رطوبت بالا یا بارندگی یا خیس بودن تنه درختها از روغن های ولک استفاده نشود چون موجب آسیب به بافت گیاه می شود.
  6. در هنگامی که شوتها یا سرشاخه های اولیه و نورسته و نازک در حال شروع فعالیت هستند از این روغن نباید استفاده کرد چون موجب آسیب حتمی می شود.
  7. در زمان شکوفه دهی نباید از روغن های ولک استفاده کرد. در مورد بهترین زمان استفاده از روغن های ولک در درختان پسته بهترین زمان 2 الی 3 هفته قبل از تورم جوانه هاست.

 

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *