بهترین کود برای رشد سریع نهال لیموترش و تولید محصول بیشتر

بهترین کود برای رشد سریع نهال لیموترش و تولید محصول بیشتر

مراقبت از درخت لیموترش برای برداشت محصول بیشتر

لیموترش هم از نظر طعم هم از نظر خواص بی‌شمارش میوه‌ای فوق‌العاده است. درخت لیمو از خانواده مرکبات است؛ که به‌صورت مداوم گل آوری دارد. درصورتی‌که از این درخت به‌طور منظم و اصولی مراقبت شود می‌تواند به مدت طولانی محصول دهد. کشاورزان به دلیل هزینه‌های بالای مراقبت از درختان به دنبال کودی هستند که ضمن تأمین عناصر موردنیاز خاک بتواند با سرعت بخشیدن به رشد درخت محصول باکیفیتی تولید کند. در ادامه به معرفی بهترین کود برای رشد درخت لیموترش می‌پردازیم.

انواع کودهای موردنیاز برای درخت لیموترش

استفاده از کودهای شیمیایی و ارگانیک برای تولید محصول باکیفیت و مرغوب ضروری است. با به کار بردن برنامه‌ی منظم برای تقویت درختان لیموترش می‌توان باردهی آن را افزایش داد. در ادامه انواع عناصر موردنیاز درختان لیموترش و کودهای ارگانیک موردنیاز آن‌ها را بررسی می‌کند.

کود آهن برای لیموترش

آهن از عناصر ضروری برای افزایش تولید درخت لیموترش است؛ که در فرآیند تنفس، فتوسنتز و سنتز کلروفیل نقش دارد. آهن که علاوه بر سرسبزی درخت در تولید میوه‌های درشت مؤثر است. کمبود آهن در لیموترش باعث زرد شدن برگ‌ها و کوچک شدن اندازه میوه می‌شود. کمبود آهن با مصرف کودهای سولفات آهن و کلات آهن جبران می‌شود. همچنین استفاده از کودهای ارگانیک مثل کودهای حیوانی و کمپوست سبب افزایش میزان حلالیت آهن و جذب بهتر آن از طریق ریشه می‌شود.

انواع کودهای موردنیاز برای درخت لیموترش

تأثیر گوگرد در جذب عناصر مغذی در لیموترش

گوگرد دارای نقش ساختاری در پروتئین‌های درخت است؛ بنابراین به تقویت درخت و بهبود عملکرد آن کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین تأثیرات گوگرد برای درختان لیمو افزایش جذب مواد مغذی از طریق تأثیر بر کاهش Ph خاک است. همچنین محلول‌پاشی گوگرد در پیشگیری از ورود آفات به باغ اهمیت دارد. کمبود گوگرد در لیموترش باعث زرد شدن برگ‌های جوان و عدم بلوغ میوه‌ها همچنین پوست میوه ضخیم‌تر از حد معمول می‌شود.

نیترات برای رشد رویشی درخت لیموترش

می‌توان از نیترات در مراحل مختلف رشد لیموترش استفاده کرد. نیترات دارای نقش کلیدی در ساخت کلروفیل، پروتئین‌ها و آنزیم‌های سلول است؛ و درافزایش رشد رویشی، تولید میوه‌های درشت و اصلاح ضخامت پوست میوه مؤثر است. کمبود نیترات موجب کاهش رشد رویشی خشکیدگی سرشاخه‌ها، ریزش برگ، کوچک شدن میوه و کاهش محصول می‌شود. کود دامی و مرغی حاوی مقداری نیتروژن هستند؛ و استفاده از آن‌ها می‌تواند بخش از کمبودهای این عنصر در خاک را جبران کند. همچنین می‌توان از کودهای شیمیایی نظیر کودهای اوره، نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم استفاده کرد.

نیترات برای رشد رویشی درخت لیموترش

 پتاسیم برای لیموترش

این کود باعث افزایش مقاومت درخت لیموترش در برابر تنش‌ها، بیماری‌ها و آفات می‌شود. پتاسیم نقش مؤثری در بهبود طعم و مزه‌ی لیموترش دارد و باعث افزایش زمان ماندگاری آن می‌شود. عنصر پتاسیم به بهبود عملکرد نیتروژن در خاک و تقویت فتوسنتز گیاه نقش دارد. کمبود پتاسیم در لیموترش موجب کاهش رشد، کاهش اندازه برگ و پیچ‌خوردگی برگ می‌شود. با بررسی کمبودهای خاک در مراحل مختلف رشد لیموترش می‌توان کود پتاسیم را به خاک افزود؛ اما مصرف این کود هم‌زمان با تشکیل میوه‌ها در درشت شدن میوه مؤثر است. استفاده از سایر کودها با مصرف کود پتاسیم میزان جذب پتاسیم را کاهش داد؛ و کیفیت میوه را کاهش می‌دهد.

فسفر برای لیموترش

عنصر فسفر از عناصر ضروری برای رشد گیاه است. فسفر علاوه بر نقش ساختاری در انتقال انرژی و تقویت فتوسنتز در گیاه مؤثر است. فسفر باعث افزایش رشد ریشه، گلدهی، کیفیت و ماندگاری میوه می‌شود. علائم کمبود فسفر در لیموترش شامل کاهش رشد درخت، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای‌رنگ در سطح برگ‌ها، افزایش ضخامت میوه است. با استفاده از کودهای حیوانی، کود مرغی و کودهای شیمیایی فسفات می‌توان کمبود فسفر در خاک را جبران کرد.

عناصر کم‌مصرف برای درخت لیموترش

از بین عناصر کم‌مصرف منیزیم، آهن، روی، بور، منگنز، مولیبدن و مس برای درخت لیموترش می‌توان اشاره کرد. این عناصر در بسیاری از فعالیت‌های حیاتی گیاه نقش دارند؛ و کمبود هر یک از این عناصر باعث بروز علائمی در گیاه می‌شوند؛ و درنتیجه کیفیت محصولات را کاهش می‌دهند. با استفاده از کودهای شیمیایی مثل سولفات آهن، سولفات مس، سولفات منگنز و… می‌توان کمبود این عناصر را برطرف کرد.

کود اسید هیومیک مایع برای درخت لیموترش

کود ارگانیک اسید هیومیک مایع منبع با ارزشی از مواد آلی و معدنی است؛ و یکی از پرمصرف‌ترین کودها در کشاورزی است. اضافه کردن این کود برای درخت لیموترش با برطرف کردن نیازهای تغذیه‌ای درخت موجب تقویت و اصلاح خاک، رفع شوری خاک، کاهش جذب فلزات سنگین، افزایش جذب آهن و افزایش فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک می‌شود؛ و با افزایش جذب عناصر مغذی از طریق ریشه باعث افزایش رشد و تولید محصولات باکیفیت‌تری می‌شود. استفاده هم‌زمان اسید هیومیک با کودهای شیمیایی در روند جذب آن‌ها مؤثر است؛ و با تعادل عناصر غذایی موجود در خاک مانع از مسمومیت عناصر در گیاه می‌شود.

عناصر کم‌مصرف برای درخت لیموترش

کود سه بیست برای درخت لیموترش

کود سه بیست به دلیل دارا بودن عناصر فسفر، نیتروژن و پتاسیم و سایر عناصر میکرو مثل آهن، منیزیم، روی، بور و مولیبدن یکی از پرمصرف‌ترین و کامل‌ترین کودهای شیمیایی محسوب می‌شود. به دلیل برابر بودن درصد عناصر در کود سه بیست نیاز به محاسبه میزان کود نیست. استفاده از این کود در افزایش رشد رویشی و میزان باردهی درخت لیموترش مؤثر است. این کود همچنین باعث افزایش مقاومت درخت به آفات و بیماری‌ها می‌شود. از کود سه بیست می‌توان برای درختان لیموترش در مراحل تبدیل گل به میوه، حین بزرگ شدن میوه و بعد از برداشت استفاده کرد.

کود حیوانی برای درخت لیموترش

کود دامی پس از برداشت محصول و بر اساس آنالیز خاک نیاز درخت به خاک اضافه می‌شود. کودهای دامی شرایط مناسب را برای تکثیر میکروب‌های مفید خاک فراهم می‌کنند. این میکروارگانیسم‌ها موادی ترشح می‌کنند که Ph خاک را کاهش می‌دهند. در این صورت عناصر مغذی به‌راحتی جذب درخت می‌شوند. همچنین کودهای حیوانی با افزایش نفوذپذیری خاک و قدرت نگهداری آب در خاک باعث می‌شود ریشه به‌راحتی رشد کرده و گسترش یابد.

ضرورت استفاده از کود مرغی در پرورش لیموترش

کشاورزان با به کار بردن کود مرغی در باغ می‌توانند علاوه بر کاهش هزینه‌ها و تأمین عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم خاک تولید محصولات باکیفیت را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهند. نیتروژن موجود در این نوع کود می‌تواند نیاز درخت را در مرحله‌ی جوانه‌زنی برطرف کند؛ بنابراین بهترین زمان برای مصرف کود مرغی در فصل رویش درخت است؛ و از مصرف این کود در فصل سرد سال بپرهیزید زیرا باعث آسیب رسیدن به درخت می‌شود.

ضرورت استفاده از کود مرغی در پرورش لیموترش

مزایای کود ماهی برای درخت لیموترش

کود ماهی ارگانیک و سازگار با محیط‌زیست است؛ که از اجزای بدن ماهی مثل استخوان، پولک و پوست ماهی به دست می‌آید؛ بنابراین منبع غنی از مواد آلی، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و عناصر کم‌مصرف و پرمصرف است؛ که با بهبود ساختار خاک و تأمین عناصر موردنیاز میزان باروری درخت را افزایش می‌دهند. همچنین کود ماهی با چسباندن اجزای خاک به هم زهکشی و تهویه خاک را افزایش می‌دهد؛ و با تسهیل جذب عناصر ریزمغذی مثل کلسیم در افزایش مقاومت درخت و ماندگاری میوه مؤثر است. پس از اضافه کردن کود ماهی به خاک توسط میکروارگانیسم‌های خاک تجزیه‌شده و مواد مغذی در دسترس ریشه قرار می‌گیرند. در اثر فعالیت میکروارگانیسم‌های خاک ضمن افزایش مقاومت و عملکرد درخت میوه‌های درشت و آبدار تولید خواهد کرد.

تاثیرکود جلبک دریایی بر درشتی لیموترش

کود جلبک دریایی با گسترش سیستم ریشه و جذب املاح و مواد مغذی موردنیاز درخت باعث درشتی لیموترش و کمک به بهبود طعم و افزایش ماندگاری آن می‌شود. علاوه بر ارزش تغذیه‌ای بالای این کود زمان مصرف آن نیز در تولید میوه درشت بسیار اهمیت دارد. از این کود در مراحل مختلف رشد لیموترش می‌توان استفاده کرد. توصیه می‌شود در پاییز این کود را برای جلوگیری از یخ‌زدگی و افزایش مقاومت درخت استفاده کنید.

کود ورمی کمپوست برای درخت لیموترش

ورمی کمپوست کود زیستی است که از ضایعات آلی به‌وسیله‌ی کرم خاکی و میکروارگانیسم‌های خاک تولید می‌شود. این کودها برخلاف کودهای شیمیایی اثرات سویی بر سلامت انسان و محیط‌زیست ندارند. این کودها با اصلاح ساختار خاک منجر به بهبود رشد، افزایش محصول و افزایش ماندگاری لیموترش می‌شود. از کودهای ورمی کمپوست به‌صورت چالکود و به میزان سه تا پنج کیلوگرم استفاده می‌شود.

کود ورمی کمپوست برای درخت لیموترش

بهترین کود برای رشد درخت لیموترش

برای انتخاب بهترین کود برای درخت لیموترش باید از کودی استفاده کرد که بتواند عناصر موردنیاز درخت را برطرف کند. یک کود کامل همه‌ی مواد مغذی مثل منگنز، بور، مس و… برای رشد درخت لیموترش فراهم می‌کند. کود سه بیست که درصد نیتروژن بیشتر از فسفر و پتاسیم باشد .ازجمله کودهای مغذی برای رشد درخت لیموترش است. همچنین برای تولید لیموترش باکیفیت باید به‌طور منظم به آن کود دهید. درختان لیموترش با افزایش سن به کودهای بیشتری نیاز دارند.

اهمیت مالچ برای درختان لیموترش

افزایش دما در باغات لیموترش باعث ایجاد خسارت به محصول می‌شود. تنش گرمایی منجر به بروز علائمی نظیر پژمردگی برگ سوختگی و سیاه شدن و ریزش میوه چه می‌شود. ارقام مختلف لیموترش نسبت به تنش گرمایی دارای مقاومت متفاوتی هستند؛ بنابراین یکی از اقدامات برای جلوگیری از خسارات ناشی از تنش دمایی انتخاب ارقام مقاوم است. همچنین با به کار بردن پوشش‌هایی مثل برگ درختان به‌عنوان مالچ با کاهش برخورد مستقیم نور خورشید به خاک و حفظ رطوبت خاک می‌توان با تنش گرمایی مبارزه کرد.

بهترین زمان برای کود دهی لیموترش

لیموترش در مراحل مختلف رشد نیاز به کود دهی دارد. در فصول سرد سال به دلیل حساس شدن درخت و کاهش مقاومت آن توصیه می‌شود. درخت را تغذیه کنید تا کیفیت محصول کاهش نیابد. ولی در فصل بهار و هم‌زمان با رشد شکوفه درختان زمان مناسبی است تا با تقویت درخت میزان باردهی آن را افزایش دهید. به‌طورکلی از کودهای حیوانی، فسفر و پتاسیم در فصل پاییز به خاک اضافه می‌شوند؛ و از کودهای ازت در بهار همچنین در فصل تابستان هم‌زمان با رسیدن میوه‌ها استفاده می‌شود.

بهترین زمان برای کود دهی لیموترش

علت رشد نکردن درخت لیموترش

 رشد درخت لیموترش در فصل زمستان در دوره‌ی خواب زمستانه متوقف می‌شود. رشد نکردن درخت لیموترش در فصول دیگر سال دلایل مختلفی دارد. در ادامه برخی از علل آن را بررسی می‌کنیم.

  • آبیاری بیش‌ازحد

آبیاری تأثیر زیادی بر رشد و بارداری درخت لیموترش دارد؛ اما آبیاری بیش‌ازحد باعث می‌شود رشد درخت و میزان باروری آن متوقف شود؛ بنابراین کشاورزان باید در زمان‌های مناسب آبیاری انجام دهند. تا درخت به رشد خود ادامه دهد.

  • گرمای زیاد

نور کافی در رشد درخت لیموترش مؤثر است. اما گرمای شدید در فصل تابستان مانع از رشد و گل‌دهی درخت می‌شود. همچنین سرمای شدید و یخ‌زدگی نیز از دلایل دیگر عدم رشد درخت لیموترش است.

علت رشد نکردن درخت لیموترش

  •  هرس نکردن درخت

هرس کردن درخت لیموترش می‌توان با فراهم کردن مواد مغذی و نور کافی به شاخه‌های اصلی منجر به رشد رویشی و باردهی بهتر درخت می‌شود.

  •  رعایت نکردن فاصله مناسب درختان

کاشت نهال‌های لیموترش نزدیک هم باعث می‌شود. زمانی که رشد درخت افزایش یافت شاخه‌ها به هم نزدیک شوند و نور و اکسیژن نتواند به شاخه و برگ‌های زیرین برسد؛ بنابراین با کاشت درختان لیموترش در فاصله‌ی مناسب می‌توان به رشد و باردهی آن‌ها کمک کرد.

  • تقویت نکردن درخت

در طول باروری باغ میزان عناصر مغذی خاک کاهش می‌یابد؛ بنابراین کشاورزان باید کمبود این عناصر را با اضافه کردن انواع کودها به خاک جبران کنند.

تقویت نکردن درخت

  • عدم زهکشی خاک

درخت لیموترش نیاز به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارد. همچنین Ph باید اسیدی باشد. تا شرایط برای جذب عناصر و رشد درخت فراهم شود

  • مبتلا شدن درخت لیموترش به آفات و بیماری‌ها

آفات از درختان تغذیه می‌کنند؛ و مانع از رسیدن مواد مغذی به درخت می‌شود. درصورتی‌که آفات از بین نروند. منجر به عدم رشد درخت و کاهش محصول می‌شود. از مهم‌ترین آفات درخت لیموترش می‌توان به شپشک، شته‌ها، تارعنکبوتی و آردالود اشاره کرد.

سخن پایانی

بهترین کود برای درخت لیموترش باید مواد مغذی موردنیاز در تمام مراحل رشد ازجمله جوانه‌زنی، گل‌دهی، میوه دهی را برطرف کند. بر اساس آنالیز خاک، سن درخت، وضعیت باردهی درخت و نیازهای درخت لیموترش می‌توان بهترین کود برای رشد درخت را انتخاب کرد. تا با افزایش سلامت درخت، لیموترش باکیفیت‌تری را تولید کرد. درخت لیموترش به یک رژیم غذایی متعادل نیاز دارد؛ زیرا کم یا زیادشدن عناصر می‌تواند به درخت آسیب برساند.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *