آموزش کاشت بذر پسته

 آموزش کاشت بذر پسته 

بذر پسته مرغوب را به راحتی مي توان در اکثر خاک ها با ترکیب و جنس مختلف کاشت، طوری که در زمين هاي شور تحمل آن بشتر از ساير درختان می باشد، اما در اراضي کم عمق، سخت و سنگي نتيجه خوبي حاصل نمی شود. بهترين خاک برای کاشت بذر پسته، خاک هایی با ترکیب شني و رسي با زهکشي خوب و تهويه شده است که هر چه عمق بيشتر باشد رشد آن بهتر و توليد آن بیشتر می شود. همچنین نیاز به آب درختان پسته خیلی کم بوده با این وجود به این معنی نیست که گیاه به طور کلی نیاز به آب نخواهد داشت.

طریقه کاشت اصولی بذر پسته (اعداد بر اساس تصاویر)

 • در آخر اسفند و اول بهار بذر‌های پسته را حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت (ترجیحاً ۲۴ ساعت) در آب خیس خیسانده، در این مدت چند بار آب ظرف مورد نظر را عوض میکنیم. 
 • پس از شست‌و‌شوی مجدد با استفاده از سموم قارچ‌کش نظیر کاربو‌کسین تیرام، بنومیل به نسبت ۵/۵۲ تا ۳ در هزار و هیپوکلرید سدیم (مایع سفیدکننده، وایتکس) ۵۰ سی سی برای هر یک کیلو بذر به مدت ۵ الی۱۰ دقیقه ضدعفونی می‌شود.
 • پس آن باید بذرهای پسته را در کیسه‌های پارچه‌ای مخصوص که به طور خیلی منظم به‌مدت ۴ تا ۵ روز در رطوبت نگه داشته‌شوند قرار داد (دمای مناسب برای جوانه‌ زدن بذره ۳۰-۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.)
 • بعد از جوانه زدن بذرها پسته باید آنها را با قارچ‌کش (PCNB) یا بنومیل 4 در هزار ضدعفونی کرده، وقتی بذرها نیش زد قبل از این که نیش آن بلند شود آن را به زمین منتقل میکنیم

توانایی جوانه زدن در بین بذور گونه‌های مختلف پسته دارای تفاوت هایی است. جوانه‌زنی بذر پسته بستگی به میزان سختی پوست پسته (آندوکارپ) دارد. خراش‌دادن با سولفوریک اسید به مدت ۵/۱ ساعت و بعد غوطه‌ور کردن بذر در آب به مدت ۲۴ ساعت، به سرعت و  جوانه زنی پسته را افزایش می‌دهد. استفاده از بذرهای بدون پوست استخوانی برای جوانه زنی به دلیل سبز شدن یکنواخت می‌تواند مورد توجه واقع شود.

 

آموزش کاشت بذر پسته

انواع روش های کاشت بذر پسته 

 در زمین‌ های با آب و خاک شیرین بذر جوانه زده مورد نظر برای کاشت را پس از گاورو شدن زمین (رسیدن به حد ظرفیت مزرعه ) در محل  زمین اصلی می‌‌کارند. چنانچه خاک مزرعه سنگین باشد به منظور از سله بستن روی بذور داخل هر گودال را به توسط ماسه می‌پوشانند. این کار به رشد گیاه کمک فراوان می‌کند، چون نه تنها اکسیژن کافی در دسترس ریشه‌های نهال قرار می‌دهد چون موجودات هوازی مفید خاک را نیز به فعالیت وا می‌دارد.  میزان عمق کاشت بذر بستگی به اندازه بذر دارد (عمق کاشت حدود 2 تا 5 برابر  قطر بذر است) در ایران بذر پسته را به دو صورت کشت می کنند.

روش اول کاشت بذر پسته:

کشت بذر در گلدان های پلاستیکی در گلخانه درآخر شهریور ماه یا در اول اسفند می باشد. نهال ها پس از یک سال رشد در گلخانه به زمین اصلی انتقال داده می شوند.

در روش دوم کاشت بذر پسته:

بذر را بصورت مستقیم در زمین در اواسط تا اواخر فروردین کاشت می کنند. برخی باغدارن فکر می کنندکه کشت مستقیم بذر در زمین اصلی اگر چه از نظر زمانی نسبت به دانه های گلدانی با تاخیر رشد همراه است اما بعد از چند سال سبب ایجاد گیاهان قویتری نسبت به نهال های گلدانی می گردد.

کاشت بذر پسته در خزانه:

 زمین خزانه پسته مانند خزانه دیگر درختان باید آماده گردد. فاصله کاشت بذرها روی بستر کشت بین ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر و بین خطوط ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر است. پس از کاشت بذر ، روی آن را با استفاده از ماسه بادی همراه باکود دامی پوشانده و آبیاری می‌نمایند. میزان بذر پسته مصرفی پسته در هکتار  ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم می‌باشد و حدود ۲۵۰ هزار نهال پسته در یک هکتار می‌توان تولید نمود.

 نهال‌ های تولیدی در فصل پاییز و زمستان آماده انتقال به زمین کشاورزی هستند (نهال یکساله). هرچه سن نهال پسته در خزانه بالاتر رود به علت گسترش سیستم ریشه و پیچیده شدن ریشه نهال‌ها پسته و عدم دقت درهنگام  جابه جایی نهال به زمین کشاورزی و قطع ریشه‌ها، یکباره انجام می‌شود.

درخزانه راه رو هایی درفاصله های ۵/۱ تا ۲ متر شاخته می شود که این عمل بهحرکت کارگران برای حذف علف‌های هرز و انجام عملیات آبیاری و  پیوند زدن نهال‌ها کمک می‌کند. اگر کف خزانه بوسیله سیمان و یا موزائیک فرش شود از رشد رو به پایین ریشه‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین جا به‌ جایی نهال‌ها آسان‌تر و تلفات آنها نیز کمتر خواهد بود.

کاشت بذر پسته درکیسه‌های پلاستیکی:

برای این کار از کیسه‌های پلاستیکی با ارتفاع ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر استفاده می‌شود.  هر چه ارتفاع کیسه‌ها پلاستیکی بیشتر باشد(۳۰ سانتی متر و یا بیشتر) برای رشد نهال بهتر است.چون که محیط رشد در گلدان محدود است و گیاهانی مانند گیاهانی که در مزرعه و باغ کاشت می‌شوند نمی‌ توانند ریشه‌های خود را بیشترکرده و بصورت طبیعی از مواد غذایی خاک استفاده کنند. برای تهیه کردن احتیاجات گیاه، خاک درون کیسه‌ها ی پلاستیکی را مخلوطی از یک تا دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک زراعی (لومی) و یک قسمت کود دامی یا خاک برگ پوسیده انتخاب می‌شود.

انتقال نهال پسته به زمین کشاورزی:

زمینی که قرار است نهال در آن کاشت شود، باید چاله ای به عمق۶۰ و به قطر ۴۰ سانتیمتر حفر کرد و آن را با خاک  همراه با کود دامی پر نمود. نهال‌های پسته را باید طور در گودال کاشت که طوقه (حدفاصل بین ریشه و ساقه) آن هم سطح زمین قرار گیرد.

اگر طوقه گیاه درخاک فرو رود، امکان دارد پوسیده شود و یا مورد حمله قارچ‌های پوسیدگی طوقه (گموز) واقع شود. اگر هم طوقه بالاتر از خاک قرار گیرد، آن قسمت‌های از ریشه که در معرض هوا قرار گرفته‌اند از بین می‌رود. بعد از قرار دادن نهال درگودال، خاک اطراف نهال را فشار داده تا گیاه در آن مستقر شود. نهال‌های بذری را باید بلافاصله پس از انتقال آبیاری کرد.

بسیاری از کشاورزان به آبیاری مناسب نهال پسته، پس از کاشت  اهمیت چندانی نمیدهند. آبیاری نهال پسته بلافاصله پس از کاشت باید شروع شود و با دوره های حداکثر ۷ روزه در سال اول ادامه می یابد. در سال دوم دوره ی آبیاری به مرور به ۱۴ روز یک بار تبدیل شده و در صورتی که آب کافی در اختیار باشد تا زمان پیوند نهال، نهال ها با همین دور آبیاری میشوند.

برای خرید بذر درجه یک پسته و همچنین دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید:

مهندس حاج حسنی                               09131923700

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

درباره‌ی شمشاد امیری خراسانی

حتما ببینید

آیا علت زرد شدن برگ درختان پسته را می دانید؟

آیا علت زرد شدن برگ درختان پسته را می دانید؟

محصولی ارزآور و صادراتی به نام پسته یا طلای سبز پسته گیاهی است که از …

37 نظر

 1. سلام خسته نباشیین،ببخشین شما برای اینکار پسته خندان بکار میبرین یا دهن بسته؟

  • محسن جمشیدی

   سلام برای دهن باز

   • سلام ببخشید برای پیوند پسته میتوان یک شاخه را بدون پیوند به عنوان شاخه نر استفاده کرد ،من یک درخت پسته در حیاط دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون

    • محسن جمشیدی

     سلام سوال شما واضح نبود!
     اگر شاخه از نهال منظورتون بود بگیرید بله میشه ولی مشخص نخواهد شد که نر هست یا ماده به احتمال 50% پیوند بدست آمده نر خواهد شد اگر منظور شما این هست که از شاخه خود درخت بگیرید به خودش پیوند بزنید که کلا کار اشتباهی است…
     اگر میخواهید هم گل نر هم گل ماده روی یک پایه داشته باشید این کار هم غلط هست شاخه نر قدرت بالاتری در جذب مواد از ریشه دارد و اجازه رشد زیادی به شاخه های ماده نمی دهد.

 2. سلام با عرض خسته نباشید .
  خواستم ببینم که برای شروع این کار ، پسته باید خام باشه یا اگر بوداده هم بود عیبی نداره؟

  • سلام
   پسته بود داده اصلا سبز نخواهد شد! به علاوه پسته ای که در بازار به شکل خام هم هست احتمال سبز شدنش حدود 60% هست چون داخل دستگاه رفته و ممکنه بذر آسیب فیزیکی دیده باشه پسته بذری به شکل دست چین جمع آوری میشه از روی درخت و خشک میشه

 3. سلام ببخشید فاصله درختان منظور بذر ها در زمین کشت چقدر باید باشد

  • سلام
   اگر میخواهید ادوات داخل باغ ببرید باید فاصله حداقل 6 متر بین ردیفها و 2 متر برای درختها را رعایت کنید این اعداد به 8 و 3 هم قابل افزایش هستند در غیر این صورت میتوانید به شکل مربعی با فاصله 4*4 هم بکارید انتخاب با خود شماست معمولا 2 متر و 6 تا 7 متر انتخاب باغداران هست

 4. سید جان میرزا بدیعی

  با سلام . استفاده کردم . خدا قوت بده . میخواستم ببینم برای تعیین سن درخت پسته میتوانیم از مشاهده درخت سن درخت را تشخیص بدیم ؟ با بررسی چه فاکتور هایی یا چه علاماتی . بطور مثال سن آهو از روی شاخش تعیین میشه . با تشکر .
  ضمنا یک درخت پسته حالا از هر نوعی در 12 سالگی چه میزان پسته تولید میکنه و تولید خالص یک کیلو پسته چقدر هزینه دارد ؟

  • سلام
   تشخیص سن درخت از روی گره های رویشی هر سال با تخمین 80% امکانپذیر است..

   درخت پسته در شرایط خوب 3 برابر هزینه ای که براش شده است محصول می دهد این عدد در شرایطی هست که هزینه ها و قیمت پسته افزایش نداشته باشد، ممکن است در سالی شما 10 میلیون هزینه کنید قیمت پسته افت کنه ممکن هست قیمت پسته افزایش پیدا کنه…..

   • سلام خسته نباشید ببخشید در هنگام کاشت پسته در زمین مشکل داره اگه مقداری کود روی اون بریزیم
    مقدار کمی

    • محسن جمشیدی

     سلام
     هنگام کاشت فقط کود دامی پوسیده شده زیر محل کاشت در عمق توصیه می شود یا ورمی کمپوست سایر کودهای توصیه نمی شود

 5. سلام خسته نباشید؛ بذر پسته هایی که من کاشتم پوسیده و له شدن و بوی خیلی بدی میدادن میشه لطف کنید دلیلشو بگید و راهنمایی کنید

 6. بعد کاشت بذر پسته در گلدان باید چطوری آبش داد؟؟؟؟؟؟

  • با سلام
   میتوانید روی سطح گلدان یک پلاستیک شفاف بکشید و آبیاری نکنید تا زمانی که برگها بیرون بیاییند سپس هر هفت تا 10 روز یکبار آبیاری کنید

   اگر این امکان را ندارید و سطح کاری وسیع هست هر 3 روز یک بار مه پاشی کنید بسیار بسیار کم روی سطح خاک

 7. سلام بعد از گذاشتن بذر پسته در کیسه های پلاستیکی که حدود 20 سانتی متر است چگونه باید آن بذر کاشته شده را آب داد؟؟؟

  • در کیسه به شکل نم پاش آب بدهید تا برگها بیرون بیاییند (روزانه میتوانید آب اسپری کنید روی سطح خاک در حد بسیار بسیار کم) بعد از اینکه برگها بیرون آمد آبیاری نکنید تا 10 روز سپس با توجه به شرایط برگها دوره آبیاری مشخص میشه معمولا همان 10 روز خوب هست مگر اینکه محیط خیلی گرم و خشک باشه

 8. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم
  بعد از جوانه زدن پسته و کاشت ان در داخل گلدان چند مدت یه بار باید اب بدیم؟و اینکه جلوی نور مستقیم بذاریم گلدان رو یا تو سایه؟

  • سلام بهتر هست بعد از جوانه زدن مستقیم در نور آفتاب قرار نگیره
   تا زمانی که برگها از خاک بیرون نیامده اند نیازی نیست آبیاری کنید بعد از بیرون آمدن برگها هفته ای یک مرتبه کافی هست در گلدان (البته به خاکی که استفاده کردید هم بستگی دارد)

 9. سلام بعدر از کتشت بذر چه وقتی برگهایش بیرون می‌آید؟؟؟

 10. با سلام از راهنمایی شما از نهال استفاده کنیم بهتراست یا بدر.
  نهال هیبرید با معمولی چه فرقی دارد تشکر

  • سلام
   فرق نهال معمولی با هیبریدی در رشد و مقاومت به بیماری های قارچی هست.
   رشد نهال هیبریدی تقریبا 3 برابر نهال معمولی هست
   اما نیاز آبی این نهال هم 3 برابر نهال پسته بومی ایران هست
   بنابراین باید این نهال را افرادی بکاریند که آب زیاد دارند و زمین کم

 11. حمزه ایروانی

  با سلام در زمان کاشت پسته در پلاستیک نشای آیا به خاک کود اضافه کنیم یا نه؟

  • مهندس مهدی یادگاری

   سلام
   در زمان کاشت خیر، بهتره از کود استفاده نکنید.
   کود دهی در زمان کاشت پسته داخل زمین در عمق های پایین تر استفاده کنید.

 12. سلام خيلي ممنون از اطلاعات ارزشمندي ك دادين . فقط يه سوال داشتم، من ميخوام سفيد پسته بكارم بايد حتما دهن باز باشن پسته عا يا دهن بسته هم ميشه ؟؟

  • محسن جمشیدی

   سلام
   تفاوتی نداره هر دو سبز می شوند اما بهتره که شما پایه را از ارقام بادامی وحشی تهیه کنید

 13. با سلام خدمت شما و تشکر از مطالب آموزشی ارزنده که بیان فرمودید

  چندتا سوال داشتم از خدمت شما، اول اینکه برای کشت بذر پایه چه نوع بذر یا رقمی را پیشنهاد میدهید و اینکه شرایط آب و هوایی منطقه در این انتخاب دخیل است؟ بهترین زمان برای کشت بذر پسته چه موقع از سال هستش و زمانی که بخواهیم بذر جوانه زده را به داخل گلدان کیسه ای پلاستیکی انتقال بدیم دما بایستی چند درجه باشه؟ تا چند سال امکان نگهداری نهال پسته در داخل گلدان وجود دارد؟ آیا این امکان دارد که نهال تا زمان پیوند خوردن و حتی یکسال بعد از آن درون گلدان باقی بماند و در صورت از بین رفتن گلدان نهال را به گلدان جدید انتقال بدهیم؟
  با تشکر مجدد از شما بزرگواران

  • محسن جمشیدی

   سلام
   بذر بادامی زرند توصیه می شود.
   اقلیم مورد نیاز پسته در مقاله ای جداگانه توضیح داده شده است ارقام مختلف پیوند را در اقلیمهای مختلف تغییر می دهند اما بهترین پایه همان بادامی زرند هست
   بهترین روش کاشت بذر پسته کاشت مستقیم داخل خود زمین اواخر اسفند ماه است

   ماندن زیاد پسته در گلدان توصیه نمی شود

   • سلام، با سپاس فراوان از توجه جنابعالی و پاسخ ارزشمندتان
    بنده دکتری کشاورزی دارم و برای شغل قصدم این هست که نهالستان ایجاد کنم بعنوان شغل و ساکن لرستان هستم. به نظر جنابعالی به چه طریقی بهتره که بذر پسته را بکارم و سپس بعد از پیوند برای فرو اقدام کنم؟ آیا امکان انجام این عملیات داخل گلدا هست؟ چون با مشکل زمین برای کاشت مواجه هستم
    با نهایت تشکر

    • مهندس نادر زینلی

     سلام
     طبق آموزشهای سایت عمل کنید موفق خواهید شد در صورت نیاز به مشاوره با بخش کارشناسی تماس بگیرید

 14. سلام .خسته نباشید.
  من میخوام تقریبا سه هزارتا بذر پسته بکارم ونیاز به کمکتون دارم و چنتا سوال.
  اولا بذر دهن بسته بهتره یا باز
  دوما آیا خاک زراعی کشاورزی مناسبه یا نه
  سوما آیا در گلدان پلاستیکی در محیط باز رشد میکنن یا باید شرایط گلخانه ای ایجاد کرد.

  • محسن جمشیدی

   سلام
   داخل پلاستیک میتوانید بکارید
   خاک مخلوطی از شن و ماسه و رس مناسب هست
   بذر دهن بسته و دهن باز هر دو اگر بادامی زرند باشند خوب هستندفقط دهن بسته دیرتر جوانه می زند

 15. سلام
  تشکر از راهنمایی ارزنده جنابعالی، شما بذر بادامی زرند موجود دارید برای فروش؟ در صورت وجود حدود قیمتش چقدر است؟ و اینکه هر کیلو پسته تقریبا برای کاشت در چند عدد گلدان است؟

 16. هنگام کاشت بذر پسته مشکل داره روشو مقدار کمی کود گاوی بریزیم

 17. ببخشید برای پیوند پسته میتوان یک شاخه را بدون پیوند به عنوان شاخه نر استفاده کرد ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *