آموزش جامع استفاده از گوگرد در صنعت کشاورزی

استفاده از گوگرد در کشاورزی

استفاده از گوگرد برای اصلاح خاکهای کشاورزی مخصوصا اصلاح خاکهایی با اسیدیته بالا (PH) این روزها مورد توجه باغداران و کارشناسان زیادی قرار گرفته است، اما متاسفانه اطلاعات صحیح و درستی از نحوه و میزان استفاده از گوگرد به کشاورزان ارائه نمی شود در این مقاله ابتدا به بررسی نقش گوگرد در گیاه و سپس نحوه صحیح استفاده از گوگرد در خاک پرداخته می شود.

آیا مصرف گوگرد برای گیاه ضروری است؟

گوگرد یکی از عناصر مورد نیاز گیاه است، در طبقه بندی بین عناصر کم مصرف و پر مصرف قرار میگیرد، در اکثر گیاهان گوگرد چهارمین یا پنجمین عنصر پر مصرف پس از نیتروژن، فسفر و پتاسیم قرار میگیرد. نیاز برخی گیاهان به گوگرد زیادت و نیاز برخی دیگر کمتر است، اما در اینجا بحث تغذیه ای گوگرد مطرح نیست، بلکه بحث اصلی اصلاح خاکهای شور و قلیایی با کمک گوگرد می باشد.

نقش گوگرد در گیاه چیست؟

سنتز پروتئین،  مهمترین نقش گوگرد در گیاه است هنگامی که گیاه توسط گوگرد تغذیه می شود، شادابی بیشتری دارید، به علاوه توسعه گرده افزایش یافته و نسبت به حمله آفات و بیماری های میکروبی،قارچی مقاومت بیشتری خواهد داشت.

گوگرد معدنی بهتر است یا پالایشگاهی؟

گوگرد معدنی از طبیعت استخراج می شود در نتیجه خلوص بالایی ندارد، بسته به اینکه از کدام معدن استخراج شده است می تواند حاوی عناصر مفید دیگری هم برای گیاه و زراعت شما باشد، موارد ارزشمندی چون: ماده آلی، کلسیم، سولفات ها، آهن، پتاسیم، منگنز، روی و ….به همین تناسب می تواند حاوی عناصر سنگین و مضری چون سدیم، آلمینیوم، کادمیوم، سرب و … باشد، گوگرد پالایشگاهی خلوص بالاتری دارد اما گوگرد پالایشگاهی هم می تواند حاوی عناصر مضری برای گیاه شما باشد، بنابراین مهمترین فاکتور برای انتخاب گوگرد مناسب این است که میزان عناصر مضر آن را بدانیم، در مجموع اگر گوگرد معدنی فاقد عناصر مضر پیدا کنیم قطعا از گوگرد پالایشگاهی بهتر است.

تامین گوگرد مورد نیاز گیاه

به صورت طبیعی بیشتر گوگرد موجود در خاک در ماده آلی خاک قرار دارد و تا زمانی که مواد آلی توسط میکروارگانیسمها تجزه نشده است گیاه نمی تواند آن را برداشت کند، به علاوه گوگرد معدنی یا پالایشگاهی هم بایستی طی یک فرایند بیولوژیک به کمک میکروارگانیسمها (باکتری ها) تبدیل به سولفات یا SO4-2 شو،  در غیر این صورت گوگرد به شکل بلا استفاده در خاک تا سالها باقی می ماند. میکروارگانیسمهای خاک نیز بدون وجود ماده آلی نمی توانند فعالیت نمایند. (عکسهای زیر)

گوگرد در کشاورزی
گوگرد در کشاورزی

همانطور که در عکسها مشاهده می کنید پس از برداشت خاک لایه های گوگرد کاملا دست نخورده و تجزیه نشده بعد از گذشت دو سال در خاک باقی مانده اند و عملا کشاورز هزینه ای که کرده است بی فایده بوده است.

 

 

 

 

بهترین و صحیح ترین روش استفاده از گوگرد معدنی یا پالایشگاهی در خاک

با توجه به عکسهای فوق مشخص می شود، گوگرد در خاکهای ما با توجه به نبود ماده آلی،و عدم فعالیت کافی میکروارگانیسمها در خاک بی استفاده در خاک باقی می ماند، راهکار صحیح این است که ماده آلی خاک را افزایش داده و سپس از کودهایی مانند هوکر استفاده کرد، توصیه می شود بعد از دادن گوگرد به خاک به میزان 40 لیتر از این محصول(هوکر) در آب آبیاری استفاده شود، اگر به خاک کودهای حیوانی-مرغی نداده اید، ابتدا گوگرد را به خاک بدهید سپس در آب آبیاری 20 لیتر اسید هیومیک بدهید و در آب بعدی 40 لیتر محلول هوکر را به خاک بدهید، میکروارگانیسمهای موجود در هوکر به کمک مواد آلی خاک گوگرد را تجزیه کرده و به یونهای قابل جذب محلول برای گیاه تبدیل می کنند به علاوه فعالیت بیولوژیکی باکتری ها در خاک باعث به وجود آمدن اسید سولفوریک در خاک شده و در نتیجه اسیدیته خاک کاهش می یابد، اسید سولفوریک با آهک خاک واکنش داده و سولفات کلسیم (گچ کشاورزی) در خاک تولید می شود، با به وجود آمدن گچ در خاک اثرات سمیت سدیم کاهش یافته و شوری خنثی می شود، بنابراین اگر شما به شکل صحیح از گوگرد در خاک استفاده کنید با یک تیر چندین نشان زده اید:

  1. اصلاح ساختار خاک و افزایش ماده آلی

  2. کاهش اسیدیته خاک (پی اچ)

  3. کاهش اثرات مخرب شوری

  4. رفع کمبود کلسیم در خاک

  5. افزایش فعالیت بیولوژیکی خاک

دانستن این نکته ضروری است که فرایند حل شدن گوگرد توسط باکتری ها زمانگیر است، با توجه به بارنگی و رطوبت، میزان ماده آلی و فعالیت باکتری ها این فرایند می تواند تا یک سال طول بکشد،

زمان و میزان مصرف گوگرد در خاک

باکتری های تجزیه کننده گوگرد در دمای زیر 12 درجه سانتی گراد غیر فعال می شوند، بنابراین بهترین زمان برای مصرف گوگرد اواخر زمستان است، ممکن است شما به دلیل اینکه نیاز به عملیات خاک ورزی در زمستان دارید قصد داشته باشید گوگرد را به همراه کودهای آلی (حیوانی-مرغی) در همان زمستان به زمین بدهید، هیچ مشکلی وجود ندارد، اما باید بدانید که از محصول هوکر حتما در ابتدای بهار استفاده کنید و اگر در زمستان به قصد تجزیه و قابل حل شدن گوگرد از این محصول یا هر محصول دیگری استفاده کنید عملا پول خود را دور ریخته اید!

نکته بسیار مهم:

اگر گوگرد را در زمستان به شکل عمیق (در چالکود) خاک بدهید و بعد از آن غرق آب کنید گوگرد توسط باکتری های بی هوازی تبدیل به سولفید هیدروژن خواهد شد، سولفید هیدروژن برای ریشه گیاه بسیار خطرناک است و میتواند باعث مرگ گیاه نیز بشود بنابر این دقت داشته باشید گوگرد را به هیچ وجه در عمق زیاد خاک نریزید تا همواره توسط باکتری های هوازی تبدیل شود.

میزان مصرف گوگرد در خاک

اصول کلی زیر را باید بدانیم:

  1. هرچه بافت خاک رسی تر باشد میزان گوگرد بیشتری باید مصرف شود.

  2. اگر قصد احداث باغ دارید و زمین هنوز کشت نشده است باید گوگرد را یک سال قبل به خاک بدهید.

  3. توقع نداشته باشید بعد از دادن گوگرد به خاک بلافاصله نتیجه بگیرید شما باید حداقل یک سال صبر کنید.

  4. هرچی میزان پی اچ خاک بالاتر باشد (خاک قلیایی باشد) میزان مصرف گوگرد بیشتر می شود.

  5. اگر قصد اصلاح خاک قبل از کاشت را دارید می توانید میزان مصرف را بالا ببرید در غین این صورت هرگز بیش از 200 کیلو در هکتار برای هر فصل زراعی استفاده نکنید.

جدول عمومی میزان استفاده از گوگرد در خاک
نوع خاک شنی لومی لومی رسی نکات مهم
میزان مصرف برای کاهش یک واحد پی اچ
(هکتار)
80-100 کیلوگرم 250-350 350-500 گوگرد را حداکثر سالیانه یک بار مصرف کنید
میزان مصرف پیشنهادی عمومی بوده و شرایط آهک و اسیدیته خاک و نوع کشت باید مورد مطالعه قرار گیرد تا میزان دقیق مشخص شود.

دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد گوگرد برای گیاه بسیار مضر است پیشنهاد می شود اگر میخواهید بدون نظارت کارشناس از گوگرد استفاده کنید از حداقل میزان توصیه شده استفاده کنید.

استفاده از گوگرد برای کنترل آفات

چند صباحی است، محلول پاشی گوگرد پودری بر روی برگها و یا گوگرد مایع برای کنترل آفات در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است، باید بدانیم گوگرد معمولا کشنده آفات نیست (در مورد بیماری های قارچی فرق می کند) معمولا بوی نامطبوع گوگرد هست که باعث دور شدن آفات می شود، بنابراین نیازی نیست برای کنترل آفات از گوگردهای معدنی به میزان بسیار زیاد استفاده کنید، پوشیده شدن برگها توسط گوگرد میتواند باعث سوختن برگها بشود، اگر مقدار کمی از گوگردی که بر روی برگ هست توسط باکتری ها تجزیه شود تبدیل به اسید سولفوریک شده و برگ شما را کاملا از بین می برد، گزارشهای متعددی از برگ سوزی درختان پس از پاشیدن گوگرد منتشر شده است، اما متاسفانه برخی با سودجویی همه کشاورزان را به پاشیدن دزهای بسیار زیاد گوگرد بر روی برگها ترغیب می کنند.

 برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا