بهترین کود برای نهال پسته چه کودی است؟

بهترین کود برای نهال پسته چه کودی است؟

تعیین میزان عناصر و تغذیه درختان پسته

تعیین دقیق عناصر غذایی موجود در نهال پسته کار راحتی نیست. به همین دلیل در ایران تلاش های زیادی از طرف موسسات تحقیقات پسته انجام شده است. پسته نیز مانند سایر گیاهان به عناصر پر مصرف و کم مصرف نیاز دارد. هر کدام از این عناصر برای عملکرد گیاه لازم هستند که به نوعی بهترین کود برای نهال پسته محسوب خواهند شد. تعادل بین عناصر غذایی پر مصرف و کم مصرف باعث افزایش باردهی و کیفیت میوه شده و همچنین گیاه را نسبت به آفات و بیماری ها مقاومت تر می کند.

عناصر پر مصرف عبارتند از:

 • ازت (N)
 • فسفر (P)
 • پتاسیم (K)
 • کلسیم (Ca)
 • منیزیم (Mg)
 • گوگرد (S)

عناصر کم مصرف عبارتند از:

 • آهن (Fe)
 • منگنز (Mn)
 • کلر (Cl)
 • بر (B)
 • مس (Cu)
 • روی (Zn)
 • نیکل (Ni)
 • مولیبدن (Mo)

جهت تغذیه صحیح درختان پسته و توصیه کودی، انجام آزمایش خاک و برگ الزامی است. برای تعیین میزان عناصر پرمصرف از تجزیه خاک و برای عناصر کم‏ مصرف تجزیه برگ توصیه می ‏شود. دستورالعمل کلی کودهای شیمیایی برای درختان پسته 300 گرم ازت خالص، 300 گرم فسفر پنتا اکسید، 300 گرم پتاسیم اکسید و 20 کیلوگرم کود حیوانی برای هر درخت می ‏باشد.

میزان عناصر غذایی پر مصرف از طریق آزمون خاک

ریشه های درخت پسته حجم وسیعی از خاک را اشغال می کنند. در نتیجه نمونه برداری از خاک باید از محل رشد فعال ریشه باشد. برای یک آزمون دقیق بهتر است از 3 تا 10 نقطه اطراف درخت نمونه گرفته شود. در زمان نمونه برداری باید به روش آبیاری توجه کرد. زیرا نوع آبیاری در باغ روی توسعه ریشه و پخش عناصر غذایی در ناحیه ریشه تاثیر می گذارد. بعد از نمونه برداری و ارسال آن ها به آزمایشگاه، می توان میزان هر یک از عناصر غذایی را متوجه شد.

میزان عناصر غذایی کم مصرف از طریق آزمون گیاه یا برگ

آزمون گیاه یا برگجهت تشخیص کمبود عناصر غذایی و سمیت های گیاه مناسب است. میزان عناصر غذایی در برگ به عواملی از جمله مرحله رشد، شرایط آب و هوایی، توزیع ریشه در خاک، میزان و نوع آبیاری، سن درخت، موقعیت برگ روی درخت، زمان نمونه برداری و … بستگی دارد. بنابراین باید نمونه برداری باید مطابق با هدف انجام آن، به صورت استاندارد انجام گیرد. جهت نمونه برداری باید ار برگ هایی که کامل باز هستند و محلول پاشی نشده اند استفاده کرد. بهترین زمان برای نمونه برداری بین تیر تا مرداد است. پس از اینکه تفسیر آزمایش آماده شد، می توان بهترین کود نهال پسته را تعیین و آماده کرد.

آزمایش خاک و برگ

زمان و نحوه مصرف کودهای شیمیایی

کودهای فسفاته، پتاسه، میکرو و کودهای آلی در زمستان به صورت چالکود یا در شیار کودی استفاده می ‏شوند. کودهای ازته در سه دوره و به صورت گندم‏ پاش به درختان داده می‏ شود. دوره اول کودهای ازته همراه با آخرین آب قبل از سبز شدن درختان، دوره دوم در اواسط اردیبهشت و دوره سوم همراه با آخرین آب قبل از برداشت محصول می‏ باشد.

چالکود درختان پسته

به نهال پسته چه کودهایی باید داد؟

درخت پسته معمولاً نیاز به کود های ازته دارد. در حیطه خاک هایی که در حال حاضر برای پسته کاری استفاده می شود احتیاح به عناصر مفید دیگر هنوز ثابت نشده است اما با توجه به اینکه میوه های آجیلی در حین رشد و رسیدن به کمال به مقادیر نسبتاً زیادی فسفر و پتاسیم و همین طور ازت احتیاج دارند، پسته نیز نیاز مبرمی به عناصر مذکور خواهد داشت. کمبود عناصر فسفر و پتاسیم خاک از طریق کود دادن قابل تامین است.

در همین حال نیاز درختان پسته به عناصر دیگری از جمله منیزیم و روی قطعی به نظر می رسد. نیاز درختان پسته در جهت رشد مطلوب اندام ها مخصوصاً برگ ها و میوه هایش به عنصر روی اخیراً مورد مطالعه قرار گرفته و به اثبات رسیده است. کمبود شدید عنصر روی در درختان پسته، رشد درختان را کاهش می دهد و حتی برخی از شاخه ها را می خشکاند. تاخیر در برگ دهی درخت و پوک شدن میوه از جمله عوارض کمبود روی می تواند باشد. کمبود عنصر روی در نهال های پسته موجب ظهور لکه های قرمز رنگ پراکنده بر روی برگ ها و پریدگی رنگ آن ها می شود.

برگ های موصوف بیشتر در قسمت انتهایی نهال متمرکز است و حاشیه برگ ها موج دار می شود. بعضی باغداران کمی کودهای ازت دار را در حین آبیاری به آب می افزایند و نتایج مفیدی در جهت رشد نهال ها و جوانه ها و میوه درختان پسته کسب کرده اند. به طور قطع بهترین شرایط رویش و رشد جوانه ها و نیز باردهی مطلوب درختان پسته با آبیاری های به موقع و پذیرایی با کودهای مغذی و سرشار و نیز مصون نگه داشتن درختان از گزند آفات و حشرات میسر است.

بهترین کود نهال پسته

توصیه کودی در باغات پسته ایران

در ایران بیشتر از کود ماکیان در باغات پسته استفاده می شود. اما بهتر است از مصرف بیش از حد کود مرغی خودداری شود. زیرا ازت زیاد در کود مرغی برای درختان جوان مناسب نیست. کود مرغی درصد آهن بالایی دارد و توصیه می شود در شیار کودی عمیق مصرف و مدفون شوند. بنابراین باغاتی که نیاز به کود فسفره دارند، از کود مرغی استفاده می کنند.

کودهای دامی گاوی و گوسفندی تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و گاهی به صورت مخلوط به باغ پسته داده می شوند. کود گاوی ازت و پتاسیم کمتری نسبت به کود گوسفندی دارند. این نوع کودها باید به صورت فرآوری شده و پوسیده در باغ پسته پخش شوند. در صورتیکه این کود با خاک مخلوط گردد نتیجه بهتری می توان گرفت. باغاتی که نیاز به کود پتاسه دارند، کودهای گوسفندی اسفاده می شوند.

نحوه استفاده کود حیوانی در باغ

به توصیه کارشناسان کشاورزی بهتر است برای جلوگیری از شیوع  قارچ های مولد آفلاتوکسین، کودهای دامی و مرغی به صورت چالکود و به شکل پوسیده در باغ مصرف شوند. اواسط پاییز تا اوایل زمستان بهترین زمان استفاده از کودهای حیوانی است. این کودها باید در قسمت سایه انداز درخت و هر 2 سال یکبار به صورت چالکود مصرف شوند.

تاکید می شود کودهای حیوانی در سطح خاک ریخته نشوند. به دلیل این که قسمتی از آن در معرض مستقیم نور خورشید قرار گرفته و تجزیه می شوند و  قسمت دیگر با جذب بیشتر آب و مواد غذایی سبب رشد هوایی ریشه ها به سطح خاک می شود. بنابراین خشکی تابستان و سرمای زمستان می تواند ریشه های درخت را تهدید کند.

جهت دریافت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید:

مهندس غلامی: 09916924184 | پشتیبانی: 03434243000 – 03434263531

 

کوددهی درختان پسته

 

 

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

منبع:

 1. شناخت تاریخی پسته ایران
 2. راهنمای کاشت پسته و خواص درمانی آن

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *