ویژگی های نهال پسته هیبریدی دلیل رسیدن به باغی نمونه و شدیدا اقتصادی

نهال پسته خوب پایه و اساس باغ برای داشتن باغی سودده و بی نقص

درخت پسته بومی مناطق آسیای میانه، از جمله ایران و افغانستان امروزی است. تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد که دانه های پسته از اوایل سال 6750 قبل از میلاد یک خوراکی معمول بودند. پسته امروزی P. vera اولین بار در آسیای میانه کشت شد.

پسته یک گیاه کویری است و با اینکه مانند سایر گیاهان دوستدار آب و خاک شبرین است اما در برابر شوری نسبتا مقاوم است. در تحقیقات دیده شده است که هنگامی که گیاه پسته با آبی که دارای  3000 تا 4000 Ec است آبیاری شود، رشد خوبی خواهد داشت. درختان پسته به شرایط آب و هوایی نسبتاً مقاوم هستند و می توانند در دمای بین 10 − (14 درجه فارنهایت) در زمستان و 48 درجه سانتیگراد (118 درجه فارنهایت) در تابستان زنده بمانند. آنها به موقعیت آفتابی و خاک خوب زهکشی شده نیاز دارند. درختان پسته در شرایط رطوبت بیش از حد ضعیف عمل می کنند و اگر آب زیادی دریافت کنند و خاک به اندازه کافی آزاد و عمیق نباشد، در زمستان مستعد پوسیدگی ریشه هستند. تابستان های گرم و طولانی برای رسیدن مناسب میوه لازم است.

نهال پسته خوب نهالی ست که در  درجه اول با شرایط جغرافیایی و آب و هوایی که در منطقه مورد نظر وجود دارد سازگار باشد. در ایران به دلیل موقعیت بیشتر بیابانی و کمبود آب و کیفیت پایین آن مقاومت نهال در برابر سرما و گرما و کم آبی و شوری و حتی آفات و بیماری ها اهمیت بسیار زیادی دارد. نهال های خوب و با کیفیت دارای رشد بسیار بالایی بوده و پس از گذشت سالهای کمتری قابلیت پیوند خوردن پیدا می کنند و در نهایت منجر به تولید درختان حجیمی شده و باردهی آن ها چند برابر نهال های بی کیفیت خواهد بود.

نهال پسته خوب پایه و اساس باغ برای داشتن باغی سودده و بی نقص می باشد

ویژگه های نهال هیبریدی چیست که آن را متمایز می کند

معمولا هیبریدها برای بهبود خصوصیات گیاهان حاصل مانند عملکرد بهتر، یکنواختی بیشتر، بهبود رنگ و مقاومت در برابر بیماری انتخاب می شوند. نهال پسته هیبریدی آمریکایی یک نهال اصلاح شده است که از طریق کشت بافت تولید می شود. این نهال از دو گونه وحشی پسته تشکیل شده است.

تمام نهال های کاشته شده توسط کشاورز گیاهان مشابهی تولید می کنند، در حالی که بذرهای نسل بعدی حاصل از این گیاهان به طور مداوم عقیم بوده و از این ویژگی های مطلوب برخوردار نخواهند بود. نهال های هیبریدی کاشته شده خصوصیات یکنواختی را ارائه می دهند زیرا به روش کشت بافت از یک گیاه با خصوصیت یکسان تولید می شوند. برای تولید این گیاهان از گونه های هم نژاد با خصوصیات خوب و ویژه استفاده می شود که باعث تولید گیاهان بهتر و سازگارتر و نژادی برتر (مانند عملکرد محصول بالا) خواهد شد.

گونه های والدین مورد استفاده با دقت انتخاب می شوند تا به خصوصیات برتر موجود در هر یک از والدین و در نتیجه عملکرد برتر برسند. شرکت دانش بنیان آریا نهال رفسنجان تولید کننده بهترین و با کیفیت ترین نهال های پسته هیبریدی (آمریکایی) در کشور است که دارای کادری مجرب از بهترین متخصصین بیوتکنولوژی، اصلاح نباتات و دارو سازی می باشد. نهال های پسته هیبریدی این شرکت رشد بسیار بالایی داشته و عاری از هرگونه بیماری هستند.

پایه UCB-1 نتیجه گرده افشانی غیرمستقیم یا کنترل شده گونه های پسته آتلانتیکا ( P. Atlantica) و پسته اینتگرما (P. Integrrima) می باشد. این پایه در سطح وسیعی از باغات پسته کالیفرنیا و آریزونا ایالات متحده آمریکا کاشته شده است و هر ساله درآمد قابل توجهی را برای صنعت پسته این کشور به ارمغان آورده است.

ویژگه های نهال هیبریدی چیست که آن را متمایز می کند

استفاده از ویژگی های نهال هیبریدی تاثیرات خوبی بر محصول نهایی خواهد داشت

نهال هیریدی پایه قوی برای پیوند زدن سایر گونه ها می باشد و کشاورز می تواند گونه پیوندی مورد نظر خود را به سادگی روی این پایه پیوند زده و پسته دلخواه خود را سریعتر و با درگیری های کمتر به دست بیاورد. بنابراین بر خلاف تصور رایج برای کم شدن کیفیت پسته در صورت استفاده از این پایه، توجه کنید که پایه هیبریدی تفاوتی در طعم و شکل پسته نهایی ایجاد نخواهد کرد و تنها کیفیت و کمیت آن را افزایش خواهد داد.در مقاله آموزشی موجود در سایت می توانید ویدیوی پیوند زدن نهال پسته هیبریدی را مشاهده نمایید.

نهال پسته هیبریدی UCB-1 یا نهال پسته آمریکایی به دلیل قدرت رشد بالا، تولید محصول بیشتر و همچنین مقاوم بودن در برابر بیماری ها پسته مانند گموز و بیماری قارچی ورتیسیلیمومی و دیگر بیماری ها که هر ساله خسارت زیادی به باغ و کشاورز وارد می کنند، در حال حاضر بهترین پایه در برابر دیگر پایه های پسته است.

استفاده از ویژگی های نهال هیبریدی تاثیرات خوبی بر محصول نهایی خواهد داشت

هیبریدی به چه معناست؟

در کشاورزی و باغداری، گیاهان هیبرید به وسیله عملیات کشت بافت در محیطی کاملا عاری از بیماری ها و آفات تولید می شوند. این عمل به دلیل بهبود خصوصیات گیاهان و استفاده حداکثری از این خصوصیات می باشد.

گیاهان ترکیبی توسط شرکت ما با در نظر داشتن تمامی شرایط و به زیر نظر متخصصین تولید می شوند. به طور معمول، این نوع پرورش گیاه برای جمع آوری دو صفت در هر یک از انواع انتخاب شده انجام می شود تا گیاه حاصل از هر دو ویژگی برخوردار باشد.

گیاهان در حال رشد می توانند به اندازه کافی پیچیده باشند، اما اصطلاحات فنی باعث گیج شدن بیشتر کشاورزان می شوند. اصطلاحات نهال هیبرید و تراریخته دو مورد از این اصطلاحات هستند. این اصطلاحات به ویژه به دلیل حساسیت زیادی که نسبت به گیاهان تراریخته به وجود آماده است بسیار داغ  و گیج کننده هستند. برای رهایی از این بحث گیج کننده باید به تفاوت های هیبرید و تراریخته توجه کرد.

هیبریدی به چه معناست؟

روش تولید نهال هیبریدی روشی کاملا سالم و علمی

در واقع نهال های هیبرید حاصل تحقیقات هوشمندانه دانشمندان برای استفاده از ذخایر ژنتیکی گیاهان و تولید رقم هایی است که نسبت به والدین خود دارای ویژگی های بهتر و سازگارتر با شرایط محیطی امروزه می باشد.

درست است که هیبرید و تراریخته هر دو دستکاری گیاه توسط انسان هستند. اما گیاه هیبریدی گیاهی است که تنها تولید آن توسط فرایند های طبیعی به وسیله انسان تسهیل می شوند. تولید تراریخته ها همیشه در آزمایشگاه ها انجام می شود و تولید آنها شامل پیرایش و تغییر ژن گیاه است و یک گیاه اصلاح شده ژنتیکی نمی تواند ارگانیک و طبیعی باشد.

برای تولید نهال هیبریدی از روش کاملا علمی و سالم کشت بافت استفاده می شود که در آن هیچ گونه دستکاری ژنتیکی در درخت و محصول آن صورت نمی گیرد در نتیجه این روش به هیچ عنوان کشاورزی ارگانیک را نقض نمی کند بلکه تنها خصوصیات و مقاومت درختان را نسبت به گونه های عادی افزایش می دهد.

نهال هیبریدی نهالی با سازگاری بالا با شرایط ایران

همان طور که گفته شد نهال هیبریدی حاصل والد ماده آتلانتیکا بوده که همان بنه ایرانی است پس به خوبی با شرایط آب و هوایی ایران سازگاری دارد هرچند برای سازگاری بیشتر این نهال بهتر است در بازه زمانی اوایل فروردین ماه تا اواسز خرداد و یا به عنوان زمان دوم کشت در نیمه دوم شهریور ماه کشت شود.

از بین این دو فصل گفته شده فصل بهار تا خرداد زمان بهتری برای نهال است زیرا در این دوره زمانی نهال فرصت کافی برای رشد و مقاوم سازی در برابر شرایط نامساعد محیطی پیدا کرده و سازگاری آن افزایش می یابد.

روش تولید نهال هیبریدی روشی کاملا سالم و علمی

انتخاب نهال خود را هوشمندانه و اقتصادی برای دراز مدت انجام دهید

با توجه به نکات گفته شده نتیجه گرفته می شود که استفاده از نهال های هیبریدی برای احداث باغ نه تنها برداشت محصول شما را چند سال جلوتر خواهد انداخت بلکه مقدار محصول برداشتی را بیشتر خواهد کرد و از طرف دیگر به دلیل آنکه عاری از بیماری می باشد بسیاری از هزینه های نگهداری این نهال مانند هزینه های مقابله با بیماری های قارچی کاهش پیدا خواهد کرد و در دراز مدت سود اقتصادی زیادی را برای کشاورز حاصل خواهد کرد.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

 

درباره‌ی مهندس مینا هادوی

Avatar

حتما ببینید

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

کامکوات، کوچک ترین عضو خانواده مرکبات و سرشار از خواص مقوی کامکوات بزرگ تر از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *