پسته اکبری (مشخصات و تفاوت آن با سایر ارقام پسته)

تفاوت پسته اکبری با سایر ارقام در چیست؟

پسته اکبری پسته بسیار کشیده و خوش شکلی هست (Super Long) که تقریبا در تمام دنیا مشتریان خاص خودش را دارد و این موضوع علت های مختلفی می تواند داشته باشد که به نقل از  صاحب نظران پسته، به علت راحت پوست شدن این پسته، حس خوبی دارد و در عمل جز پسته های لوکس دسته بندی میشود، از نظر قیمت هم معمولا همیشه یک سر و گردن قیمت بالاتری از پسته های مثل فندقی دارد.

درختان پسته اکبری هر سال محصول زیاد نمی دهند و معمولا هر چند سال یک بار باردهی زیاد دارند و این هم مزید بر علت میشود که تقریبا همیشه پسته اکبری اعلا کمتر در بازار موجود باشه و قیمت هم بیشتر خواهد بود.

ریشه نام اکبری در ارقام پسته

نام گذاری ارقام پسته مبنای علمی خیلی دقیقی ندارد و معمولا بر اساس نام شخصی که این پیوند را تکثیر نموده  است.

 

ارقام پسته ای که در  رفسنجان شهرت دارند:

پسته احمدآقایی، اکبری، سفید پسته نوق، فندوقی، کله قوچی، قزوینی، محمدآقایی، اوحدی، (ابراهیمی، قرمزا، آگاه، وحیدی) و چروک، هفتادتایی، پسته جباری، سیف الدینی، ممتاز، شاهپسند، بادامی زرند و  صدها (شاید هم هزارن) رقم پسته دیگر که هر شخصی به تناسب قدرتش در کشاورزی پسته نامی را برای رقمی انتخاب کرده و یا این که به این نام در بین مردم رواج یافته است.

 

ولیکن به صورت کلی و ساده از چندین سال اخیر  کشاورزان و آجیل فروشان با هم هماهنگ تر هستند و ارقام را به  چند دسته ساده تقسیم نمودند:

  • پسته احمدآقایی (دراز و بادامی شکل)
  • پسته اکبری (کشیده و خوش فرم)
  • پسته فندوقی (گرد و ریز)
  • پسته کله قوچی (گرد و درشت)

تقریبا تمامی ارقام پسته در یکی از رنج های چهارگانه بالا میگنجد و شباهت ظاهری دارد. فرضا پسته چروک هم شبیه پسته احمدآقایی است و هم شبیه پسته اکبری.

مزیت های کلی پسته اکبری و دلایل محبوبیت آن

  1. در صورتی که تازه و دستچین باشه  به خوبی بوداده بشه (برشته بشه) مزه ترد و بسیار خوشمزه ای خواهد داشت و این یکی از دلایل محبوبیت آن است.
  2.  پسته اکبری کشیده و زیباست و لوکس تر به نظر میرسد و معمولا اشخاص با دیدن پسته زیباتر تصور این را دارند که حتما بهتر  است!
  3.  پسته اکبری راحت تر پوست میشود و نیاز نیست که برای پوست کردن آن انرژی خاصی به آن وارد کنید و این هم یک حالت لوکس به پسته اکبری بخشیده است و برای خانم های که ناخن بلند دارند زحمتی را برای پوست کردن ایجاد نمیکند!

 

مزیت های پیوند اکبری برای کشاورزان

از نظر خواص پسته اکبری نسبت به سایر رقم ها مقاله خاصی در دسترس نبود که بتواند اثبات کند، پسته اکبری به سایر پسته از نظر خواص برتری دارد، و همواره نیاز بازار، به کشاورز جهت دهی میکند و چند سال اخیر رقم اکبری در  ایران مورد استقبال زیادی قرار گرفته، البته لازم به ذکر است که فقط مساله قیمت بیشتر پسته اکبری و مرقوم به صرفگی اقتصادی آن نبوده که موجب ازدیاد این پسته شده، بلکه پسته اکبری مصرف آب کمتر در تابستان دارد و با توجه به خشک سالی های اخیر، این موضوع هم مزید بر علت شده است که کشاورزان به سمت پسته اکبری اقبال داشته باشند.

معایب پسته اکبری برای کشاورزان

درخت پسته اکبری به نسبت سایر ارقام، درختان تنومندی دارد و بسیار پر برگ، ولیکن در مقابل آفاتی مثل پسیل حساسیت بیشتر داشته و در صورت عدم مقابله امکان برگ ریزی دارد.

سال آوری در درختان اکبری معمولا همیشه اتفاق می افتد (بر خلاف احمدآقایی) و حتی با وجود رسیدگی کافی به درختان، امکان برداشت فراوان از درختان به صورت هر ساله محتمل نیست و در بهترین حالت سال آور و سال نصف و نیمه آور داریم!

درختان پسته نیاز به سرمای زمستانه به اندازه های مختلف دارند تا بعد از سپری شدن آن درخت بیدار شود، برای درختان احمدآقایی و فندقی نیاز سرمایی کمتر است و معمولا هر ساله تامین میشود و برای درختان اکبری نیاز سرمایی حدود 1200 ساعت دمای زیر 6 درجه در زمستان است که معمولا هیچ زمان تامین نشده است (حداقل 15 سال اخیر).

 

 

توصیه های لازم برای کاشت درختان پسته و احداث باغ

 برای انتخاب پایه پسته وسواس بسیار داشته باشید که مصداق خشت اول گر نهد معمار کج نشوید!

پایه های معمولی پسته خوب در ایران پایه بادامی زرند می باشد که قیمت پایینی هم دارد (زیر ده هزار تومان) و پایه های بهتر پایه UCB1 (هیبریدی آمریکایی) است که نسبت به شوری و تنش های محیطی مقاومت بالاتری دارد و همچنین رشد بسیار سریعتری دارد و امکان پیوند زدن در سال دوم را برای شما فراهم میکند.

ایراد پایه های هیبریدی قیمت بالای آنهاست ولی با توجه به این که سرمایه گذاری پسته معمولا بعد از شش سال سود آوری اقتصادی بالا دارد، انتخاب رقم هیبریدی توصیه میشود.

در انتخاب محل مناسب برای کشت پسته حتما بررسی لازم را انجام دهید و معمولا اگر در فاصله کمی از زمین شما درخت پسته رشد خوبی دارد به احتمال بسیار زیاد در زمین شما هم پسته کاری خوب خواهد بود.

انتخاب رقم پسته

در انتخاب رقم پسته حتما دقت داشته باشید که به تناسب محل کاشت رقم را انتخاب کنید و آزمون و خطا ننماید و عمر و سرمایه خود را به هدر ندهید. فرضا در برخی مناطق پیوند اکبری زیاد مناسب نیست و کشاورزان محلی رضایت ندارند ولی فرضا پیوند احمدآقایی خوب است و کشاورزان راضی هستند!

خوب شما هم دنبال رو موفق ها باشید و اشتباه نکنید! اگر هم خیلی تمایل به انتخاب این رقم دارید به قصد تست تعداد کمی درخت را اکبری پیوند بزنید و در صورت موفقیت درختان آتی را پیوند اکبری بزنید.

* وقتی قرار است میلیاردها خرج ایجاد باغ کنید خرج میلیون ها برای استفاده از خدمات مشاوره ای غیر منطقی نیست. هر کاری متخصص میخواهد، ما افتخار داریم با بهترین مشاوران پسته ایران، از جمله مهندس جمالی همکاری داریم.

 

پرتال پسته رفسنجان، در تمامی مراحل کاشت و داشت و برداشت در خدمت شماست، خرسند خواهیم شد پاسخگویی تماس های شما عزیزان باشیم.

تلفن پشتیبانی: 02128421898

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

درباره‌ی مهندس نادر زینلی

مهندس نادر زینلی

حتما ببینید

میوه ندادن درخت یک مشکل نگران کننده در میان کشاورزان

میوه ندادن درخت یک اتفاق دلسرد کننده برای باغدار می باشد. شاید تا به حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *