مبارزه با پسیل پسته بدون سم پاشی با استفاده از کود استرانگ بیواگری

مبارزه با پسیل پسته بدون سم پاشی با استفاده از کود استرانگ بیواگری

شناخت بهتر پسیل مهم ترین آفت درخت پسته

یکی از آفات جدی برای درخت پسته پسیل پسته است که می تواند خسارات جبران ناپذیری را به باغات پسته وارد کند. این آفت در برابر سرما بسیار مقاوم است به طوری که می تواند دمای زیر صفر را نیز تحمل کند؛ به این صورت که در فصل زمستان با قرار گرفتن در بین و زیر برگ ها و علف های هرز، در شکاف و درز های درختان و زیر پوستک ها می تواند بدون کوچک ترین آسیبی فصل سرما را پشت سر بگذارد. دو نسل (2و3) آفت پسیل خطرناک ترین نسل برای باغات پسته به حساب می آیند، زیرا زمان تشکیل این دو نسل مصادف با زمان تشکیل میوه ها در درخت پسته است.

استفاده کردن از سموم کشاورزی برای از بین بردن این آفت منجر به مقاوم شدن این آفت نسبت به سموم کشاورزی شده و همچنین باعث آلودگی آب، هوا و در نهایت ایجاد بیماری ها در انسان و دام ها می شود، پیشنهاد ما برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات، مبارزه با پسیل پسته بدون سم پاشی است که در ادامه به صورت کامل بازگو شده است.

مراحل رشدی پسیل پسته

این آفت دارای سه مرحله رشدی است، که تخم های خود را به تعداد 50 الی 60 عدد بعد از جفت گیری در اشکال نیمه دایره، تکی، جمعی و مارپیچی بر روی شاخه و برگ ها به جا می گذارد. سپس از اوایل اردیبهشت ماه این تخم ها که به شکل خاکشیر هستند به صورت پوره (نوزاد) درآمده و فعالیت خود را آغاز می کنند. 20 روز بعد که اواخر سن پورگی است در این  آفت بال های ابتدایی همراه با لکه های سیاه شروع به تشکیل شدن می کنند. و در آخر حشره بالغ با سر و سینه نارنجی یا قرمز همراه با لکه های قهوه ای که دارای بال های غشایی است به وجود می آید.

خسارات ناشی از آفت پسیل در باغات پسته 

بیشترین زمان ایجاد خسارت ناشی از آفت پسیل از خرداد ماه تا مرداد ماه است. زیرا این حشره به سرعت گسترش پیدا می کند و همچنین قدرت بالایی دارد. هر چه برگ های درختان پسته پهن و نازک تر باشند به خصوص در ارقام اکبری بسیار حساس به این آفت هستند.

در زمان خرداد تا مرداد ماه حشره پسیل با تغذیه از مواد پروتئینی درخت پسته و دفع مواد قندی موجب جذب سایر حشرات دیگر می شود . این شیره زمانی که در معرض هوا قرار می گیرد به شکل شکر درآمده و خشک می شود. این حشره با تغذیه از برگ ها، میوه ها وجوانه ها منجر به از بین رفتن محصول پسته و افزایش در صد پوکی در باغات پسته می شود. حتی به مرور باعث ریزش برگ ها، میوه ها و کاهش مقاومت درخت در برابر انواع بیماری ها می شود.

خسارات ناشی از آفت پسیل در باغات پسته 

عوامل افزایش خسارات ناشی از پسیل در پسته

عوامل زیادی منجر به افزایش پسیل پسته می شود به عنوان مثال استفاده از ارقام حساس به پسیل (احمداقایی، اکبری و کله قوچی)، کاشت درختان پسته در خاک های رسی و شنی (زیرا این خاک ها به خوبی نمی توانند آب و رطوبت را در خود نگهدارند در نتیجه شرایط را برای رشد پسیل محیا می سازند)، استفاده پیش از حد از کود های مرغی و عدم هرس تابستانه و زمستانه نیز در افزایش جمعیت پسیل دخیل است.

استفاده پیش از حد از سموم و همچنین انتخاب زمان نامناسب برای سم پاشی نه تنها منجر به از بین نرفتن پسیل می شود بلکه منجر به افزایش شدت این حشره نیز می شود. بنابراین مبارزه با پسیل پسته بدون سم پاشی بهترین روش مبارزه است.

علائم ناشی از خسارت پسیل در پسته

 • ریزش برگ ها و جوانه های زایشی
 • شکرک زدگی درخت پسته
 • کم شدن طراوت جوانه ها

عوامل افزایش خسارات ناشی از پسیل در پسته

روش های مبارزه و کنترل آفت پسیل پسته

برای کنترل و مبارزه با پسیل پسته راه های زیادی اعم از مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیکی وجود دارد. هر کدام از این روش ها تشکیل شده از بخش های متعددی هستند که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته ایم.

مبارزه با پسیل پسته به روش مکانیکی

در این روش شما می توانید از راه ها و وسایل مختلفی استفاده کنید. مثلا انجام عملیات خاک ورزی و یا استفاده از کارت های چسبنده زرد رنگ

عملیات خاک ورزی: شما می توانید با انجام عملیات خاک ورزی همراه با یخ آب در فصل زمستان به صورت زیر و روی کردن خاک سطحی باغ و همچنین  حذف علف های هرز منجر به نابودی آفت پسیل شوید.

استفاده از کارت های زرد رنگ: شما می توانید با نصب کارت های زرد رنگ در اواسط فروردین ماه و اواخر تیر ماه باعث به دام انداختن پسیل پسته شوید. به این روش که کارت ها را در جهت های مختلف و در قسمت بیرونی تاج در نصف ارتفاع تاج قرار دهید.

روش های مبارزه و کنترل آفت پسیل پسته

استفاده از کود استرانگ بیواگری برای کنترل پسیل پسته

راه های زیادی برای مبارزه با پسیل وجود دارد که بهترین آن ها مبارزه با پسیل پسته بدون سم پاشی است. زیرا در این روش هم سلامتی خود و هم طبیعت تضمین شده است، در نتیجه انتخاب کود های استرانگ می تواند بهترین گزینه باشد. در این روش شما میتوانید با استفاده از این کود، مقاومت درخت پسته را نسبت به شوری افزایش دهید و همچنین نیاز درخت خود را نسبت به دو عنصر ضروری سیلیسیم و پتاسیم برطرف کنید، و از همه مهم تر مانع از تخمگذاری و حمله پسیل و حتی آفات مکنده دیگر شوید.

در کود استرانگ بیواگری هیچ گونه مواد سمی، مضر و کشنده ای استفاده نشده بلکه با خاصیت دورکنندگی که دارد باعث دفع حشرات به خصوص پسیل پسته می شود. پس افراد با اطمینان خاطر می توانند از این کود استفاده کنند، بدون این که کوچک ترین خسارت و سمی وارد محصولتان شود. این کود نه تنها برای پسته بلکه برای بیشتر درختان و گیاهان کاربرد دارد و همچنین سبب ایجاد ویژگی های زیر در محصولات مختلف می شود.

 • بالا بردن مقاومت گیاهان و درختان در برابر تنش های محیطی
 • افزایش عملکرد، در درختان و گیاهان
 • مقاوم سازی گیاهان در برابر بیماری های مختلف
 • افزایش روند فتوسنتز در گیاهان و درختان

 مزایای استفاده از کود استرانگ بیواگری برای درختان پسته

 • افزایش مقاومت درخت پسته در برابر بیماری ها و آفات مختلف از جمله پسیل
 • بالا بردن میزان درصد خندانی دانه های پسته
 • مقاوم سازی درختان پسته در برابر کم آبی، شوری و سرمازدگی
 • وزن گیری دانه های پسته

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مقدار و روش مصرف کود استرانگ و خرید این کود کلیک کنید.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *