بهترین زمان مصرف کود مرغی برای درختان پسته

بهترین زمان مصرف کود مرغی برای درختان پسته

چه زمانی از کود مرغی استفاده کنیم؟

امروزه در صنعت کشاورزی، استفاده از کود های مرغی از اهمیت و کاربرد زیادی برخوردار هستند. کود های مرغی جزو کود های آلی و غیر شیمیایی محسوب می شوند که به منظور تغذیه درختان، گیاهان، اصلاح و حاصلخیزی خاک  مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین زمان برای مصرف کود مرغی در ابتدای فصل رشد (اسفند ماه تا مهر ماه) همراه با آب استارت است. که متناسب با نوع گیاه این تعیین زمانی تغییر می کند؛ که در ادامه مقاله به آن پرداخته ایم.

لازم به ذکر است که کود های مرغی به دلیل دارا بودن مقدار زیاد ازت، فسفر و پتاسیم دارای بیشترین عناصر نسبت به سایر کود های حیوانی بوده که از کاربرد و خواص بیشتری برخوردار است.

 

چه زمانی از کود مرغی استفاده کنیم؟
چه زمانی از کود مرغی استفاده کنیم؟

بهترین نوع کود مرغی

بهترین نوع کود مرغی، کود هایی هستند که فاقد هرگونه ضایعات صنعتی، بذر علف های هرز و آفات گیاهی باشند. توجه داشته باشید کودهای مرغی که با خاک ترکیب شده اند نسبت به کودهایی که با خاک ترکیب نشده اند از کیفیت بهتر و بیشتری برخوردار هستند.

انواع کود مرغی

کود های مرغی متناسب با مرغ و جوجه هایی که داخل سالن های پرورش مرغ بزرگ و نگهداری می شوند به دست می آیند که انواع آنها عبارتند از:

فضولات جوجه ها گوشتی

این نوع کود نسبت به سایر کود های مرغی دیگر از نیرو (انرژی) بیشتری برخوردار است. زیرا، دارای مواد مغذی زیادی است. که باعث، شادابی و افزایش کیفیت محصولات می شود.

کود مرغ های مادر

این کود از قسمت هایی که مرغ های تخم گذار را نگهداری می کنند به دست می آید. که دارای مقدار زیاد پروتئین، منگنز، کلسیم و فسفر است که در رشد بهتر درختان و گیاهان بسیار حائز اهمیت است. 

کود نیمچه های تخم گذار

این نوع کود به دلیل این که از طریق نیمچه های جایگزین شده تخم گذار به دست می آید، نسبت به سایر کود های مرغی دیگر دارای مقدار کمتری پروتئین و انرژی است.
در ویدیو زیر به صورت خلاصه در مورد بهترین زمان مصرف کود مرغی گفته شده است. و همچنین در ادامه مقاله به صورت کاملا دقیق و کاربردی این موضوع را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

 

ویدیو استفاده از کود مرغی

روش و مقدار مصرف کود مرغی برای درخت پسته

با توجه به نوع بافت خاک، میزان بارندگی، ماده آلی خاک، نیاز گیاه و فصل مورد نظر مقدار استفاده از کود مرغی برای هر درخت متفاوت است. به عنوان مثال برای درختان پسته استفاده از این کود در هر هکتار حداکثر 20 تن (در بهترین شرایط آب و خاک) در نظر گرفته است. اما توجه داشته باشید که اگر به صورت خودسرانه از آن استفاده کنید به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید. کود مرغی را می توانید به 2 روش مورد استفاده قرار دهیم.

 1. پخش سطحی
 2.  چالکود

روش چالکود: یکی از بهترین و کاربردی ترین روش ها برای کوددهی درختان پسته و سایر درختان دیگر محسوب می شود. به این صورت که یک گودال کنار درختان حفر کرده و مقدار مورد نیاز از کود مرغی را داخل آن ریخته و برای جذب بهتر کود ها توسط درختان محل چالکود را آبیاری کنید.

روش پخش سطحی: انجام کوددهی به صورت پخش سطحی روشی آسان و کم هزینه است. به منظور استفاده از این روش کود را روی زمین در محل سایه انداز پهن کرده و با خاک مخلوط کنید.

 

روش و مقدار مصرف کود مرغی برای درخت پسته
روش و مقدار مصرف کود مرغی برای درخت پسته

 

بهترین زمان دادن کود مرغی به درختان پسته

در تمام فصول سال امکان استفاده از کود مرغی برای درختان و گیاهان وجود دارد. اما، توصیه می شود برای گرفتن بهترین نتیجه فصل پاییز برای کوددهی درختان خود انتخاب کنید. زیرا در این فصل کود به راحتی تجزیه و جذب درختان می شود.

بهترین زمان مصرف کود مرغی برای درختان پسته برای گرفتن نتیجه بهتر فصل زمستان، در اواخر اسفند ماه است. لازم به ذکر است، از این کود در فصل تابستان و در روز های گرم استفاده نکنید. زیرا، باعث خشکیدگی، سوختگی و مرگ درخت می شود و حتی سایر درختان و گیاهان دیگر می شود.

 

"<yoastmark

 

بهترین روش استفاده از کود مرغی در درختان پسته، روش چالکود است. از روش پخش سطحی نیز می توان استفاده کرد.

مزایای استفاده از کود مرغی

 • منجر به افزایش فعالیت های میکروب های مفید خاک می شود.
 • باعث از بین بردن آفات و بیماری های خاک شده. بنابراین، مقاومت گیاه را در برابر عوامل بیماری زا افزایش می دهد.
 • به دلیل وجود مقدار زیاد نیتروژن در این نوع کود باعث افزایش ریشه زایی در درختان و گیاهان می شود.
 • باعث تقویت سیستم دفاعی درختان و گیاهان می شود.
 • کمک به سزایی در رشد برگ ها و سبزینگی درختان و گیاهان دارد.
 • باعث بهبود بافت و ساختار خاک می شود. در نتیجه از فرسایش خاک جلوگیری می کند.
 • این کود هیچ آسیب و ضرری برای محیط زیست و حیوانات وارد نمی کند.
 • در صورت استفاده از این کود املاح و مواد مورد نیاز درختان تامین می شود.

معایب کود مرغی

 • هجوم پشه و مگس در مزارع 
 • امکان سوزندگی گیاهان و درختان در استفاده بی رویه
 • آبشویی سریع در صورت استفاده نا صحیح
 • محدودیت استفاده در آب و خاک شور

 

معایب کود مرغی
معایب کود مرغی

 

شرایط و نحوه نگهداری از کود مرغی

 1. برای نگهداری کود مرغی از قرار دادن آن در فضای باز خودداری کرده و از تماس آب، باران و قرار گرفتن آن در معرض باد های شدید خودداری کنید. زیرا، باعث تبدیل شدن ازت به گاز آمونیاک می شود و همچنین بوی تندی را از خود ساطع می کند. 
 2. با از بین رفتن ازت در کود مرغی، باعث می شود این کود ارزش خود را از دست دهد. بنابراین، توصیه می شود برای جلوگیری از این اتفاق به ازای هر تن کود مرغی 50 کیلوگرم سوپر فسفات تریپل و مقداری سولفات آلومینیوم به آن اضافه کنید. 

 

کود مرغی برای چه درختانی مناسب است

استفاده از کود مرغی در درختان مثمر باعث افزایش محصول دهی و کیفیت میوه درختان می شود.

گردو: بهترین زمان مصرف کود مرغی برای درختان گردو اواخر بهار، اواخر تابستان، اواخر زمستان و یا اوایل بهار است. این کود به دلیل دارا بودن مقدار بالا فسفر و پتاس منجر به افزایش محصول دهی گردو می شود.

مرکبات: بهترین زمان مصرف کود مرغی برای مرکبات در فصل رشد آن ها است. به این شکل که به میزان مساوی از کود مرغی را بر روی سطح خاک ریخته و با احتیاط با خاک مخلوط کنید.

زعفران: زمان استفاده از کود مرغی برای زعفران، پس از سبز شدن زعفران ها به روش سرک می باشد. که با تامین کردن مواد مغذی باعث افزایش میزان گلدهی زعفران می شود.

زردآلو: زمان استفاده از کود مرغی برای درخت زردآلو در فصل رشد آن ها بوده. که منجر به، افزایش سایز میوه، محصول دهی و کیفیت میوه ها می شود.

غلات و گندم: از این کود در زمان پنجه زنی و زمان پر شدن خوشه ها به گیاه داده می شود. این کود را هم می توانید به صورت آبی و هم به صورت دیمی برای افزایش کیفیت و تناژ محصولات مورد استفاده قرار دهید.

درخت سیب: زمان استفاده از کود مرغی برای درختان سیب در فصل رشد است. این کود باعث افزایش مقاومت درخت در برابر تنش ها و افزایش شیرینی، بازارپسندی و کیفیت میوه های سیب می شود.

 

کود مرغی برای چه درختانی مناسب است
کود مرغی برای چه درختانی مناسب است

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *