حقیقت علمی این است که نهال پسته کشت بافت یا هیبریدی پسته تراریخته نیست

آیا پسته کشت بافت همان پسته تراریخته است؟

محصولات حاصل از کشت بافت یا اصلاح نژادی اعم از بذرها و یا نهال حاصل یک فرایند طبیعی هستند که به هیچ‌ وجه نقض کننده کشاورزی ارگانیک نیست، برای تولید محصول اصلاح نژاد شده به روش کشت بافت یا اصلاح نژادی از طریق تکثیر بذر هیچ دستکاری ژنتیکی صورت نمی گیرد. اما پسته تراریخته اینگونه نیست.

محصول نهال پسته ترایخته محصولی است که در آن به وسیله روش های آزمایشگاهی ژن یا DNA سلول گیاهی را تغییر می دهند. مثلا ژن هایی از یک موجود زنده مانند حشرات یا حیوانات با گیاه آمیخته می شود و در نتیجه این فرایند نقشه ژنتیکی سلول گیاهی تغییر می‌کند. این محصول نهایی و غیر طبیعی به عنوان تراریخته یا GMO شناخته می شود. در گیاهان تراریخته ژن برخی باکتری ها یا حشرات به ژن (DNA) گیاه وارد شده و گیاهی که دستکاری ژنتیکی شده تولید می شود.

آیا پسته کشت بافت همان پسته تراریخته است؟

فرایند اصلاح نژاد چگونه است؟

برای درک بهتر فرایند کشت بافت فرض کنید که یک دامدار از بین ۱۰۰۰ گوسفند خود ۱۰ ماده و دو نر بسیار قوی و سرحال دارد. او گوسفندانی را که خصوصیات ویژه و منحصر بفرد دلخواه را دارند جدا کرده و از آن ها برای تولید نسلی برتر استفاده می کند. سپس از بین فرزندان آن ها نیز مجددا بهترین ها را جدا کرده و تولید نسل را با آن ها ادامه می دهد. با ادامه این روند در طول ۵ تا ۱۰ نسل به یک نژاد بسیار قوی و برتر می‌رسد.

متخصصان کشت بافت گیاهی نیز با روشی مشابه روش فوق به تولید بذرهای اصلاح شده بسیار قوی دست پیدا می کنند. سپس به روش های مختلف مثل استفاده از اشعه ایکس بذرها را عقیم می کنند. این کار باعث می شود تا شخصی که آن بذرها را می کارد دیگر با کاشت بذر آنها نتواند به آن نژاد دسترسی پیدا کند. بدین ترتیب بذرهای هیبریدی اصلاح نژاد شده شکل میگیرند. هر چند بذر های حاصل از نسل بعد گیاهان با تفرق ژنتیکی زیاد را به وجود می آورند که همه آنها یکدستی و صفات فوق العاده گیاه نسل اول را بروز نخواهند داد، بنابر این برای داشتن بهترین گیاهان کشت بافت و اصلاح نژاد شده آنها را از شرکت ها و آزمایشگاه های قابل اعتماد و با سابقه تهیه نمایید.

کشت بافت در محیط استریل

جوانه زنی و رشد اولیه نهال های UCB_1 در شرکت آریا نهال در یک محیط کشت بافت استریل و ضدعفونی شده توسط کارشناسان انجام می شود. در این روش باید به سلول انتخاب شده اولیه که همان سلول والد گیاه است توجه شود که از بهترین گیاه با خصوصیات مورد نظر استفاده شود. در بعضی موارد دیده می شود که به دلیل انتخاب اولیه اشتباه، پایه های نهال هیبریدی تولیدی فقط شکل ظاهری مشابه با UCB_1 واقعی دارند، اما در واقع سرعت رشد، عملکرد و سایر خصوصیات آن مطلوب نخواهد بود.

بعد از تهیه محیط کشت بافت در شرایط مورد نظر، ابتدا ریشه ها و سپس ساقه شروع به رشد می کنند. پس از اینکه جوانه ها به رشد مطلوبی از ریشه و ساقه رسیدند، طی مراحلی به گلدان های مناسب کاشته شده و جهت سازگاری با محیط کم کم با محیط آدابته شده به گلخانه منتقل می شوند. مرگ و میر در گیاهانی که این دوره رشدی را طی می کنند، کم است. زمانی که این گیاهان به باغ می روند، به دلیل اینکه چندین ماه در گلخانه نگهداری شده اند، با شرایط محیطی سازگار می باشند.

فرایند اصلاح نژاد چگونه است؟

روش تولید نهال هیبریدی روشی کاملا سالم و علمی

در واقع نهال های هیبرید حاصل تحقیقات هوشمندانه دانشمندان برای استفاده از ذخایر ژنتیکی گیاهان و تولید رقم هایی است که نسبت به والدین خود دارای ویژگی های بهتر و سازگارتر با شرایط محیطی امروزه می باشد.

درست است که هیبرید و تراریخته هر دو دستکاری گیاه توسط انسان هستند. اما گیاه هیبریدی گیاهی است که تنها تولید آن توسط فرایند های طبیعی به وسیله انسان تسهیل می شوند. تولید تراریخته ها همیشه در آزمایشگاه ها انجام می شود و تولید آنها شامل پیرایش و تغییر ژن گیاه است و یک گیاه اصلاح شده ژنتیکی نمی تواند ارگانیک و طبیعی باشد.

برای تولید نهال هیبریدی از روش کاملا علمی و سالم کشت بافت استفاده می شود که در آن هیچ گونه دستکاری ژنتیکی در درخت و محصول آن صورت نمی گیرد در نتیجه این روش به هیچ عنوان کشاورزی ارگانیک را نقض نمی کند بلکه تنها خصوصیات و مقاومت درختان را نسبت به گونه های عادی افزایش می دهد.

روش تولید نهال هیبریدی روشی کاملا سالم و علمی

نهال هیبریدی ucb1 یا نهال آمریکایی شرکت آریا نهال با بهترین کیفیت در دنیا

شرکت دانش بنیان آریا نهال رفسنجان تولید کننده بهترین و با کیفیت ترین نهال های پسته هیبریدی (آمریکایی) در کشور است که دارای کادری مجرب از بهترین متخصصین بیوتکنولوژی، اصلاح نباتات و دارو سازی می باشد. نهال های پسته هیبریدی این شرکت رشد بسیار بالایی داشته و عاری از هرگونه بیماری هستند.

پایه UCB-1 نتیجه گرده افشانی غیرمستقیم یا کنترل شده گونه های پسته آتلانتیکا ( P. Atlantica) و پسته اینتگرما (P. Integrrima) می باشد. این پایه در سطح وسیعی از باغات پسته کالیفرنیا و آریزونا ایالات متحده آمریکا کاشته شده است و هر ساله درآمد قابل توجهی را برای صنعت پسته این کشور به ارمغان آورده است.

در طی آزمایشات انجام شده بر روی پایه های مختلف پسته و نتایج تجزیه و تحلیل عملکرد، تعداد خوشه در هر درخت، تعداد دانه پسته در هر خوشه و اندازه دانه ها نشان داده شد که عملکرد و بازدهی محصول در پایه UCB_1 نسبت به سایر پسته ها بهتر است، زیرا این پایه تعداد خوشه های زیادتری در هر درخت نسبت به سایر پایه ها تولید کرده و سود بیشتری را بدنبال دارد که این هدف و خواسته تمام کشاورزان است.

نهال هیبریدی ucb1 یا نهال آمریکایی شرکت آریا نهال با بهترین کیفیت در دنیا

هنگام خرید نهال هیبریدی به کیفیت نهال توجه کنید

در حال حاضر بعضی از نمونه های نهال وجود دارند که به اسم کشت بافت ucb_1 با قیمت کمتری فروخته می شوند اما در ادامه کشت مشاهده می شود که این گیاهان دارای تفرق ژنتیکی بوده و صفات خاص و بارز ucb_1 اصل را در دراز مدت بروز نداده و به کشاورز خسارت وارد خواهند کرد.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

درباره‌ی مهندس مینا هادوی

Avatar

حتما ببینید

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

کامکوات، کوچک ترین عضو خانواده مرکبات و سرشار از خواص مقوی کامکوات بزرگ تر از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *