آیا با کاشت نهال پسته هیبریدی آشنا هستید؟

با بهترین راهنمای کاشت نهال پسته هیبریدی در ایران آشنا شوید

نهال پسته هیبریدی چیست؟

در سال 1965 دانشمندان آمریکایی نهال بنه ایرانی آتلانتیکا را به عنوان والد ماده و پسته چینی را به عنوان والد نر انتخاب کرده و آن ها را تلاقی دادند. پسته هیبریدی محصول تلاقی این نهال ها می باشد که به نام های پسته آمریکایی یا UCB_1 که نام دانشگاه کالیفرنیا می باشد  (University of California Berkeley)، نام گذاری شده است. کاشت نهال هیبریدی در بیشتر نقاط ایران امکان پذیر است.

هیبریدی برگرفته از یک واژه انگلیسی Hybrid می باشد که به معنی ترکیبی، دو رگه و پیوندی است. هیبرید یک واژه مربوط به جانور شناسی یا گیاه شناسی است. واژه هیبرید در فارسی به معنی فرزندان دو گیاه یا حیوان که از نظر ژنتیکی، گونه، نوع، نژاد و غیره متفاوت هستند، می باشد. به همین دلیل نهال های پسته جدید که از تلاقی دو گونه متفاوت بنه و پسته هستند را نهال های پسته هیبریدی” نام گذاری کرده اند. در این مقاله به راهنمای کاشت نهال پسته هیبریدی پرداخته شده است.

نهال پسته هیبریدی چیست؟

آب و هوای مناسب نهال پسته هیبریدی

آب و هوا یکی از عوامل مهم در رشد و محصول دهی درختان است. هر درخت به شرایط آب و هوایی خاصی نیاز دارد. درختان پسته در ارتفاع 900 تا 2000 متر از سطح دریا کشت می‏ شوند. درخت پسته یک درخت مقاوم بوده و قادر است سرمای شدید زمستان و گرمای شدید تابستان را تحمل کند. درخت پسته نسبت به سرمای بهاره در زمان گلدهی و تشکیل میوه بسیار حساس هستند و در صورتی که در فصل بهار دما به زیر صفر برسد امکان سرمازدگی درخت وجود دارد، به همین دلیل در مناطقی که ممکن است این اتفاق بیافتد بهتر است در زمان پیوند از ارقام دیرگل مانند اکبری و احمدآقایی استفاده شود.

همچنین مناطقی که بارندگی‏ های مداوم و رطوبت هوای بالایی در این فصل دارند با توجه به اینکه درخت پسته دو پایه (نر و ماده) هست و نیاز به گرده افشانی دارند در صورت کاشت ممکن است در زمان میوه دهی، محصول پوک و یا کم شود.

فواصل کاشت نهال پسته آمریکایی

درختان پسته هیبریدی نسبت به درختان پسته معمولی یا سنتی سرعت رشد و تراکم بالایی دارند. به همین دلیل در ابتدای کار و زمان کاشت باید فاصله بین درختان رعایت شود تا در زمان بالغ شدن درخت و برداشت پسته مشکلاتی از قبیل سایه اندازی، تداخل شاخ و برگ و همچنین برداشت مکانیزه به وجود نیاید.

توصیه ما برای هر هکتار زمین، 300 تا 400 نهال آمریکایی است. فاصله بین هر نهال را 4 تا 5 متر و فاصله بین ردیف ‏ها را 6 تا 7 متر در نظر بگیرید. بدیهی است در مناطقی از کشور که درخت پسته اصلاح شده رشد غول آسایی دارد، توصیه منطقی فاصله کاشت حداقل 5 تا 6 متر و فاصله ردیف ‏های 8 تا 10 متر است.

این نهال‏ ها در قزوین، کرج، ورامین، نی‏ریز فارس، بخش ‏هایی از اصفهان و بخش ‏هایی از خراسان رشد بسیار بالا داشته و توصیه اکید این است که فاصله درختان حالت دوم باشد.

فواصل کاشت نهال پسته آمریکایی

بهترین زمان برای کاشت نهال 

امکان کاشت نهال پسته هیبریدی در تمامی سال (با رعایت نکات) مقدور است. ولیکن بهتر است زمان کاشت در دو بازه زمانی ذکر شده انجام شود. در این بازه ‏های زمانی دما تعادل مناسبی داشته و گیاه به خوبی با محیط سازگار می‏ شود.

  • زمان اول: از 15 اسفند تا 15 خرداد
  • زمان دوم: از 15 شهریور تا 15 مهر

اگر تمایل دارید خارج از این فصول نهال پسته هیبریدی کشت کنید، توصیه اکید این است که کاشت نهال نزدیک غروب آفتاب باشد و آبیاری اول، دقیقا بلافاصله پس از کاشت بوده و تا یک هفته آبیاری به صورت یک روز درمیان انجام شود. بعد از آن دور آبیاری 4 روز یکبار باشد و همچنین حتما از جعبه‏ های پلاستیکی به عنوان سایه ‏بان برای نهال‏ ها استفاده شود که احتمال خشک شدن نهال‏ ها به صفر نزدیک شود.

کاشت نهال هیبریدی و کود دهی آن

درختان پسته هیبریدی مانند هر درخت دیگری و یا حتی بیشتر، برای پرورش و تولید محصول فراوان به مواد مغذی و کود مناسب نیاز دارند. برای کاشت نهال توصیه می‏ شود چاله‏ هایی به عرض و عمق 50 سانتی‏ متر حفر شود. خاک داخل چاله با کمی کود آب نگهدار مخلوط و سپس نهال کشت شود.

بهتر است در زمان کاشت یک قیم در کنار نهال (در جهت وزش باد) قرار داده و از یک کارتن پلاست به عنوان محافظ استفاده شود، به طوری که اطراف نهال را دربرگیرد و به قیم متصل باشد.

کاشت نهال هیبریدی و کوددهی آن

آبیاری نهال پسته آمریکایی

همان طور که آب برای هر موجود زنده ‏ای مایه‏ حیات است، برای رشد و ثمردهی درختان نیز لازم و ضروری می ‏باشد. درخت پسته نسبت به کم آبی مقاوم است، اما نهال پسته هیبریدی به آب بیشتری نسبت به ارقام سنتی نیاز دارد.

توصیه می‏ شود بلافاصله بعد از کاشت نهال، اقدام به آبیاری شود. دور آبیاری تا سال دوم 4 تا 7 روز یکبار، سال سوم 10 تا 12 روز و به همین تناسب افزایش می ‏یابد تا زمان بالغ شدن درخت که دور آبیاری به 25 تا 30 روز یکبار می ‏رسد.

سال اول همان مقدار اندک کود آب نگهدار برای گیاه کافی است و سال بعد می ‏توانید همراه آبیاری از کود مایع بیولوژیک در مقادیر توصیه شده توسط کارشناس استفاده نمایید.

آبیاری نهال پسته آمریکایی

نهال پسته هیبریدی شرکت آریا نهال رفسنجان

شرکت آریا نهال رفسنجان تولید کننده با کیفیت ترین نهال های پسته هیبریدی می باشد. کشت و تولید نهال های UCB_1 به روش کشت بافت با کادری مجرب از بهترین متخصصین بیوتکنولوژی و اصلاح نباتات در شهرستان رفسنجان انجام می شود.

از ویژگی‏ های بارز این نهال‏ ها می‏ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رشد غول آسا در مناطق مستعد
  • رشد تک پایه به مانند باغ‏ های کالیفرنیا و اسپانیا
  • قوت بسیار بالای درخت در مقایسه با نهال پسته سنتی
  • امکان پیوند زدن سریع ‏تر نسبت به نهال ‏های سنتی
  • عدم مواجه با بیماری ‏های مختلف از جمله نماتد و شیره سیاه

نهال پسته هیبریدی شرکت آریا نهال رفسنجان

 

منبع: مهندس مهدیه السادات علوی

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

درباره‌ی مهندس مهدیه السادات علوی

من، مهدیه السادات علوی، فارغ‏ التحصیل رشته مهندسی کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه زیادی به مباحث کشاورزی دارم. من سعی دارم مطالبی را که آموخته و برایم مفید بوده اند را نیز در اختیار شما عزیزان بگذارم تا از مطالعه آنها سود برده و در زندگی خود به کار گیرید. پسته رفسنجان، بزرگ ترین پرتال جامع کشاورزی ایران، جایی است که من و همکارانم آرزو داریم بهترین خدمات و مطالب را برای شما هموطنان عزیز به ارمغان آوریم. هدف ما، کسب رضایت شماست.

حتما ببینید

نهال پسته هیبریدی و عملیات پیوند زنی آن ها

نهال پسته هیبریدی چیست و چگونه آن را پیوند بزنیم؟

واژه هیبرید (Hybrid) به چه معناست؟ هیبریدی برگرفته از یک واژه انگلیسی Hybrid می باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *