با انتخاب بهترین کود برای چالکود به راحتی نیازهای درخت را برطرف کنید

با انتخاب بهترین کود برای چالکود به راحتی نیازهای درخت را برطرف کنید

چالکود در باغات، مزایا و معایب آن

متاسفانه درختان در کشور ما به علت های گوناگونی دچار عدم تغذیه صحیح هستند. درختان با آغاز فصل سرما نیازمند تقویت برای رشد و نمو مجدد در فصل بهار هستند. امروزه روش های زیادی برای مدیریت تغذیه گیاهان مطرح است. که باعث بالا بردن عملکرد و راندمان در کشاورزی می شود. روش چالکود یکی از روش های موثر و ساده برای تغذیه گیاهان است. چالکود روشی مناسب برای جبران کمبود نیاز کودی درختان می باشد . انتخاب بهترین کود برای چالکود علاوه برتضمین تامین موادمغذی و نیاز کمتر کودی طی فصل آتی باعث اصلاح جزئی بافت خاک می شود.

چالکود چیست ؟

به مخلوط کودهای آلی و شیمیایی که در عمق خاک مصرف می‌شود چالکود گفته می شود. در این روش کوددهی بعد از خزان کامل و به حداقل رسیدن فعالیت درختان نزدیک ریشه درخت  چاله هایی حفر می کنند و آن ها را با مواد غذایی و کودهای مورد نیاز پر می کنند. کارآیی مصرف کود در روش چالکود، بیشتر از روش پخش سطحی کود می باشد. چالکود مزایای فراوانی برای درخت دارد از جمله ذخیره مواد غذایی مورد نیاز گیاه که  باعث می شود گیاه رشد بهتری پیدا کند و کیفیت میوه ها افزایش یابد.

چالکود

طریقه چالکود کردن کود در کنار درختان

محل حفر چاله

برای چالکود کردن درختان نیاز درختان، نوع و سن درختان، نحوه کاشت آن ها، شرایط خاک و … اهمیت دارد. برای حفر چاله باید اندام هوایی درختان را در نظر گرفت. بهترین محل برای حفر چاله یک سوم انتهایی سایه انداز درخت می باشد. زیرا بیشتر ریشه های جوان و فعال که آب و مواد معدنی را جذب می کنند، در این محل وجود دارند. حفر چاله در این منطقه باعث می شود کمترین خسارت به ریشه های اصلی درخت وارد شود. محل چاله ها بهتر است که در مسیر جریان آب باشد. در این صورت ریشه ها مستقیماٌ غذای مطلوب خود را تامین می کنند و در نتیجه رشد علف های هرز کاهش می یابد.

محل حفر چاله

تعداد چاله

تعداد چاله ها بسته به نوع درخت، وضعیت خاک، سن درخت و … متفاوت است. به طور متوسط برای هر درخت میوه دو تا چهار چاله مناسب است. هر چه تعداد چاله هایی که حفر می کنید بیشتر باشد دسترسی ریشه به مناطق اصلاح شده خاک بیشتر می شود. اما در باغ هایی که درختان متراکم کشت شده اند حفر یک چاله هم بین دو درخت کافی باشد. در صورتی که از چاله ها به خوبی نگهداری شود، حفر آن یک بار برای چندین سال کافی خواهد بود.

قطر و عمق چاله

عمق و قطر چاله هایی که حفر می کنید به عمق گسترش ریشه های درخت بستگی دارد . معمولا عمق چاله باید 30 تا 60 سانتی متر باشد. حفر چاله‌ای به عمق ۶۰ سانتی متر برای اجرای چالکود در اکثر درختان مناسب و کافی است اما برای درختان جوان می‌توانید از عمق‌های کمتر (حداقل ۳۰ سانتی متری) استفاده نمایید. اگر شما با بیل چاله را حفر نمایید، قطر چاله ها بین 30 تا 60 سانتی متر خواهد شد اما اگر برای حفر چاله از مته پشت تراکتوری استفاده نمایید، قطر چاله حدود 40 سانتی متر می شود.

قطر و عمق چاله

 

پر کردن چاله ها

هنگام حفر چاله، خاک هایی که بیرون ریخته اید را روی سطح خاک بریزید و از ریختن خاک کنده شده به داخل چاله خودداری کنید و چاله کنده شده را با کود و ترکیبات مورد نیاز گیاه پر کنید .

مزایای چالکود کردن

 • جلوگیری از خشکیدگی سرشاخه های درختان میوه
 • توسعه و گسترش  بیشتر ریشه
 • افزایش برگ دهی درختان
 • افزایش  کیفیت محصول و عملکرد
 • قرار گیری راحت مواد مغذی مورد نیاز در خاک توسط توسط جریان آب برای ریشه درخت 
 • کاهش علف های هرز
 • افزایش مقاومت درختان نسبت به تنش سرمایی

بهترین زمان چالکود درختان

بهترین زمان انجام روش چالکود در نیمه دوم سال است. زمانی است که درختان به خواب رفته و برگ های آنها زرد شده و فعالیت ریشه ی گیاه رو به کاهش است. زیرا قبل از فصل رشد و نمو گیاهان نیاز به استراحت و تجدید قوا دارند. همچنین فرصت باقی مانده تا فصل بهار موجب می شود تا بر اثر بارندگی عناصر آزاد شده و ریشه از آن کمک بگیرد. بنابراین فصل زمستان وقت مناسبی برای حفر چالکود می باشد.

ترکیبات مورد نیاز برای چالکود کردن درختان

مهمترین ماده کودی مورد استفاده در چالکود، کود دامی است. این نوع کودها سبب سبک سازی خاک در ناحیه چالکود و افزایش کربن آلی در خاک می‌شوند. کود های دامی باید حتما به صورت خشک و فاقد موادی چون  بذر علف های هرز، خاک اره،  تکه های کاغذ و… باشد. زیرا وجود این نوع مواد در کودهای دامی باعث برهم خوردن تعادل خاک و افزایش شدید علف های هرز و بیماریها و آفات خواهد شد. از کودهای گوگرد، فسفر،  اوره برای پوساندن کودهای دامی و از بین بردن ضایعات و کاهش رطوبت موجود در کود دامی استفاده می شود.

دو روش برای ترکیبات چالکود وجود دارد.

 1.  به طور دستی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه  با یکدیگر ترکیب شده و در چاله ها ریخته می شوند.
 2.  از کودهای  کامل گرانوله مخصوص چالکود که توسط تولید کنندگان کود فرموله شده است استفاده می شود.

در تولید دستی ترکیب چالکود پس از آنالیز خاک با توجه به کمبودهای موجود در خاک از انواع نیترات، سولفات، مواد حاوی فسفر، عناصر کلاته، گوگرد میکرونیزه، بوراکس و مولیبدات سدیم استفاده می شود.

کودهای شرکتی و آماده شامل درصدهای پایینی از فسفر، نیتروژن و پتاسیم (حداکثر  15 درصد) به همراه مقادیر کمی  از عناصر ریزمغذی همچون آهن، روی، منگنز، مس، بور و منیزیم (حداکثر 2 درصد)، گوگرد (حداکثر تا 20 درصد) و مواد آلی (حداکثر 30 درصد) است.

مقدار استفاده کود در چالکود

عناصری که برای رشد و نمو گیاه ضروری هستند. باید در ترکیب چالکود وجود داشته باشند. معمولاً درصد عناصر موجود در ترکیب چالکود کم تر از مقداری است که در فصول فعالیت درخت مورد استفاده قرار می گیرد. میزان عناصر در چالکود دستی به نوع خاک، نوع درخت، سن درخت و دوره آبیاری بستگی دارد. براساس آنالیز خاک و پارامتر های تعیین شده در آن می توان نوع و مقدار کود های لازم برای تهیه ترکیب چالکود را مشخص کرد.

گاهی  بخشی از ترکیبات به دلیل بیشتر بودن آن ماده در خاک حذف می شود. ولی به طور کلی درختان هسته دار نیاز کودی بالاتری نسبت به درختان میوه دانه دار دارند. همچنین هر چه سن درخت بیشتر باشد میزان مصرف ترکیب نیز بالاتر می رود. البته باید توجه داشته باشید که در صورتی که خاک شما حاصلخیز تر باشد، و دارای مواد آلی بیشتری باشد، میزان کود کمتری لازم است استفاده کنید.

بهترین ترکیب برای چالکود

در اغلب باغات کشور به علت کمبود مواد آلی خاک، آهکی بودن خاک کم تحرک بودن اغلب کودهای مصرفی شاهد کمبود عناصر ماکرو و میکرو هستیم. کوددهی درست و به موقع می‌تواند در میزان محصول باغ شما معجزه کند. هر نوع کودی اثر خاص خودش را دارد. و تاثیری متفاوت ایجاد می‌کند. چالکود کردن با  جایگذاری موضعی کود آلی و شیمیایی در خاک  باعث افزایش جذب عناصر غذایی در خاک های آهکی و به خصوص جذب عناصر میکرو، افزایش نفوذ آب در خاک، افزایش تهویه خاک می شود.

کودهای دامی بهترین کود برای چالکود  

کود های دامی سرعت تجزیه بالایی داشته و در نتیجه محیط اطراف ریشه را گرم می کنند. با انتخاب این کود ریشه و طوقه از سرما محافظت می شود. کودهای دامی دارای درصد پایینی از  عناصر غذایی می باشند که نمی تواند نیاز تغذیه ای درختان میوه را به تنهایی تامین کنند. به همین جهت حتما در کنار کود دامی کاملا پوسیده از کودهای شیمیایی استفاده شود. استفاده از کود آهن در چالکود باعث افزایش کلروفیل در برگ ها و در نتیجه افزایش قدرت فتوسنتز گیاه در بهار خواهد شد. عنصر مس مقاومت گیاه را در برابر آفات و بیماری‌ها افزایش می‌دهد این کود همچنین انتقال آب و املاح در داخل آوندها را تسهیل می کند و از گیاه در مقابل سرمازدگی محافظت می‌کند.

کودهای دامی بهترین کود برای چالکود  

اسید هیومیک یک کود آلی است که معمولا همراه با سایر کودهای شیمیایی مانند کود پتاس به گیاهان و درختان داده می‌شود. استفاده از هیومیک اسید موجب تهویه مناسب خاک، بهبود رشد جوانه و ریشه‌زایی و افزایش جذب عناصر می شود.

علاوه بر مواد شیمیایی استفاده از کودهای دامی پوسیده، کود پرندگان تصفیه شده و نیز خاک سبک مانند شن و ماسه به شما کمک می‌کند تا نتیجه بهتری از ترکیب چالکود داشته باشید. به طور کلی در ترکیبات چالکود  بهتر است ابتدا از کود دامی استفاده کرده سپس در لایه میانی مقدار مورد نظر از ترکیب چالکود را اضافه کنید و در نهایت مجدد لایه بالایی را با کود حیوانی پوسیده پر کنید.

معایب چالکود برای درختان

 • قطع ریشه‌های سطحی گیاه  که مواد مورد نیاز درخت را تامین میکند.
 • تخریب ساختمان خاک در اطراف حفره چالکود
 • استفاده از فضولات دامی که ممکن است منجر به ایجاد بیماری در درخت شود.
 •  هزینه‌های بالا
 • نیروی کارگری زیاد

معایب چالکود برای درختان

سخن پایانی

ارزش اقتصادی زیاد درختانی که چند سال از کاشت و استقرار آن ها می گذرد و همچنین به دلیل اینکه امکان تعویض بستر در مورد این درختان وجود ندارد. به کارگیری روش های مناسب کوددهی، بهبود شرایط فیزیکی و رفع محدودیت های خاک اهمیت فراوانی دارد. افزودن مواد آلی به سطح خاک اگر چه آسان ترین راه برای بهبود شرایط تغذیه ای و افزایش رطوبت خاک است. ولی جوابگوی تمام مشکلات از جمله محدودیت های خاک عمقی نمی باشد. به نظر می رسد یکی از اقدامات موثر برای بهبود شرایط خاک عمقی استفاده از چالکود است.

بهترین کود برای چالکود باید ترکیب متوازن و تخصصی داشته باشد که منجر به کاهش اسیدیته خاک شده و بدون افزایش شوری خاک بتواند بر عملکرد و کیفیت محصولات تأثیر گذاشته و نیاز گیاه را برطرف کند.

به طور کلی، تغذیه درختان به صورت چالکود به دلیل دسترسی بهتر ریشه به مواد مغذی، بیشترین تاثیر را بر صفات گیاه دارد. جهت تاثیر بخشی بهتر کودها، افزایش مواد آلی خاک و همچنین افزایش عملکرد درختان از کودهای دامی در ترکیب با عناصر غذایی به صورت چالکود استفاده می شود.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *