چگونه با گچ کشاورزی مشکلات خاک را برطرف کنیم؟

گچ کشاورزی

دلایل استفاده از گچ کشاورزی چیست؟

تاریخچه استفاده از گچ کشاورزی

با اینکه استفاده از گچ کشاورزی به عنوان کود و ماده اصلاح کننده خاک در کشاورزی بیش از 250 سال است که در کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران مطرح شده است اما استفاده از آن در کشورمان در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

چندین سال است که کشورمان ایران با مشکل کم آبی مواجه می باشد و در این مقطع زمانی این مشکل بیشتر نیز شده است، یکی از پیامد های این کم آبی در صنعت کشاورزی ایجاد خاک های نامرغوب و شور در طول گذشت زمان می باشد، از جمله راه های کاهش اثرات کم آبی استفاده از گچ کشاورزی مرغوب برای اصلاح خاک و کاهش اثرات منفی شوری و سدیمی بودن خاکها می باشد.

همچنین استفاده از گچ کشاورزی مزایای زیادی برای کشاورزانی که سالها در یک خاک محصول کشت کرده اند دارد. از جمله اینکه با هزینه مناسب باعث بهبود نفوذپذیری آب در خاک شده و به تغذیه بهتر گیاه کمک می کند.

فرمول شیمیایی گچ کشاورزی

CaSo4.2H2o یا همان سولفات کلسیم آبدار که به اختصار گچ کشاورزی گفته می شود پودر سفید رنگ بدون بو و با Ph نزدیک به خنثی 6.4 با شوری بسیار پایین بوده که همانطور که از فرمول آن مشخص است دارای عناصر کلسیم و گوگرد بوده که از جمله عناصر ضروری مورد نیاز تمامی گیاهان هستند می باشد.

همچنین نسبت شناخته شده کلسیم به منیزیم محلول آن بالا می باشد که با جایگزین کردن منیزیم در سطح خاک باعث غیر سمی شدن خاک شده و از پراکندگی ذرات خاک جلوگیری می کند.

مزیت های استفاده از گچ مرغوب در زمین های کشاورزی

مزایای تغذیه ای استفاده از گچ کشاورزی

  • وجود عناصر کلسیم و گوگرد باعث بهبود تغذیه گیاه می شود

جذب کلسیم و گوگرد در گیاهان برای رشد و نمو ضروری است، مثلا حضور کلسیم قابل جذب برای استحکام و بافت گیاه ضروری می باشد، وجود کلسیم در میوه گیاهان باعث درشت تر شدن میوه و سالم ماندن میوه در زمان طولانی تر می شود. خاک های شور و قلیایی معمولا کلسیم کافی در اختیار گیاه قرار نمی دهند که استفاده از گچ در این موارد مشکل کمبود کلسیم را حل خواهد کرد. همچنین این ماده بدون کم کردن Ph خاک در محدوده ریشه، کمبود گوگرد گیاه را بر طرف می کند.

مزایای تشکیل خاکدانه در خاک با استفاده از گچ کشاورزی

  • با ایجاد خاکدانه ها ساختمان خاک بهبود قابل توجهی می یابد

شسته شدن کلسیم در طی سالها از افق خاک باعث  می شود که ساختمان خاک تخریب شود و خاک ما تبدیل به خاکی متراکم و بدون بافت شود، که برای کشاورزی و برداشت محصول کافی اصلا مناسب نیست بنابراین استفاده از گچ کشاورزی به عنوان یک راه بهینه و به صرفه معمولا از طرف متخصصین توصیه می شود.

  • با اصلاح خاک باعث می شود آب بهتر در خاک نفوذ پیدا کند

نفوذ مناسب آب در خاک باعث رسیدن مناسب آب و به همراه آن املاح غذایی به ریشه گیاه شده و همچنین نمک و املاح مضر اضافی را از منطقه ریشه دور خواهد کرد.

مزیت های استفاده از گچ مرغوب در زمین های کشاورزی

[“products ids=”167”]

  • اکسیژن به خوبی به خاک نفوذ می کند

عمل تنفس در ریشه گیاهان با استفاده از هوای موجود در خلل و فرج خاک انجام می شود و نبود هوا در خاک در طولانی مدت می تواند باعث تفس ناقص و خفگی ریشه گیاه شود، در این حالت نیاز است که خاک اصلاح شود، زمانی که خاک به وسیله گچ اصلاح شود و دارای ساختمان باشد اکسیژن در خاک نفوذ پیدا کرده، دی اکسید کربن به راحتی خارج می شود و در نتیجه تنفس گیاه بهتر و رشد و تولید میوه بهبود می یابد.

  • ماند آبی، بوی بد و بسیاری از بیماری های گیاهی کاهش می یابد

زمان که خاک اصلاح شود، آب اضافی موجود در خاک از محدوده ریشه خارج شده بوی ماند آبی از بین می رود و بسیاری از بیماری های محدوده ریشه مثل بیماری های قارچی از بین خواهند رفت.

مزایای کاهش Ph خاک با استفاده از گچ کشاورزی

  •  اصلاح خاک های سدیمی

خاک های سدیمی که بیشتر در مناطق کم آب تشکیل می شوند، خاک هایی هستند که شوری آنها زیاد نیست ولی به دلیلی وجود سدیم تبادلی بالا در آنها خاک بدون ساختمان مشخص می باشد و Ph در این خاکها به حدی است که جذب اغلب عناصر غذایی در آنها با مشکل مواجه می باشد، از راه های اصلاح خاک های سدیمی که Ph آنها حدود 10 و 11 می باشد استفاده از گچ است.

  • Ph خاک های اسیدی را بهبود می بخشد وسمیت عناصری مانند آلومینیوم را از بین می برد

یکی از مزایای اصلی گچ، توانایی آن در کاهش سمیت آلومینیوم است که اغلب در خاک های اسیدی و به ویژه در لایه های پایین خاک اتفاق می افتد. برخی از تحقیقات انجام شده نشان می دهند که گچ می تواند برخی از خاک های اسیدی را بسیار بیشتر از آنچه که آهک می تواند اصلاح کند، که این امر امکان ریشه زایی عمیق تر و منافع زیاد حاصل از این ریشه زایی را باعث شود.

تنظیم Ph از غیر قابل استفاده شدن عناصری مانند فسفر موجود در خاک و همچنین نیتروژن موجود در کود اوره نیز جلوگیری می کند.

نتیجه کلی استفاده از گچ کشاورزی در خاک

بهترین خاک برای رشد گیاه خاکی با بافت متوسط لومی با ساختمان مناسب می باشد که این بافت معمولا به دلیل استفاده طولانی مدت و بدون مدیریت صحیح از زمین های کشاورزی کمتر وجود دارد و معمولا در طی سالها کیفیت خاک از بین می رود و ما با خاکی کم کیفیت با بافت سنگین رسی و بدون ساختمان مشخص روبرو می شویم. بنابر این برای داشتن محصول مناسب و خوب در کشاورزی ما همیشه به راه هایی برای اصلاح مشکلات بوجود آمده در خاک و بهبود بافت خاک و تغذیه گیاه نیاز داریم. بخصوص در زمانی که از آب کم و بدون کیفیت برای آبیاری زمین کشاورزی استفاده می کنیم.

نتیجه کلی استفاده از گچ کشاورزی در خاک

در این زمان از جمله بهترین و به صرفه ترین مواد برای اصلاح مشکلات بوجوذ آمده و رسیدن به محصول خوب، با کیفیت و کمیت مناسب برای کشاورز و صنعت کشاورزی استفاده از گچ کشاورزی است که با صرف هزینه مناسب و بصرفه و استفاده آسان تاثیر بسیار خوب و چشمگیری بر روی بافت و مشکلات تغذیه ای خاک می گذارد.برچسب‌ها:, , , ,
برگشت به بالا