هر آنچه که درباره گل محمدی باید بدانیم

مقدمه ای بر شناخت کامل گل محمدی

سرزمین پهناور ایران به دلیل وضعیت خاص جغرافیایی و بوم شناختی اش، تنوع اقلیمی گستردهای دارد و این تنوع اقلیمی به تنوع گیاهی فوق العاده ای منجر شده است؛ تا آنجا که در ایران بیش از ۸۰۰۰ گونه و تاکسون گیاهی شناسایی شده که بیش از ۲۲۰۰ گونه از آن ها خواص دارویی و عطری و ادویه ای و آرایشی بهداشتی دارد.

بنابراین و نیز از آنجا که ایران از طرفی سرمایه انسانی جوان و کارآمدی در بخش کشاورزی دارد و از طرف دیگر انرژی فراوانی در دسترس دارد، توسعه کشت این گیاهان دارویی و بهره برداری از آن ها، یکی از اولویت های اصلی در این کشور محسوب می شود.

با این کار می توان از توان داخلی کشور حداکثر استفاده را کرد و تولید ملی را افزایش داد و به خودبسندگی در این زمینه رسید و حتی این محصولات را صادر کرد.

به علاوه، از این طریق می توان شغل ایجاد کرد و در مسیر ثروت آفرینی گام نهاد. در سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران نیز به موضوع گیاهان دارویی و طب سنتی اهمیت بسیاری داده شده و آمده است.

که تا سال ۱۴۰۴ ایران باید با برنامه ریزی، رتبه اول را در صادرات گیاهان دارویی و فراورده های گیاهی در منطقه کسب کند و در عین حال، بکوشد تا یکی از ده کشور اول جهان در این حوزه شود.

بر همین اساس و نیز با توجه به اهمیت حفظ پوشش گیاهی طبیعی، باید برداشت رسمی و غیررسمی از منابع طبیعی تا سال ۱۴۰۴ به ۲۰۰هزار هکتار کاهش یابد و در مقابل، سطح زیر کشت گیاهان دارویی و اسانس دار به ۵۰۰هزار هکتار برسد.

افزایش کاشت و تولید گیاهان دارویی

با افزایش کاشت و تولید گیاهان دارویی می توان نیازهای روزافزون به فراورده ها و مواد اولیه داروهای گیاهی و محصولات بهداشتی و آرایشی را تأمین کرد و از نظر ایجاد اشتغال مولد و حتی صادرات، به اقتصاد ملی و محلی کمک کرد. همچنین با این کار می توان برداشت گیاهان در رویشگاه های طبیعی را کاهش داد و در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی مؤثر بود.

افزایش کاشت و تولید گیاهان دارویی

آشنایی با تاریخچه گل محمدی

گل محمدی و فراورده های آن به علت خواص متعدد درمانی و بهداشتی آرایشی و تغذیه ای و حتی دینی و مذهبی، از گذشته های دور محبوب همگان بوده است. ایرانیان نخستین کسانی بوده اند که به ویژگی های خوراکی و درمانی گل محمدی پی برده اند.

صدها سال است که گل سرخ، گلی دوست داشتنی به شمار می رود و از هیچ گلی به اندازه گل محمدی در سروده های سرایندگان ستایش نشده است. فراورده های این گیاه شامل گلاب و اسانس و گلبرگ و نهنج خشک است. گلاب از گذشته های دور در مراسم های مذهبی و تهیه انواع شیرینی و شست و شوی اماکن مقدس کاربرد داشته و ایرانیان به علت اثر آرامش بخشش در مراسم تدفین از آن استفاده می کنند.

ایران از اولین کشورهای تولید کننده گلاب در جهان به شمار می رود، گزارش ابن خلدون حاکی از این است که در قرن ۸ میلادی، گلاب یکی از محصولات مهم تجاری بوده که به هند و چین صادر می شده است. در آن زمان مرکز اصلی این گیاه، سرزمین فارس بوده است.

بیش ترین سطح زیر کشت گل محمدی در کدام منطقه از ایران است؟

هم اکنون نیز استان فارس بیش ترین سطح زیر کشت گل محمدی را دارد که عمدتا بصورت دیم است. طبق اسناد بین المللی، تولید گلاب از ایران و تولید اسانس و عصاره گلبرگ های تازه از یونان شروع شده است. با تقطیر گل های تازه محمدی به روش های مختلف، مواد معطر آن استخراج می شود.

این روش ها در کشورهای مختلف تولید کننده کاملا متفاوت است؛ کشورهایی مانند ایران، بلغارستان، ترکیه، آرژانتین، اسپانیا، پرتغال، سوئیس. در ایران، مناطقی مانند قمصر و نواحی اطراف کاشان در تولید گلاب و اسانس از گل محمدی سابقه دیرینه دارند.

در حال حاضر ایران با بیش از ۲۷هزار هکتار گلستان از بزرگ ترین تولید کنندگان گلاب دنیاست و کارخانه های زیادی در استان های مختلف کشور وجود دارد. کشورهای حوزه خلیج فارس از خریداران عمده گلاب ایران اند.

البته اسانس این گیاه نیز که از با ارزش ترین اسانس های گیاهی است و ارزش افزوده بسیاری دارد، هر سال در بازارهای جهانی و بخصوص کشورهای اروپایی عرضه می شود. از ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلوگرم گل محمدی حدود یک کیلوگرم اسانس استخراج می شود و قیمت جهانی هر کیلو اسانس حدود ۱۵ هزار دلار است.

بیش ترین سطح زیر کشت گل محمدی در کدام منطقه از ایران است؟

معرفی کامل گل محمدی

ارقام تجاری گل محمدی بوته هایی دائمی و پرشاخه و خاردار است با گل های بسیار معطر بزرگ. اگرچه قسمت های مختلف گیاه معطر است، اسانس و گلاب از گل آن استخراج می شود. گیاهان بالغ ریشه های وسیعی دارند. سرعت رشد و گسترش ریشه به نوع خاک و عمق کشت بستگی زیادی دارد.

رویشگاه و پراکنش جغرافیایی  گل محمدی در جهان و ایران

مبدأ این گونه گل، آسیای صغیر است و در اغلب مناطق جهان کاشته شده است. گل محمدی یکی از گیاهان با ارزشی است که به منظور تهیه گلاب در اغلب مناطق ایران کاشته می شود. باغ های وسیعی از این گل در کاشان  و کرمان و میمند فارس وجود دارد.

در نواحی معتدل و سرد دیگر (مانند استان های تهران و یزد و اصفهان و آذربایجان شرقی) نیز این گیاه کاشته می شود. بزرگترین دشت گل محمدی جهان در روستای لایزنگان از توابع داراب استان فارس قرار دارد که بصورت دیم و ارگانیک کشت می شود و مساحتی حدود ۵۰۰۰ هکتار دارد.

نیازهای بوم شناختی گل محمدی

گل محمدی در برابر وضعیت محیطی بسیار سازگار است. از شاخص ترین ویژگی های گل محمدی، بخصوص گل محمدی کاشان، مقاومت در برابر خشکی است. در بعضی از مناطق کاشان، گل محمدی در سال فقط یک یا دو بار آبیاری می شود.

با توجه به این که میزان بارندگی در برخی مناطق زیر کشت گل محمدی کم است (حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی متر در سال) و این میزان هم بیشتر در زمستان است، می توان نتیجه گرفت که این گیاه در برابر خشکی مقاوم است؛ گرچه بازده اقتصادی گیاه در چنین وضعیتی کم می شود.

گل محمدی با وضعیت نامساعد محیطی (مانند شوری و سرما و فقر مواد غذایی) نیز بسیار سازگار است. به هر حال، عملکرد این گیاه بسیار بستگی دارد به حاصلخیزی خاک و آبیاری منظم و کوددهی مناسب؛ بطوری که در برخی مناطق، عملکرد تولید این گل ۵ تا ۷ تن در هکتار گزارش شده است.

نیازهای بوم شناختی گل محمدی

نیاز آبی گل محمدی به چه شکل است؟

آب از جمله عوامل مؤثر در تولید اقتصادی گل محسوب می شود. بارندگی با توزیع مناسب، بخصوص در بهار و اوایل تابستان، موجب جلوگیری از تنش در گیاه می شود و همچنین به تولید گل و اسانس بیشتر می انجامد. درختچه های گل محمدی  در برابر کم آبی بسیار مقاوم اند.

شواهد نشان می دهد که آبیاری گلستان ها در زمان غنچه دهی و گل دهی بسیار مهم است. در گلستان های کاشان معمولا آبیاری بصورت سطحی انجام می شود. در این منطقه میزان آب در هر نوبت و دفعات آبیاری بسیار متغیر است.

 آشنایی با خاک مناسب گل محمدی

بهترین محیط رشد برای گل محمدی، خاک حاصلخیز شنی رسی است که بافت سبک دارد و تهویه و زهکشی در آن بخوبی صورت می گیرد و مقداری مواد آلی پوسیده دارد و اسیدیته آن حدود ۶/ ۵ است.

البته کاشت گل محمدی در زمین های دارای خاک سنگین و متوسط و در کوهپایه هایی که زیاد سنگریزه دارد و در زمین های سنگلاخی و نیز زمین هایی که از نظر مواد غذایی فقیر است، موفق بوده است.

در گلستان هایی که در ارتفاعات و شیب های شمالی قرار دارد، از نظر کمی و کیفی محصول بهتری تولید می شود. در مناطق کوهپایه ای که کاشت بسیاری از گیاهان زراعی محدودیت هایی دارد، می توان گل محمدی را به عنوان گیاهی اقتصادی کاشت.

آشنایی با دمای مناسب گل محمدی

در بهار، از جوانه های جانبی شاخه های یک ساله، ساقه مولد گل به وجود می آید. برای تشکیل جوانه گل، لازم است که اختلاف دمای شبانه روز حدود ۳ تا ۴ درجه سانتی گراد باشد. همچنین خواب زمستانه برای گل انگیزی ضروری است و دمای ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد برای غنچه دهی لازم است.

دمای زیاد و بادهای گرم و خشک، باعث رسیدن و باز شدن پیش از موعد گل و کاهش دوره گل دهی و کم شدن ترکیبات اسانس گل می شود.در مراحلی از رشد، درختچه های گل محمدی به یخبندان حساس اند. یخبندان در هنگام تشکیل جوانه گل با رشد رویشی اولیه، باعث آسیب دیدن گیاه می شود.

بطور کلی، بخش های بالغ گیاه، در برابر سرما و یخبندان مقاوم است. در مناطقی که زمستان های سرد و سخت و پریخبندان دارد، هرس باید بسیار زود انجام شود. بوته هایی که بر اثر سرمای شدید زمستان یا یخبندان دیررس بهاره صدمه می بینند، بندرت گل کافی تولید می کنند.

تاثیر گذاری رطوبت و باد درگل محمدی

رطوبت نسبی ۷۰ درصد به تشکیل اسانس کمک می کند. بارندگی در زمان غنچه دهی باعث آسیب دیدن گل و کاهش محتویات اسانس می شود.گل دهی بسرعت محتویات اسانس را کم می کند. بادهای شدید از لحاظ فیزیکی به گل صدمه می زند و بادهای سرد خشک و گرم خشک باعث کاهش اسانس گل می شود.

شناخت نیازهای غذایی گل محمدی

گل محمدی به مواد غذایی متنوعی نیاز دارد و برنامه تغذیه اش طولانی مدت است. تجزیه برگ روش مناسبی برای تأمین مواد غذایی در دسترس گیاه است. بطور کلی، پیشنهاد می شود برای هر هکتار، ۶۴ کیلوگرم ازت و ۷۸ کیلوگرم فسفر و ۳۶ کیلوگرم پتاسیم استفاده شود (البته با در نظر گرفتن ترکیب املاح خاک).

شناخت نیازهای غذایی گل محمدی

تاثیر گذاری نوربر گل محمدی

سایه بر گل دهی اثر سوء می گذارد؛ اما در مناطقی که نور مستقیم خورشید شدید است، وجود سایه ضروری است. در مناطقی که گیاهان زیر آفتاب مستقیم قرار دارند، عملکرد اسانس نسبت به عملکرد گیاهانی که در سایه رشد می کنند، حدود نصف است.

ارتفاع از سطح دریا گل محمدی

در گلستان های موجود در ارتفاعات و شیب های شمالی از نظر کمی و کیفی محصول بهتری تولید می شود. در مناطق گرمسیری، کشت گیاه فقط در ارتفاعات موفق است. مناطق تولید انبوه گل محمدی عمدتا در ارتفاع بیش از ۱۹۰۰ متر از سطح دریاست. اسانس گل در ارتفاعات بالاتر کیفیت بیشتری دارد.

تکثیر گل محمدی به چه شکل است؟

گل محمدی را می توان به روش های مختلفی تکثیر کرد؛ از جمله: خواباندن، پیوند زدن، قلمه زدن، کشت بافت ، پاجوش.در ایران دو روش قلمه زدن و پاجوش رایج تر است. هر گیاه مادری گل محمدی بطور متوسط ۲۰ تا ۶۰ عدد پاجوش تولید می کند. این پاجوش ها بسرعت رشد می کنند.

از سال سوم و چهارم به بعد می توان از هر گیاه پاجوش تهیه کرد. از آبان ماه تا اوایل اسفندماه پاجوش ها را به محل موردنظر انتقال می دهند.در تهیه قلمه که معمولا از گل محمدی میمند تهیه می شود، در درجه اول قلمه های خشبی و در درجه دوم قلمه های نیمه خشبی بیش ترین ریشه زایی را دارد.

قلمه به ضخامت ۱ سانتی متر و به طول ۲۰ سانتی متر و از بخش های چوبی شده و در حال خواب انتخاب می شود. بهتر است قلمه با هورمون ریشه زایی تیمار شود و سپس در عمق ۸ تا ۱۰ سانتی متری گلدان یاشاسی حاوی ۵۰ درصد خاک باغچه و ۵۰ درصد ماسه شسته کاشته شود.

هرس گل محمدی چگونه است؟

گل محمدی برای گل دهی به هرس احتیاج ندارد. معمولا هرس به دو منظور انجام می شود:

 1. حذف شاخه های خشک شده و آفت زده و مزاحم.
 2. جلوگیری از به وجود آمدن شاخه های بلند که چیدن گل را مشکل می کند.

هرس اولیه برای فرم دهی درختچه ها و تحریک شاخه زایی انجام می شود و هرس فصلی برای حذف بخش های مرده و بیمار. میزان هرس به شیوه مدیریت و وضعیت منطقه و رقم گل بستگی دارد. هرس اصولی باعث تداوم گل دهی و افزایش طول زندگی مفید گیاه می شود.

از سال پنجم به بعد، گاهی به علت کم شدن رشد گیاه و شیوع آفت ها و بیماری ها و افزایش شاخه های خشک و ارتفاع زیاد شاخه ها، درختچه ها را کف بر می کنند. این هرس شدید به منظور ایجاد توازن و تنظیم رشد گیاه صورت می گیرد و باعث تحریک و تولید پاجوش های قوی و متعدد در مزرعه می شود.

آفت ها و بیماری های گل محمدی

آفت های گل محمدی با آفت های دیگر رزها یکسان است. از مهم ترین آفت ها و بیماری های گل محمدی می توان این ها را نام برد:

 • جوانه خوار سبز
 • سوسک سرشاخه خوار
 • شته
 • تریپس
 • سفید ک (مهم ترین بیماری گل محمدی).

آسیب های این آفت ها و بیماری ها شدید است و در صورت شیوع، مهار و سم پاشی نیاز است. مراقبت هایزراعی (از قبیل دفع علف های هرز و هرس و حذف پاجوش ها و کوددهی و آبیاری منظم) نه تنها بر عملکرد گل محمدی تأثیر مثبت می گذارد، بلکه باعث پیشگیری از آفت زدن گل و مهار آفت ها می شود. سموم کنترل کننده آفت ها بیش تر گوراتیون و مالاتیون و دیازینون است. برای بیماری سفیدک نیز سموم سولفوره استفاده می شود.

آفت ها و بیماری های گل محمدی

روش های کاشت و داشت و برداشت گل محمدی

یکی از مهم ترین کارهایی که پیش از شروع کشت انجام می شود، شخم زدن عمیق است. شخم زدن باعث شکسته شدن لایه های فشرده خاک می شود که رشد ریشه را محدود می کند. کاشت گل محمدی به روش دستی انجام می شود و فاصله ردیف ها و بوته ها به اهداف کاشت بستگی دارد.

پیش از احداث گلستان لازم است کود دامی کاملا پوسیده بصورت جایگزینی در گودال و به مقدار ۱۰ تا ۲۰ تن در هکتار استفاده شود. همچنین بعد از هرس گلستان، بهتر است به مقدار ۱۰ تن در هکتار کود دامی استفاده شود.

مهم ترین و حساس ترین و پرهزینه ترین مراحل تولید گل محمدی

برداشت گل از مهم ترین و حساس ترین و پرهزینه ترین مراحل تولید گل محمدی است. زمان برداشت گل محمدی در کاشان از اوایل خردادماه تا اواسط تیرماه است. گل محمدی پس از باز شدن، روی شاخه چندان دوام نمی آورد و اگر در چیدنش تأخیر شود، طی ۲۴ ساعت رنگش سفید می شود و می ریزد.

بنابراین، لازم است قبل از طلوع آفتاب و ترجیحا در هوای خنک بامدادی برداشت روزانه گل های باز شده صورت گیرد. گل های برداشت شده با گرم شدن هوا بسرعت پژمرده می شود و از آنجا که معمولا گل ها روی هم انبار و فشرده می شود، فعالیت های تخمیری شدت می یابد. بسیار مهم است که فاصله زمانی بین چیدن گل تا تحویل دادنش به واحد فراوری اندک باشد.

از سال دوم به بعد، تولید گل اقتصادی و بطور معمول، تولید گل (۹ تا ۱۲سالگی گیاه)، افزایشی و پس از آن کاهشی است. با شروع روند کاهشی تولید، درختچه ها کفیر می شوند. به این عمل در اصطلاح «جوان سازی گلستان» می گویند. گل دهی طی ۲۰ تا ۳۰ روز کامل می شود. حداکثر گل دهی در فاصله زمانی ۱۰ تا ۲۰ روز از شروع آن است که اصطلاحا به این زمان «شور گل دهی» می گویند.

آشنایی با فراورده های گل محمدی

فراورده های این گیاه شامل گلاب، اسانس، کانکریت، ابسولوت، غنچه خشک است. مصرف گلاب بیشتر در ایران و کشورهای همسایه است و اسانس بطور گسترده به کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا صادر می شود.

محصول عمده گل محمدی، گلاب و اسانس و گلبرگ خشک است که از آن ها در صنایع دارویی و عطر سازی و فراورده های بهداشتی و آرایشی و صنایع غذایی استفاده می شود. 

عنبر گل، مایعی سیاه است که در پایان عملیات تقطیر و گلاب گیری همراه با تفاله گل ها در دیگ به جا می ماند و برای درمان دردهای عضلانی مناسب است. دم کرده گلبرگ های خشک شده آن برای تقویت اعصاب و برطرف کردن بیماری های گلو و دهان اثر درمانی دارد.

در هندوستان موم گل محمدی و گل روغن و گل قند تهیه می شود. اسانس گل محمدی که بی رنگ یا زرد یا سبز است، یکی از با ارزش ترین اسانس های گیاهی است و به کشورهای اروپایی و بازار جهانی عرضه می شود. در ایران از0/1  تا 0/2 درصد گلبرگ های گل محمدی اسانس استخراج می شود.

دیگر فراورده های گل محمدی

فراورده دیگری که از گل محمدی به دست می آید، روغن است. روغن گل سرخ را «ملکه روغن ها» می شناسند و از اولین روغن هایی است که در قرن دهم میلادی به دست ابوعلی سینا تقطیر شد. روغن گل سرخ یکی از گران ترین روغن هاست و برای تولید چند گرم از آن، هزاران کیلوگرم گل مصرف می شود.

به سبب رایحه قوی و گل مانند این روغن، می توان از آن به مقدار کم مصرف کرد. روغن گل سرخ که روغنی بی رنگ و شیرین و ملایم است، بیشتر در مراکش و از طریق تقطیر با بخار تهیه می شود. این روغن بیشتر در رایحه درمانی کاربرد دارد و گلاب تولید جانبی آن است.

دیگر فراورده های گل محمدی

ترکیبات شیمیایی و خواص درمانی گل محمدی

گلبرگ های گل محمدی خواص درمانی ملین ضعیف دارد و برای درمان یبوست به کار می رود. گلاب تهیه شده از گل های آن در بهداشت پوست و ضد عفونی کردن محیط و معطر کردن فضا کاربرد دارد. خواص گلبرگ ها و گلاب تهیه شده از گل محمدی عبارت است از:

ضد اسهال، ضد التهاب، افزایش دهنده میل جنسی، ضد کرم آسکاریس، قابض، ضدنفخ، مقوی قلب، خلط آور، ملین، مسهل، مقوی معده، مقوی اعصاب، ضد کرم، ضد زخم، اشتها آور.

گلبرگ های گل محمدی در استعمال خارجی به عنوان قابض مصرف می شود. کنسرو ساخته شده از آن با مقدار مساوی شکر، مقوی و چاق کننده است. غنچه گل قابض است و خواص آن عبارت است از:

اشتها آور، مقوی قلب، مقوی اندام های وابسته به سر، روان کننده صفراء قایم ملایم، بادشکن، بالابرنده فشار خون. از گلاب به عنوان ماده معطر در ترکیبات دارویی استفاده می شود. روغن گل سرخ نیز در صنایع عطر سازی و آرایشی مصرف می شود.

اسانس از گلبرگ های گل محمدی و گونه های دیگری از آن تهیه می شود. برای تهیه اسانس مرغوب از گیاه اصلی استفاده می شود. گل سرخ مایعی بی رنگ یا مایل به زرد و کم و بیش تیره است و در برخی انواع مایل به سبز. از نظر غلظت نیز حالت روغنی دارد.

وزن مخصوص آن در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد ۸۳۰ تا ۸۷۰ گرم در لیتر است. اسانس گل محمدی شامل دو قسمت است: قسمت جامد و بی بو که استار و پتن نام دارد و تا دمای ۳۰ درجه سانتی گراد بصورت جامد است؛ قسمت مایع به نام اولئوپتن که روغنی بسیار معطر و خوش بوست. از اسانس گل محمدی در تولید بیش از ۱۲۰ نوع عطر به عنوان پایه استفاده می شود.

تعیین ریسک های کسب و کار گل محمدی

با وجود اینکه تولید محصول گل محمدی از نظر کمی و کیفی مناسب است، برخی حوادث و اتفاقات ریسک تولید این محصول را افزایش می دهد:

 • افزایش ناگهانی تورم و گرانی نهاده های تولید
 • کشت ناگهانی و سریع و وسیع به دست تولید کنندگان جدید و کاهش قیمت به دلیل کشت تصاعدی
 • وجود واسطه گری در بازار گیاهان دارویی
 • وضعیت جوی نامناسب (از جمله سرمای شدید)
 • شیوع بیماری فراگیر در مزرعه

با این حال، با برنامه ریزی دقیق و پیش بینی آینده بازار، کاهش وابستگی به منابع خارج از مجموعه، دقت در برداشت، فرآوری و بسته بندی و حفظ کیفیت محصول و بازاریابی مناسب، ریسک های اقتصادی این کسب و کار کاهش می یابد، تغییرات آب و هوایی و کاهش ناگهانی دما و خشکسالی و کمبود آب از جمله عوامل مهم خسارت محسوب می شود. پایش مستمر وضعیت مزرعه از نظر شیوع آفت ها و بیماری ها و جلوگیری از ایجاد بروز آن ها می تواند این قبیل خطرات را کاهش دهد.

بسته بندی گل محمدی چگونه است؟

امروزه پس از برداشت محصولات گیاهی، بسته بندی آن بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا علاوه بر حفظ کیفیت و تازگی محصول، باعث جلب مشتری و حفظ بازار رقابتی می شود. بسته بندی یکی از فرایندهای مهم در مرحله پس از برداشت محصولات کشاورزی و از جمله گیاهان دارویی است که سبب حفظ محصول در طول مدت انبارداری می شود.

مهم ترین مزایای بسته بندی گیاهان دارویی عبارت است از:

افزایش زمان نگهداری محصولات، کندشدن سرعت کاهش کیفیت مواد مؤثر گیاهان دارویی در طول زمان، جلوگیری از جذب رطوبت محصولات خشک شده، کاهش خطر فساد درونی و بیرونی و اکسایشی، حمل و نقل آسان تر و سریع تر.

بسته بندی نامناسب گیاهان دارویی ممکن است سبب تغییراتی در مواد مؤثر آن ها شود که در نهایت باعث افت کیفیت فراورده های دارویی و بی رضایتی مصرف کنندگان خواهد شد. همچنین بسته بندی عامل مهمی به شمار می رود در جذب مشتری در بازارهای رقابتی داخلی و خارجی.

بخش عمده ای از محصول تولیدی گل محمدی که شامل گلبرگ هاست، برای تأمین اسانس موردنیاز صنایع است و باید بلافاصله پس از برداشت، بصورت تازه در کیسه های تمیز به کارخانه های فراوری ارسال شود.

اگر تولید کننده بخواهد گل و غنچه گل محمدی را بصورت خشک شده بفروشد، با توجه به این که گل حاوی اسانس فراوان است، باید ابتدا آن را در دستگاه های خشک کن یا در سایه خشک کند و پس از این که در واحدهای فراوری تمیز و بسته بندی شد، روانه بازار کند.

گل محمدی یکی از گیاهانی است که با توجه به عطر و طعم بی نظیرش می توان آن را به تنهایی یا بصورت ترکیب شده با گیاهان دیگر به عنوان دمنوش عرضه کرد.

بسته بندی گل محمدی چگونه است؟

نتیجه گیری مقاله شناخت گل محمدی

کشت و پرورش گل محمدی از جمله کسب و کارهای تولیدی است که در صورت تولید بموقع و حفظ کمیت و کیفیت مناسب و ایجاد بازار مناسب، ارزش افزوده فراوانی به دنبال دارد. با توجه به موقعیت خاص ایران و تمایل کشاورزان و نیز کاربرد گل محمدی در صنایع دارویی و غذایی و آرایشی بهداشتی، ظرفیت بسیاری برای کشت گل محمدی وجود دارد.

ایجاد بازار فروش فعال و مطمئن در کشور همراه با ترغیب کشاورزان به تولید این محصول و استفاده کارا و اثربخش از نهاده های اولیه، موجب افزایش محصولات و ایجاد حق انتخاب بیشتر برای مصرف کنندگان می شود. بصرفه بودن تولید این محصول و نیز تقاضاهای روزافزون داخلی و بین المللی سبب شده است هر گونه سرمایه گذاری در تولید و فراوری آن سودآور شود.

از آنجا که برنامه مطرح شده در این دستنامه براساس تحقیق و شناسایی میدانی و با در نظر گرفتن عوامل بومی و سازگاری گونه با وضعیت بوم شناختی تهیه شده، این پروژه مسمتر و ماندگار خواهد بود؛ مشروط به این که راهبردهای مدیریتی طبق پیش بینی برنامه ها با دقت انتخاب شود و به نکات علمی و فنی این طرح توجه شود.

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا