لزوم تأمین نیاز سرمایی در باغات پسته

لزوم تأمین نیاز سرمایی در باغات پسته

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک گفت: اهمیت محاسبه تأمین نیاز سرمایی با توجه به گرم شدن کلی کره زمین بر اثر وجودگازهای گلخانه اییک امر ضروری است.

به گزارش گروه استان های خبرگزاری آنا از سازمانجهاد کشاورزی استان  کرمان، محمدعلی فتوحیان گفت: به منظور ارتقای سطحآگاهی کارشناسان و با حضور بیش 70 نفر از کشاورزان منطقه کلاس آموزشی با موضوع نیاز سرمایی و راهکار عملی جبران سرمای ناکافی و مدیریت باغ پسته در محل سالن ارشاد شهرستان شهربابک برگزار شد.

وی افزود: اهمیت محاسبه تأمین نیاز سرمایی با توجه به گرم شدن کلی کره زمین بر اثر وجود گازهای گلخانه ای و تغییر در اقلیم مناطق یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک اظهار کرد: نیاز سرمایی عبارت است از مدت زمانی که درخت پسته باید در پاییز و زمستان در معرض دمای صفر تا هفت درجه سانتیگراد قرار گیرد تا در فصل بهار درخت رشد رویشی و زایشی و در نتیجه عملکرد مناسبی داشته باشد که این مدت زمان بسته به نوع رقم بین 600 تا 1200 ساعت متغیر است.

فتوحیان تصریح کرد: در صورت تأمین نشدن نیاز سرمایی درخت در اول فصل شاهد ناهماهنگی در باز شدن جوانه های درختان، تأخیر در برگ دهی و گل دهی، ریزش جوانه های گل، تفاوت در اندازه دانه های یک خوشه و در نهایت کاهش شدید عملکرد بوده که راهکار مقابله با این مشکل استفاده از ترکیباتی است

که با ایجاد تنش و واردکردن شوک به سیستم تنفسی گیاه موجب بیدارشدن درخت شوند که از این دسته از ترکیبات به روغن ولک و سویا به همراه مکمل های تأمین نیاز سرمایی اشاره کرد.

وی به کشاورزان توصیه کرد در استفاده صحیح و میزان مناسب ترکیب روغن ولک و مکمل نیاز سرمایی دقت کنند و از استفاده روغن با مقدار بالاتر از 50 لیتر در هزار اجتناب کنند.

منبع: خبرگزاری تی نیوز

برای مشاهده اخبار روز صنعت پسته و مطالب مفید کشاورزی و پسته به کانال پسته رفسنجان بپیوندید 

برای عضویت در کانال بر روی تصویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , ,
برگشت به بالا