خندانی و رسیدگی کامل پسته با آبیاری قبل از برداشت

شیوه آبیاری درختان پسته (قدیم و جدید)

درختان پسته در فصل گرما عطش بیشتری داشته و باید دوره آبیاری بطور نزدیک و منظم انجام شود تا نیاز آبی درختان تامین شود. آبیاری درختان پسته در قدیم از طریق چاه و موتور آبکشی صورت می گرفت، آب توسط موتور پمپ از چاه به طرف بالا حرکت می کرد و به داخل یک حوض (استخر کشاورزی) هدایت می شد.

پایین یا بالای استخر یک سوراخ برای خروج آب وجود داشت زمانی که استخر پر از آب می شد دریچه خروج آب را برمی داشتند و آب به داخل جوی هدایت می شد. آب از طریق جوی به کرت ها می رسید و آبیاری به صورت غرقابی بود. اما امروزه کم کم سیستم آبیاری قطره ای جایگزین آبیاری غرقابی شده و همچنین سیستم آبیاری از طریق استخر و جوی به سیستم لوله کشی کشاورزی تبدیل شده است.

مقدار آب مورد نیاز درختان پسته در روش های مختلف آبیاری بر حسب مترمکعب در هکتار در سال برای شرایط آب و هوایی استان کرمان این گونه می باشد: آبیاری سطحی و غرقابی 9000 مترمکعب در هکتار در سال، آبیاری بابلر: 7000 مترمکعب در هکتار در سال آبیاری قطره ای : 5000 مترمکعب در هکتار در سال می باشد.

انواع آبیاری باغات پسته

آبیاری نواری یا کرتی:

این روش به یک زمین صاف با شیب یک درصد و به آبی با دبی بالا نیاز دارد که آب ابتدا از اول کرت وارد شده و به انتهای کرت می رسد و به همین ترتیب کرت های بعدی آبیاری می شوند. (به این آبیاری غرقابی می گویند).

آبیاری جوی و پشته:

به شیاری که آب از آن عبور می کند جوی و به دو طرف این جوی پشته می گویند. شکل گیری آبیاری جوی و پشته در باغات پسته به صورت یک جوی یا شیار سرتاسری زیر درختان در طول کرت می باشد و آبیاری به ترتیب انجام می شود.

آبیاری قطره ای:

برای جلوگیری از مصرق بی رویه آب های زیرزمینی از سیستم آبیاری قطره ای استفاده می شود. این سیستم می تواند آبیاری درختان را به طور منظم انجام دهد که اجزا آن پمپ، موتور، لوله های آب رسانی و قطره چکان می باشد.

انواع آبیاری باغات پسته

آبیاری درختان پسته در فصل تابستان

آبیاری درختان پسته (بالغ) به طور معمول هر 30 روز یک بار می باشد. درختان پسته تا حدودی مقاوم به کم آبی هستند مثلا می توان تا 45 روز یک بار هم آبیاری شوند، اما در فصل تابستان به دلیل گرمی هوا و عطش درختان باید آبیاری با دور نزدیک و به طور منظم انجام شود. اگر نیاز آبی درختان پسته در تابستان تامین نشود اثرات منفی چون پوکی پسته، ناخندانی پسته، و ضعیف شدن درختان را به دنبال دارد.

بنابراین آبیاری باغات پسته در فصل رشد بسیار مهم می باشد، آبیاری در فروردین ماه برای جلوگیری از پوکی و سقط جنین و آبیاری در تیرماه برای جلوگیری از پوکی انجام می شود. همچنین آبیاری درختان پسته در اواخر مرداد و اوایل شهریور برای خندانی پوست استخوانی پسته و آبیاری یک هفته قبل از برداشت محصول برای شادابی و رسیدگی کامل پسته توصیه می شود.

 

 برچسب‌ها:, ,
برگشت به بالا