خرید کود بیولوژیک برای درختان میوه

کودهای بیولوژیک و نقش آن ها در تغذیه درختان میوه

کودهای بیولوژیک، نسل جدیدی از کودها هستند که می توانند در تغذیه درختان میوه نقش زیادی داشته باشند. این کودها در حقیقت، میکروارگانیسم های مفیدی هستند که به تثبیت و جذب عناصر غذایی کمک می کنند. در بیشتر باغ های مرکبات کشور، به احتمال زیاد جمعیت این میکروارگانیسم ها پایین است که به طور عمده ناشی از موارد زیر است:

 • تنش های محیطی مانند تنش مانداب، خشکی، سرما و گرما: تنش مانداب و تنش سرما مهمترین تنش های غیرزنده در شمال کشور هستند. تنش مانداب در اغلب سال ها و در بیشتر باغ های مناطق آمل، بابل، قائم شهر، جویبار و ساری وجود دارد. در سال های اخیر، احتمال وقوع تنش های سرمایی و تنش های گرمایی به طور متناوب با دوره زمانی کوتاه، بیشتر است و در آینده نیز احتمال این تنش ها تشدید می شود.
 • استفاده بی رویه از سموم شیمیایی به ویژه علف کش ها: به علت بارندگی های متناوب و شرایط مناسب برای رشد علف های هرز در باغ های مرکبات شمال کشور، بیشتر باغ ها حداقل ۲ الی ۳ بار در سال از علف کش ها استفاده می کنند. همچنین مصرف قارچ کش ها و حشره کش ها نیز حداقل، چندین مرحله در طول سال در بیشتر باغ ها رایج است.
 •  عدم حضور میزبان مناسب به مدت طولانی: بررسی های چندانی در این مورد در باغ های شمال کشور انجام نشده و به احتمال زیاد اهمیت آن در باغ های مرکبات منطقه، کمتر از تنش های محیطی و مصرف سموم است.

کودهای بیولوژیک و نقش آن ها در تغذیه درختان میوه

 برخی از کودهای بیولوژیک معمول

کود بیولوژیک فسفات بارور ۲

یکی از مهمترین کودهای بیولوژیک است که حاوی باکتری های حل کننده فسفات است. این باکتری ها با ترشح اسیدهای آلی، تری کلسیم فسفات ها را حل می کنند و با ترشح آنزیم فسفاتاز، فسفات های آلی را می شکنند بنابراین این باکتری ها، می توانند نیاز به کودهای فسفاته را به نصف کاهش دهند. این کودها در بسته های ۱۰۰ گرمی عرضه می شوند که محلول در آب بوده و می توانند در سیستم آبیاری به شکل کود آبیاری در طول فصل رشد مصرف شوند. هر بسته را در ۱۰۰ لیتر آب حل کرده و مصرف یک لیتر از این محلول، برای هر درخت کفایت می کند.

 شناخت کود بیولوژیک تیوباسیلوس

به طور کلی، به ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم گوگرد مصرفی در باغ، حدود ۲ کیلوگرم تیوباسیلوس مورد نیاز است. در بیشتر باغ های مرکبات، توصیه می شود هر ۳ الی ۴ سال در میان، کودهای آلی یا حیوانی مصرف شوند و در هنگام مصرف این کودهای آلی، مخلوط کردن حدود 0/5 الی یک کیلوگرم گوگرد تیوباسیلوس دار به ازای هر درخت بارده در حاشیه درختان به شکل نواری در زیر قطره چکان ها موجب بهبود جذب بیشتر عناصر غذایی (به طور عمده فسفر، آهن و منگنز) خواهد شد. کود بیولوژیک تیوباسیلوس در شرایط انبار با دمای ۲۵ درجه سانتی گراد تا حدود ۶ ماه، و در یخچال تا حدود یک سال پایدار بوده و قابل مصرف است.

شناخت کود بیولوژیک تیوباسیلوس

کود بیولوژیک نیتروکسین و سوپرنیتروپلاس

کود بیولوژیک نیتروکسین، حاوی باکتری های تثبیت کننده نیتروژن است که موجب تثبیت نیتروژن، سنتز و ترشح هورمون اکسین، برخی اسیدهای آمینه و سیدروفورها خواهد شد. حدود ۲۰ سی سی به ازای هر درخت همراه با آب آبیاری به شکل کود آبیاری از اواسط اردیبهشت تا آخر خرداد ماه توصیه می شود. کود بیولوژیک سوپرنیتروپلاس، حاوی باکتری های تثبیت کننده نیتروژن و برخی باکتری های محرک رشد است.

به طور کلی، کشاورزی پایدار تنها هنگامی ممکن است که کودهای آلی همراه با مصرف متعادل کودهای شیمیایی، استفاده شوند. در جدول  مقدار عناصر غذایی پرمصرف در برخی کودهای آلی معمول در شمال کشور آورده شده است. 

به طور معمول، پس از مصرف این کودها در خاک، حدود ۷۰ درصد نیتروژن آن ها، در طول یک ماه اول، معدنی شده و قابل استفاده است. سپس مقدار معدنی شدن نیتروژن، بسیار کاهش خواهد یافت. بنابراین، نیاز است باغداران، این روند آزادسازی نیتروژن و مقدار معدنی شدن نیتروژن کودهای آلی را در هنگام مصرف در نظر داشته باشند و در بودجه سالانه نیاز نیتروژنی درختان لحاظ کنند.

مقدار عناصر غذایی پر مصرف برخی کود های آلی(درصد بر اساس وزن خشک):

نوع کود آلی نیتروژن فسفر پتاسیم
گاوی گوسفندی 1/23 0/55 0/69
مرغی 3/77 1/89 1/76
کاه برنج 1/70 0/73 2/90
کمپوست چوپ 0/51 0/16 0/43
کمپوست شهری 0/98 1/04 1/06

کود بیولوژیک محلول پاشی

کود بیولوژیک محلول پاشی امروزه بهترین نوع کود بیولوژیک شناخته شده است و شما می توانید کود را از فروشگاه ما خریداری کرده و استفاده کنید.کود بیولوژیک از موادی چون فلفل، سیر، آنغوزه، اکالیپتوس و سیاه دانه تهیه شده است و دارای برخی از عناصر مورد نیاز گیاه و ترکیبات فوق پتاسیم به صورت معدنی می باشد.

کود بیولوژیک محلول پاشی از مواد آلی تشکیل شده است و جزو کود های آلی محسوب می شود. از کود بیولوژیک می توان به عنوان دور کننده آفات یا از بین بردن آفات استفاده کرد چون عصاره سیر، آنغوزه، فلفل، اکالیپتوس و روغن سیاه دانه موجود در این محصول هر کدام به تنهایی برای طیف وسیعی از آفات خاصیت دور کنندگی و کشندگی دارند.

مزایای محصول کود بیولوژیک محلول پاشی:

 • دفع آفات
 • بهبود رشد
 • افزایش فتوسنتز
 • کاهش نیاز به سم پاشی
 • بهبود کیفیت و اندازه محصول
 • کمک به حفظ جوانه های زایشی
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر آفتاب سوختگی
 • استحکام دیواره سلولی و مقاومت در برابر سرمازدگی و تنش های محیطی
 • به جهت طبیعی (ارگانیک) بودن محصول هیچگونه اثر سویی بر روی انسان دام و محیط زیست ندارد.

برای خرید این محصول اینجا کلیک کنید!

 

خرید بهترین کودهای آلی، ارگانیک و شیمیایی(مایع و جامد)

تمامی گیاهان و درختان موجوداتی زنده، و نیاز به تغذیه و آبیاری دارند تغذیه گیاهان و درختان باعث می شود که درخت یا گیاه شاداب پر بار و میوه ای سالم داشته باشد. بنابراین تغذیه گیاهان عملیات بسیار مهم و ضروری بوده و باید به این عملیات اهمیت داد و از بهترین کودها برای تغذیه آن ها استفاده کرد.

گاهی برای شما این سوال مطرح می شود که بهترین کودها را می توان از کجا و به آسان ترین شکل خریداری کرد؟

در جواب این سوال می توان گفت:

رسانه پسته رفسنجان ارائه دهنده انوع کود های آلی، ارگانیک و شیمیایی (به صورت مایع و جامد)  که بر طرف کننده عناصر پر مصرف و کم مصرف بوده و تمامی نیاز های تغذیه گیاه را برطرف می کند که شما می توانید بهترین کود ها را از فروشگاه ما به صورت آنلاین سفارش و خریداری کنید.

 

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

منبع:کتاب تغذیه پیشرفته و کاربردی مرکبات از دکتر علی اسدی کنگر شاهی و دکتر نگین اخلاقی امیریبرچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا