خرید پسته احمد آقایی

شناخت پسته احمد آقایی

اولین مرحله که باید از پسته احمد آقایی بدانید شکل و ظاهر آن می باشد. پسته احمد آقایی زیبا و کشیده می باشد از پسته اکبری کوچک تر است اما از پسته فندقی بزرگ تر می باشد. این پسته بسیار خوشمزه هست و اکثرا مصرف آن برای آجیل می باشد.

پسته احمد آقایی در شهرستان رفسنجان تولیدی بسیار دارد به این دلیل می باشد که آب و هوا، خاک این منطقه برای تولید و پرورش پسته احمد آقایی بسیار مناسب است. پسته احمد آقایی در منطقه نوق از توابع شهرستان رفسنجان توسط احمد آقا فروتن شناسایی و تولید شد که امروزه جزو بهترین ارقام پسته ایران و جهان می باشد.

ارزش قیمت پسته احمد آقایی از پسته فندقی بیشتر است اما ارزش قیمت آن از پسته اکبری و پسته کله قوچی پایین تر است. همانطور که گفته شد این پسته طعم بسیار عالی دارد و به دلیل خوشمزگی طعم و کشیدگی مغز آن کاربرد فراوانی در تهیه خلال مغز پسته دارد.پسته احمد آقایی تجارت و صادرات خوبی دارد کشورهایی چون اسپانیا، هلند و هند خواهان این نمونه پسته می باشند.

خصوصیات درخت پسته احمد آقایی

یکی از مهمترین و بهترین ارقام تجاری پسته کشور می باشد. میوه های آن بادامی شکل ولی ظاهر آن همانند رقم کله قوچی می باشد. درختان دارای رشد متوسط، تاج گسترده و دارای برگ های ساده و مرکب می باشد که اکثر برگ های مرکب سه برگچه ای هستند. قرمزی رنگ مغز، سفیدی پوست استخوانی و درشتی میوه باعث گسترش آن شده است.

از نظر زمان گلدهی، این رقم متوسط گل می باشد و در شرایط آب و هوایی رفسنجان از حدود ۱۳ تا ۲۵ فروردین ماه به گلدهی می رسد. زمان برگدهی این رقم حدود ۲-۳ روز زودتر از گلدهی آن می باشد. رشد مغزاین رقم از ۱۰-۲۰ تیرماه شروع و تا اواخر مردادماه تکمیل می گردد که این مدت حدود ۳۹-۴۵ روز طول می کشد.

این رقم در دهه سوم شهریور ماه قابل برداشت می باشد و از نظر زمان رسیدگی جز ارقام دیررس می باشد. در زمان رسیدن به ریزش حساس می باشد و در اثر وزش باد و حمله پرندگان، درصدی از میوه ها از محل دم میوه جدا شده و ریزش می نمایند.

 این رقم برای نخستین بار توسط احمد آقا فروتن در احمدیه ی نوق از توابع شهرستان رفسنجان، شناسایی گردید. در حال حاضر یکی از بهترین ارقام پسته ی کشور به شمار می رود و اخیرا مورد توجه بسیاری از باغداران واقع شده است. سابقه ی کاشت آن در خراسان به حدود ۱۰ سال قبل برمی گردد.

خصوصیات درخت پسته احمد آقایی

رشد رویشی پسته احمد آقایی

احمد آقایی جزء ارقام کم رشد است. برگچه ها در این رقم کوچک می باشد و به علت این که بیشتر برگ سه برگچه ای می باشند، سطح برگ در این رقم، پایین است. بهترین فاصله ی کاشت برای این رقم، ۹ متر بین ردیف و 4 متر روی ردیف است.

گلدهی و میوه دهی پسته احمد آقایی

این واریته تقریبا از ارقام متوسط گل محسوب می شود و میوه ی آن از اواسط شهریور قابل برداشت است. بر اساس برداشت سال ۸۷ در هر خوشه به طور متوسط ۱۹ دانه پسته وجود داشت که از نظر تعداد دانه در خوشه، در ردیف بهترین ارقام خراسان به شمار می آید. درصد پوک آن نسبت به بسیاری از ارقام دیگر بالا بود و حدود ۱۰ درصد از میوه ها پوک بودند.

اندازه ی دانه های پسته در حد متوسط بود و در یک أنس ۲۷ پسته وجود داشت. حدود ۹۸ درصد از پسته ها خندان و از هر ۱۰۰ گرم پسته ی خشک، حدود ۵۶ گرم مغز به دست آمد. سال آوری در این رقم بالا است و چنانچه مدیریت در سال” بار” ضعیف باشد، سال بعد، تقریبا روی درخت میوه وجود نخواهد داشت. دوره ی نونهالی در این رقم نسبتا کوتاه است و در سال پنجم پس از پیوند، از هر هکتار در حدود ۵ تن پسته تر برداشت می شود.

 ویژگی خاص پسته احمد آقایی

سفیدی پوست استخوانی و قرمز رنگی مغز در قسمت خندانی میوه، موجب گردیده است که از بازار پسندی بالایی برخوردار باشد. این رقم به همراه رقم اکبری، همیشه بالاترین قیمت را در بازار به خود اختصاص داده است. این رقم بر اساس تجربیات به دست آمده از شهرستان رفسنجان از ارقام مناسب و سازگار است که می تواند در آینده و در احداث باغ های جدید، مورد استفاده قرار گیرد و جایگزین مناسبی برای بسیاری از ارقام فعلی باشد.

 ویژگی خاص پسته احمد آقایی

برداشت پسته احمد آقایی

پسته احمد آقایی جز ارقام متوسط گل می باشد و بنابراین می توان برداشت آن را از اواسط شهریور ماه شروع کرد قبل از برداشت این پسته، باید درختان آبیاری شوند تا پسته شاداب تری برداشت شود. برداشت پسته معمولا توسط کارگان ماهر انجام می شود و پسته برداشت شده توسط ماشین های حمل به ترمینال های ظبط پسته حمل شده و در آنجا فرآوری و خشک می شوند.

مراحل فرآوری پسته به این شکل می باشد: اول مرحله پوست گیری می باشد که پسته ها وارد دستگاه یا چرخ پوستگیری می شوند جهت جدا شدن پوست و خوشه ها، بعد از مرحله پوست گیری مرحله پوک گیری می باشد که پسته ها وارد دستگاه پوک گیر می شوند و پسته های پوک از آن ها جدا می شود.

بعد از مرحله پوک گیری مرحله کرک پوست کن می باشد که با وارد کردن پسته ها به این دستگاه پسته های که پوست سختی دارند مانند پسته های گو پوست آن ها جدا می شود و بعد از این مرحله پسته ها وارد دستگاه پسته شور می شوند تا شستشوی پسته انجام شود.

بعد از مراحل شستشو پسته ها وارد دستگاه گو گیر می شوند پسته های گو در این مرحله جدا می شوند و بعد از مرحله گوگیر پسته ها وارد دستگاه خشک کن شده و تا 40 درصد این پسته ها خشک می شوند مابقی مرحله خشک شدن پسته این گونه می باشد که پسته ها به محوطه ترمینال رفته و در مجاورت آفتاب و هوا  کاملا خشک می شوند.

انبار داری پسته احمد آقایی

زمانی که پسته ها در مجاورت آفتاب و هوا خشک شدند باید گونی و انبار شوند اما چون این پسته ها دارای ناخالصی هایی چون پسته دهن بست و پسته نخودی شکل هستند باید این پسته ها وارد دستگاه جدا کن شوند تا این ناخالصی ها جدا شوند بعد از جدا کردن پسته ها هر نوع پسته، یعنی پسته خندان درجه یک پسته دهن بست و پسته نخودی شکل جدا گونی و انبار می شوند.

باید قبل از انبار کردن پسته ها روی گونی های پسته نوشته شود(نوع رقم، دهن بست یا خندان) با این روش مشکلی برای تشخیص پسته ها در انبار به وجود نخواهد آمد.دو عامل مهم در انبار داری پسته رطوبت انبار و درجه حرارت انبار هستند. در محیط انبار نباید رطوبت زیاد شود زیرا رطوبت پسته ها زیاد شده و باعث به وجود آمدن قارچ یا همان کپک می شود که محصول ما از بین می رود.

درجه حرارت انبار نباید افزایش یابد چون بستر زندگی حشرات را فراهم می کند حشراتی چون شب پره هندی و شب پره خرنوب که اگر دیر متوجه حضور آن ها در انبار شویم ممکن است خسارت سنگینی به صاحبان پسته وارد کنند حتی ممکن است کل پسته هایی که داخل انبار هستند را از بین ببرند پس باید خطر درجه حرارت انبار را جدی گرفت.

انبار داری پسته احمد آقایی

خرید پسته احمد آقایی درجه یک

همانگونه که گفته شد پسته احمد آقایی در شهرستان رفسنجان شناسایی و انتخاب شد و از آن پس تا امروزه تولید انبوهی را به خود اختصاص داده است. پسته احمد آقایی مرغوب، پسته ای می باشد که در آب هوای مناسب خود رشد کند شهرستان رفسنجان به دلیل آب، هوا و خاک مناسب رشد پسته، باکیفیت ترین پسته احمد آقایی را دارا می باشد.

شما می توانید بهترین پسته احمد آقایی را از فروشگاه پسته رفسنجان به صورت آنلاین و آسان ترین روش سفارش و خریداری کنید فروشگاه پسته رفسنجان علاوه بر محصول پسته سایر محصولات کشاورزی چون کود،نهال و اداوت کشاورزی را دارا می باشد.فروشگاه پسته رفسنجان در شهرستان رفسنجان فعالیت دارد و می تواند بهترین نوع پسته را بدون واسطه به شما کاربران عزیز ارسال نماید.

انواع پسته در فروشگاه آنلاین پسته رفسنجان به شرح زیر می باشد:

 1. پسته فندقی اعلا
 2. پسته احمد آقایی اعلا
 3. پسته کله قوچی اعلا
 4. پسته اکبری اعلا
 5. پسته اکبری شور شده زعفرانی اعلا
 6. پسته احمد اقایی شور شده
 7. مغز کالک پسته
 8. خلال پسته درجه یک
 9. مغز کامل پسته
 10. بذر پسته بادامی زرندی
 11. مغز پسته کالک بدون پوست
 12. پسته اکبری شور شده ساده

انواع نهال های پسته در فروشگاه آنلاین پسته رفسنجان:

 1. نهال پسته بذری (بذر بادامی زرندی)
 2. نهال پسته هیبریدی (UCB1) سایز بزرگ
 3. نهال پسته هیبریدی (UCB1) سایز متوسط
 4. نهال پسته هیبریدی (UCB1) سایز کوچک

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

منبع: کتاب پسته کاری کاربردی تالیف مهندس عبدالحمید شرافتیبرچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا