خرید و فروش پسته(بازاریابی پسته) چگونه است؟

خوشمزه ترین پسته جهان

پسته ایران، محصولی است بسیار خوشمزه و خوردنی، کمتر کسی است از خوردن آن لذت نبرد. معمولا مشکلی که مصرف کنندگان پسته عنوان می کنند، این است که می گویند وقتی شروع به خوردن پسته کردیم، دیگر نمی توانیم از خوردن دست بکشیم.

اگر به دلایلی، پیش از خوردن پسته تصمیم بگیریم فرضا، فلان مقدار پسته بخوریم به احتمال زیاد در عمل بیشتر خواهیم خورد. معمولا در ظرف (سبد) آجیل ها اولین چیزی که تمام می شود پسته است.

پسته ایران، با این قابلیت بیشترین تبلیغ را برای مصرف خود کرده و می کند. از این واقعیت که بگذریم، در بحث راجع به تبلیغات برای پسته باید به سه نکته توجه کرد:

  • اول این که پسته محصولی است که هزاران سال است تولید می شود.
  • دوم این محصول از سالیان بسیار دور گذشته، وارد بازار جهانی شده است.
  • سوم، افزایش مصرف پسته در بازار جهانی بدون هیچ گونه برنامه ریزی صورت گرفته است.

طعم پسته ایران چگونه است؟

 آنچه در مورد طعم پسته ایران گفته شد واقعیتی است خالی از اغراق و تعصب. اگر پسته با اندکی دقت آماده مصرف شده باشد طعم آن همان طور است که گفته شد. طبیعت به مردمان حاشیه ای کویر ایران دری گرانب ها عطا کرده است. اگر ما منطقه را دچار بحران بی آبی کرده ایم تقصیر طبیعت نیست.

طبیعت محصول خوشمزه با کیفیت عالی به ما داده است. محصولی که علاوه بر کیفیت عالی قابل نگهداری به مدت طولانی است. اگر این محصول در مواردی با بی دقتی و سر هم بندی و طمع کاری بعضی از دست اندرکاران به شکلی بد عرضه شده و مصرف کننده را از خوردن باز داشته است تقصیر طبیعت نیست. عرضه پسته با کیفیت خوب چندان مشکل نیست.

طعم پسته ایران چگونه است؟

رشد بازار جهانی پسته از بیست سال قبل

تا حدود بیست سال قبل، مقدار پسته وارد شده به بازار جهانی رشد آرامی داشته و از آن زمان، بطور ناگهانی و با شتاب، افزایش یافته است دلیل این افزایش ناگهانی، اجرای برنامه خاص تبلیغ و بازاریابی نبوده بلکه علت آن کاهش قیمت عمده فروشی پسته بوده است.

پس از آن که ورود پسته ایران به آمریکا متوقف شد، پسته با قیمت ارزانی وارد اروپا شد. توزیع کننده اروپایی، با قیمت ارزانتری پسته را از ایران می خرید در حال که با قیمت قبلی (و یا اندکی کمتر) به مصرف کننده می فروخت در نتیجه از راه توزیع، سود بیشتری نسبت به گذشته و یا نسبت به محصولات مشابه بدست می آورد.

این عامل (افزایش سود)، باعث توزیع بیشتر و نهایتا افزایش مصرف گردید. در دو سال گذشته، کمابیش در عمل در بازار خاور دور باعث افزایش مصرف پسته در بازار این منطقه از جهان شده است.

مقدمات تبلیغ وبازاریابی پسته

با این مقدمات، می رسیم به بحث تبلیغ و بازاریابی گفته می شود، مشکل اصلی پسته ایران در بازار جهانی این است که برای آن تبلیغ نمی شود، در حالی که پسته ایران، با مجموع مسائلی مواجه است که یکی از آن ها نبود تبلیغ است. تبلیغاتی که مورد نظر عمومی بوده و اثر آن را در زندگی روزمره خود مشاهده می کنند، تبلیغاتی است که مخاطب آن ها مصرف کننده نهایی است.

می دانیم تبلیغاتی که مخاطبآن ها مصرف کننده نهایی باشد، در صورتی مفید است که قبل از آن، توزیع به درستی انجام شده جنس مورد نظر به راحتی در دسترس مصرف کننده باشد. با تبلیغ، می توان مصرف کننده را به خرید راغب کرد، در تصمیم مصرف کننده به خرید تأثیر گذاشت و او را وارد بازار کرد.

اما پس از ورود او به بازار اگر جنس در دسترس نباشد، تبلیغ باعث می شود مصرف کننده محصول رقیب را بخرد، یا محصولات مشابه پسته (بادام و …) را تهیه کند یا کلا از خرید منصرف شود. ملاحظه می شود که پیش شرط تأثیر تبلیغ، توزیع درست است.

اگر توزیع به درستی انجام نشده باشد، تبلیغ نه تنها مؤثر نیست بلکه در پاره ای موارد، به نفع رقبا تمام می شود. بنابراین قدم اول برای تأثیر تبلیغات از نوعی که مورد نظر عموم است، این است که صادر کننده ایرانی با مصرف کننده نهائی سرو کار داشته باشد.

اما میدانیم که پسته از ایران به صورت ماده خام صادر و به طور عمده به فروش می رود. در کشورهای مصرف کننده است که پسته آماده مصرف می شود و ارتباطی بین صادر کننده ایرانی با مصرف کننده وجود ندارد.

مسئله تبلیغات در مورد پسته

در مورد پسته، مسئله تبلیغات این است که کشورهای وارد کننده ترجیح می دهند آنرا به صورت ماده اولیه، وارد کرده در کشور خود آماده برای مصرف کنند تا ایجاد درآمد و کار نمایند.

به همین منظور است که برای پسته هایی که آماده مصرف باشند، تعرفه هایی بیشتر از پسته خام وضع کرده اند تا ورود پسته آماده مصرف مشکل باشد.

این از یک طرف باعث می شود مصرف پسته در بازار جهانی افزایش یابد، چرا که آماده سازی پسته برای توزیع کننده ایجاد سود می کند و بدست آوردن این سود انگیزه ای می شود برای کار بیشتر در مورد پسته و از طرف دیگر، ابتکار عمل تبلیغ را از دست صادر کننده ایرانی می گیرد.

مسئله تبلیغات در مورد پسته

معامله پسته در بازار جهانی چگونه است؟

همان طور که گفته شد پسته در بازار جهانی به دلار معامله شده در مورد کشورهای اروپایی علاوه بر ارزان شدن قیمت دلاری پسته کاهش ارزش دلار نسبت به ارزهای اروپایی باعث شده بسته به قیمت باز هم ارزانتر به دست توزیع کننده برسد.

مثلا اگر قیمت پسته قبلا ۳ دلار و نرخ برابری مارک با دلار 2/5 بوده توزیع کننده آلمانی می بایست برای خرید هر کیلو پسته7/5(2/5*3) مارک بپردازد در شرایط جدید هم قیمت پسته از ۳ دلار کمتر شده تقریبا رسیده بود به2/5 دلار وهم نرخ برابری دلار هر مار ک از 2/5 به 2 رسیده بود یعنی توزیع کننده آلمانی برای خرید هر کیلو پسته 5 مارک (2*2/5) می پرداخت. اضافه کنیم نرخ برابری دلار به مارک تا رواج یورو عموما رو به کاهش بوده است.

واقعیت این است که برای شناسایی درست بازار و این که در هر منطق ای از بازار چگونه باید با مسئله برخورد شود، کاری انجام نگرفته است همین قدر که صادرات به صورت آماده برای مصرف در یک بازار موفق نبوده، کلا بحث تبلیغ و بازاریابی رها شده و پسته به طور عمده به صورت خام صادر شده و می شود.

پس از شناسایی درست بازار، مقررات ورود کشورها و … ، باید دید اساسا آیا درست است که این حجم از پسته بصورت ماده خام صادر شود؟ یا اینکه می توان به بعضی از بازارها، پسته آماده برای مصرف صادر کرد؟ در مرحله بعد، باید بررسی شود برای پسته خام چگونه تبلیغی باید کرد و برای پسته آماده شده برای مصرف چه راهی باید رفت و ….

معامله پسته در بازار جهانی چگونه است؟

اقدامات  لازم در زمینه تبلیغات و بازاریابی پسته

تا آنجا که می دانیم در زمینه تبلیغات و بازاریابی برای پسته، اقدامات زیر صورت گرفته است:

از سال ۱۳۱۰ به بعد، مرحوم آگاه برای شخصیت های زمان خود، مقداری پسته همراه با نامه هایی مبنی بر خواص آن فرستاده اند. از همان سال ها چاپ بروشور و آگهی های تبلیغاتی محدود، توسط صادر کنندگان، در جهت معرفی خود و تا حدی اهمیت غذایی و مرغوبیت پسته صورت گرفته است.

صادر کنندگان و هر از گاهی هیات هایی از طرف ارگان های رسمی، در غالب نمایشگاه های جهانی تخصصی مواد غذایی شرکت داشته اند. صادر کنندگان بزرگ، در نشریات تخصصی مواد غذایی، که مخاطب آن ها غالبا خریداران عمدههستند در جهت معرفی خود، آگهی تبلیغاتی چاپ کرده اند.

 ارزش غذایی پسته ازنظر شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان

به طور محدود، توسط تعاونی پسته رفسنجان راجع به خواص، ارزش غذایی و راه های مختلف مصرف پسته مطالبی در نشریات تخصصی مواد غذایی که مخاطب آن ها مصرف کننده است چاپ شده است. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که صادر کنندگان و دولت، متوجه امر تبلیغ و بازاریابی بوده اقدامات نه چندان جدی انجام داده اند:

در سال ۱۳۶۰، شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان به منظور تأمین وجوه لازم جهت تبلیغات خارج از کشور، با موافقت مقامات محلی اقدام به دریافت ۳ ریال عوارض خروجی، از هر کیلو پسته ای که به خارج از رفسنجان حمل شود، نمود. اخذ عوارض خروجی برای مدت یک سال ادامه یافت.

از وجوه جمع آوری شده مقداری صرف تبلیغات خارج از کشور گردید و … «در سال ۱۳۶۱ دولت اعتباری معادل ۱۰۰ میلیون ریال جهت تبلیغات پسته در خارج از کشور اختصاص داد. قرار بر این بود که از این مبلغ، جهت تبلیغ پسته در بزرگترین کشور اروپایی خریدار پسته ایران، یعنی آلمان غربی، استفاده شود اما، این موضوع به دلایلی منتفی گردید و اعتبار تأمین شده که به آن کشور انتقال داده شده بود به ایران عودت داده شد.»

 ارزش غذایی پسته ازنظر شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان

منبع: کتاب اقتصاد پسته از سید محمود ابطحی

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا