کوددهی باغ انگور بهترین راه برای افزایش محصولی زیبا و با کیفیت

قبل از کشت انگور به فکر آینده باغ خود باشید

حضور عناصر غذایی ضروری و تعادل بین عناصر از ضروری ترین و اصلی ترین راه ها برای داشتن میوه و محصول مناسب کشاورزی از جمله انگور می باشد، این عناصر بر ظاهر، درشتی، طعم و میزان محصول انگور تاثیر مستقیم دارند. بنابراین برای داشتن باغی خوب به میزان عناصر و کود برای درخت انگور توجه ویژه داشته باشید.

اگر هنوز باغ خود ا احداث نکرده اید و در مراحل ابتدایی هستید، اکنون زمان مناسب برای اصلاح و تغذیه خاک و آماده سازی آن برای سال ها کشت است. برای تعیین میزان عناصر موجود در خاک خود، خاک را قبل از کشت آزمایش کنید. اما به طور کلی، بسته به نوع انگور، بهترین Ph خاک برای رشد بهینه این درخت 5/5 تا 7/0 می باشد. در صورت نیاز برای بالا بردن pH خاک، از سنگ آهک دولومیتی استفاده می شود. همچنین برای کاهش PH، معمولا از انواع مواد حاوی گوگرد استفاده می شود.

همیشه تنظیم کننده های pH خاک را به میزان توصیه شده در دستورالعمل های سازنده با دقت اعمال کنید و هر چند سال یک بار pH را دوباره آزمایش کنید. 

قبل از کشت انگور به فکر آینده باغ خود باشید

انگور درختی با میوه خوشمزه و پر طرفدار

انگور درختی است که ریشه آن به مفدار نسبتا زیاد و عمقی، در خاک رشد می کند، به همین دلیل در زمان رشد به فضاها و عناصر جدید دسترسی پیدا می کند و نسبتا به کود انگور اضافی کمی احتیاج دارد. تا زمانی که خاک شما به شدت ضعیف نباشد، می توانید با مقدار کود کم و تا حدی اصلاح خاک محصول خوبی برداشت کنید. اما به طور کل برای تمام خاک ها، در سال دوم رشد، به دلیل نیاز بالای گیاه استفاده از کمی کود مناسب مفید خواهد بود.

انگور یکی از خوشمزه ترین و پر طرفدارترین میوه هاست، رشد انگور در یک بستر خوب و غنی، داشتن گیاهان سالم و حداکثر عملکرد میوه را تضمین می کند. استفاده از سازه های چوبی به شما این امکان را می دهد تا کنترل بیشتری بر شرایط خاک داشته باشید و برداشت انگور را آسان تر می کند.

انگور را در مکان هایی پرورش دهید که تابش آفتاب کامل باشد و گردش هوا خوبی داشته باشد تا بهترین نتیجه را داشته باشد. در زمان کاشت حدودا 2 تا 3 متر بین گیاهان فاصله بگذارید تا از ازدحام بیش از حد در واحد سطح جلوگیری شود و مطمئن شوید که همه علف های هرز را به محض جوانه زدن از بین ببرید. انگور معمولا در خاک هایی با PH 5/5 تا 7 بهترین عملکرد را دارد و اگر خاک از قبل مواد غذایی کافی برای تأمین نیازهای رشد بوته را داشته باشد، ممکن است برای مدتی به کوددهی اضافی نیاز نباشد. آزمایش خاک اطلاعات کافی را در اختیار قرار خواهد داد.

کوددهی درست بهترین کار یک کشاورز نمونه

انگور در محدوده وسیعی از انواع خاک کاشته می شود و برای رشد بهتر خود به مقداری کود احتیاج دارد. با این وجود مواد مغذی بیش از حد و نا متعادل در خاک باعث رشد سریع انگور خواهد شد، در حالی که تولید میوه و کیفیت آن کاهش می یابد. انواع مختلف مواد مغذی باید در طول فصل رشد روی انگور اعمال شود. انگور به طور کلی با بالغ شدن به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد.

اگر انگور شما از رشد ضعیف و برگ های کم رنگی برخوردار باشد، ممکن است به این دلیل باشد که خاک از نظر مواد مغذی فقیر باشد. بنابراین باید آزمایش خاک همراه با Ph انجام شود.

پس از تأیید کمبود مواد مغذی کلی با آزمایش خاک، باغ را با کود متعادل 10-10-10 کود دهی کنید. اما این کار را در قصل تابستان انجام ندهید، در غیر این صورت انگورها ممکن است در اواخر تابستان رشد کنند و در زمستان آسیب ببیند. گیاهان جوان باید هفت روز پس از کاشت با حدود 225 گزم کود برای هر درخت تاک تغذیه شوند. کود را به طور یکنواخت روی خاک اطراف گیاه پخش کنید و آن را زیاد نزدیک تنه درخت استفاده نکنید. اگر در سال دوم هنوز کیفیت خاک پایین است، حدود 30 روز قبل از شروع رشد برگ، 450 گرم کود به ازای هر درخت انگور استفاده کنید. انگورهای بالغی که با خاک ضعیف دست و پنجه نرم می کنند، باید هر سال مقدار 225 گرم کود 10-10-10 در هر تاک، 30 روز قبل از ظهور برگ ها در فصل بهار، دریافت کنند.

کوددهی درست بهترین کار یک کشاورز نمونه

استفاده درست از کود نیتروژن

انگور، تقریباً مانند سایر گیاهان، به ویژه در بهار برای شروع رشد سریع به نیتروژن نیاز دارند. توصیه شده است که، اگر ترجیح می دهید از کود حیوانی برای تغذیه انگور استفاده کنید، آن را در اواسط دی ماه تا اواسط اسفند ماه استفاده کنید. در این زمان استفاده از کود حیوانی می تواند مفید باشد زیرا این کود با داشتن مقدار زیادی مواد آلی و عناصر غذایی شرایط خوبی برای خاک به وجود می آورد تا در طول زمان نیاز های گیاه را برآورده کند. از کود حیوانی به مقدار 2.2 تا 4.5 کیلوگرم کود مرغ یا 2.2 تا 9 کیلوگرم کود گوساله یا کود گاو برای هر درخت انگور استفاده کنید.

سایر کودهای انگور غنی از ازت مانند اوره، نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم باید بعد از شکوفه زدن درخت استفاده شوند. در این زمان از مقدار 0.22 کیلوگرم سولفات آمونیوم، 0.17 کیلوگرم نیترات آمونیوم یا 0.11 کیلوگرم اوره در هر انگور استفاده کنید.

به مقدار روی در کود برای درخت انگور توجه کنید

روی از جمله عناصر غذایی ضروری برای گیاهان است و در نتیجه برای انگور نیز مفید است. روی به گرده های انگور در گرده افشانی، تولید هورمون و سایر عملکردهای ضروری گیاه کمک می کند. همچنین روی عنصری است که به بسیاری از عملکردهای گیاه کمک می کند و کمبود آن می تواند منجر به توقف رشد شاخه ها و برگ ها شود و در نتیجه مقدار محصول کاهش یابد. کود حاوی روی را در بهار یک هفته قبل از شکوفه زدن انگورها یا زمانی که تازه شکوفا می شوند، استفاده کنید. اسپری را با غلظت 0.05 کیلوگرم در هر 3.8 لیتر آب به شاخ و برگ درختان انگور بپاشید. از دیگر روش های استفاده روی بدین صورت است که بعد از هرس انگور در اوایل زمستان، محلول روی را روی برش های تازه هرس شده می مالند.

بهترین کود برای درخت انگور جهت رفع نیاز پتاسیم گیاه

کاهش رشد شاخه، کلروز (زردی) و سوختگی در تابستان معمولاً به معنی کمبود پتاسیم است. کود پتاسیم را در بهار یا اوایل تابستان که درخت تازه شروع به تولید انگور می کند، استفاده کنید. در هر انگور 1.4 کیلوگرم از کود سولفات پتاسیم برای کمبود خفیف و در موارد شدید تا 2.7 کیلوگرم برای هر درخت تاک استفاده کنید.

اگر در انگورها علائم کمبود پتاسیم وجود دارد، مانند کاهش رشد شاخه، کلروز (زردی) و سوختگی برگ در تابستان، کود پتاسیم را در بهار یا اوایل تابستان که انگور شروع به تولید میوه می کند، استفاده کنید. متخصصان دانشگاه کالیفرنیا توصیه می کنند 3 پوند ( 1.35 کیلوگرم ) سولفات پتاسیم در هر درخت انگور برای کمبود خفیف استفاده کنید. برای کمبود شدید پتاسیم، تا 6 پوند ( 2.75 کیلوگرم ) در هر انگور استفاده کنید.

بور عنصری برای درشت و زیبا شدن محصول

مقدار کم بور در خاک باعث کوچک و تغییر شکل انگور می شود. همچنین ممکن است درخت انگور رشد کمتری داشته باشد. حدود 0/5 تا 1 کیلوگرم بور باید در هر جریب ( 4046 متر مربع ) در خاک های لومی یا ریز بافت استفاده شود، در حالی که حدود 0/5 کیلوگرم بور باید در خاک های درشت یا اسیدی استفاده شود.

استفاده درست از کود نیتروژن

درباره‌ی مهندس مینا هادوی

Avatar

حتما ببینید

دستورالعمل های لازم در احداث باغ مرکبات

احداث باغ مرکبات نیازمند یک سری مراحل مختلفی می باشد که باید حتما به آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *