کاشت نهال پسته در پاییز آری یا خیر؟

کاشت نهال پسته در پاییز آری یا خیر؟

آیا می توان در پاییز نهال پسته کاشت؟

به طور کلی احداث باغ جدید و یا کاشتن نهال های کوچک و نورسته نیاز به تخصص و آگاهی بالایی در مورد آنچه می خواهید بکارید دارد. در غیر این صورت تمام تلاش و زحمات شما بی فایده خواهد بود. آگاهی از بهترین زمان کاشتن نهال های پسته در به دست آوردن موفقیت بسیار اهمیت دارد.

در ابتدای پاییز زمانی که نهال ها در خواب هستند، بهترین زمان برای کاشتن آنها است تا دچار تنش های احتمالی پیش رو نشوند و تلاش هایتان بی نتیجه نماند.

شما چرا کشاورزی می کنید؟

در ابتدای امر این سوال مطرح می شود که آیا کشاورزی را به عنوان یک شغل برای کسب درآمد انجام می دهید و یا به دلیل علاقه ای که به این کار دارید آنرا انتخاب کرده اید؟

پاسخ شما هر چه که باشد لازمه هر دو مورد داشتن صبر و تحمل زیاد است که با آگاهی همگام بوده تا شما را به هدفتان برساند.

در این نوشته سعی شده است تا به شما آموزش دهیم بهترین ملزومات برای بالندگی و رشد نهال های کوچک و تازه کاشته شده شما در باغتان چه چیزهایی می باشد.

شما چرا کشاورزی می کنید؟

چه آب و هوا یا اقلیمی مناسب کاشت نهال پسته است؟

اولین و مهمترین سوالی که به ذهن شما می آید این است که آیا من می توانم در منطقه ای که زندگی می کنم پسته بکارم؟

برای پاسخ به این سوال و سوالات مشابه سال های زیادی مطالعه و بررسی صورت گرفته است و افراد زیادی عمر خود را بر سر مطالعه بر روی این موضوع گذاشته اند و سال ها تحقیق و تفحص نتایج زیر را به دنبال داشته است که در ادامه به آنها می پردازیم.

شما اگر در منطقه ای زندگی می کنید که زمستان های به شدت سردی دارد، دست نگه دارید کمی تامل کنید، پسته سرما را دوست دارد ولی نه سرمایی که درختان تحمل آنرا نداشته باشند و آسیب ببینند.

کاشت درختان پسته در مناطقی که سرمای شدید دارند اصلا توصیه نمی شود.

بهترین منطقه ای که برای کاشتن درختان پسته مناسب می دانند باید تابستان های گرم و معتدل با مقادیر کمی هم بارندگی داشته باشد.

مناطق مورد پسند برای کاشت درختان پسته، مناطق بیابانی نیمه خشک هستند که ترجیحا دمای هوا در این مناطق به 37 درجه سانتیگراد می رسد و بارندگی کمی دارند.

چه آب و هوا یا اقلیمی مناسب کاشت نهال پسته است؟

بهتر است در این مناطق پسته نکارید؟

در مناطقی که مرتفع هستند پسته نکارید، زیرا در ارتفاعات درجه حرارت خیلی پایین می آید و درختان پسته هم قادر نیستند در دمای کمتر از 9 درجه سانتیگراد زیر صفر دوام بیاورند.

در مناطقی که بارندگی زیادی دارند هم پسته نکارید زیرا درختان پسته قادر نخواهد بود رشد مناسبی داشته باشد و بیماری های قارچی که رطوبت دوست هستند، دست از سر این درخت بر نمی دارند و پوسیدگی های ریشه و طوقه به دلیل رطوبت بالا را به دنبال خواهد داشت.

بهتر است در این مناطق پسته نکارید؟

بهترین نوع خاک برای رشد بهتر درختان پسته

بعد از اینکه در مورد اقلیم و آب و هوای منطقه مورد نظر خود به قطعیت رسیدید الان وقت آن است که زمین و خاکی را که می خواهید در آنجا به کاشت بپردازید را مورد ارزیابی قرار داده و بهترین شرایط را فراهم سازید و بستری مطلوب را برای این درخت سخت آماده کنید.

بعد از سال ها بررسی متخصصین حوزه کشاورزی و خاکشناسی به این نتیجه رسیدند که بهترین و مناسب ترین خاک برای رشد پسته، خاک لومی یکنواخت می باشد.

بهترین نوع خاک برای رشد بهتر درختان پسته

این نوع خاک بهترین و مناسب ترین ترکیبات را از نظر نفوذپذیری دارا می باشد. همچنین این نوع خاک دارای ظرفیت نگهداری آب بالایی نیز می باشد که در شرایط کم آبی سال های اخیر بسیار هائز اهمیت می باشد.

همچنین تهویه در ناحیه ریشه نیز در رشد درختان اهمیت ویژه ای دارد که در این نوع خاک به خوبی وجود دارد.

نکته: جمع شدن تمامی این خصوصیات در یک خاک همزمان باهم بسیار سخت است و به ندرت در دسترس می باشد. بسیاری از باغات پسته در خاک هایی احداث شده اند که خاک دارای محدودیت هایی برای رشد می باشد.

بهترین راه حل، بررسی منطقه و خاک و آب

برای به دست آوردن بهترین نتیجه در کشاورزی باید شرایط را به نفع خود تغییر داد که برای این منظور بهتر است حتما در ابتدای راه به بررسی منطقه، خاک و آب، برای کاشتن نهال های جوان پسته بپردازیم.

در ابتدا به بررسی فیزیکی منطقه ای که می خواهیم باغ را احداث کنیم می پردازیم و آنرا از نظر کیفیت خاک و آب، محدودیت های آنها، برنامه ریزی برای کارهای اصلاحی مورد بررسی قرار می دهیم.

بررسی خاک و آب از نظر شوری و حاصلخیزی برای رسیدن به محصولی مناسب و حل مشکلات خاک و اصلاحات با توجه به دانه بندی و زهکشی خاک بسیار مهم است.

وقتی که تمامی خصوصیات ذکر شده در بالا را مورد بررسی قرار بدهید خواهید دانست برخی از کارها برای اصلاح هم هزینه بر بوده است و هم زمانبر. پس بررسی همه این موارد بسیار کمک کننده خواهد بود.

بهترین راه حل، بررسی منطقه و خاک و آب

چگونه زمین را برای کاشتن نهال ها آماده کنیم؟

برای آماده سازی زمین دو نکته بسیار مهم است: یکی شخم زمین و دیگری تسطیح و آماده سازی زمین. که به طور مختصر شرح داده می شود.

شخم زمین برای کاشت نهال چه مزایایی دارد؟

در اکثر باغات پسته سیستم آبیاری غرقابی، سیستم غالب است. پس در چنین زمینی شخم عمیق قبل از اینکه نهالی کاشته شود بسیار مفید است.

این شخم سبب مخلوط کردن خاک، نفوذپذیری بهتره آب و از همه مهم تر زهکشی مناسبی را ایجاد خواهد کرد. همه این عوامل در کنار یکدیگر باعث می شود ریشه به خوبی رشد کند.

همچنین ذخیره آب در خاک را در ناحیه ریشه ها  به بیشترین میزان خود می رساند. رعایت این نکات سبب خواهد شد باغی داشته باشیم که با مدیریتی صحیح پیش رفته و ما را به اهدافمان در بلند مدت خواهد  رساند.

شخم زمین برای کاشت نهال چه مزایایی دارد؟

صاف کردن زمین برای کاشت نهال

اگر شما قصد دارید در زمینی کاشتن نهال را آغاز کنید که هیچ محصولی تاکنون در آن کاشته نشده است حتما باید کارهایی را که به آنها اشاره می کنیم انجام دهید تا بتوانید کشاورزی را از همان ابتدا به گونه ای اصولی و صحیح انجام دهید.

در ابتدا باید هرگونه بقایای گیاهی، خار و خاشاک را از زمین مورد نظر حذف کرد. حذف کردن علف های هرز قبل از شیب بندی خاک و مسطح کردن زمین امری لازم و ضروری است.

بهترین روش برای نابودی علف های هرز، بقایای گیاهی، خار و خاشاک، سوزاندن آنها می باشد که بهتر است پس از سوزاندن، با استفاده از دیسک آنها را به زیر خاک ببرید.

برای خارج کردن درخت های بزرگ و تنه درختان به جا مانده در زمین بهتر است از بیل های مکانیکی استفاده کنید.

صاف کردن زمین برای کاشت نهال

انتخاب سیستم آبیاری برای کاشت نهال

انتخاب کردن نوع سیستم آبیاری متاثر از عواملی است که در زمین وجود دارد از جمله: پستی و بلندی خاک، نوع خاک و تسطیح زمین.

بنابراین قبل از اینکه شروع به آماده سازی زمین کنید باید نوع سیستم آبیاری را طراحی و مشخص کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

در اکثر مناطق پسته خیز ایران سیستم آبیاری غرقابی وجود دارد که امروزه به دلیل کاهش آب و کم شدن آب های زیرزمینی بیشتر کشاورزان به فکر استفاده از سایر سیستم های آبیاری از جمله سیستم های آبیاری قطره ای سطحی، آبیاری قطره ای زیر سطحی افتاده اند.

اگر شما نیز سیستم آبیاری غرقابی و یا جوی و پشته ای است، باید به میزان یکنواخت بودن توزیع آب در باغ خود و همچنین بر طرف شدن نیاز آبی پسته در این نوع روش آبیاری توجه ویژه ای داشته باشید.

توجه به نکات زیر در سیستم آبیاری غرقابی ضروری است:

با توجه به باور غلط کشاورزان مبنی بر اینکه هزینه های آبیاری در مقیاس هکتار کمتر از هزینه های سایر روش های آبیاری می باشد، در نتیجه تمایل دارند آبیاری زیادی را انجام دهند.

چنین اشتباهی سبب تغییرات زیادی در ساختمان خاک شده و جبران ناپذیر است.

-سیستم آبیاری غرقابی به شکلی طراحی و اجرا شود که طول ردیف های آبیاری کوتاه بوده تا آب با جریان مناسب و یکنواختی به تمامی درختان در مسیر ردیف مورد نظر جاری شود.

– بهتر است آبیاری در کرت بندی های کوچک که ویژگی های فیزیکی مثل هم دارند انجام شود تا ذخیره آب و همچنین آبشویی به صورت یکنواخت ایجاد شود.

-نقاط پست و بلند در طول مسیر آبیاری تسطیح شوند.

-ایجاد شیب یکنواخت در طول مسیر آبیاری

– در ردیف های مورد نظر راهی برای خروج آب تعبیه شود.

-بهتر است در انتهای ردیف های آبیاری مکانی در نظر گرفته شود که آب در آن محل گردش کرده و از جمع شدن آب در سایر نقاط ردیف ها جلوگیری شود.انتخاب سیستم آبیاری برای کاشت نهال

چرا به جای بذر پسته، نهال بکاریم؟

در کشاورزی آنچه که بیشتر از همه مسائل پیشرو دارای اهمیت است صبر و تحمل شما در به ثمر رساندن باغی آباد و سر سبز می باشد.

در این راستا باید با آگاهی به درستی تصمیم گرفته و بهترین راهکار را برای مدیریت باغ خود انتخاب نمایید. انتخاب بذر پسته یا نهال آن برای کاشت یکی از این موارد است.

در انتخاب نهال یا بذر فاکتورهای زیادی دخالت دارند. اگر شما برای کاشت درختان زمان کافی ندارید بهترین انتخاب، کاشت نهال است.

گاهی هم اتفاق می افتد که شما بذر را انتخاب کرده باشید پس باید این را بدانید که در روش تکثیر توسط بذر پسته، بعضی وقت ها کیفیت و مرغوبیت از بین خواهد رفت که در نهایت هم زمان را از دست داده اید و هم ضرر مالی کرده اید که جای تامل بسیار دارد.

بهترین انتخاب، تهیه نهال از مکان های مطمئن و با کیفیت بالاست. بنابراین برای داشتن باغی یکدست و یکنواخت با ارقامی که پرمحصول هستند کاشتن و انتخاب نهال بهترین گزینه است.

انتخاب سیستم آبیاری برای کاشت نهال

چگونه بستر کاشت نهال را آماده کنید؟

پس از بررسی های خاکی و آبی زمین مورد نظر برای کاشت، گودالی که عمق آن 60 سانتی متر و دهانه آن 40 سانتی متر است را حفر می کنید. خاکی را که از گودال خارج کرده اید با کود دامی کاملا پوسیده شده ای که از قبل آماده کرده اید مخلوط کنید و به داخل گودال برگردانید.

نهال را از داخل گلدان و یا پلاستیک بیرون آورده و داخل گودال قرار دهید تا جایی که طوقه نهال همسطح زمین قرار گیرد. سپس از همان مخلوط خاک و کود برای پر کردن گودال استفاده کنید. کمی خاک اطراف نهال را فشار دهید تا نهال کاشته شده جابه جا نشوند.

نکته مهم: دقت شود که نهال از ناحیه طوقه در خاک فرو نرود که سبب پوسیده شدن آن می شود. همچنین اگر هم طوقه بالاتر از سطح خاک قرار گیرد یکسری از ریشه های مویین بیرون خاک قرار خواهند گرفت و در نهایت خشک می شوند که در هر دو حالت نهال آسیب جدی می بسند.

چگونه بستر کاشت نهال را آماده کنید؟

چگونه نهال تازه کاشته شده را آبیاری کنید؟

باور اینکه نهال ها پس از کاشته شدن نیاز به آبیاری ندارند کذب و غلط است. نهال هم مانند یک موجود زنده که تازه رشد کرده است نیاز به مراقبت بیشتر و نگهداری در شرایط خاص تر دارد. بلافاصله پس از اینکه نهال کاشته شد آبیاری آن هم شروع می شود.

در آبیاری غرقابی که سیستم غالب آبیاری در باغات پسته کشور ماست، نهال ها در سال اولی که کاشته می شوند دارای دور آبیاری 7 روزه می باشند.

در سال دوم که نهال جانی گرفته است، دور آبیاری را می توان به 14 روز یکبار تغییر داد. دلیل آنهم این است که در سال اول و دوم کاشت نهال، هنوز ریشه های آن توسعه چندانی ندارد.

از سال سوم تا حدود 9 سالگی که تقریبا شروع باردهی اقتصادی نهال ها می باشد، دور آبیاری 25 تا 35 روز یکبار و بستگی به نوع بافت خاک تغییر می کند.

اما اگر سیستم آبیاری از نوع قطره ای است، نهال ها در ابتدای کاشته شدن، یک روز در میان آبیاری شوند. از سال دوم هم به تدریج دور آبیاری نهال ها به 7 روز افزایش می یابد که تا سال سوم ادامه دارد.

از سال چهارم به بعد هم دور آبیاری از 15-10 روز یکبار (بستگی به نوع خاک) تا رسیدن به درخت بالغ ادامه پیدا می کند.

چگونه نهال تازه کاشته شده را آبیاری کنید؟

آیا نهال ها هم نیاز به هرس دارند؟

هرس کردن نهال ها هم مانند درختان بالغ نیاز به دقت و مراقبت دارد که باید توجه جدی به آن داشت.

زمانی که ارتفاع نهال های جوان پسته به 2 تا 5 متر رسید و قطر ترکه ها هم به اندازه کافی رشد کرده باشند، می توان اقدام به هرس نمود.

برای هرس کردن، ابتدا جوانه انتهایی این نهال ها را قطع کنید. بعد حدود 3 تا 5 شاخه فرعی را که در فاصله نزدیک 15 تا 20 سانتی متر در اطراف شاخه اصلی قرار دارند را انتخاب کرده و شاخه های فرعی که عموما ضعیف هستند را قطع کنید.

نکته: شاخه های فرعی نباید در جهت افق رشد کنند بهتر است با شاخه اصلی زاویه 60 تا 80 درجه داشته باشند. زمان هرس این نهال ها اواخر پاییز می باشد.

آیا نهال ها هم نیاز به هرس دارند؟

نکات ضروری که بهتر است در زمان کاشت نهال بدانید:

-نهال ها را بهتر است در طول به فاصله 3 متر و در عرض به فاصله 6 متر از هم بکارید.

-بهترین زمان برای کاشتن نهال های پسته، زمان خواب نهال ها می باشد.

-بهترین شرایط اقلیمی برای کاشتن نهال در مناطق گرم و معتدل و همچنین نیمه سردسیر، در پائیز پس از خواب رفتن نهال پسته است.

-در روزهایی که هوا بسیار گرم و آفتابی است و یا یخبندان است و یا باد شدید می وزد، کاشتن نهال پسته را به تعویق بیاندازید.

-بهتر است در مناطق سردسیر نهال ها را بعد از دوره یخبندان بکارید.

-در زمان انتقال نهال ها دقت شود که دمای محیط دو مکان (مبدا و مقصد) یکسان باشد.

-رطوبت خاک گلدان حاوی نهال ها باید متعادل باشد چون در صورتی که رطوبت بیش از حد باشد سبب پاشیدگی خاک گلدان می شود.

-هرگز نهال ها را با گلدان و یا پلاستیک نکارید.

-هنگام کاشت، با دقت زیادی نهال ها را از ظرف یا پلاستیک بیرون بیاورید تا ریشه ها آسیب نبینند.

نکات ضروری که بهتر است در زمان کاشت نهال بدانید:

و کلام آخر:

اگر برای ساختن آینده خود و فرزندان تان قصد دارید باغی را احداث کنید تا درآمدی داشته باشید، از همان ابتدا اصولی و با آگاهی بالا اینکار را پیش ببرید. زیرا در طی این مسیر مشکلات کم نیستند و هر چه جلوتر می روید به مطالب جدیدتری در حوزه کشاورزی و باغداری برخورد می کنید که شاید دیگر قادر نخواهید بود به تنهایی از پس آنها برآیید.

لازمه ی رسیدن به موفقیت های بزرگ تلاش و پشتکار خودتان و کسب آگاهی از طریق کارشناسان خبره این بخش است که سال ها خود را وقف این حرفه کرده اند تا مشکلات کوچک و بزرگ را از جلوی پای باغداران بردارند.

با امید به اینکه روزی همه باغداران عزیز به بالاترین حد از علم و آگاهی برسند.

 

 

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.