بهترین ادوات کشاورزی

بهترین ادوات کشاورزی

بهترین ادوات و تجهیزات کشاورزی

کشاورزی نیز مانند هر شغل و حرفه دیگری به ابزار مخصوص خود نیاز دارد. به این ابزارآلات و تجهیزات، ادوات کشاورزی گفته می‌شود که برای داشتن بهره‌وری بالا، تولید محصولات زراعی پایدار و سرعت کار در زمینه‌های زراعی وسیع ضروری هستند. در همه مراحل کشاورزی از زمان آماده‌سازی زمین برای کاشت تا زمان برداشت کشاورز باید با کمک ابزارآلات کشاورزی عملیات مربوطه را انجام دهد. به همین علت یکی از دغدغه‌های هر باغدار و کشاورزی تهیه و خرید ادوات و ابزارهای باکیفیت و با قیمت مناسب است. ما در این مقاله از مجله کشاورزی سایت پسته رفسنجان سعی داریم که به معرفی بهترین ادوات کشاورزی بپردازیم. برای انتخاب راحت‌تر ادوات موردنیاز خود تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از ادوات کشاورزی

هر کشاورز در هر مرحله از کشاورزی ازجمله کاشت، داشت و برداشت برای انجام صحیح عملیات به ابزارآلات و ماشین‌آلات مخصوصی نیاز دارد. به‌عنوان‌مثال برای آماده‌سازی زمین برای عملیات کاشت نیاز به شخم زدن زمین است که لازم است از ابزار مناسبی برای این کار استفاده شود. اولین مزیت انجام صحیح هر عملیات صرفه‌جویی در زمان است؛ زیرا ادوات و ابزارآلات می‌توانند عملیات موردنظر را دو برابر سریع‌تر از انسان انجام دهند.

علاوه بر این استفاده از بهترین ادوات کشاورزی به افزایش بازدهی و عملکرد مزرعه کمک می‌کند. درنتیجه به کار گرفتن تجهیزات مزرعه‌ای با کاهش هزینه‌های مزرعه موجب حداکثر بازدهی در حداقل زمان می‌شود. این دستگاه‌ها همراه با پیشرفت تکنولوژی در حال به‌روزرسانی و طراحی مجدد هستند؛ بنابراین بهترین عملکرد را به کشاورزان ارائه می‌دهند.

کارایی ادوات و تجهیزات مزرعه‌ای

برای مکانیزه کردن مراحل مختلف کشاورزی انواع مختلفی از تجهیزات مزرعه‌ای وجود دارند که با گذشت زمان توسعه‌یافته‌اند. با به کاربردن این ادوات در هر یک از عملیات کشاورزی می‌توان آن‌ها را به‌صورت اتوماتیک و راحت‌تری انجام داد و کاربردهای متنوعی دارند. این ادوات به صورتی طراحی می‌شوند که بتوانند در زمینه‌های مختلف با شرایط متفاوت عملکرد خوبی داشته باشند.

به‌عنوان‌مثال برای جابه‌جایی محصولات و سم‌ها در مزرعه و باغ می‌توان از تانکرها و تریلی‌ها استفاده کرد که به تراکتورها متصل می‌شوند. همچنین برای عملیات سم‌پاشی استفاده از بهترین سم‌پاش از اهمیت بالایی برخوردار است. آبیاری یکی از عملیات مرحله داشت در کشاورزی است که برای انجام صحیح این عملیات ابزارهایی مانند پمپ آبیاری، لوله و … موردنیاز است. اهمیت ادوات کشاورزی بسیار زیاد و کاربرد آن‌ها نیز متنوع است. در ادامه به معرفی بهترین نوع ادوات کشاورزی پرداخته‌ایم.

گاوآهن ابزاری جهت شخم زدن

اولین مرحله کشاورزی کشت بذر یا نهال است و در ابتدا لازم است که زمین کشاورزی آماده کشت شود. برای آماده‌سازی زمین نیز شخم زدن یکی از اقدامات مهم است. گاوآهن جهت شخم زدن زمین به‌کاربرده می‌شود. برای پوساندن ریشه‌ها، غده‌های زیرزمینی و ساقه‌ها از این دستگاه استفاده می‌شود. انواع کودها ازجمله دامی و شیمیایی را می‌توان با گاوآهن مخلوط کرد. همچنین این ابزار قابلیت نابود کردن حشرات، تخم و لاروها را نیز دارد.

به‌طورکلی گاوآهن یکی از بهترین ادوات کشاورزی است که استفاده از آن منجر به بهبود فیزیک خاک و افزایش قابلیت کشت پذیری خاک می‌شود. گاوآهن برگردان دار 5 خیش تلسکوپی (هیدرولیکی) یکی از بهترین گاوآهن‌های موجود در بازار است که 60 الی 80 اسب بخار توان دارد. عمق شخم توسط این گاوآهن 20 سانتی‌متر است و 3 متر و 18 سانتی‌متر عرض کار آن است. فاصله بین سوکت‌ها نیز 45 سانتی‌متر است.

گاوآهن ابزاری جهت شخم زدن

روتیواتور و خاک‌ورزی ثانویه

خاک‌ورزی و عملیات آماده‌سازی زمین قبل از کشت می‌تواند به چند بخش تقسیم شود. علاوه بر شخم زدن زمین، خاک‌ورزی ثانویه نیز انجام می‌شود که مربوط به نرم کردن خاک است. خرد کردن کلوخ‌ها و ریز کردن ذرات درشت خاک عملیاتی است که برای نرم کردن خاک انجام می‌شود. در این صورت بذر به‌خوبی به ذرات خاک چسبیده و می‌تواند از رطوبت آن استفاده کند تا جوانه بزند و ریشه‌هایش به‌خوبی رشد کند. درنتیجه خاک‌ورزی ثانویه می‌تواند حداکثر استفاده را از مواد غذایی اعماق خاک بنماید.

برای عملیات خاک‌ورزی ثانویه بهترین ادوات کشاورزی که می‌توان به کار برد، روتیواتور است. در صورت استفاده از این دستگاه رطوبت خاک حفظ می‌شود. حتی این دستگاه می‌تواند بهترین جایگزین برای گاوآهن نیز باشد. یکی از بهترین مدل‌های روتیواتور، دستگاه روتیواتور 48 پره وسط است که 75 تا 100 اسب بخار قدرت دارد. مجهز به گاردان است و سرعت چرخش محورهایش 540 دور بر دقیقه است. به دلیل طراحی خاص در این دستگاه امکان نصب آن بر روی انواع مختلف تراکتور وجود دارد.

روتیواتور و خاک‌ورزی ثانویه

کلتیواتور و مخلوط کردن خاک

یکی دیگر از بهترین ادوات کشاورزی برای خاک‌ورزی و آماده‌سازی بستر خاک برای کاشت، کلتیواتور است. یک تراکتور دو چرخ که بر اساس نیاز کشاورزان با قدرت‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود. این دستگاه جهت مخلوط کردن خاک، کمپوست و کود با خاک طراحی‌شده است. همچنین توان مصرفی کمی داشته و قادر به شکستن لایه سخت خاک و نرم کردن خاک نیست. یکی از بهترین کلتیواتورهای موجود، کلتیواتور 9 اسب دیزلی دیانا است که علاوه بر عملکردهای گفته‌شده به جلوگیری و کنترل علف‌های هرز نیز می‌پردازد.

این دستگاه برای باغات وسیع و پهناور مورداستفاده قرار می‌گیرد و از مصرف سوخت پایینی برخوردار است. دارای فیلتر روغنی مخصوص خاک است و دارای استارت الکتریکی و مجهز به باتری می‌باشد. فرمان آن قابل تنظیم است و چرخ‌های بزرگ سایز 500*12 دارد. عرض کار کلتیواتور 9 اسب دیزلی دیانا 80 تا 140 سانتی‌متر و عمق کار آن 15 تا 40 سانتی‌متر می‌باشد. این دستگاه قابلیت نصب روی تریلر، گاوآهن، نهر کن، بمب آب و … را دارد.

کلتیواتور و مخلوط کردن خاک

سم‌پاش جهت سم‌پاشی اصولی مزرعه و باغ

یکی از دسته مسائلی که برای کشاورزان و باغدارانی که از این راه کسب درآمد می‌کنند بسیار اهمیت دارد، سم‌پاشی است. داشتن محصولات سالم و باکیفیت به سم‌پاشی اصولی و صحیح بستگی دارد. علاوه بر به کاربردن سم‌های مناسب برای محصول و همچنین نقش زمان صحیح، نحوه سم‌پاشی باغات و مزارع نیز مهم است. استفاده از بهترین ادوات کشاورزی مخصوص این عملیات می‌تواند سم‌پاشی را به‌راحتی و به شکلی اصولی به انجام برساند.

با توجه به تنوع محصولات کشاورزی و باغی، تفاوت آفات و بیماری‌ها و وجود انواع گوناگون سموم شیمیایی، سم‌پاش‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند. ازجمله این سم‌پاش‌ها می‌توان به سم‌پاش دستی، پشتی، اتومایزری، پشت تراکتوری و … اشاره کرد که در مقاله‌ای جداگانه به‌طور مفصل به معرفی بهترین سم‌پاش پرداخته‌ایم.

چاله کن و حفر چاله و گودال

چاله کن یکی از بهترین ادوات کشاورزی است که در زمینه‌های کشاورزی به‌خصوص باغات پسته بسیار کاربرد دارد. هر کشاورز به‌منظور کود دهی، جای گذاری فنس و میله کش، کاشت نهال و … نیاز به یک چاله کن برای حفر چاله و گودال خواهد داشت. ازآنجایی‌که حفر چاه به روش دستی و با ابزارآلات سنتی کار سخت و طاقت‌فرسایی است، تولیدکنندگان به طراحی دستگاه‌های چاله کن باقدرت و سرعت بالا پرداخته‌اند. چاله‌کن‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند که هر کشاورز مطابق با نیاز خود انتخاب را انجام می‌دهد.

یکی از بهترین چاله‌کن‌ها، چاله کن بنزینی 52 سی‌سی amc با سه مته است که دارای موتور 2 زمانه است. قدرت این دستگاه 1.8 کیلووات است و یک متر ارتفاع مته آن می‌باشد. حفر چاله برای کود دهی، انجام آبیاری موقتی و موضعی درختان، کاشت نهال، انجام عملیات حصار کشی، فنس کشی و نصب ستون ازجمله کاربردهای چاله کن بنزینی 52 سی‌سی amc هستند. این دستگاه دارای 3 مته در قطرهای 10-20-30 سانتی‌متر است که قابلیت این را به کشاورزی می‌دهد که چاله‌هایی در قطر و عمق موردنیاز حفر کند.

چاله کن و حفر چاله و گودال

مرز کش و جداسازی زمین برای کشت

قطعه‌قطعه کردن زمین قبل از کاشت بذر یکی از عملیات کشاورزی محسوب می‌شود. با استفاده از مرز کش برای مرزبندی زمین مزیت‌های فراوانی را ازجمله افزایش تولید محصول، کاهش چشمگیر هزینه‌ها، افزایش سرعت کار در فرآیند عملیات زراعی، افزایش کیفیت و کاهش نیروی انسانی به همراه دارد. دستگاه‌های مرز کش یا مرزبند قابل‌نصب بر روی انواع تراکتورها هستند. استفاده از این دستگاه در کشاورزی و باغبانی، تولید محصولات علوفه‌ای و مناطقی که روش آبیاری به‌صورت غرقابی است بسیار ضروری می‌باشد.

با توجه به وسعت زمین مرز کش هایی با ابعاد مختلف تولید و عرضه‌ شده‌اند. مرز کش یا مرزبند کشویی مناسب تراکتور گلدونی و هلدر یکی از بهترین ادوات کشاورزی است که دو بشقاب به قطر 55 سانتی‌متر دارد. قدرت این دستگاه 30 تا 40 اسب بخار است و عرض کار آن 120 سانتی‌متر می‌باشد. این مرز کش باکیفیت ویژگی‌هایی ازجمله مقاوم بودن بشقاب‌ها در برابر ساییدگی، مقاوم بودن دستگاه در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی و همچنین مقاومت در برابر فشار و ضربه را دارد.

تانکر و حمل آب، سموم و کودهای مایع

در هر باغ و مزرعه نیاز به یک تانکر یک نیاز اساسی و مهم است تانکر یا مخزن وسیله‌ای است که برای نگهداری آب، سموم دفع آفات و کودهای مایع کشاورزی از آن استفاده می‌شود. این مخازن انواع مختلفی دارند که برحسب ظرفیت مخزن سم‌پاش و شکل دسته‌بندی می‌شوند. ازجمله این تانکرها می‌توان به تانکرهای سوار شونده، موتوری، توربولاینر و … اشاره کرد. نوع مواد به‌کاررفته در ساخت مخزن و تانکر و کیفیت آن برای کشاورزان بسیار اهمیت دارد. این مواد شامل فولاد ضدزنگ، پلاستیک پلی‌اتیلن و فایبرگلاس می‌باشند.

تانکر محلول‌پاشی پشت تراکتوری با پمپ یکی از بهترین ادوات کشاورزی است که ظرفیت 1500 لیتری دارد. این تانکر دارای اجزای مختلفی است که این اجزا به‌راحتی قابل جدا و تعویض هستند. مخزن، شاسی تانکر، موتور محرک، شیلنگ برای انتقال مایع، لانس محلول‌پاش، همزن تانکر، شیر تخلیه تانکر، خرطومی مکش آب ازجمله اجزای مختلف تانکر محلول‌پاش پشت تراکتوری هستند.

تانکر و حمل آب، سموم و کودهای مایع

تریلی تراکتور

تریلی تراکتور افزونه‌ای است که برای جابه‌جایی محصولات زراعی و نهاده‌های کشاورزی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این وسیله به پشت تراکتور متصل می‌شود و انواع مختلفی با ظرفیت متفاوت دارد. از تریلی‌های کوچک تراکتور برای حمل‌ونقل محصولات کشاورزی سبک و کوچک و از انواع بزرگ‌تر برای حمل و انتقال محصولات بیشتر و سنگین‌تر استفاده می‌شود. علاوه بر آن می‌توان آن‌ها را با انواع مختلف تراکتورها و ماشین‌ها در کشاورزی و صنعت استفاده کرد.

تریلی کوچک تراکتور کشاورزی یکی از بهترین ادوات کشاورزی است که قابلیت حمل‌ونقل نهاده‌ها و محصولات کشاورزی را حتی در زمینه‌های کوهستانی و مکان‌های مرتفع دارد. ظرفیت این تریلی 1 تن است و ابعاد آن 160*125 می‌باشد. 2 عدد چرخ دارد که اندازه هر لاستیک آن 13 پیکانی است.

تریلی تراکتور

فواید استفاده از بهترین ادوات کشاورزی

استفاده از ادوات کشاورزی فواید زیادی را به همراه دارد که اگر در این مقاله که در ارتباط با بهترین ادوات کشاورزی است، این فواید را بیان نکنیم خالی از لطف خواهد بود. در ادامه برخی از مزایای بی‌شمار استفاده از ابزارآلات را در کشاورزی آورده‌ایم:

1. افزایش سرعت انجام عملیات کشاورزی

در مزارع و باغات بزرگ، استفاده از وسایل سنتی و کار با دست و نیروی انسانی علناً غیرممکن شده است. امروزه ابزارآلات پیشرفته سرعت کار را افزایش داده‌اند و این موضوع برای کشاورزان بسیار اهمیت دارد؛ زیرا زمان، هزینه‌ای است که هر فرد برای مدیریت آن تلاش می‌کند.

2. افزایش میزان تولید

درنتیجه افزایش سرعت در عملیات کشاورزی می‌توان به افزایش میزان تولید نیز فکر کرد. کشاورزان با مکانیزه کردن کشاورزی و استفاده از ادوات کشاورزی می‌توانند زمان مضاعفی برای کار روی زمین‌های بیشتر داشته باشند. علاوه بر آن استفاده از تجهیزات، کیفیت انجام کارها را بالابرده و درنتیجه افزایش میزان تولید را موجب خواهد شد.

3. کاهش نیاز به نیروی انسانی

درگذشته که دسترسی به تجهیزات زیادی ممکن نبود استفاده از نیروهای انسانی بسیار بیشتر بود. با مکانیزه شدن کشاورزی این نیاز به‌طور چشمگیری کاهش‌یافته است. به‌عنوان‌مثال برای حفر چاله به تعداد بسیار زیادی انسان احتیاج بود اما امروزه بهترین ادوات کشاورزی برای این کار وجود دارد.

4. کاهش هزینه

اگر شما هزینه ادوات و تجهیزات موردنیاز برای هر شغلی را بپردازید می‌توانید در طول کار سایر هزینه‌ها را کاهش دهید. کاهش نیاز به نیروی انسانی یکی از این کاهش هزینه‌ها است. همچنین سم‌پاشی صحیح و اصولی با استفاده از سم‌پاش‌های موجود می‌تواند استفاده از سم را کم کرده و این نیز یک نمونه کاهش هزینه است.

5. توسعه کشاورزی مدرن

با پیشرفت علم کشاورزی نیاز است که تجهیزات و ابزار این کار نیز پیشرفت کنند. رواج کشاورزی مکانیزه پیشرفت‌های زیادی درزمینهٔ آبیاری، احیای زمین و جلوگیری از فرسایش خاک را ایجاد کرد. استفاده از بهترین ادوات کشاورزی باعث افزایش بهره‌وری کلی این صنعت خواهد شد.

6. افزایش سود اقتصادی

درنهایت همه این فواید به سود اقتصادی بیشتر و افزایش درآمد مزرعه می‌رسند. هدف هر کشاورز نیز که در سطح نسبتاً وسیع کشاورزی را انجام می‌دهد. رسیدن به سود اقتصادی است که با استفاده از تجهیزات پیشرفته می‌توان به‌راحتی به آن دست‌یافت.

فواید استفاده از بهترین ادوات کشاورزی

سخن پایانی

هر شغل نیاز به تجهیزات و ابزار مخصوص دارد که کشاورز نیز از این امر مستثنا نیست. استفاده از بهترین ادوات کشاورزی برای هر کشاورز یک نیاز اساسی است. هرچند در کوتاه‌مدت خرید این ادوات به‌ظاهر هزینه‌هایی را روی دست کشاورزان می‌گذارد اما در بلندمدت با افزایش میزان تولید و کاهش ضایعات صرفه اقتصادی دارد. به همین علت این مقاله از سایت پسته رفسنجان را به معرفی بهترین ادوات کشاورزی اختصاص دادیم.

در آخر لازم به ذکر است که ما در فروشگاه پسته رفسنجان افتخار داریم که این ابزارآلات و تجهیزات را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به شما عزیزان نماییم. می‌توانید با مراجعه به این سایت و کسب اطلاع از هر محصول به‌راحتی اقدام به تهیه آن‌ها نمایید.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *